Smještanje subwoofera

poruka: 6
|
čitano: 2.575
|
moderatori: DrNasty, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus, pirat
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
offline
Par pitanja oko subwoofera

Molio bih znalce za pomoć oko subwoofera (potpuni sam laik pa odmah isprike ako su pitanja nebulozna):

  1. Subwoofer bih nabavio isključivo za slušanje muzike (zbog dodavanja onog efekta gdje bas da se skoro više osjeti nego što se čuje) - jel uopće subwoofer pravi izbor za tako nešto?
  2. Jedina lokacija na koju bih ga mogao smjestiti je između 2 ormara (razmak između ormara je 36cm) pa me zanima da li to uopće ima smisla ili će takva lokacija "uništiti" zvuk pa nabavka subwoofera neće imati nikakvu svrhu?
  3. Subwoofer bih spojio na Denon avr-x520bt AV receiver na kojem su trenutno spojeni Dali Zensor 3 zvučnici - jel to uopće "logično" spajati?
  4. Ako je sve ovo iznad OK, koji uopće subwoofer da nabavim (do max 3500 kn)?

     

     
    0 0 hvala 0
    16 godina
    offline
    Smještanje subwoofera

    Moras probati i sam procjeniti, ali neke smjernice:

    - sub je sasvim ok koristiti za muziku. Probaj ga spojiti na zvucnicki izlaz, ako sub to podrzava, a ne na line out sa predpojacala, sto je specificno za HT (neki receiveri imaju sub izlaz i skretnicu, to izbjegavati za stereo). Nek zvucnik radi u full range-u, i neka sub preuzme tamo gdje zvucniku "prirodno" pocne padati jacina

    - sub crawl - stavi sub na mjesto gdje inace sjedis i slusas (i na visinu usiju!), pusti komad muzike sa dosta basa te puzi po podu i nadji lokaciju gdje je bas najjaci. Vjerojatno ce to prvo biti kut sobe, ali to probaj izbjegavati jer ces dobiti mutan i nedefiniran bas odvojen od ostatka spektra

    - ako nemozes sub crawl, probaj na mobu (AudioTool) ili PCu (REW) napraviti frequency sweep i izmjeriti podrucje do 250hz, da vidis kako ti sub i soba "pjevaju" zajedno. Onda pomices sub i podesavas reznu frekvenciju da ih uskladis. Mozes eventualno kupiti ili posuditi pravni mjerni mikrofon (UMIK-1), ili nac neki sto kvalitetniji ...

    - kazes da imas samo jednu lokaciju gdje mozes staviti sub - to je malo riskantno jer sub je jako osjetljiv na polozaj. Moras probati nekako, barem kupi tamo gdje nude povrat novaca ako nisi zadovoljan, ili da ti daju doma na slusanje prvo

    - nemoj koristiti samo muziku sa napumpanim basom da uskladis reznu frekvenciju, idealno bi sub trebao dodati "debljine" u vokal, ili ako je rezna frekvencija niska onda mozes koristiti i čelo, on se spusta nesto ispod (Leonard Cohen, Cassandra Wilson, ...) vokala

    - glavna poanta je da NE CUJES sub, nego je zvuk jedna cjelina i cini se da zvucnici rade u full range podrucju

    - od subova, ja imam 2x REL t5i, koji su dosta muzikalni i ok ali neidu pre niskom, kostaju oko 500eur po komadu, ali za te pare mozes dobiti i veci sub koji ide do 25hz, kao SVS npr. REL je 32hz na -6db. Google is your friend. Ili pitaj na audiofil.net forumu

    - multisub sustav je idealan za kontroliranje rezonantnih modova sobe, ali krenes za jednim ...

     

     

    Smith and Wesson - the original point and click interface | http://twitter.com/hhrvoje, http://www.hudosvibe.net
    Moj PC  
    1 1 hvala 2
    10 godina
    offline
    Smještanje subwoofera

    Stavi sub tamo gdje ćeš ti sjediti i onda se legni na pod i nađi di u sobi najviše bruji. Tamo premjesti sub. 

     

    To sam negdje pročital al nisam isprobal.

    If you can handle it by your self and not go mad, then you are on the right path to become insane.
     
    2 1 hvala 1
    11 godina
    offline
    Smještanje subwoofera

    Sub kupuj samo ako si 100% siguran da znaš šta radiš, tj ako si siguran da će sistem svirati kako spada, kao jedna cjelina. Kako ti je Hudo napisao, gledaj ima li dućan opciju povrata novca ako nisi zadovoljan, ili još bolje, da isprobaš sub doma, u prostoriji gdje ga namjeravaš slušati (isprobati sub u dućanu je beskorisno). Ja sam prije par godina napravio grešku kada sam odlučio 'podebljati' niže frekvencije na Adam f5 monitorima sa 8'' Eve audio subom, i rezultat je bio, uz sva moguća namještanja i razmještanja sub-a, katastrofa...

     
    1 0 hvala 1
    13 godina
    offline
    Smještanje subwoofera

    Hvala svima na odgovorima!

    Nažalost, nisam siguran da znam što radim - zato i jesam ovdje.  Stvar je u tome da mi u trenutnoj konfiguraciji fali basa pa sam mislio da ću dodavanjem subwoofera popraviti zvuk u tom spektru.
    Najveći problem je upravo u tome što ga mogu smjestiti samo na tu jednu lokaciju (a i to je limitirano pa dodatno moram voditi računa o samoj dimenziji zvučnika). Jedino što je (valjda) pozitivno je što se ta lokacija nalazi otprilike tamo gdje se na schemama razmještaja subwooferi i nalaze (kao na slici dolje, samo ne na desnoj već na lijevoj strani TV-a).

    Može još samo odgovor da li bi ormari između kojih bi se subwoofer nalazio stvarali probleme (između subwoofera i ormara s lijeve i desne strane bi bilo samo par centimetara slobodnog prostora)? Jeka ili nešto slično? 

     

     

     
    0 0 hvala 0
    16 godina
    offline
    Smještanje subwoofera

    Samo dobro napuni ormare robom da oni ne pocnu svirati, i vjerojatno ce biti ok ... mozda dodaju par dB dip ili peak (dol i brdo?). 

    Morati ces probati, jer sve sto ti internet kaze moze biti potpuno krivo ...

    Smith and Wesson - the original point and click interface | http://twitter.com/hhrvoje, http://www.hudosvibe.net
    Moj PC  
    2 0 hvala 1
    1
    Nova poruka
    E-mail:
    Lozinka:
     
    vrh stranice