Ipak antiklimaks: Tiangong-1 izgorio u atmosferi i pao u ocean

Kineska svemirska postaja "Nebeska palača" prošle je noći pala u područje južnog Tihog oceana, bez prevelikog spektakla

Sandro Vrbanus ponedjeljak, 2. travnja 2018. u 21:33

Iako se posljednjih mjeseci često najavljivalo kao svemirski spektakl koji bi, doduše s malom vjerojatnošću, mogao biti viđen iz naseljenih dijelova naše planete, pad kineske svemirske postaje na Zemlju završio je onako kako je bilo i najvjerojatnije. Tiangong-1 u svojem je nekontroliranom konačnom obrušavanju na Zemlju tijekom noći s nedjelje na ponedjeljak ušao u atmosferu i velikom većinom izgorio.

Ostaci 10-ak metara duge i 8,5 tona teške svemirske postaje rasuli su se iznad južnog dijela Tihog oceana, vrlo daleko od naseljenih područja. Ovaj scenarij bio je i najizgledniji, iako se Tiangong-1 često kretao iznad naseljenih područja – između 43. sjeverne i 43. južne paralele.

Za sada nije potvrđeno da je bilo tko sa Zemlje snimio "kišu meteora" koju su vjerojatno proizveli ostaci dok su izgarali u atmosferi.

Jedna od posljednjih radarskih snimki svemirske postaje Tiangong-1
Jedna od posljednjih radarskih snimki svemirske postaje Tiangong-1

Tiangong-1 bila je prva kineska svemirska postaja, a njihov svemirski program ide dalje. U rujnu 2016. godine lansiran je Tiangong-2, još uvijek ne potpuno funkcionalna nova svemirska postaja. Nju bi astronauti u Zemljinoj orbiti trebali sastaviti do 2020. godine, a trebala bi se početi koristiti oko 2022. godine, u vrijeme kada je planirano umirovljenje Međunarodne svemirske postaje u kojoj većinom borave Amerikanci i Rusi.