Mikro dronovi pomiču terete 40 puta teže od njih samih

Malene bespilotne letjelice koriste vitla, ljepljiva "stopala" i bodlje kako bi se mogli nositi s velikim teretima i do sada nesavladivim preprekama

Sandro Vrbanus nedjelja, 28. listopada 2018. u 07:30

Znanstvenici sa Stanforda i Politehničkog sveučilišta u Lausanni predstavili su mikro dronove sposobne nositi se s teretima i do 40 puta težima od njih samih. FlyCroTugs (leteće mikro teglenice), kako ih nazivaju, izrađeni su za specijalne namjene. Imaju mogućnost podizati relativno velike terete, ali i "usidriti" se na horizontalnu površinu te još veće terete povlačiti sustavom vitla. U primjeru upotrebe znanstvenici su iskoristili dva ovakva drona da zajedničkim snagama otvore zatvorena vrata, što se može vidjeti u priloženom videu.

Dizajn FlyCroTugs dronova inspiriran je prirodom, pogotovo građom osa koje su poznate kao životinje koje mogu povlačiti teške terete, ali su i vrlo pokretljive, malene i brze.

Za stabiliziranje dronovima tako služe ljepljive "noge", poput onih kod guštera, kao i sustav bodlji na nogama koje omogućavaju bolje hvatanje za razne površine. To im omogućava da budu vrlo mobilni, snažni i maleni kao te životinje, pa se mogu koristiti primjerice u akcijama traganja i spašavanja. U tim situacijama ovakvi dronovi mogli bi dostavljati vodu ili nositi kamere do unesrećenih, a putem bi mogli savladavati do sada nepremostive prepreke poput zatvorenih vrata.

Autori kažu kako su ovim projektom željeli dokazati da maleni dronovi ne moraju služiti samo za videonadzor, već da se u samo nekoliko grama mogu smjestiti i mehanizmi za hodanje, letenje, podizanje i povlačenje tereta, kao i softver za suradnju s drugim dronovima. Ova bi tehnologija, jednom kada bude usavršena, trebala omogućiti malenim letjelicama da u skupinama obavljaju zadatke inače namijenjene većim pojedinačnim robotima ili strojevima.