Windows 7 na system reserved particiji

poruka: 26
|
čitano: 4.611
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
neaktivan
offline
Windows 7 na system reserved particiji

Evo mog problema

 

Kod instalacije nisam znao što je to system reserved particija od 100Mb pa sam pretpostavio da je to particija za OS i povećao sam je na nekih 60Gb.

Sada mi piše da je C: (na kojoj su windowsi) system reserved

 

Jeli to nekakav problem, i ako je, može li se kako popraviti bez ponovne instalacije windowsa

 
0 0 hvala 0
15 godina
online
Re: Windows 7 na system reserved particiji

-to znači da si izbacio takvu 100MB particiju, koja je sad zajedno s OSom. Izgubio si par fičera ali može i tako, samim windowsima je nevažno. (fičeri, bitlocker, repair.. i rizik kod mogućeg malwarea, ništa bitnog za avarage joe usera)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
offline
Windows 7 na system reserved particiji

Da ne otvaram novu temu, koristiti ću ovu.

 

Možete li pogledati kako su podešene vaše particije, jer imam problem sa bootanjem?

System reserved - bi trebala biti hiden/sakrivena bez slovne oznake, točno?

C: - tu je Windows

D: - programs/data

 

Koja particija vam je "Active" i na kojoj particiji vam se nalati MBR?

R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011.
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Windows 7 na system reserved particiji

Active je sistemska a MBR nije niti na jednoj particiji, nego tamo gdje mu je i mjesto - ispred particija, u prvih 512 B diska. Kako bi on bio na particiji kad on sadrži informacije o particijama?

A rifle is like a human. The stock is the skeleton, the scope is the eyes, the action is the brain, and the barrel is the heart. But you, the man behind the rifle, you are the soul.
15 godina
offline
Re: Windows 7 na system reserved particiji
Sum_of_all_fears kaže...

Active je sistemska a MBR nije niti na jednoj particiji, nego tamo gdje mu je i mjesto - ispred particija, u prvih 512 B diska. Kako bi on bio na particiji kad on sadrži informacije o particijama?

Ne znam, zato i pitam.

Mislio dam da je MBR nekako završio na pogrešnom disku/particiji, jer mi se kod boot-anja javlja greška "A disk read error occured".

Pokrenuo sam Partition wizard bootable CD, system reserved particija mi je Active, a 2 HDD-u Raid 0 mi prikazuje kao dva diska, a ne 1

(u drugim programima sa Hiren's CD, mi Raid 0 ispravno vide)

Kako i na koji način C: disk postaviti kao Active i kako popraviti MBR?

R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011.
15 godina
odjavljen
offline
Re: Windows 7 na system reserved particiji

To izgleda kao da se RAID raspao... Morat ćeš prvo to popraviti i onda sistemsku particiju (ne gledati slova, to ima poprilično labavo značenje kad si van windowsa) označiti kao active. MBR popravljaš sa command promptom sa Windows DVDa po ovom postupku.

A rifle is like a human. The stock is the skeleton, the scope is the eyes, the action is the brain, and the barrel is the heart. But you, the man behind the rifle, you are the soul.
15 godina
offline
Windows 7 na system reserved particiji

Kada sam pod bootanim Hiren's-ovim mini Win XP-om RAID disku normalno pristupam, kao i u CMD promtu.

Jedino mi iz nekog raloga nakon restarta, ne znam sad kada, vrati slovne oznake na krive particije:

C: - system reserved, a D, E i F na ostale particije/diskove.

Što mi je prvo činiti? Što prvo popraviti/ispraviti?

 

EDIT: stanje dok se nije pokvarilo

 

system reserved, C:-Windows i D:-programi na RAID 0 (1,5 TB)+

E: drugi HDD (green za storage) 2 TB

R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011.
Poruka je uređivana zadnji put ned 13.12.2015 21:59 (Matozan).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Windows 7 na system reserved particiji

A kako se to uopće dogodilo? Sigurno nije samo od sebe.

 

Za početak, probaj popraviti MBR i BCD prema onom linku gore. Možda se već tako riješi.

A rifle is like a human. The stock is the skeleton, the scope is the eyes, the action is the brain, and the barrel is the heart. But you, the man behind the rifle, you are the soul.
15 godina
offline
Windows 7 na system reserved particiji

Ne, nije samo od sebe.

Pojavio mi se not genuine , pa sam išao dignuti loader.

Nakon restarta, problem.

R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011.
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: Windows 7 na system reserved particiji
I zato ti linux odredi patricije i odmah instalira kako treba
TD people now you are on my Death Note
15 godina
odjavljen
offline
Re: Windows 7 na system reserved particiji
Matozan kaže...

Ne, nije samo od sebe.

Pojavio mi se not genuine , pa sam išao dignuti loader.

Nakon restarta, problem.

Znači, loader ti je strgao MBR i vjerojatno još štogod jer dodaje neka čudesa u boot kako bi Windowsima izgledalo kao da je aktivirano SLICom... Eh. Pošto "nothing of value is lot", fino ti briši sve to i sve particije. Naravno, prvo backup.

 

I okani se loadera. Ili pročitaj upute od loadera, možda doznaš nešto pametno o svom problemu, wink-wink.

Killua kaže...
I zato ti linux odredi patricije i odmah instalira kako treba

A kako je ovo bitno za ovaj konkretan problem? Jel pomaže ikako? Jel vezano uopće za problem sa particijama? Pomozi čovjeku sa nečim konstruktivnim ili odje8i sa priglupim komentarima.

A rifle is like a human. The stock is the skeleton, the scope is the eyes, the action is the brain, and the barrel is the heart. But you, the man behind the rifle, you are the soul.
15 godina
offline
Windows 7 na system reserved particiji

Prije nego krenem sa brisanjem particija, formatiranjem i novom instalacijom Windows-a,

probati ću ručno popraviti MBR.

 

System reserved particija - bi trebala biti hiden/sakrivena bez slovne oznake, točno?

R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011.
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Windows 7 na system reserved particiji

Da, treba biti skrivena...

A rifle is like a human. The stock is the skeleton, the scope is the eyes, the action is the brain, and the barrel is the heart. But you, the man behind the rifle, you are the soul.
11 godina
neaktivan
offline
Re: Windows 7 na system reserved particiji
jednostavno nek pokusa napraviti novu mbr patriciju i nesto kemijati sa recover opcijama (nikad ga nisam rabio pa neznam dali moguce)
TD people now you are on my Death Note
15 godina
odjavljen
offline
Re: Windows 7 na system reserved particiji

Ne postoji MBR particija!

A rifle is like a human. The stock is the skeleton, the scope is the eyes, the action is the brain, and the barrel is the heart. But you, the man behind the rifle, you are the soul.
11 godina
neaktivan
offline
Re: Windows 7 na system reserved particiji
Znanje o winsima mi vjetri
TD people now you are on my Death Note
15 godina
offline
Windows 7 na system reserved particiji

Nije mi ništa pošlo za rukom, tako da sad radim back-up, pa sutra idem nabaciti nove Windowse (i ovako je instalacija bila stara 5-6 g.)

 

Ako na jednom HDD-u napravim 2 particije - 1. za Windows i 2. za programe,

Windowsi će prilikom instalacije sami na 1. particiji napraviti onu system reserved particiju (100 MB ako se ne varam)

koja je skrivena ili je trebam predvidjeti i unaprijed napraviti?

R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011.
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: Windows 7 na system reserved particiji
Nediraj onu od 100 mb!!
TD people now you are on my Death Note
15 godina
online
Re: Windows 7 na system reserved particiji
Killua kaže...
Znanje o winsima mi vjetri

 -nećeš vjerovati, ali to znanje nema veze s OSom kao win-lin, .. diskovi, particije, mbr .. su 'iznad' toga. (ili ispod).

Stvarno promašuješ, nije teško npr wiki.. (ne treba ovaj primjer koristiti kao linux reklamu, jer nema veze s tim).

 

@ tema, ubaci install win medij, popravi boot, par restartova i imaš 25% šanse.. (jer installer ne želi fixati loader, fixao bi origigi). Svaki boot problem se rješava boot medijem OSa (ili drugim alatima koji to mogu kao live hirens-linux-miniPE.. pa i sam boot-partition ili recovery manager kojeg se može kreirati).

 

RAID je danas nepotrebno kompliciranje, upravo u slučaju kad se nešto desi, tad se ovisi da boot mora podržavati kontroler (driver) a to ovisi o generaciji chipseta.. tad se lako desi da jedan boot raspari kreiran volumen.. pogotovo neki od lowlevel alata.

Bootanje se mora obaviti medijem koji podržava (integriran u install) konkretan raid kontroler (ili imati driver pri ruci, za XP to znači na disketi..). Pod linuxom je to lakše jer je supprtan .. ili nije (nove stvari kasne, stari support je možda izbačen-abandoniran). Tad se proba par različitih distri (generacija).

 

Opet, suprotno uobičajenom mišljenju, svaki OS mora imati driver da bi koristio HW (pa i linux).

Kad je neki soft uzrok, to još prolazi.. a kad je uzrok sam kontroler ili disk? Tad RAID postane problem, ako ništa za spasiti podatke.. radije izbjeći RAID (nema realne potrebe za većinu usera, slično kao enkripcija i sl mogućnosti).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
odjavljen
offline
Re: Windows 7 na system reserved particiji
Killua kaže...
Znanje o winsima mi vjetri

MBR se nalazi na disku bilo na njemu Windowsi, Linux ili BSD.

Matozan kaže...

Nije mi ništa pošlo za rukom, tako da sad radim back-up, pa sutra idem nabaciti nove Windowse (i ovako je instalacija bila stara 5-6 g.)

 

Ako na jednom HDD-u napravim 2 particije - 1. za Windows i 2. za programe,

Windowsi će prilikom instalacije sami na 1. particiji napraviti onu system reserved particiju (100 MB ako se ne varam)

koja je skrivena ili je trebam predvidjeti i unaprijed napraviti?

Windowsi će sami napraviti tu particiju, samo nadodaj +100 mb na sistemsku ako joj određuješ neku "okruglu" veličinu tipa 90 GB (90 * 1024 = 92160 + 100) kako ti ne bi odrezao od nje 100Mb i napravio nešto ružno tipa 89.9 GB

Killua kaže...
Nediraj onu od 100 mb!!

Ti ne diraj u ono što se ne kužiš

A rifle is like a human. The stock is the skeleton, the scope is the eyes, the action is the brain, and the barrel is the heart. But you, the man behind the rifle, you are the soul.
11 godina
neaktivan
offline
Re: Windows 7 na system reserved particiji
Cek a di se nalazi uefi ( korisnik stare maticne s biosom)
TD people now you are on my Death Note
15 godina
odjavljen
offline
Re: Windows 7 na system reserved particiji

UEFI je na svom čipu na matičnoj. GPT je na disku. MBR je na disku. Ništa od navedenog nije na particijama. SLIC je u BIOSu/UEFIju.

A rifle is like a human. The stock is the skeleton, the scope is the eyes, the action is the brain, and the barrel is the heart. But you, the man behind the rifle, you are the soul.
10 godina
protjeran
offline
Re: Windows 7 na system reserved particiji
Uefi je na matičnoj ploči.
 
0 0 hvala 0
15 godina
online
Re: Windows 7 na system reserved particiji
bunkermax kaže...
Uefi je na matičnoj ploči.

+

lakše, :) možda puni naziv, UEFI BIOS ili legacy BIOS, BIOS je BIOS u CMOSu.. a dal je stari-novi je sporedno. Uz uefi možemo i verzije.. 2.3 itd.

naravno, opcije koje nam se u BIOSu nude, sve novo je povezano s UEFIjem kao GPT, FastBoot, SecBoot..(te 'nove' opcije su ugl povezane, da bi imali jedno, moramo omogućiti i drugo..) i klasične kao IDE-RAID-AHCI.. (opcije koje su neovisne spram UEFI-Legacyja, kao podešavanje CPU, itd.)

Ljude zbunjuje .. i UEFI je BIOS, jednako SATA je IDE. :))

 

pa nastavak edukacije: (kad već natipkavamo)

BIOS određuje boot disk, order, tj disk na kojem se ovisno o postavci traži MBR ili GPT boot, koji dalje učitava loader/bootmanager konkretnog OSa ili neovisnog kao GRUB.

boot sector je sector, posebno mjesto na disku, nije particija.

boot particija je nešto drugo, da bi bila bootabilna, mora biti primarna-aktivna (aktivna, znači da ima oznaku bootabilna, tj to je zapisano u MBR/GPTu i na disku je samo jedna ovisno o podatku u tom boot sektoru MBR/GPTa, po MBRu (standard) dozvoljeno je imati do 4 primarne particije, koja je aktivna piše u MBRu. Ne može se kreirati više od tih 4.

... odnosno može, za to postoji extended koja nema ograničenja (u njoj kreiramo po želji) ali extended ne može biti bootabilna.

zato je MS (po uzoru na linux) uveo kreiranje boot particije (ona skrivena, 100MB).. ili se koristi GPT koja nema tih ograničenja (+više od 2TB..). Ali, GPT je 'problem', korištenjem MBRa se može sve (osim boot +2TB), dok s extended nemamo problem broja. To se sve odnosi na jedan disk, više diskova može imati više različitih kombinacija, bootava ili biti samo storage.. zato BIOS određuje boot disk.

 

RAID. Kontroler tad spaja fizčke diskove u jedan logički, volumen. Mora biti nativni da bi podržavao boot (ili HW..). Dalje se za OS diskovi ponašaju kao jedna fizički (uz problem-ovisnost, kad se nešto desi..). Promjenom npr RAIDa (kreiranjem ili brisanjem volumena) se gubi i MBR, particije.. tako da je to operacija koja mora biti prije (u POSTu-BIOSu..) obavljena. Dovoljno je bootati nekim medijem koji ne prepozna RAID (linux..) i raspari diskove ili neki alat koji direktno pristupi disku, napravi izmjenu-fix ali i izbaci ga iz RAIDa. Diskovi u RAIDu imaju posebnu oznaku, tako ih možemo i preseliti u drugi PC-kontroler.. ako je kompatibilno, prepozna i radi.. ili zbrljavi.

Dok su brzine HDDa bile niže, spajanjem diskova u RAID smo mogli dobiti (malo manje) dvostruki transfer, ali danas je to zanemarivo, nije usko grlo za normalnog usera.

 

Sve je file (unix), medij kao HDD je kontinuirani, ne postoje particije, postoje samo razne oznake filea. Particija, folder, file.. sve je file. A kad ga pogrešno pročitamo tad smo zbrljavili disk. Diskovi nisu ovisni o OS ili FSu odnosno korisnik (koji zna) koristi ih na način koji mu odgovara. Particija da bi je OS koristio (za OS, ne za storage), mora biti u njegovom nativnom FSu, tako win moraju biti na NTFSu, linux na ext/neki drugi.. i tu tek počinju razlike.

ali, i to je samo 'skeendeep' tj stvar drivera. Defaultno, linux ima NTFS driver. Obrnuto postoji win driver za ext.. i tad os može čitati nenativnu particiju. Driver je potreban svakom OSu, sa sve, pa i za FS. Opet je samo razlika dali ga ima uključenog ili nema (ili ne postoji ako netko ne napravi).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
offline
Windows 7 na system reserved particiji

Ako nakon uspjesne instalacije Win7, predjem update-om na Win 8.1 tj. cak Win 10,

trebam li, sada kad krecem od nule, odmah napraviti GPT particiju (radi Win 10)

ili ostaviti na MBR-u kao sto je sada?

Uvijek mogu naknadno konvertirati iz MBR u GPT, tocno?

Prednost GPT-a nad MBR-om? 

Navodno kod GPT-a teze dolazi do greske/rasipanja naspram MBR (kao sto se kod mene desilo).

R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011.
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
online
Re: Windows 7 na system reserved particiji
Matozan kaže...

..

Prednost GPT-a nad MBR-om? 

Navodno kod GPT-a teze dolazi do greske/rasipanja naspram MBR (kao sto se kod mene desilo).

- google+wiki, pročitaš specifikacije.

- za 99% korisnika, beznačajne razlike (ograničenja koja se i MBRom mogu riješiti jedino što je moguća boot particija veća od 2TB, pošto i win kreira boot particiju od 100MB to uopće nije ograničenje tj.. nije problem). Ali problem postane tad bootati bilo što drugo (stariji bootmediji koji nemaju support za GPT-UEFI..), pola linux distri, stariji win itd. Po tome (moj kriterij) prednost je MBRu, jer radi.

 

- klasičan marketing (MSov PR koji zbog licenci na taj način eliminira ostale.. pa i neželjeni XP). Trajnost diska-kvaliteta-kvarovi nemaju veze s tim. Nema ni brzina, tj npr AHCI ili korištenje SSD-HDD ... baš nikakve veze, osim ograničenja, jer svi mogu bootati MBR, samo novi mogu bootati GPT (medij-install i MBO-HW-BIOS), tako da npr u slučaju kvara, nije jednostavno spasiti podatke, problem više (ne manje) a uz to, (opet uz poticaj MSa) defaultne postavke novog BIOSa su za UEFI tj sve pod tim, a to uključuje i npr sec.boot.. i tad ne možeš ništa. btw, Ubuntu/Canonical plaća licencu MSu za UEFI, simpatično..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice