Let's Challenge – IoT natječaj za očuvanje šuma u Hrvatskoj

Ideja HT Challengea je rano detektirati šumske požare koristeći senzore temperature relativne vlažnosti zraka te koncentracije ugljičnog monoksida i dioksida u zraku

Sandro Vrbanus ponedjeljak, 12. studenog 2018. u 14:48

Hrvatski Telekom poziva sve zainteresirane na inovativni izazov razvoja rješenja temeljenog na tehnologiji Interneta stvari, a čiji je cilj očuvanje hrvatskih šuma. Na natjecanje Let's CHALLENGE – NB-IoT saves Croatian Trees mogu se prijaviti međunarodni virtualni timovi koji će raditi na NB-IoT rješenju za ranu detekciju i prevenciju požara.

Tehnologijom protiv požara

Ideja HT Challengea je detektirati šumske požare koristeći senzore temperature, relativne vlažnosti zraka i koncentracije ugljičnog monoksida i dioksida u zraku koji bi se preko NB-IoT tehnologije povezali s aplikacijom ili platformom i na taj način pravodobno alarmirali sustav.  Sudjelovati mogu pojedinci i timovi do tri člana s različitih strana svijeta, a finaliste očekuju mentori i osigurani resursi za pilotiranje razrađenih ideja. Svi finalisti dobit će i vrijedne nagrade.

Natječaj je otvoren do 31. prosinca, proglašenje pobjednika bit će 14. siječnja, a 18. siječnja na final pitchu će biti i predstavnici Hrvatskog Telekoma te Deutsche Telekom Grupe.

Hrvatski Telekom ovom inicijativom želi pomoći u sprječavanju požara koji iz godine u godinu ljeti predstavljaju velike probleme. Šume prekrivaju 30 % Zemljine površine no taj se postotak smanjuje, a požari su jedan od glavnih razloga. Trenutno se požari detektiraju vizualno putem raznih kamera, a u HT-u vjeruju kako trenutno dostupna tehnologija omogućuje "pametniji" pristup u sustavu alarmiranja stoga pozivaju sve zainteresirane da se prijave i pomognu u rješavanju ovog problema.

Detalji prijave

Prijava mora sadržavati tri dijela – tehničko rješenje, poslovni plan i prezentaciju. Tehničko rješenje bi trebalo omogućiti ranu detekciju šumskih požara koristeći senzore temperature, relativne vlažnosti zraka, koncentracije ugljičnog monoksida i dioksida u zraku koji bi se preko NB-IoT tehnologije povezali s aplikacijom ili platformom. Moguće je i kombiniranje s ostalim senzorima, primjerice kamerama. Aplikacija treba prikazivati prikupljene parametre i evaluirati podatke u realnom vremenu, kao i njihovu korelaciju, a potrebno je razviti stupnjevito alarmiranje te definirati preporučene akcije.

Osim tehničkih detalja, potrebno je razraditi i poslovni plan temeljen na istraživanju tržišta. Posljednji dio je prezentacija koja treba sadržavati dokument s dizajnom rješenja i 10-minutne pitch prezentacije koja može biti i u video formatu.