Lijekovi kao zamjena za kirurške zahvate mršavljenja?

Istraživački timovi bostonskih bioinženjera i kirurga ujedinili su snage u traženju farmakološke zamjene za kirurško liječenje prekomjerne tjelesne težine i dijabetesa tipa 2

Igor Berecki nedjelja, 24. lipnja 2018. u 06:00

Barijatrija je grana kirurgije koja se bavi operativnim liječenjem pretjerane tjelesne težine... visokog indeksa tjelesne mase... adipoziteta... pretilosti... ma, recimo to politički nekorektno, zdravo-narodski: debljine. Tijekom posljednjeg desetljeća  ili dva barijatri su razvili i usavršili kirurške zahvate koji – osim posljedičnog mršavljenja - imaju i blagotvoran učinak na kontrolu simptoma dijabetesa tipa 2 i visokog krvnog tlaka, što su životno ugrožavajuća stanja koja redovito prate prekomjernu težinu.

Načelno postoje dva tipa barijatrijskih operacija: restrikcijske i malapsorpcijske. Prve smanjuju volumen želuca (jer manji želudac je brže pun i ranije daje osjećaj sitosti), a potonje su u načelu svojevrsne „crijevne premosnice“, tj. zahvati kojima se pojedini dio probavnog sustava „zaobiđe“ kirurškim prespajanjem dijelova probavnog trakta. No, unatoč dokazanoj učinkovitosti i dobro dokumentiranim poboljšanjima kvalitete života i smanjenju komplikacija od dijabetesa i hipertenzije, broj pretilih bolesnika koji se odlučuju za operativni zahvat ostaje relativno nizak.

Ta činjenica je potakla suradnju istraživača Centra za kontrolu težine i kirurga s Odjela metaboličke kirurgije bostonske Brigham and Women's Hospital (BWH) na razvoju jednako učinkovite, ali manje invazivne metode liječenja.

Redizajniranje sukralfata

U članku nedavno objavljenom u časopisu Nature Materials prikazani su rezultati pretkliničke studije u kojoj je na laboratorijskim štakorima primijenjen kemijski spoj koji u proksimalnom tankom crijevu prekriva sluznicu, tvoreći privremenu prepreku apsorpciji hranjivih tvari nakon obroka.
"Vodila nas je ideja o dizajniranju tablete koju bi pacijent popio prije obroka, a koja bi potom u crijevu replicirala učinke barijatrijskog kirurškog zahvata", rekao je dr. Jeffrey Karp, bioinženjer i voditelj istraživanja u BWH. "Tijekom nekoliko posljednjih godina smo s našim kirurškim kolegama surađivali na toj ideji i zajednički razvili kemijski spoj koji ispunjava tražene uvjete."

Polazeći od lijeka zvanog sukralfat (koji se već otprije koristi za liječenje gastrointestinalnih ulkusa), istraživački tim ga je laboratorijski redizajnirao u novi spoj, sposoban  „izolacijski“obložiti unutrašnju stijenku crijeva na nekoliko sati, a potom se razgraditi i ponovo „osloboditi“ crijevo. Spoj je nazvan LuCI (Luminal Coating of the Intestine), a u formi je suhog praška kojega se može komprimirati u tabletu ili ga kapsulirati.
"Najjednostavnije rečeno, kreirali smo operaciju u tableti", rekao je koautor projekta dr. Yuhan Lee, stručnjak za biomaterijale u BWH-ovom Odjelu za medicinsko inženjerstvo.

A - jednjak, želudac, duodenum, proksimalno crijevo; B - sluznica obložena s LuCI; C - "gastric sleeve" operacija sužavanja želuca; D - kirurška manšeta za sprječavanje prolaska hrane; E - "gastric bypass": operativno spajanje jednjaka izravno na crijevo
A - jednjak, želudac, duodenum, proksimalno crijevo; B - sluznica obložena s LuCI; C - "gastric sleeve" operacija sužavanja želuca; D - kirurška manšeta za sprječavanje prolaska hrane; E - "gastric bypass": operativno spajanje jednjaka izravno na crijevo

"Koristili smo bioinženjering za dizajniranje spoja koji ima svojstvo izvrsnog prianjanja na crijevnu sluznicu, u predkliničkom modelu odlično prekriva unutrašnjost crijeva, a nakon nekoliko sati prestaje s djelovanjem."

Testiranje pretilih glodavaca

Fiziološki (u ljudi i u štakora), nakon obroka i apsorpcije hranjivih tvari u crijevima, razina šećera u krvi raste, a u pretilih ostaje na visokim vrijednostima tijekom dužeg vremenskog razdoblja, stvarajući hiperglikemijski učinak odgovoran za simptome dijabetesa tipa 2. Međutim, nakon što je LuCI primijenjen na štakorima, porast glukoze u krvi iza obroka je bio za 47% niži. Taj učinak je bio privremen: nakon otprilike tri sata je prestao, a crijevo je uspostavilo normalan obrazac apsorpcije.

„Privremena oralno primijenjena zaštitna obloga za crijevo koja oponaša učinke kirurškog zahvata bila bi velika prednost i za pacijente i za sustav zdravstvene skrbi, zbog niže cijene i jednostavnije primjene od barijatrijskih kirurških zahvata" - istaknuo je jedan od voditelja studije, dr. Ali Tavakolli.

Sada slijedi testiranje učinka kratkoročne i dugoročne upotrebe LuCI na dijabetičkim i pretilim glodavcima. Istovremeno se kreće s nekoliko pilot-studija u kojima će se LuCI koristiti kao nosač za neke lijekove građene od proteinskih komponenti, a koje inače zbog probave u proksimalnom crijevu nije moguće koristiti oralnim putem.

 

Dr. Igor „Doc“ Berecki, rođen 1961., pedijatar je na Odjelu intenzivnog liječenja djece Klinike za pedijatriju KBC Osijek. Od posla se opušta antistresnim aktivnostima: od pisanja svojevremeno popularnih tekstova i ilustracija u tiskanom izdanju časopisa BUG, crtkanja grafika i dizajna, zbrinjavanja pasa i mačaka, te fejsbučkog blogiranja o craft-pivima, životnim neistinama i medicinskim trivijama, sve do pasioniranog kuhanja posve probavljivih jela i sviranja slabo probavljivog bluesa.