Google Home Mini - Računalo iz Star Treka stiže u vašu kuhinju

Googleov Home, obitelj je “pametnih” zvučnika koje je Google na tržište izbacio kao konkurenciju Amazonovom Echu prije dvije godine. Prošle godine stigla je nova generacija zvučnika, baš kao i najmanji model Mini, koji smo nedavno imali prilike isprobati

Denis Arunović utorak, 20. ožujka 2018. u 07:00
specifikacije
Dimenzije 98 x 42 mm
Masa 173 g
Duljina kabela za napajanje 1,5 m
Povezivost WiFi, Bluetooth
Podržani operacijski sustavi Android, iOS
Dostupne boje koraljno crvena, svijetlo siva, tamno siva
Jamstvo 2 godine

Prvi Googleovi uređaji Home predstavljeni su 2016. godine, godinu dana nakon što je Amazon predstavio AI zvučnike iz obitelji Echo. S obzirom na to da je Echo, prema dostupnim informacijama, razvijan još od 2010., za pretpostaviti je da je Google također dosta dugo radio na razvoju ovakvog tipa zvučnika, samo što je Amazon svoj uspio ispolirati ranije. Još jedan bitan razlog zašto se Echo pojavio ranije nego Home, jest mnogo bolja pozicija Amazona da takav uređaj plasira korisnicima. Amazon je danas, posebice u zapadnom svijetu, de facto sinonim za web-trgovinu, u kojoj se prodaje sve od igle do lokomotive, pa klijentima mnogo lakše mogu prezentirati takav uređaj i integrirati ga s drugim uslugama.

Googleov Home Mini pripada drugoj generaciji Googleovih AI zvučnika, a lansiran je relativno nedavno, uoči blagdanske sezone prošle godine. S obzirom na znatno nižu cijenu u odnosu na normalni Google Home, Mini je dosta pomogao Googleu da američkim kupcima tijekom blagdana proda preko 7 milijuna AI zvučnika.

Pametni pak

Što je zapravo “pametni” zvučnik? Riječ je o zvučniku koji je opremljen mikrofonom, preko kojeg može čuti glas korisnika, i hardverom koji mu omogućuje da se spoji na kućnu mrežu, potom i na Internet. Preko te veze hardver iz zvučnika može reproducirati glazbu, ali i komunicirati s Googleovim podatkovnim oblakom kako bi nam pomogao u svakodnevnim aktivnostima.

Sâm uređaj prilično je malen, otprilike veličine polovice većeg grejpa. S gornje strane prekriven je tkaninom svijetlosive, koraljnonarančaste ili tamnosive boje, a s donje strane su plastika i gumeni prsten koji osigurava da će Mini ostati tamo gdje ga postavimo. Zvučnik se isporučuje s vlastitim punjačem sa solidno dugačkim kabelom, koji završava micro-USB konektorom. Odabir konektora dosta je čudan s obzirom na to da aktualni Googleovi telefoni koriste moderniji USB-C, no kako zvučnik stalno mora biti spojen na adapter, kabel ionako nećemo koristiti ni za što drugo.

Na donjem obodu uređaja nalazi se prekidač za isključivanje mikrofona, a na samoj bazi, malena tipka kojom možemo resetirati zvučnik na tvorničke postavke. Na vrhu gornje strane zvučnika, skrivene ispod tkanine, smještene su četiri bijele notifikacijske LED-ice. Zvučnik je također osjetljiv na tapkanje po strani, čime je moguće podesiti glasnoću ili otkazati alarm, no u praksi se tom metodom baš nećete služiti.

Oj Google!

Fizičkim se kontrolama nećete služiti jer je Google Home zamišljen da s njim razgovarate. Kako biste aktivirali komunikacijski kanal, odnosno natjerali zvučnik da vas posluša, potrebno je reći “Ok, Google” ili “Hey, Google”, u slučaju da je uređaj podešen na engleski jezik. Podržani su i drugi svjetski jezici, no hrvatski jezik, naravno, nije, kao ni mnogi drugi manje poznati jezici. To ujedno znači da Google Home Mini, ili bilo koji drugi Google Home zvučnik, nema smisla kupovati ako ne znate ili ne želite koristiti strani jezik.

Kako bi Home Mini proradio, nakon uključivanja potrebno ga je inicijalizirati uz pomoć aplikacije Google Home, koju morate instalirati na svoj mobilni uređaj, bio on temeljen na Androidu ili iOS-u. Aplikacija će prepoznati zvučnik i pitati vas gdje se nalazi – u dnevnoj sobi, spavaćoj sobi, kuhinji, itd. Ista aplikacija inače služi i za povezivanje s Googleovim uređajima Chromecast, pa Chromecasti i Homeovi mogu raditi zajedno.

Način rada sa zvučnikom iznimno je intuitivan – nakon izgovaranja ključnih riječi, čut će se kratki zvučni signal, a LED-ice na zvučniku će zasvijetliti. Odmah nakon toga možemo zadati naredbu ili postaviti neko ne previše komplicirano pitanje. Neke od naredbi koje smo isprobali su – dodaj mlijeko na listu za kupnju, sviraj posljednji album Iron Maidena, podesi alarm za kuhanje na 15 minuta, probudi me sutra u 7 sati, pokreni Stranger Things na TV-u. Googleov sustav za reprodukciju multimedije može koristiti različite servise kao što su Deezer, Spotify ili Netflix. Ako imate više zvučnika Google Home, moguće je sinkronizirano puštati glazbu na svima ili, pak, na samo jednom kojem se obraćate, ili koji odredite u sklopu naredbe. Moguće je i glasovno upravljati reprodukcijom – pauzirati, premotati, preskočiti, poglasniti ili stišati zvuk.

Što se tiče pitanja, može se reći da je nebo granica, dok god nisu previše kompleksna. Primjerice, uređaj će računati jednostavne matematičke zadatke, pretvarati mjere u kulinarskim receptima, dati vam informacije o vremenskoj prognozi, dati vam odgovore na različita enciklopedijska pitanja i slično. Zapravo sve ono što možete upitati Google tražilicu, Google Home će isto znati obraditi, samo ćete odgovor na svoje pitanje dobiti glasovnom porukom, a ne čitanjem s ekrana. Tu je i mogućnost kontrole uređaja Internet of Things, kao što su pametni termostati (primjerice, Googleov vlastiti Nest), prekidači ili žarulje (recimo, Philips Hue).

Prepoznavanje naredbi radi odlično, a niti na domet mikrofona ne možemo se požaliti. Sustav za prepoznavanje glasa moguće je istrenirati da prepoznaje koji točno korisnik govori, no treniranje nije potrebno izvesti ako vam ta funkcija nije osobito bitna. Što se tiče kvalitete zvuka, ne očekujte čuda. Ovo je mali, omnidirekcionalni, relativno jeftini zvučnik te ne može ponuditi idealno balansiranu zvučnu sliku.

Da li je Home Mini gadget za vas morate procijeniti sami. Nama geekovima se baš jako svidio jer u običan dom donosi znanstveno-fantastični štih. Nije da baš s Googleovim AI-jem možete pričati o metafizičkim temama, ali kao virtualni asistent, se ponaša vrhunski. Također treba imati na umu da ovaj uređaj s vremenom može postajati bolji jer je hardverski iznimno jednostavan, dok se za "čaroliju" brine softver kojeg Google konstantno unaprjeđuje. Softverske nadogradnje s vremenom će zasigurno donijeti i prepoznavanje manjih jezika kao što je naš. Kao šlag na kraju dolazi cijena – Home Mini doista je pristupačan, pa ga praktički svatko može isprobati.

Google Home Mini

  • Dizajn
  • Kvaliteta prepoznavanja govora
  • Povezivost s različitim servisima
  • Općenito "cool" faktor
  • Pristupačna cijena
  • Glavne funkcije ne rade ako ne pričate jedan od podržanih jezika
  • Osrednja kvaliteta zvuka
  • Nema linijski izlaz
Kvaliteta zvuka 7
Dodatne mogućnosti 9
Izrada 8
UKUPNI DOJAM 9
Cijena 469 KN Ustupio: HGspot informatika