Pametne narukvice pokazale se korisnima u prikupljanju podataka za analizu spavanja

Fitbitovi nosivi uređaji s monitorima otkucaja srca mogu vrlo precizno izmjeriti duljinu i kvalitetu sna, a kada se mjeri na milijunima korisnika podaci su vrlo zanimljivi

Sandro Vrbanus nedjelja, 18. veljače 2018. u 07:00

Već smo navikli da nas "pametni" uređaji poput mobitela prate na svakom koraku, a u novije vrijeme oni nosivi prate svoje korisnike i kada spavaju. Pametne narukvice, satovi i ostali nosivi gadgeti vrlo često imaju i opciju praćenja sna, a u iste svrhe mogu se koristiti i mobiteli s pripadajućim aplikacijama. Fitbit, jedan od vodećih proizvođača pametnih sportskih narukvica u većinu svojih modela ugrađuje i mjerače otkucaja srca, pa uz postojeće senzore pokreta vrlo precizno može detektirati kako vlasnik narukvice spava, kada spava, koliko se noću budi, i slično.

Fitbit ima vjerojatno najveću bazu biometrijskih podataka na svijetu

Kada se podaci o navikama spavanja prikupe od više milijuna korisnika i kroz dulje razdoblje, te agregiraju na jedno mjesto, dolazimo do prilično zanimljivih podataka i nekih zaključaka o zdravlju populacije. Pogotovo stoga što Fitbit u mobilnoj aplikaciji prati i spol i dob svojih korisnika kao i njihovu visinu, težinu, lokaciju i razinu aktivnosti u svako doba dana – pa se podaci mogu analizirati na razne načine.

Analiza koju donosi Yahoo Finance pokazuje kako žene tijekom noći u prosjeku spavaju 24 minute duže nego muškarci (6 sati i 50 minuta u odnosu na 6 sati i 26 minuta). Spolnih razlika nema kad je riječ o udjelima različitih faza sna (21-22% REM, 52% laki san, 15% duboki san), no žene u 40% slučajeva više pate od nesanice.

Ovo je prvi puta da su znanstvenici dobili ovakve podatke na proučavanje

Zanimljiva korelacija pokazuje se kada se usporedi udio dubokog sna s dobi. I kod žena i kod muškaraca bilježi se linearni pad s oko 18% dubokog sna u "teen" godinama pa sve do tek nešto preko 10% u osmom desetljeću života.

Isto tako interesantnu povezanost analitičari su uočili između vremena odlaska na spavanje i duljine sna. Što su manje varijacije u vremenu kada se liježe u krevet, to se bilježi i dulje spavanje.

Fitbitovi su senzori zabilježili i prilično visoku korelaciju događaja poput potresa s kvalitetom sna na nekom području – velik broj probuđenih korisnika u istom trenutku na manjem geografskom prostoru nedvojbeno pokazuje kada se, primjerice, potres dogodio usred noći. U kompaniji kažu kako planiraju podatke o spavanju svojih korisnika podijeliti sa znanstvenicima kako bi se došlo do kvalitetnih zaključaka i preporuka za zdraviji život, organizaciju vremena i u konačnici – kvalitetniji noćni odmor.