Motorno Ulje

poruka: 17
|
čitano: 14.565
|
moderatori: XXX-Man, pirat, vincimus, Lazarus Long, DrNasty
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
11 godina
neaktivan
offline
Motorno Ulje

Imam skuter Huatina spyder 3, 4taktni, zracno hladjenje.

 

Neki dan da provjerim ulje, odvrnem sraf za mjerenje ulje i desi se pravi mali bum (isto ko da sam odvrno flasu protresene coca cole) vecina ulja iscuri.

 

Zatim ispustim svo ulje, naspem ponovo novo, dok sam sipo novo tesko je islo, nece da ide unutra stvaraju se balonice i povrati ga, i nekako sam uspio natocit, zavrnem sraf upalim radi normalno ne dimi. ugasim opet da provjerim isto se desi ulje ponovo izlazi. ako neko zna da mi pomogne. pojasnit sta bi to moglo bit

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Motorno Ulje
jesi siguran da je to cep za provjeru i nadosipavanje ulja? probaj ispustit svo ulje na doljnjem cepu za ispustanje ulja pa sipat novo, tocnu kolicinu po mjeracu. a moze bit da ti nabija kompresiju u karter ulja ili mjesao ulje i gorivo, najbolje u servis za skutere s njim.
12 godina
neaktivan
offline
Motorno Ulje

Vjerovatno ti je na poklopcu glave zablindiran odzračnik "iberlauf" pa zrak nema gdje izlazit dok točiš ulje nego se kompresira u bloku motora i zato ga teško točiš.

Zašto ulje izleti van nakon što otvoriš čep od ulja??? Vjerovatno zato što iberlauf ne pušta zrak izvan bloka motora a u cilindru se stvara veliki pritisak kad dolazi do eksplozije smjese goriva i zraka te karike puste malu količinu tog "pritiska" u blok motora gdje se na kraju stvori velika količina zraka odnosno pritiska te kad otvoriš poklopac ulja zrak pokušava izać van bloka te samim time izgura ulje iz bloka.

Poruka je uređivana zadnji put sri 25.4.2012 0:05 (IBER).
 
1 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: Motorno Ulje
IBER kaže...

Vjerovatno ti je na poklopcu glave zablindiran odzračnik "iberlauf" pa zrak nema gdje izlazit dok točiš ulje nego se kompresira u bloku motora i zato ga teško točiš.

Zašto ulje izleti van nakon što otvoriš čep od ulja??? Vjerovatno zato što iberlauf ne pušta zrak izvan bloka motora a u cilindru se stvara veliki pritisak kad dolazi do eksplozije smjese goriva i zraka te karike puste malu količinu tog "pritiska" u blok motora gdje se na kraju stvori velika količina zraka odnosno pritiska te kad otvoriš poklopac ulja zrak pokušava izać van bloka te samim time izgura ulje iz bloka.

ja mislim da sam presavio to crijevo za odzracnik, cistio filter pa mi smetalo i nekako sam ga smoto neznam ni ja sta sam uradio sa njega, provjerit cu ujutro

12 godina
neaktivan
offline
Motorno Ulje

Ako nemožeš provuć više to crijevo kako je bilo, stavi ga bilo kako ili ga makni skroz (služi samo da ti ne kapa oko motora ulje nego na pod)

 
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: Motorno Ulje
IBER kaže...

Ako nemožeš provuć više to crijevo kako je bilo, stavi ga bilo kako ili ga makni skroz (služi samo da ti ne kapa oko motora ulje nego na pod)

ma mogu ga vratit samo sam ga digo u zrak i za nesto zakacio, uglavno jel to to o cemu ti pricas:)

12 godina
neaktivan
offline
Motorno Ulje

Moraš mi slikat da bi znao, al ako ga nisi začepio npr šarafom ili svezo u čvor da zrak nemože izlazit onda sumnjam da je to to crijevo

 

 
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Re: Motorno Ulje
IBER kaže...

Moraš mi slikat da bi znao, al ako ga nisi začepio npr šarafom ili svezo u čvor da zrak nemože izlazit onda sumnjam da je to to crijevo

 

jest to odusak iz glave motora to su mi pokazali kad sam ga kupio. i onako kako je mekano bas je se presavilo ko da je u cvoru, slomilo, ispravit cu ga sutra pa vidjet sta se desava, hvala tebi... napisat cu ti sutra sta se desilo

11 godina
neaktivan
offline
Motorno Ulje

http://img.auctiva.com/imgdata/4/7/8/9/5/1/webimg/175291631_o.jpg

 

Jel mislis na ovo crijevo, ovo prvo dugo crno sto izlazi iz ovog limenog na glavi motoro, ako je to, onda sam ja to i presavio, kod mene ima jedno leziste da se zakaci i ja sam ga vise puta presmoto i ubacio u to leziste

 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Motorno Ulje

Ako se radi o ovom prvom onda je to to

 
0 0 hvala 0
11 godina
neaktivan
offline
Motorno Ulje

bilo je do savjenog crijeva, hvala svima

 
0 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Motorno Ulje

Pozz, evo da ne otvaram novu temu pitat cu ode. Imam Skodu Fabiu proizvodnja 2015, i do sad sam radio servis u ovlastenom servisu al ove godine necu jer previse nabiju cijene. I sad ove godine trebam uzet motorno ulje, na racunu od prosle godine pise ''Ulje Motorno 5W40 505.01'' i kad to ulje upisem na google izbaci mi ovo https://www.mall.hr/motorna-ulja/castrol-ulje-edge-td-titanium-5w40-turbodiesel-4-l i sad nije mi jasno zasto pise TurboDiesel ako je meni Skoda benzinac? Inace ako guglam ''motorno ulje 5w40'' izbaci dosta razlicitih marki, al kad nadodam ovo ''505.01'' kao sto je na racunu, izbaci mi taj Castrol-ov turbodisel. Koji da nabavim po vama? I ako mozete preporucit neku kvalitetnu marku za filter ulja? Hvala

 
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Motorno Ulje
Bruno555 kaže...

Pozz, evo da ne otvaram novu temu pitat cu ode. Imam Skodu Fabiu proizvodnja 2015, i do sad sam radio servis u ovlastenom servisu al ove godine necu jer previse nabiju cijene. I sad ove godine trebam uzet motorno ulje, na racunu od prosle godine pise ''Ulje Motorno 5W40 505.01'' i kad to ulje upisem na google izbaci mi ovo https://www.mall.hr/motorna-ulja/castrol-ulje-edge-td-titanium-5w40-turbodiesel-4-l i sad nije mi jasno zasto pise TurboDiesel ako je meni Skoda benzinac? Inace ako guglam ''motorno ulje 5w40'' izbaci dosta razlicitih marki, al kad nadodam ovo ''505.01'' kao sto je na racunu, izbaci mi taj Castrol-ov turbodisel. Koji da nabavim po vama? I ako mozete preporucit neku kvalitetnu marku za filter ulja? Hvala

 Pa nabavi ono koje ti se izbaci prek sasije, znaci odes u tokic ili negdje i oni ti prek sasije auta izvade koje ulje treba sipat u taj motor...

5 godina
online
Re: Motorno Ulje
Bruno555 kaže...

Pozz, evo da ne otvaram novu temu pitat cu ode. Imam Skodu Fabiu proizvodnja 2015, i do sad sam radio servis u ovlastenom servisu al ove godine necu jer previse nabiju cijene. I sad ove godine trebam uzet motorno ulje, na racunu od prosle godine pise ''Ulje Motorno 5W40 505.01'' i kad to ulje upisem na google izbaci mi ovo https://www.mall.hr/motorna-ulja/castrol-ulje-edge-td-titanium-5w40-turbodiesel-4-l i sad nije mi jasno zasto pise TurboDiesel ako je meni Skoda benzinac? Inace ako guglam ''motorno ulje 5w40'' izbaci dosta razlicitih marki, al kad nadodam ovo ''505.01'' kao sto je na racunu, izbaci mi taj Castrol-ov turbodisel. Koji da nabavim po vama? I ako mozete preporucit neku kvalitetnu marku za filter ulja? Hvala

 U principu bilo koje 5w40 ti pase sinteticko ulje ti pase.... E sad koje ulje.... Uzmi neko poznatije marke i to je to manje vise.....

 

5w40 je rijetko ulje koje ide u nove motore. U dosta modela je prva ugradnja. rjedje od toga je 0w40..... sto stariji motor ide gusce ulje. 10w40 15w40 itd

7 godina
protjeran
offline
Re: Motorno Ulje
Bruno555 kaže...

Pozz, evo da ne otvaram novu temu pitat cu ode. Imam Skodu Fabiu proizvodnja 2015, i do sad sam radio servis u ovlastenom servisu al ove godine necu jer previse nabiju cijene. I sad ove godine trebam uzet motorno ulje, na racunu od prosle godine pise ''Ulje Motorno 5W40 505.01'' i kad to ulje upisem na google izbaci mi ovo https://www.mall.hr/motorna-ulja/castrol-ulje-edge-td-titanium-5w40-turbodiesel-4-l i sad nije mi jasno zasto pise TurboDiesel ako je meni Skoda benzinac? Inace ako guglam ''motorno ulje 5w40'' izbaci dosta razlicitih marki, al kad nadodam ovo ''505.01'' kao sto je na racunu, izbaci mi taj Castrol-ov turbodisel. Koji da nabavim po vama? I ako mozete preporucit neku kvalitetnu marku za filter ulja? Hvala

 

Imas jedan magican pretinac u automobilu, nalazi se ispred suvozacevog sica.

U njemu imas jednu magicnu knjizicu (ili vise njih), i u jednoj od njih imas,

sasvim magicno, upisano tocno ulje koje je predvidjeno za tvoju masinu.

 

Inace, ako si do sad koristio full sinteticko ulje, nastavi ga koristiti i dalje.

Ako si koristio obicno, koristi ga i dalje. Ne valja se prebacivati sa obicnog na sinteticko,

osobito nakon puno kilometara (vise od 50.000), a obratno, dakle sa sintetickog na normalno,

to je jos gore i u principu jako lose za masinu.

 

 

5W-40 je normalno ulje, nije "rijetko" ulje, kao sto neki "eksperti" tvrde.

 

xW-yy - to su ti oznake ulja.

Prvi broj sa W (Winter) ti oznacavaju ponasanje ulja u hladnim uvjetima.

Sto je broj manji - to je ulje "tecnije" u hladnim uvjetima vremena.

Drugi broj (bez sufixa) ti oznacava viskozitet. Sto je broj veci,

predstavlja ti mogucnost tecnosti ulja pri visokim okretajima.

Dakle ulje sa oznakom 5W-40 ti je predvidjeno za normalne hladne uvjete,

i masinu sa visokim okretajima, dok primjerice 0W-20 je za masine koje

zahtjevaju jako viskozna ulja u hladnim uvjetima, ali ne trebaju veliku viskoznost

u toplim uvjetima jer ne rade na visokim okretajima.

 

 

Dakle, ti uzmi knjizicu, drz se onog sto ti je proizvodjac preporucio.

I uzmi u obzir sto je do sad stavljano. Ako je stavljano 5w40 sinteticko,

onda to tocis i dalje - ako je stavljano obicno, onda stavljas obicno i dalje (da ti nebi na brtvama poceo pisat ulje,

jer se masina navikla na obicno).

 

Uostalom, mozes kupiti ulje i filtere, otici u bilo koji servis, pa i sluzbeni, i dati ga zamjeniti.

Ili mozes sam. Primjerice, ja mjenjam u servisu samo 3 godine, dok je garancija.

Nakon toga sam mjenjam.

 

PS - Ako ne nadjes magicnu knjizicu u magicnom pretincu, onda mozes online skinuti u PDF formatu sa Skodine web stranice.

(ti vidi iz kojeg tocno mjeseca ti je vozilo)

https://ws.skoda-auto.com/OwnersManualService/Data/en/Octavia_5E/05-2015/Manual/Octavia/A7_Octavia_OwnersManual.pdf

https://ws.skoda-auto.com/OwnersManualService/Data/en/Octavia_5E/11-2015/Manual/Octavia/A7_Octavia_OwnersManual.pdf

 

I da, pise ti tamo, imas samo dva propisana VW ulja za benzince, ovisno dali imas fiksne zamjene (po broju kilometara) ili varijabilne (jednom godisnje).

 

Varijabilni intervali (godisnji): VW 504 00 - ulja sa tim specifikacijama se proizvode samo u dva oblika - 5W-30 i 0W-30 (full sinteticka)

Fiksni intervali (po broju kilometara): VW 502 00 - ulja sa tim specifikacijama se proizvode u vise oblika - od 5W-40, 0W-40, 5W-30 i 0W-30

 

Tebi je VW partner dakle na godisnjoj razini mjenjao vjerovatno sa uljem za dizelasa, sto inace nebi smio. Ali s obzirom da je u HR umjerena

klima, masini ti se nebi trebalo nista lose desiti.

 

Dakle, po meni, full sinteticko ulje 5W-40 ili 5W-30 po specifikacijama VW 502 00 (jednom godisnje), ili 5W-30 po specifikacijama VW 504 00 - ako imas vise

izmjena godisnje, dakle po broju kilometara.

 

Ako te vise o tome zanima, moze procitati ovdje:

https://www.motoroel-portal.de/herstellerfreigaben/vw/vw-502-00-norm/

https://www.motoroel-portal.de/herstellerfreigaben/vw/vw-50400-norm/

 

 

Poruka je uređivana zadnji put pet 22.11.2019 8:25 (Čitatelj).
5 godina
online
Re: Motorno Ulje
Čitatelj kaže...
Bruno555 kaže...

Pozz, evo da ne otvaram novu temu pitat cu ode. Imam Skodu Fabiu proizvodnja 2015, i do sad sam radio servis u ovlastenom servisu al ove godine necu jer previse nabiju cijene. I sad ove godine trebam uzet motorno ulje, na racunu od prosle godine pise ''Ulje Motorno 5W40 505.01'' i kad to ulje upisem na google izbaci mi ovo https://www.mall.hr/motorna-ulja/castrol-ulje-edge-td-titanium-5w40-turbodiesel-4-l i sad nije mi jasno zasto pise TurboDiesel ako je meni Skoda benzinac? Inace ako guglam ''motorno ulje 5w40'' izbaci dosta razlicitih marki, al kad nadodam ovo ''505.01'' kao sto je na racunu, izbaci mi taj Castrol-ov turbodisel. Koji da nabavim po vama? I ako mozete preporucit neku kvalitetnu marku za filter ulja? Hvala

 

Imas jedan magican pretinac u automobilu, nalazi se ispred suvozacevog sica.

U njemu imas jednu magicnu knjizicu (ili vise njih), i u jednoj od njih imas,

sasvim magicno, upisano tocno ulje koje je predvidjeno za tvoju masinu.

 

Inace, ako si do sad koristio full sinteticko ulje, nastavi ga koristiti i dalje.

Ako si koristio obicno, koristi ga i dalje. Ne valja se prebacivati sa obicnog na sinteticko,

osobito nakon puno kilometara (vise od 50.000), a obratno, dakle sa sintetickog na normalno,

to je jos gore i u principu jako lose za masinu.

 

 

5W-40 je normalno ulje, nije "rijetko" ulje, kao sto neki "eksperti" tvrde.

 

xW-yy - to su ti oznake ulja.

Prvi broj sa W (Winter) ti oznacavaju ponasanje ulja u hladnim uvjetima.

Sto je broj manji - to je ulje "tecnije" u hladnim uvjetima vremena.

Drugi broj (bez sufixa) ti oznacava viskozitet. Sto je broj veci,

predstavlja ti mogucnost tecnosti ulja pri visokim okretajima.

Dakle ulje sa oznakom 5W-40 ti je predvidjeno za normalne hladne uvjete,

i masinu sa visokim okretajima, dok primjerice 0W-20 je za masine koje

zahtjevaju jako viskozna ulja u hladnim uvjetima, ali ne trebaju veliku viskoznost

u toplim uvjetima jer ne rade na visokim okretajima.

 

 

Dakle, ti uzmi knjizicu, drz se onog sto ti je proizvodjac preporucio.

I uzmi u obzir sto je do sad stavljano. Ako je stavljano 5w40 sinteticko,

onda to tocis i dalje - ako je stavljano obicno, onda stavljas obicno i dalje (da ti nebi na brtvama poceo pisat ulje,

jer se masina navikla na obicno).

 

Uostalom, mozes kupiti ulje i filtere, otici u bilo koji servis, pa i sluzbeni, i dati ga zamjeniti.

Ili mozes sam. Primjerice, ja mjenjam u servisu samo 3 godine, dok je garancija.

Nakon toga sam mjenjam.

 

PS - Ako ne nadjes magicnu knjizicu u magicnom pretincu, onda mozes online skinuti u PDF formatu sa Skodine web stranice.

(ti vidi iz kojeg tocno mjeseca ti je vozilo)

https://ws.skoda-auto.com/OwnersManualService/Data/en/Octavia_5E/05-2015/Manual/Octavia/A7_Octavia_OwnersManual.pdf

https://ws.skoda-auto.com/OwnersManualService/Data/en/Octavia_5E/11-2015/Manual/Octavia/A7_Octavia_OwnersManual.pdf

 

I da, pise ti tamo, imas samo dva propisana VW ulja za benzince, ovisno dali imas fiksne zamjene (po broju kilometara) ili varijabilne (jednom godisnje).

 

Varijabilni intervali (godisnji): VW 504 00 - ulja sa tim specifikacijama se proizvode samo u dva oblika - 5W-30 i 0W-30 (full sinteticka)

Fiksni intervali (po broju kilometara): VW 502 00 - ulja sa tim specifikacijama se proizvode u vise oblika - od 5W-40, 0W-40, 5W-30 i 0W-30

 

Tebi je VW partner dakle na godisnjoj razini mjenjao vjerovatno sa uljem za dizelasa, sto inace nebi smio. Ali s obzirom da je u HR umjerena

klima, masini ti se nebi trebalo nista lose desiti.

 

Dakle, po meni, full sinteticko ulje 5W-40 ili 5W-30 po specifikacijama VW 502 00 (jednom godisnje), ili 5W-30 po specifikacijama VW 504 00 - ako imas vise

izmjena godisnje, dakle po broju kilometara.

 

Ako te vise o tome zanima, moze procitati ovdje:

https://www.motoroel-portal.de/herstellerfreigaben/vw/vw-502-00-norm/

https://www.motoroel-portal.de/herstellerfreigaben/vw/vw-50400-norm/

 

 

 Hehhehehe sve to nadje na vikipediji ;)

 

Nije rjedje vec je tecnije ;) Klanjam se expertu. Sto komplikujes. Koje mu sinteticko 5w40 ulje nece odgovarati? 

 

Mogao sam i ja napisati (prepisati) doktorat na tu temu a vjerovatno sam tu strucniji nego ti jer sam radio u ovlastenom servisu premium marke 5 godina a i to mi je struka al pojednostavi covjeku. 

 

 

Kupi neko 5w40 ulje poznatije marke i to je manje vise to sto trebas znati.... Mislis da u servisu toliko detaljisu pogotovo za skodu? Ne pricamo o high perfomance masini vec standardnom motoru za svakodnevnu upotrebu.....

5 godina
online
Re: Motorno Ulje
Bruno555 kaže...

Pozz, evo da ne otvaram novu temu pitat cu ode. Imam Skodu Fabiu proizvodnja 2015, i do sad sam radio servis u ovlastenom servisu al ove godine necu jer previse nabiju cijene. I sad ove godine trebam uzet motorno ulje, na racunu od prosle godine pise ''Ulje Motorno 5W40 505.01'' i kad to ulje upisem na google izbaci mi ovo https://www.mall.hr/motorna-ulja/castrol-ulje-edge-td-titanium-5w40-turbodiesel-4-l i sad nije mi jasno zasto pise TurboDiesel ako je meni Skoda benzinac? Inace ako guglam ''motorno ulje 5w40'' izbaci dosta razlicitih marki, al kad nadodam ovo ''505.01'' kao sto je na racunu, izbaci mi taj Castrol-ov turbodisel. Koji da nabavim po vama? I ako mozete preporucit neku kvalitetnu marku za filter ulja? Hvala

 Evo ti jedan koristan link za tvoj auto. Katalog originalnih dijelova i izmedju ostalog i ulja....

 

 

http://www.oemepc.com/skoda/part_single/catalog/sk/markt/CZ/modell/FAB/year/2015/drive_standart/797/hg_ug/100/subcategory/100090/part_id/3408010/lang/y

 

 

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice