Još jedan segment potrošačke elektronike pokazuje znakove oporavka od sveopće globalne recesije. Naime, potražnja za televizorima pokazuje nove znakove života.
Prema rezultatima istraživanja tvrtke DisplaySearch, isporuke LCD televizora u trećem kvartalu 2009. porasle su u odnosu na isti kvartal godinu ranije po prvi put u posljednja četiri kvartala. Također se naglašava kako bi ukupna prodaja televizora u prvom kvartalu 2010. mogla nadmašiti onu iz prvog kvartala 2009., što je prvi takav rast u proteklih šest kvartala.
Ukupne isporuke televizora u 2010. porasti će 6%, odnosno doseći brojku od 218 milijuna komada naspram 205 milijuna 2009., tvrdi se u rezultatima istraživanja tržišta DisplaySearcha. Samo na isporuke LCD televizora odnosit će se 170 milijuna komada 2010., naspram 140,5 milijuna 2009. Isporuke plazma televizora 2010. trebale bi doseći brojku od 14,6 milijuna komada, dok bi televizora temeljenih na katodnoj cijevi trebalo biti isporučeno oko 32 milijuna komada.
Najzaslužniji za rast su razvijena tržišta, poput Sjeverne Amerike, Japana i Zapadne Europe, no i tržišta u razvoju pokazuju s
ve veći apetit za novim televizorima. Kao jedan od glavnih poticaja rastu prodaje navode se državne subvencije za kupovinu novih televizora i tranzicija s analognog na digitalno emitiranje signala.
Prosječna cijena televizora 2009. pala je oko 9%, što je naravno imalo negativan utjecaj na prihode no s druge strane potaknulo je potražnju. Prema procjenama DisplaySearch ukupni prihodi od prodaje televizora pali su 10%, na 101 milijardu dolara sa 112 milijardi dolara prihoda ostvarenih 2008. No naglašava se kako cijene neće toliko padati 2010., tako da će očekivani rast potražnje imati za posljedicu i rast prihoda proizvođača televizora.
vezane vijesti
- Apple nastavlja mobilnu dominaciju
- Toshiba najavljuje udvostručenje dobiti
- Osnovan Samsung Display
- Samsung izdvaja proizvodnju LCD-a
- Samsung odustaje od proizvodnje LCD panela?
- Samsung European Forum 2012
- Tableti uništavaju E Ink
- Teška godina za Panasonic
- LG-ovi televizori s Google TV-om
- LCD matrice za još jednu nagodbu
- Sony se povlači iz proizvodnje LCD matrica
pet 1.1.2010
Sony Vaio T
Novi modeli u liniji prijenosnika Vaio T, koja je ugašena svugdje osim u Japanu, donose iznadprosječna vremena autonomije 19:52
Tinta skuplja od krvi
Crna tinta za HP-ove inkjet pisače skuplja je po mililitru od ljudske krvi, penicilina i većine ostalih tekućina 16:33
1.000 aplikacija za webOS
Prema nezavisnim, ali još uvijek nepotvđenim izvorima, dostupno je oko 1.000 aplikacija za Palmovu platformu webOS 15:10
Najpopularnije na Amazonu
Najprodavaniji elektronički proizvodi su Kindle i iPod touchevi, dok su se među računalima na Amazonu najbolje prodavali Acerovi i Asusovi netbookovi 12:45
Oporavak tržišta televizora
Isporuke televizora širom svijeta porasti će u 2010. 6% u odnosu na 2009. i doseći brojku od 218 milijuna komada 08:35
Sretna vam Nova godina!
Zaboravimo 2009.-u i veselimo se novoj, nadamo se i boljoj, 2010. godini! 00:00
tjedni pregledvezani sadržaji
-
Pametni (smart) televizori
BugTV
-
Miroslav Rosandić
Tekst iz Buga




















