Nakon školske pucnjave Trump okrivio – video igre

Masovna ubojstva u američkim školama učestalija su nego u ostatku svijeta, a umjesto reguliranja kupovine oružja vladajući pokušavaju pronaći krivce na neobičnim mjestima

Sandro Vrbanus petak, 23. veljače 2018. u 12:38

Prošloga tjedna dogodilo se još jedna u nizu pucnjava u američkim školama, ovoga puta u Parklandu na Floridi, pri čemu je pomahnitali napadač ubio 17-ero djece. Kao i svaki puta nakon ovakvog događaja pokrenute su rasprave o tome zašto netko s 18 godina u SAD-u ne smije kupiti alkohol ali smije pištolj ili pušku, no vladajući izbjegavaju govoriti o strožem reguliranju kupovine oružja.

Kritičari im spočitavaju da je tomu tako jer ih obilno financira udruga lobista za oružje NRA, te da ne žele smanjiti prisutnost oružja koje se sada može pronaći na svakom koraku. Dotle Republikanska stranka i predsjednik Trump pokušavaju izmisliti druge načine da se masovne pucnjave spriječe – od ideje o naoružavanju učitelja kako bi se suprotstavili napadačima na škole, pa sve do okrivljavanja nasilnih video igara.

Trump je u razgovoru s obiteljima žrtava s Floride rekao i kako "treba vidjeti da se nešto učini oko toga što djeca gledaju", te kako "nasilje u video igrama oblikuje misli mladih ljudi". Jednako je okarakterizirao i nasilne filmove za nasilno ponašanje djece, pa smatra da treba uvesti sustav ograničavanja takvih sadržaja, kakav postoji i s onima seksualno eksplicitnima.

Amerika je, dakle, sklonija reguliranju video igara i filmova nego što je sklonija reguliranju prodaje oružja, iako nasilne igre i filmovi postoje i u ostatku svijeta gdje nema masovnih pucnjava u školama na tjednoj bazi kao kod njih. S druge strane, prodaja oružja gotovo nigdje nije tako slobodna kao u SAD-u, ali vladajući "ne vide" korelaciju između oružja i pucnjava, već krivca traže, među ostalim, u industriji zabave.