TSMC i Toshiba su i dalje uz Huawei, Panasonic djelomično

TSMC, najveći proizvođač čipova u svijetu i Toshiba najavili su kako neće prekidati svoju suradnju s Huaweijem, dok će Panasonic isporučivati samo one komponente koje ne krše američke restrikcije

Stjepan Bilić nedjelja, 26. svibnja 2019. u 13:00

Danas kada je popularno banirati Huawei na svim razinama kako bi se SAD-u i njegovom predsjedniku Donaldu Trumpu pokazalo kako se poštuju njihove odluke, ima i onih tvrtki koje su Amerikancima jasno rekle NE i odlučile nastaviti svoju suradnju s Huaweijem.

Jedna od tih tvrtki je i tajvanski TSMC koji je ujedno i najveći proizvođač čipova u svijetu. Njezine proizvodne pogone koriste mnoge tvrtke, uključujući i Huawei. TSMC je na tehnološkom simpoziju održanom u Tajvanu zaključio kako će intelektualno vlasništvo i materijali koji se koriste za razvoj poluvodiča biti podložni ograničenjima SAD-a na prodaju Huaweiju, ali da oprema za proizvodnju čipova nije obuhvaćena novim pravilima. Kao rezultat toga, čipovi neće kršiti pravila koja zahtijevaju licencu za prodaju kineskim tvrtkama ako proizvod sadrži 25% ili više američkih tehnologija.

Glasnogovornica tvrtke, Elizabeth Sun,  navodi kako je njihov tim pravnih stručnjaka zaključio kako se postavljeni prag od 25% ne prelazi te kako nema potrebe za otkazivanjem suradnje. Stoga će se ista nastaviti u narednom periodu. Zaključak da je oprema za proizvodnju poluvodiča isključena iz novih pravila pažljivo će se ispitati i od strane drugih ključnih dobavljača poluvodiča, kao što su japanske tvrtke Sony i Toshiba te južnokorejska SK Hynix.

Iako je ARM nedavno najavio kako će uskratiti svoju arhitekturu za proizvodnju novih Kirin čipova, time neće biti pogođen i aktualni Kirin 980 čip, a prema pojedinim izvorima ni Kirin 985 koji je trenutno u razvoju. No, svi ostali, Kirin 990 i noviji koji bi se tek trebali osmisliti i proizvesti hoće. Budući da je Kirin 985 siguran, za očekivati je kako će i Mate 30 serija biti opremljena tim čipom. No, novijim Androidom Q neće, ili barem ne u onoj punoj inačici, sa Googleovim servisima i aplikacijama.

Na stranu Huaweija stala je i Toshiba koja je objavila kako je sve planirane isporuke elektroničke opreme uredno izvršila. Toshiba je također došla do zaključka kako ni ona ne krši Trumpove restrikcije. Panasonic je pak nešto suzdržaniji u izjavama – iz ove tvrtke javljaju kako će i oni nastaviti isporučivati opremu koja ne krši restrikcije postavljene prema Huaweiju od strane SAD-a.