Londonski liječnici dobit će pomoć umjetne inteligencije

Sveučilišna bolnica u Londonu uvest će naprednu tehnologiju u svoje poslovanje, što bi trebalo poboljšati kvalitetu usluge na dobrobit pacijenata

Sandro Vrbanus utorak, 22. svibnja 2018. u 15:00

Sveučilišna bolnica u Londonu (University College London Hospital) uvest će sustav umjetne inteligencije koji će biti zadužen za neke od zadaća koje su do sada obavljali liječnici, medicinske sestre te tehničari. U sklopu partnerstva s Institutom Alan Turing lalgoritmi strojnog učenja bit će trenirani na internim dokumentima bolnice, a kasnije će se uključiti u rad na dijagnosticiranju bolesti, čitanju snimaka s CT-a, te određivanju redoslijeda kojim će se pacijenti primati po hitnosti.

Ovaj bi sustav trebao donijeti pravu revoluciju u britanski bolnički sustav, koji, iako je prema riječima pokojnog Stephena Hawkinga vrlo učinkovit, u tehnološkom smislu kaska za svijetom. Prošle godine je, primjerice, kriptovirus WannaCry iskoristio činjenicu da brojni bolnički računalni sustavi i dalje koriste prastare Windowse XP pa se vrlo brzo proširio upravo kroz njih i uzrokovao velike probleme u radu bolnica.

U Sveučilišnoj bolnici UCLH kažu kako će vrlo vjerojatno umjetna inteligencija prvo preuzeti zadatak rangiranja pacijenata na odjelu za hitnu medicinu – na temelju simptoma i podataka o pacijentu određivat će koje od njih treba primiti prije, a koji mogu čekati. Isto tako AI će se brinuti da su liječnici optimalno raspoređeni po odjelima, tj. da su u svakom trenutku svi resursi optimalno iskorišteni.

Nakon toga, pokaže li se sustav korisnim, mogao bi ući i u sam proces liječenja tako što će pomoći liječnicima u čitanju, primjerice, snimaka CT-a i usporedbom istih sa "znanjem" dobivenim iz proučavanja starijih slučajeva. Dosadašnji slični pokušaji pokazali su da je liječnicima od velike pomoći kada na raspolaganju imaju ovu tehnologiju i njezinu "ekspertizu" prilikom donošenja odluka o liječenju.