Apple želi postati neovisan u proizvodnji čipova

Osim što se bavi dizajniranjem vlastitih čipova, Apple želi postati neovisan i od kompanija koje ih za njih proizvode

Sandro Vrbanus srijeda, 4. listopada 2017. u 10:14

Kao jedna od najvećih prednosti Appleovih uređaja nad konkurentima ističe se činjenica da oni dolaze sa sjedinjenim hardverom i softverom, izrađenima "po mjeri". Do sada je Apple uvijek razvijao vlastiti softver i dizajnirao većinu vlastitog hardvera, dok je za neke komponente kao i proizvodnju čipova ovisan o partnerima kao što su Qualcomm, Intel, Samsung, donedavno Imagination, i slične kompanije. No, kako prenosi japanski Nikkei, u Appleu nisu potpuno zadovoljni tom situacijom pa su povećali napore u razvijanju i proizvodnji vlastitih čipova.

Izvori iz industrije poluvodiča navode kako Apple pokušava povećati svoje proizvodne kapacitete kako bi samostalno proizvodio procesore za svoja prijenosna računala, modeme za iPhone, kao i jedinstvene čipove koji u sebi sadrže funkcije kontrole zaslona osjetljivih na dodir, čitača otiska prsta te drivere za ekran.

kontrola nad svakim dijelom proizvodnje donosi efikasnost, ali i bolje čuvanje tajni

Razvoj potpuno jedinstvenih rješenja Appleu bi omogućio dodatnu kontrolu nad hardverom, veću prilagođenost hardvera softveru i potrebama uređaja, bolju efikasnost, ali i tajnovitost za vrijeme razvoja. Appleovi novi čipovi trebali bi se više orijentirati i na umjetnu inteligenciju, za što je kompaniji potrebno vlastito jedinstveno rješenje.

Podsjetimo i da je Apple s partnerima sudjelovao u uspješnoj ponudi za preuzimanje Toshibinog odjela za proizvodnju memorijskih čipova, pa će tako dobiti pristup proizvodnji – a sve je, očito, dio velike Appleove strategije da smanji vlastitu ovisnost o drugim proizvođačima najvažnijih komponenti.