Upravljajmo standardizirano
- autor Goran Vojković
- ned 20.6.2010
- 20:24
Iako su u našim krajevima prve asocijacije na Nizozemsku tulipani, sirevi, klompe i legalizirano uživanje blažih opijata, Nizozemska je država visoke tehnologije i iznimno razvijene logistike. Svakodnevnica u kojoj je potrebno opsluživati stotine brodova i tisuće kontejnera te analizirati rad nekoliko burzi (uz klasične, tu su i specijalizirane burze, od cvijeća do dijamanata) stvorila je visoko razvijene poslovne modele i praksu iz kojih se može puno toga naučiti.
Stoga nije neobično da su Nizozemci razvili vlastiti okvir upravljanja poslovnim informacijama - Business Information System Libary, kratica je BiSL (s malim 'i'!). Zanimljivost ovog okvira jest sukladnost sa standardima IT Infrastructure Libary (ITIL) i Aplication Services Libary (ASL). Također, BiSL je od 2006. godine public domain standard, dostupan svima. To sve su sasvim dovoljni razlozi da nađe svoje mjesto na stranicama Mreže.
Povijest standarda
BiSL je od početka razvijan kao okvir blizak informacijskim tehnologijama - od 1998. godine je u okviru tvrtke PinkRocade, koja je potom postala dio Getronicsa. O Getronicsu samo najkraće: prihodi od 2,2 milijarde eura u 2008. godini, 14.000 zaposlenih i generalno položaj najvećeg ICT service providera u Beneluksu. Godine 2005. standard prelazi u nadležnost ASL Fundationa i postaje public domain, a njegovim daljnjim razvojem upravlja navedena zaklada, u čijoj BiSL sekciji participira veći broj nizozemskih jakih kompanija te predstavnici javne uprave, uključivo policije i Ministarstva obrane. Standard je prihvatilo oko 150 nizozemskih organizacija.
Riječ je o standardu koji se za sada nije proširio izvan nizozemskih granica, no zbog svoje jasnoće i povezanosti s IT-om svakako predstavlja zanimljivo rješenje.
Danas mnoge organizacije postaju sve više ovisne o pravilnom funkcioniranju svojih informacijskih sustava. Uloga upravljanja poslovnim informacijama stoga postaje sve važnija i ulazi u primarne procese organizacije. Među ostalim, takvim upravljanjem se zahtjevi korisnika prevode u funkcionalne specifikacije te se određuje i budući razvoj samih informacijskih sustava. Pravilno upravljanje poslovnim informacijama osigurava postojanje optimalne veze između informacijskih sustava i poslovnih procesa, kako u sadašnjosti, tako i u budućnosti organizacije.
Povezivanje poslovanja i IT-a
Širenju standarda kao što je BiSL pridonosi i danas sve popularniji outsourcing IT i IT-srodnih usluga. Već se godinama strategija poslovanja usmjeruje na core business, dakle djelatnosti obavljanja osnovnog posla, dočim se druge djelatnosti prenose na vanjske partnere: vozni park na rent-a-car kompanije, IT-usluge na specijalizirane tvrtke i obrte i slično. Ukidanje vlastitih IT odjela često je među prvim koracima u tom smjeru. Vanjski se partner u tom slučaju ne može baviti samo čistim IT-om, već s klijentom ulazi u specifičan poslovnih odnos gdje je potrebno poznavanje poslovnih procesa klijenta. Štoviše, razvoj tehnologije i uvođenje tehnoloških standarda (primjerice, sustava informacijske sigurnosti) može tražiti i promjenu poslovnih procesa.
Stoga će u kvalitetnom, dugoročnom odnosu vanjski partner zadužen za informacijske tehnologije doći u priliku preporučiti odgovarajuće promjene poslovnog modela i prijedloge poboljšanja upravljanja poslovnim informacijama naručitelja. Sve to, naravno, u obostranom interesu - svakom je vanjskom partneru bitno da veliki sustav koji opslužuje bude uspješan i da vanjske usluge generiraju vidljivu korist.
Radi pružanja podrške organizacijama u poboljšanju njihova upravljanja poslovnim informacijama BiSL okvir učinjen je javno dostupnim, tako da su sada svima dostupna znanja i iskustva sadržana u ovom modelu. Time se omogućava i onima koji nisu specijalizirani za upravljanje poslovnim informacijama pristup i korištenje tih znanja. U tu skupinu, naravno, ulaze i razni vanjski partneri zaduženi za informacijske tehnologije, posebno kad je riječ o manjim firmama koje ne nastupaju s cijelom lepezom usluga od održavanja IT-a do poslovnog konzaltinga.
izdvojeni tekstovi - srpanj 2010.
Oleg Maštruko
Nove adrese i stari telefoni ned 20.6.2010
EMC World, Boston
Svijet sigurne pohrane ned 20.6.2010
CROZ testni centar
Je li to – to? ned 20.6.2010
Miro Petravić, predsjednik uprave tvrtke Renoprom
Veteran informatičke maloprodaje ned 20.6.2010
IPv6
Protokol nove generacije? ned 20.6.2010
Adobe CS5 Web Premium
Moćna alatnica ned 20.6.2010
Microsoft Biztalk 2009 Server
Svi za jednoga, jedan za sve ned 20.6.2010
Podrška za testiranje u Microsoft Visual Studiju 2010
Testiranje za specijaliste ned 20.6.2010
X.509 preporuka
Elektronički identitet ned 20.6.2010
BiSL
Upravljajmo standardizirano ned 20.6.2010
IBM x3650 M3
Zvjerka sri 9.6.2010















