Windows 7/XP, savjet za kupnju

poruka: 74
|
čitano: 19.383
|
moderatori: pirat, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
offline
Re: Windows 7/XP, savjet za kupnju

Uh, ne znam gdje početi :) Obrt je sezonskog karaktera, ali volio bih imati windowse legalno da se ne moram misliti, office ću staviti openoffice. Ali van sezone komp se obično koristi za igranje. Uglavnom, htio bih biti miran, recimo da onda budu Win 7, ima li potrebe ići na Pro ili je Home dovoljan, koja je razlika? 

14 godina
protjeran
offline
Re: Windows 7/XP, savjet za kupnju
Rainalcar kaže...

Uh, ne znam gdje početi :) Obrt je sezonskog karaktera, ali volio bih imati windowse legalno da se ne moram misliti, office ću staviti openoffice. Ali van sezone komp se obično koristi za igranje. Uglavnom, htio bih biti miran, recimo da onda budu Win 7, ima li potrebe ići na Pro ili je Home dovoljan, koja je razlika? 

Usporedi si što trebaš : http://windows.microsoft.com/en-US/windows7/products/compare

Ali po meni,ako ne trebaš neke specifične programe, stavi ubuntu...

WP
13 godina
protjeran
offline
Windows 7/XP, savjet za kupnju

mozda mu npr treba internet bankarstvo, pa vjerujem da onaj rba direkt bas i ne radi s linuxom. a i napisao je da ce mu kump sluzit i za zabavu, tak da je po meni win7 najbolji odabir. ili nek priceka do kraja godine pa nabavi win8, al to ce sigurno bit dosta skupo. onda win7 :D

 

edit: malo sam zakasnio

Ovdje treba ici miniprofile od xfirea. Bu.
Poruka je uređivana zadnji put sub 25.6.2011 2:32 (minikdo).
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
protjeran
offline
Windows 7/XP, savjet za kupnju

po meni su sve one gluposti koje su iskljucene u home, a ima ih u ultimate nepotrebne. frend mi ima originalan win7 home, igra se na njemu i nikad se nije zalio. tak da mislim da ti je home najbolji izbor. al pricekaj da vidis sto ce drugi reci

Ovdje treba ici miniprofile od xfirea. Bu.
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
protjeran
offline
Re: Windows 7/XP, savjet za kupnju
minikdo kaže...

mozda mu npr treba internet bankarstvo, pa vjerujem da onaj rba direkt bas i ne radi s linuxom. a i napisao je da ce mu kump sluzit i za zabavu, tak da je po meni win7 najbolji odabir. ili nek priceka do kraja godine pa nabavi win8, al to ce sigurno bit dosta skupo. onda win7 :D

 

edit: malo sam zakasnio

Mozda se da u Wineu pokrenuti :D....Al ovisi za sto mu treba,neka sam procjeni što će... Btw. za zabavu mu je bolje da kupi onda još jedan Hard Disk pa na njega stavi windowse (sad neznam dali bi to radilo. ali mislim da bi, jer se boot sector nalazi na disku),jer ako se misli igrati ili još neke programe ima gore, mora sve imati original ako dođe inspekcija, barem mislim..

minikdo kaže...

po meni su sve one gluposti koje su iskljucene u home, a ima ih u ultimate nepotrebne. frend mi ima originalan win7 home, igra se na njemu i nikad se nije zalio. tak da mislim da ti je home najbolji izbor. al pricekaj da vidis sto ce drugi reci

Slažem se, banalne stvari su izbacili, al opet, nekome to možda treba :D...

WP
13 godina
protjeran
offline
Windows 7/XP, savjet za kupnju

a da napravi ovako? znaci dual boot, da svaki puta odabere koji os zeli da se boota. kad dode inspekcija (kaktiga opet {#}) samo restartas komp i bootas linux, niko nije rekao da nesmijes koristit linux za posao. jos je k tome besplatan. a drugi os nek ti bude win7 po onoj mojoj free verziji. i na njemu se igraj, al mozes i na njemu radit. taj win7 bi ti bio kao neki os za kojeg inspekcija nebi znala. znaci oni dodu ti bootas linux i velis da njega koristis za posao. bas ce oni znat sto je dual boot, nisu valjda s bug-ovog foruma, nece ni skuzit da imas win7. i sve se to moze stavit na jedan hdd, nema potrebe za dva. uostalom, linux se moze bootat i s usb-a ako si neces zauzimat mjesta na hardu. i kaj njih briga kaj ti imas ostalo na kompu :)

Ovdje treba ici miniprofile od xfirea. Bu.
Poruka je uređivana zadnji put sub 25.6.2011 3:03 (minikdo).
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Windows 7/XP, savjet za kupnju
minikdo kaže...

a da napravi ovako? znaci dual boot, da svaki puta odabere koji os zeli da se boota. kad dode inspekcija (kaktiga opet {#}) samo restartas komp u bootas linux, niko nije rekao da nesmijes koristit linux za posao. jos je k tome besplatan. a drugi os nek ti bude win7 po onoj mojoj free verziji. i na njemu se igraj, al mozes i na njemu radit. taj win7 bi ti bio kao neki os za kojeg inspekcija nebi znala. znaci oni dodu ti bootas linux i velis da njega koristis za posao. bas ce oni znat sto je dual boot, nisu valjda s bug-ovog foruma, nece ni skuzit da imas win7. i sve se to moze stavit na jedan hdd, nema potrebe za dva. uostalom, linux se moze bootat i s usb-a ako si neces zauzimat mjesta na hardu. i kaj njih briga kaj ti imas ostalo na kompu :)

sa takvim stvarima se ne kocka...a i inspekcija bi znala...ipak rade posao u kojem su maheri ajmo rec...ili linux ili original windows..pirati ne dolaze u obzir {#}

Ne brinite se oko toga što ljudi misle, oni to rijetko rade.
16 godina
online
Re: Windows 7/XP, savjet za kupnju
Rainalcar kaže...

Uh, ne znam gdje početi :) Obrt je sezonskog karaktera, ali volio bih imati windowse legalno da se ne moram misliti, office ću staviti openoffice. Ali van sezone komp se obično koristi za igranje. Uglavnom, htio bih biti miran, recimo da onda budu Win 7, ima li potrebe ići na Pro ili je Home dovoljan, koja je razlika?

  Ako još nisi kupio taj računar, vidi gde možeš da uz računar dobiješ i OEM Windows i koliko bi te to koštalo, mislim da bi te izašlo upola manje nego retail verzija.

 

Inače, takođe naginjem Sedmici, podrška za XP je sve slabija, a softwarea koji ne radi na njemu je polako sve više (i tek će ga biti), a 7 se u radu ponaša odlično.

 

EDIT: 99,9% ti neće zatrebati ništa bolje od Home Premium.

Poruka je uređivana zadnji put sub 25.6.2011 3:20 (Ivan(4)).
13 godina
protjeran
offline
Windows 7/XP, savjet za kupnju

a jbg onda kupi org win7 home i to je to. imam ja jos par ludih ideja al samo ti kupi taj windows da nebi zbog mene nadrapao (ipak sam maloljetan, a nejdu maloljetnici u zatvor nego njihovi roditelji :D)

Ovdje treba ici miniprofile od xfirea. Bu.
Moj PC  
0 1 hvala 0
13 godina
protjeran
offline
Re: Windows 7/XP, savjet za kupnju
Ivan(4) kaže...
Rainalcar kaže...

Uh, ne znam gdje početi :) Obrt je sezonskog karaktera, ali volio bih imati windowse legalno da se ne moram misliti, office ću staviti openoffice. Ali van sezone komp se obično koristi za igranje. Uglavnom, htio bih biti miran, recimo da onda budu Win 7, ima li potrebe ići na Pro ili je Home dovoljan, koja je razlika?

  Ako još nisi kupio taj računar, vidi gde možeš da uz računar dobiješ i OEM Windows i koliko bi te to koštalo, mislim da bi te izašlo upola manje nego retail verzija.

 

Inače, takođe naginjem Sedmici, podrška za XP je sve slabija, a softwarea koji ne radi na njemu je polako sve više (i tek će ga biti), a 7 se u radu ponaša odlično.

ma sedmica rulz, a i sav vazan software radi na njoj. i ako ne radi stavis compatibility na win xp sp3 i opet radi :)

i mogu reci da se meni sedmica puno brze boota nego xp na istoj konfiguraciji, opcenito mi je cijeli sustav brzi

Ovdje treba ici miniprofile od xfirea. Bu.
12 godina
offline
13 godina
protjeran
offline
Windows 7/XP, savjet za kupnju

ma super, dobio sam zuti karton zbog ovog. kupi samo ti original, imam i ja originale samo, nikad vidio kak izgleda ne originalna igra. samo originali i originali.

Ovdje treba ici miniprofile od xfirea. Bu.
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Windows 7/XP, savjet za kupnju

Ok, hvala puno, i posljednje, da uzmem 32 bit ili 64 bit? Na kompu se inače prije vrtio Win 7 32 bit.

14 godina
protjeran
offline
Re: Windows 7/XP, savjet za kupnju
Rainalcar kaže...

Ok, hvala puno, i posljednje, da uzmem 32 bit ili 64 bit? Na kompu se inače prije vrtio Win 7 32 bit.

Ovisi o konfi..

WP
16 godina
neaktivan
offline
Re: Windows 7/XP, savjet za kupnju
Rainalcar kaže...

Ok, hvala puno, i posljednje, da uzmem 32 bit ili 64 bit? Na kompu se inače prije vrtio Win 7 32 bit.

ako imaš 4 ili više gb rama uzmi 64bitne.ako imaš manje od 4 gb rama i u bliže vrijeme ne namjeravaš nadograđivati ram uzmi 32 bitne.

Dok ne probam lava, svinja je za mene kralj životinja!
13 godina
offline
Re: Windows 7/XP, savjet za kupnju

2 gb. Dakle, 32 bit je bolje?

15 godina
online
Re: Windows 7/XP, savjet za kupnju
Rainalcar kaže...

2 gb. Dakle, 32 bit je bolje?

 -nema 'bolje' ako ti treba za posao tako se i postavi, tj. ako koristiš specifične programe provjeri kako su podržani na kojem OSu, koji su problemi s driverima (za tvoj hardware i periferiju) itd, itd...

-ovakvo pitanje je mamac za trolere, koji će naravno uvjek preporućiti win-7-ultimate-64, preporučili bi i 256bitni da postoji.

 

Ali dali ima neke prednosti, korsiti ili problema, to je ono što te treba zanimati.

recimo ovako, većina prosječnih korisnika može birati dali win7 32 ili 64. Ako moraš koristiti neke aplikacije koje zahtijevaju 64 bita tad izbora nema.

Suprotno ako koristiš neke starije aplikacije možda nemožeš ni sedmicu, možda moraš XP ili virtualizaciju itd... uz naravno recimo drivere za printer, scanner itd.

Kako to netko od nas može znati, pa onda i savjetovati? (moraš navesti kriterije-potrebe).

 

Računalo može vrtiti 64bit, zapravo je razlika minimalna gledajući performanse i prosječno računalo staro do par godina.

Par puta sam upotrijebio 'prosjek', zapravo nepostojeći kriterij. Kažeš obrt? -možda neki Kasa-DOS program s com port printerom ili neki CNC-stoj na ACAD-10 s floppyja... ako je samo Office (word, outlook...) tad ti je svejedno. I da, sitnica kao cijena OSa kao i Home-vs-Pro koje za 'prosječnog' kućnog korisnika nema nikakve razlike, ali za poslovnog korisnika može biti obavezan Pro. (par servisa, namjerno onemogućenih u Home, recimo domain). Dok je u tom pitanju nevažno dali je XP-Seven i koliko bitova.

 

-uz to sve, može i bilo koja linux distra (osim par komercijalnih), jer osnovne stvari kao internet, mail, word.. -recimo ovako, danas to može i mobitel, naravno da može i svaki OS na PCu. Barem za probu (ako govorimo o cijeni i legalnosti).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pon 27.6.2011 11:07 (ihush).
13 godina
offline
Re: Windows 7/XP, savjet za kupnju

Puno hvala na objašnjenju, sad ću mislim moći sam.

13 godina
offline
Re: Windows 7/XP, savjet za kupnju

Otvaram temu ponovno, ali treba mi još malo pomoći: žena gdje sam mislio uzeti Windowse (nekih 750kn) mi kaže da, u pravilu, ja ne mogu uzeti iste sa kompom koji je kupljen ranije, a da onda oni vrijede kao licenca za taj komp, već Windowsi moraju biti povezani s nekim hardverajem, doslovce bilo kojim. Rekla mi je da postoji rupa u zakonu pomoću koje je moguće kupiti bilo koji komad kompa (kabel, npr.) uz Windowse, i na taj način "pravdati" licencu, i da se onda može uzeti ta verzija. U suprotnom, da trebam kupiti skuplju, koja bi došla 1400kn. Je li ovo točno, i mogu li uzeti nekakav usb kabel, produžni recimo, uz Windowse, i da sve zakonski bude u redu?

15 godina
online
Re: Windows 7/XP, savjet za kupnju
Rainalcar kaže...

... i mogu li uzeti nekakav usb kabel, produžni recimo, uz Windowse, i da sve zakonski bude u redu?

- da i ne..kao i sve ostalo kod nas.

 

Prvo legalno-pravni dio kakav bi trebao biti:

OEM licenca vrijedi isključivo uz kupljeno računalo, tj dolazi predinstaliran OS od proizvođača računala. MS nema službeno nikakav support itd.

Predinstaliran-OEM OS, na kućištu mora imati naljepnicu-certifikat. Na računu mora bit računalo i OS, to je jedan proizvod (kompletan). U slučaju kvara npr MBO imaš mali problem s re-aktivacijom.

U stvarnosti, MS-Hrvatska pruža normalan support, normalno se obavlja reaktivacija (samo ih uvjeriš da si legalan vlasnik..) itd.

To sve zato jer (ta-raaaa... ) naše OEM licence su skupe, praktično jednako Retail licenci vani (zapad), uz to da recimo Retail paket može biti za 2-3 računala itd. itd.. dakle, visoke cijene uzrokovane monopolom, bananan državom itd. pa 'toleriraju' posjedovanje OEMa koji to nije.

Inspektor pak s druge strane, zna zakone, zna praksu i ako želi odrapit će ti kaznu, jer zna da je računalo upravo to, računalo. Ne monitor, kabel ili miš. Kao protudokaz, kupi negdje npr miša s OEM OSom, -nemoguće, mora biti instaliran. itd...

Tako da ti u ovom slučaju 'prodaju maglu', tipično trgovačko rješenje.

 

Sad dalje s licencom. (ako si mislio da je kraj.. naravno, nije).

Home, po cijeni vidim da misliš na tu verziju. Home nije poslovna verzija. Od Viste se naziva Biznis, u Sedmici Professional (kao i  XP). Jednako kao i Office, za poslovnu licencu ti recimo nemože vrijediti Home and Student licenca... -(jel to samo-objašnjavajuće? ili treba elaborirati?)...

Dakle, tvoj dokaz bilo čega za poslovne stvri je račun. Sama licenca ima uvjete. Ti možeš kupiti neki soft čak imaš i free za osobnu ili nekomercijalnu upotrebu, dok isti taj soft nemožeš korisititi besplatno za posao (izuzetak neprofitne organizacije koje licenca navodi)...

Na računu, je računalo i OS. Na kućištu je naljepnica. Tad si tek miran od inspektora. No znaju oni i za ostale programe, pregledavaju za office, corel, adobe, pa čak i za Nero naplaćuju kazne... S druge strane, postoji dovoljno legalnih-besplatnih alternativa, recimo CDburnerXP koji je free, 7z umjesto Zipa-Rara itd.. a Office možd nije potreban.

Btw, Office za biznis, je od 1600kn, OEM, ne dobiješ ni medij, samo kutiju s aktivacijom. Medij inače košta 30 kn, ali ga sad nitko ne naručuje i tad ga trgovac naplaćuje i do 300kn.

 

A sad, MS nema interesa poslovati s malim korisnicima, recimo 2-5 računala. Ali za veće firme su paketi vrlo povoljni. Godišnje licence ili VLKovi su daleko jeftiniji nego maloprodaja, direktno od MSa. Za HR nema carine na soft, recimo MAPS za manju firmu (10 računala, server, win+office + ostatak paketa...) je bagatelno jeftin. Konstantno imaš pravo na najnoviji software itd. Sama server licenca pokriva cijenu paketa za recimo 3godine, unutar 3 godine sigurno izlazi novi office možda i OS... pa je to vrlo isplativo. Čak bi i običan kućni korisnik mogao uštedjeti takvim paketom gledajući naše cijene. USA ili GB cijena za Home-3pak retail je 150€ u što su uračunate 3 licence ili poslovna koja pokriva dodatno računalo za Win i Office.

 

Dakle, nije dovoljno kupiti software, nego moraš platiti odgovarajuću licencu. Istina, taj dio inspektori ne provode (kao što ne provode ovaj za OEM). Čak im nije ni cilj naplata kazne za software nego iznuda neke pinke sa strane ili rade u interesu BSA (MSa, svake godine u proljeće...) pa te tjeraju na kupnju.

Software nije po službenoj dužnosti, vlasnik softwarea bi te morao prijaviti-tužiti. MSu je glavna zaštita 'Genuine' tj aktivacija. Ako to imaš od strane MSa si miran. (no inspektor mora zaraditi za more... pa će te ipak malo pretresti).

 

Na kraju, bolje je biti čist-legalan. Ako je software skup (OS nije skup). Možda i nije sve potrebno. Postoji legalna-besplatna alternativa, postoji i Linux. U suprotnom, kupi punu verziju (odgovarajuću licencu) i miran si.

Možda  je prednost Retali verzija jer nisi vezan računalom, za 1.400 tj. 2.100kn si miran. U tvom slučaju je to jedini čisti način. Posjet inspektora košta daleko više.

 

Ako je to puno, pitanje koliko si platio računalo, koliko godišnje potrošiš (ne ti osobno, jer se ne poznamo, nego prosječni korisnik, samo kao usporedba) na cigarete, kavice, igre i sl. - ili Linux?

 

 

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sri 13.7.2011 22:30 (ihush).
13 godina
offline
Windows 7/XP, savjet za kupnju

Hvala na iscrpnom odgovoru. Linux nije opcija, jer mi majka neće biti baš voljna učiti novo okruženje. Jedina opcija su Windowsi, potrebni za 1 komp, a njoj nije važno hoće li biti Home ili Professional. Sukus stvari, je, dakle, da ako uzmemo kabel i OEM licencu, ipak postoji zakonska opcija za kaznu?

 
1 0 hvala 0
15 godina
online
Re: Windows 7/XP, savjet za kupnju
Rainalcar kaže...

.. Sukus stvari, je, dakle, da ako uzmemo kabel i OEM licencu, ipak postoji zakonska opcija za kaznu?

 -netreba kabel. Ukoliko dođe do 'pravnog' problema ti imaš licencu. To što je trgovac nije smio prodati nije tvoj (pravni) problem.

Neznam ni jedan slučaj da je netko bio kažnjen imajući takvu kombinaciju. -većina ih nabavi OEM kad moraju (bez računala) i to normalno prolazi...

-Ali, moraš paziti na sav ostali software.. spomenuo sam Zip i Nero kao primjere...

 

I ponovo, linux ima besplatnih rješenja. Čak i pod windowsima imaš OpenOffice, rad na svim OSevima je danas vrlo sličan, nebitne razlike za korisnika više stvar navike. (jednako kao automobili).

Linux ima stotine distribucija. Distribucije su ugl. Desktopi.. (linux je samo jedan), tako da možeš probati npr mint ili Mandrivu, OpenSUSE itd.. ako je cilj sličnost s windowsima (zbog navike)... jer to su samo drugačije posloženi prozori, kao da promjeniš temu na windosima.

Jedini problem je veznost npr banaka i Fine na MSova rješenja, u tom slučaju nemaš izbora.

 

btw, ja sam windows-fun, samo koristim razne alate ili OSeve po potrebi ili zbog posla. Kao osobni izbor i ja bi odabrao Windowse.

 

edit:

linux distre ugl imaš kao LiveCD, to je idealno za probu, netreba instalacija, samo ubaciš medi i vidiš dali ti odgovara.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put čet 14.7.2011 19:26 (ihush).
13 godina
offline
Re: Windows 7/XP, savjet za kupnju

Malo gledam cijene, i čini mi se da je OEM oko 700, a Retail 900kn, da li to stoji? Jer mi 200kn ne igra neku ulogu.

15 godina
online
Re: Windows 7/XP, savjet za kupnju
Rainalcar kaže...

Malo gledam cijene, i čini mi se da je OEM oko 700, a Retail 900kn, da li to stoji? Jer mi 200kn ne igra neku ulogu.

 -nemoguće.. to je inače raspon cijena za Home-Pro-OEM (ne Retail).. vjerojatno pogrešno napisano. Nova oznaka DSP= OEM.

predpostavljam da je ADMov cjenik ispravan.. Retail Home je 1700, pro 2500 ...

 

btw. kod izbora pripazi koji jezik OSa (Eng ili Hrv) kao i koliko bita 32-64.. provjeri drivere i možda neki stari software. Dosta starog softwarea ne radi na sedmici, pogotovo 64..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
13 godina
offline
Re: Windows 7/XP, savjet za kupnju
15 godina
online
Re: Windows 7/XP, savjet za kupnju

-to su upgrade, s home na pro.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
13 godina
offline
Re: Windows 7/XP, savjet za kupnju

Još jednom ti hvala.

14 godina
neaktivan
offline
Re: Windows 7/XP, savjet za kupnju
ihush kaže...

-to su upgrade, s home na pro.

Imam ja jedno blesavo pitanje, možeš li kupiti update bez da imaš prijašnji os, i onda na ilegalnu verziju koja je npr home premium ubaciti orginalni key od professional? bi li to zakonski prošlo?

[volim Google Android] - Budući Microsoftov Bill Gates...ili Applov Steve Jobs!
13 godina
offline
Re: Windows 7/XP, savjet za kupnju
Zvjerkan kaže...
ihush kaže...

-to su upgrade, s home na pro.

Imam ja jedno blesavo pitanje, možeš li kupiti update bez da imaš prijašnji os, i onda na ilegalnu verziju koja je npr home premium ubaciti orginalni key od professional? bi li to zakonski prošlo?

Budući ovdje govorimo o OS-u koji se koristi u poslovne svrhe, odgovor je ne možeš.

Freedom is just another word for nothing left to loose ...
14 godina
neaktivan
offline
Re: Windows 7/XP, savjet za kupnju
mario.L_hr kaže...
Zvjerkan kaže...
ihush kaže...

-to su upgrade, s home na pro.

Imam ja jedno blesavo pitanje, možeš li kupiti update bez da imaš prijašnji os, i onda na ilegalnu verziju koja je npr home premium ubaciti orginalni key od professional? bi li to zakonski prošlo?

Budući ovdje govorimo o OS-u koji se koristi u poslovne svrhe, odgovor je ne možeš.

 

Bez obzira govori li se o OS-u koji će ići za poslovne svrhe ili ćeš ga koristiti za po doma, ovako nešto nije legalno. Ti možeš kupiti update i instalirati ga, ali zakonski gledano - u prekršaju si.

Retry. Reboot. Reinstall. Reformat.
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice