Biciklizam, bicikli, oprema, staze... izdvojena tema

poruka: 30.288
|
čitano: 14.098.372
|
moderatori: XXX-Man, pirat, vincimus, Lazarus Long, DrNasty
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
13 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
Ako potraje ovo bablje ljeto platim ja cugu negdje..ja lagano s Colom u ruci na nekoj terasi a ti se vozaj po parkingu pa isprobavaj 😁
 
1 0 hvala 0
12 godina
offline
Biciklizam, bicikli, oprema, staze...

Čovječe koje otkriče danas (ono, don't laugh). Gledao na Trailforks i vidim da Maksimir ima nekakvu XC stazu. Otišao danas, kad ono milina, točno ono što sam tražio početnička do srednje zahtjevna staza. Uživao sam 40-ak minuta tamo, valjda se godinama nisam tako zabavio!

 

Konačno prava pravcata MTB vožnja a da pritom ne miriši na samoubojstvo kao ona Downhill staza na Grmoščici na koju sam zalutao. Napominjem da ima i nekih malo zeznutih djelova - vrlo uski i strmiji singletrack-ovi puni korjenja sa vrlo oštrom strminom sa desne strane (ovo je samo jedan od primjera).

 

Uglavnom, predobro. Ako netko želi nekakvu kombinaciju XC i trail vožnje, Maksimirska staza je odlično mjesto za učiti zanat. Samo naravno, oprezno i pamet u glavu. Pripremite bicikl, pogotovo tlak u gumama. Ja sam svoj spustio na 2.0 (prednja) i 2.1 (zadnja) radi boljeg gripa. Ima par mjesta koja su jako strma i koja bi preporučio isključivo vrlo iskusnim vozačima sa vrlo skupim full-suspension biciklima, takvih (ako ne pripadate toj grupi) se bolje klonite. I naravno kaciga je must have.

 

Stavljam u attach kartu koju je MiFit snimio da imate ideju gdje je otprilike. Velika šteta da nema nekakvih oznaka da vode bicikliste po toj stazi, ovako kad ste prvi put tamo se dosta svodi na pogađanje.

 

Eh da, moj bajk je na par za*ebanih djelova opet pokazao stara ograničenja koja sam primijetio prošli tjedan. BR MT200 kočnice su jednostavno loše za ozbiljniju šumsku vožnju (čak i na mom nivou). Sve je OK dok moju 100 kg tešku guzicu ne treba zaustaviti nizbrdo. Onda se muče debelo a pošto je loša modulacija, koliko god da ja pokušavao biti nježan na ručicama, jednostavno ponekad kotači blokiraju. 

 

71.5 head tube angle je totalna pušiona na većim nizbrdicama, vrlo lako je otići preko volana (na jednoj vrlo uskoj, grbavoj i strmoj nizbrdici sam namjerno usporio do skorog stajanja i srušio sebe i bicikl na stranu da ne odem preko volana), nedostatak droppera ista stvar, kad se ide strmo nizbrdo ne mogu gurnuti težinu dovoljno prema natrag jer sic smeta.

 

Smart Sam gume su opet bile super (nevjerojatno koliko se dobro ponašaju na pravom terenu za jedne "all around" gume). Suntour XCR32 vilica je isto tako super. 1x pogon je fantastičan u uvijetima gdje treba brzo mijenjati brzine i iskreno ne želim prednji mjenjač više ikada vidjeti na biciklu.

 

S obzirom na to da bi loše kočnice mogao promijeniti ali nažalost ne mogu promijeniti neodgovarajuću geometriju, odlučio sam kupiti drugi bike. Gledam Nukeproof Scout, Commencal Meta HT, Orbea Laufey i slične modele. Nešto sa 65-67 stupnjeva head tube angle-a, boljom opremom od ove moje, dropper ili barem priprema za dropper i barem razred boljim kočnicama. Žao mi je ko psu što je Kona stavila tako gadnu boju na 2021. Honzo model jer bi vjerojatno njega uzeo. Ako tko ima ideju što bi još mogao pogledati, svaka je dobrodošla.

 

 
4 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
rambox kaže...
metalshegy kaže...

Pozdrav, trebam prijedlog za kupnju ženskog bicikla ili muškog kojeg može voziti cura, ne znam koliko je drastična razlika, naišao sam na dva tri koja se čine ok i navedena su ispod
1. Bicikl kupujem jer želim: odlazak na posao (oko 5km relacija), rekreativna vožnja po nasipu, šumarku

2. Bicikl namjeravam voziti po: trotoaru koji je često uništena neravna podloga sa grubim (15cm+) silazima, makadamu, šumski put

3. Bicikli ću voziti (kako često): 5-6 puta tjedno

4. Bicikl sam spreman platiti: oko 3000 kuna

5. Bicikli koji mi se sviđaju i odgovaraju mojim potrebama, sa linkovima iz trgovina:
https://ciklo-sport.hr/bicikli/gradski-trekking-cross/drag-lady-grand-canyon-pro/
https://www.proteasport.hr/proizvod/sb205055/specialized-sirrus-10-2020
https://peloton.hr/proizvod/dema-gaeta-3-0-grey-2019/
https://markoprojekt.com/merida-crossway-10-v-lady-2019-proizvod-10414/#variationdetail10414_10414

https://dinamic.hr/proizvod/crossride-100-2/

6. Moja visina za lakše snalaženje oko veličina: 174cm

Drag bajs je ok za tu cijenu, taj model koristi Shimano mehaničke disk kočnice.

 

Spešalized, dostupna je samo S veličina dakle premala rama za 174cm.

 

Dema Gaeta, tipičan loš jeftin krancirani/Freewhell bajs=ne kupuj.

 

Merida Crosway 10, premala rama 42cm i da opet krancirano=ne kupuj

 

Crossride bajs, debelo preskupo i opet krancirano

 

Evo još nekoliko preporuka, pod uvjetom ako uopče imaju veličinu rame za 174cm osobu+može i muški model bajsa.Drag za 2300kn je bez prigovora, za tu cijenu vrlo dobro ili tipičan dobar Cross bajs+V-Brake kočnice.Giant ima mehaničke disk kočnice.Merida Crosway 20-D(ženski model je crvene boje), taj model koristi hidraulične disk kočnice.

 

http://www.ciklus.hr/bicikli/drag/grand-canyon-comp/

 

http://www.ciklus.hr/bicikli/giant/roam-3-disc-ge/

 

http://www.ciklus.hr/bicikli/superior/rx530/

 

https://markoprojekt.com/merida-crossway-15-v-2019-proizvod-10607/#variationdetail10607_10607

 

http://www.ciklus.hr/bicikli/drag/grand-canyon-pro/

 

http://www.ciklus.hr/bicikli/merida/crossway-20-d-2/

 

Superior RX530 je ipak znatno bolji izbor od Meride Crosway 15V.Superior ima kvalitetnije komponente, dakle ista cijena ali eto znatno bolji izbor.Ako ideš na jeftiniju opciju, ili Drag za 2300kn ili ipak Superior RX 530.

 

Kaj se tiče detalja oko kočnica, dakle hidraulika vs sajle tu je dolnji link pa pogledaj.

 

https://forum.bug.hr/forum/topic/bicikli-elektricni-romobili/biciklizam-bicikli-oprema-staze/11835.aspx?page=889&jumpto=6153465&sort=asc&view=flat

 

 

Puno ti hvala na detaljnom odgovoru  Za ove Freewwhell pojma nisam imao

Poruka je uređivana zadnji put čet 24.9.2020 18:48 (metalshegy).
15 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
greysaint0 kaže...

Čovječe koje otkriče danas (ono, don't laugh). Gledao na Trailforks i vidim da Maksimir ima nekakvu XC stazu. Otišao danas, kad ono milina, točno ono što sam tražio početnička do srednje zahtjevna staza. Uživao sam 40-ak minuta tamo, valjda se godinama nisam tako zabavio!

 

Konačno prava pravcata MTB vožnja a da pritom ne miriši na samoubojstvo kao ona Downhill staza na Grmoščici na koju sam zalutao. Napominjem da ima i nekih malo zeznutih djelova - vrlo uski i strmiji singletrack-ovi puni korjenja sa vrlo oštrom strminom sa desne strane (ovo je samo jedan od primjera).

 

Uglavnom, predobro. Ako netko želi nekakvu kombinaciju XC i trail vožnje, Maksimirska staza je odlično mjesto za učiti zanat. Samo naravno, oprezno i pamet u glavu. Pripremite bicikl, pogotovo tlak u gumama. Ja sam svoj spustio na 2.0 (prednja) i 2.1 (zadnja) radi boljeg gripa. Ima par mjesta koja su jako strma i koja bi preporučio isključivo vrlo iskusnim vozačima sa vrlo skupim full-suspension biciklima, takvih (ako ne pripadate toj grupi) se bolje klonite. I naravno kaciga je must have.

 

Stavljam u attach kartu koju je MiFit snimio da imate ideju gdje je otprilike. Velika šteta da nema nekakvih oznaka da vode bicikliste po toj stazi, ovako kad ste prvi put tamo se dosta svodi na pogađanje.

 

Eh da, moj bajk je na par za*ebanih djelova opet pokazao stara ograničenja koja sam primijetio prošli tjedan. BR MT200 kočnice su jednostavno loše za ozbiljniju šumsku vožnju (čak i na mom nivou). Sve je OK dok moju 100 kg tešku guzicu ne treba zaustaviti nizbrdo. Onda se muče debelo a pošto je loša modulacija, koliko god da ja pokušavao biti nježan na ručicama, jednostavno ponekad kotači blokiraju. 

 

71.5 head tube angle je totalna pušiona na većim nizbrdicama, vrlo lako je otići preko volana (na jednoj vrlo uskoj, grbavoj i strmoj nizbrdici sam namjerno usporio do skorog stajanja i srušio sebe i bicikl na stranu da ne odem preko volana), nedostatak droppera ista stvar, kad se ide strmo nizbrdo ne mogu gurnuti težinu dovoljno prema natrag jer sic smeta.

 

Smart Sam gume su opet bile super (nevjerojatno koliko se dobro ponašaju na pravom terenu za jedne "all around" gume). Suntour XCR32 vilica je isto tako super. 1x pogon je fantastičan u uvijetima gdje treba brzo mijenjati brzine i iskreno ne želim prednji mjenjač više ikada vidjeti na biciklu.

 

S obzirom na to da bi loše kočnice mogao promijeniti ali nažalost ne mogu promijeniti neodgovarajuću geometriju, odlučio sam kupiti drugi bike. Gledam Nukeproof Scout, Commencal Meta HT, Orbea Laufey i slične modele. Nešto sa 65-67 stupnjeva head tube angle-a, boljom opremom od ove moje, dropper ili barem priprema za dropper i barem razred boljim kočnicama. Žao mi je ko psu što je Kona stavila tako gadnu boju na 2021. Honzo model jer bi vjerojatno njega uzeo. Ako tko ima ideju što bi još mogao pogledati, svaka je dobrodošla.

 

 Pogledaj i Radon Cragger...za relativno male pare dobijes dosta bicikla, pogotovo njihov top model...Po meni, ako više voziš XC/trail sve preko 130mm je overkill...Ja sa svojim Oizom 120mm do sada nisam našao stazu koju nisam mogao proći, ja preferiram XC/trail, DH mi nije primamljiv pa nit sam si trazio bajk za to nit pokusavam da vozim to. Ja volim i dugačke vožnje pa mi je bitno da mi je bajk što lakše pedalati na tim relacijama, da se lako penje. Tako da prilikom kupovine uzmeš sve faktore u obzir, da se ne bi pokajao nekon par voznji. 

 

Lično Meta HT bi otpisao odmah, to je enduro bajk, fox 36 150mm...

Scout i Laufey su geometrijom tu, po komponentama bih uzeo prije Scouta jer Orbeine stock komponente su kina proizvodnja i jako su loše, iz iskustva, sic je proskripao nakon tri voznje, rucke sam zamjenio jer prodjem kroz zbunje ostanu parnice, metal se vidi jako lose, gripovi su isto žnj kvalitet.

 

Cragger...da sad kupujem HT ovo bi bio mi izbor bicikla...

 

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 24.9.2020 21:05 (malina22).
12 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
malina22 kaže...

 Pogledaj i Radon Cragger...za relativno male pare dobijes dosta bicikla, pogotovo njihov top model...Po meni, ako više voziš XC/trail sve preko 130mm je overkill...Ja sa svojim Oizom 120mm do sada nisam našao stazu koju nisam mogao proći, ja preferiram XC/trail, DH mi nije primamljiv pa nit sam si trazio bajk za to nit pokusavam da vozim to. Ja volim i dugačke vožnje pa mi je bitno da mi je bajk što lakše pedalati na tim relacijama, da se lako penje. Tako da prilikom kupovine uzmeš sve faktore u obzir, da se ne bi pokajao nekon par voznji. 

 

Lično Meta HT bi otpisao odmah, to je enduro bajk, fox 36 150mm...

Scout i Laufey su geometrijom tu, po komponentama bih uzeo prije Scouta jer Orbeine stock komponente su kina proizvodnja i jako su loše, iz iskustva, sic je proskripao nakon tri voznje, rucke sam zamjenio jer prodjem kroz zbunje ostanu parnice, metal se vidi jako lose, gripovi su isto žnj kvalitet.

 

Cragger...da sad kupujem HT ovo bi bio mi izbor bicikla...

 

 

 Thx na prijedlogu. Cragger izgleda odlično ali ima 2 velika problema. SX Eagle kazeta koja je montirana na Shimano HG hub umjesto na XD driver od SRAM-a. To znači da kada trebam mijenjati kazetu, mogu od SRAM-a uzeti samo SX Eagle, ne mogu napraviti ugprade na NX i više. Ako hoću bolje moram prijeći na kompletni Shimano drivetrain.

 

Drugi problem je max weight koji je 115 kg. Ja sam na 100 + bike je 13.6. To mi ostavlja svega kilu i pol do max dozvoljenog opterećenja. Vjerojatno biciklu ne bi bilo ništa ali malo me strah toga.

 

Ali bez obzira na to, thx na inputu!

15 godina
offline
Biciklizam, bicikli, oprema, staze...

NX kazeta ti isto koristi shimano hub, tek GX koristi XD hub.

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
greysaint0 kaže...
malina22 kaže...

 Pogledaj i Radon Cragger...za relativno male pare dobijes dosta bicikla, pogotovo njihov top model...Po meni, ako više voziš XC/trail sve preko 130mm je overkill...Ja sa svojim Oizom 120mm do sada nisam našao stazu koju nisam mogao proći, ja preferiram XC/trail, DH mi nije primamljiv pa nit sam si trazio bajk za to nit pokusavam da vozim to. Ja volim i dugačke vožnje pa mi je bitno da mi je bajk što lakše pedalati na tim relacijama, da se lako penje. Tako da prilikom kupovine uzmeš sve faktore u obzir, da se ne bi pokajao nekon par voznji. 

 90

Lično Meta HT bi otpisao odmah, to je enduro bajk, fox 36 150mm...

Scout i Laufey su geometrijom tu, po komponentama bih uzeo prije Scouta jer Orbeine stock komponente su kina proizvodnja i jako su loše, iz iskustva, sic je proskripao nakon tri voznje, rucke sam zamjenio jer prodjem kroz zbunje ostanu parnice, metal se vidi jako lose, gripovi su isto žnj kvalitet.

 

Cragger...da sad kupujem HT ovo bi bio mi izbor bicikla...

 

 

 Thx na prijedlogu. Cragger izgleda odlično ali ima 2 velika problema. SX Eagle kazeta koja je montirana na Shimano HG hub umjesto na XD driver od SRAM-a. To znači da kada trebam mijenjati kazetu, mogu od SRAM-a uzeti samo SX Eagle, ne mogu napraviti ugprade na NX i više. Ako hoću bolje moram prijeći na kompletni Shimano drivetrain.

 

Drugi problem je max weight koji je 115 kg. Ja sam na 100 + bike je 13.6. To mi ostavlja svega kilu i pol do max dozvoljenog opterećenja. Vjerojatno biciklu ne bi bilo ništa ali malo me strah toga.

 

Ali bez obzira na to, thx na inputu!

 Cragger 8.0 ima gx kasetu...a što se tiče težine msm da je to njima po defaultu navedeno, na svim bajkovima im je ta težina navedena, nema šanse da i carbonski xc bajk, alu xc/trail, carbonski i alu fs i alu emtb xc bike imaju isti limit težine.  Znači da njihov emtb ne može da vozi osoba teža od 90kg.

Poruka je uređivana zadnji put pet 25.9.2020 16:00 (malina22).
12 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
RePlaY kaže...

NX kazeta ti isto koristi shimano hub, tek GX koristi XD hub.

 Thx, ovo nisam znao, mislio sam da sve iznad SX koristi XD.

4 godine
protjeran
offline
Biciklizam, bicikli, oprema, staze...

Pozdrav ekipa. Imam par pitanja u vezi kompatibilnosti.

 

Imam ovaj  smeće pogon (zubi su 40/30/22), četvrtasti tapered BB, a stavio bih šuplji ovaj pogon, i pretpostavljam da mi treba novi BB - ovaj ?

 

Trenutni zadnji mjenjač je alivio M3100 9br. kazeta je CS-HG201-9, 11-36T

 

Dakle, mogu li stavit 36/26 10Br pogon umjesto 40/30/22 bez da moram mijenjati kazetu, jer piše da je za 10br kazete? I, moram li onda mijenjati i lanac?

 

Usput, ako odlučim ostati na 3x sprijeda, mogu li staviti ovaj pogon, pošto ima isti setup zupčanika? Planiram prijeći na 2x ili 3x deore m6000 u cijelosti ali ne odjednom, pa me zanima jel kompatibilan njegov pogon sa trenutnim aliviom straga i tom kazetom?

 

Ako bi netko mogao objasniti malo te kompatibilnosti prednjih i zadnjih zupčanika, bio bih zahvalan. Ne kontam kako prednji chainring "zna" koliko brzina ima kazeta? 

 

 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
@DCQE .. mislim da ti to vise veze ima zbog lanca jer nisu jednake duzine i sirine lanci za 8,9,10,11 i 12 brzina... Bar mi je to logicno....
VenAtoR#2231
11 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
Pozdrav ljudi. Jel mi mozete reci gdje kupiti robu za bicikliranje? Imam komplet za ljeto, ali sada sam u potrazi za zimsku robu. Do nekih 400kn ako se moze komplet naci? Znaci gornji i donji dio. Hvala
Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
Endymon kaže...
Pozdrav ljudi. Jel mi mozete reci gdje kupiti robu za bicikliranje? Imam komplet za ljeto, ali sada sam u potrazi za zimsku robu. Do nekih 400kn ako se moze komplet naci? Znaci gornji i donji dio. Hvala

 Za prvu ruku vidjeti Decathlon i Intersport,može i Ebay i sl.,ali tamo se ne usudim jer im ne vjerujem za brojeve.

13 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
Endymon kaže...
Pozdrav ljudi. Jel mi mozete reci gdje kupiti robu za bicikliranje? Imam komplet za ljeto, ali sada sam u potrazi za zimsku robu. Do nekih 400kn ako se moze komplet naci? Znaci gornji i donji dio. Hvala

 Procyclingoutlet, Proownedcycling, Bikezaar + ebay ili Kiendl Sport i Rog ako imaju dobre popuste. 

Di2 & EPS FTW!
4 godine
protjeran
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
jocommb kaže...
@DCQE .. mislim da ti to vise veze ima zbog lanca jer nisu jednake duzine i sirine lanci za 8,9,10,11 i 12 brzina... Bar mi je to logicno....

 Da, znam da je lanac tanji što je kazeta veća, no vele ljudi da može ići lanac od 9 br na prednji lančanik koji je kao za 10 br. Mene zanima primarno ovaj chainline od m6000 3x koji je 1.8mm veći od mog trenutnog. To neće stvarati veće probleme nadam se?

 

Ps. Ako odlučim preć na 2x m6000 deore, umjesto 3x, hoće li mi prednji mjenjač, koji je 3x, bit ok za taj 2x? Ili ću morat i njega uzet?  

15 godina
odjavljen
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
U osnovi, 5-8 brzina, te 9-12 brzina lanci imaju jednaku unutarnju širinu, tako ta naprijed nije toliko kritično, u praksi se čak može koristiti lančanici za 9 brzina s lancem za 8, iako je lančanik malo uži.

Razlika je u vanjskoj širini, koja je kod prednjeg mjenjača bitna zbog širine mjenjača, a na lančanika ima manji utjecaj jer su rampe za shiftanje projektirane za uži lanac, ali to su male razlike.

Što se chainlinea tiče, mislim da je razlika koja manja od pola brzine na kazeti zanemariva. Provjeri u kojim kombinacijama bi ti promjena chainlinea uzrokovala veće krivljenje lanca, a u kojima manje, pa usporedi s načinom vožnje. Ja obično više vozim na manjim sprocketima na kazeti, a na najveće idem samo dok sam na najmanjem naprijed, pa mi veći chainline paše.

Prednji mjenjač ne trebaš mijenjati za prelazak na 2x, ali ako je skok između lančanika prevelik, onda ćeš možda morati mijenjati zbog većeg skoka. Također, ako je direct mount, opet ovisi o tome može li pokriti te raspone. Ako ti pokriva skok i veličinu lančanika ne trebaš mijenjati ništa, čak ni shifter. Samo podesiš granične vijke da ne može ići do treće brzine, a ako te baš smeta, možeš skinuti poklopac i zalijepiti naljepnicu unutra na staklo.
Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
4 godine
protjeran
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
MrBlc kaže...
U osnovi, 5-8 brzina, te 9-12 brzina lanci imaju jednaku unutarnju širinu, tako ta naprijed nije toliko kritično, u praksi se čak može koristiti lančanici za 9 brzina s lancem za 8, iako je lančanik malo uži.

Razlika je u vanjskoj širini, koja je kod prednjeg mjenjača bitna zbog širine mjenjača, a na lančanika ima manji utjecaj jer su rampe za shiftanje projektirane za uži lanac, ali to su male razlike.

Što se chainlinea tiče, mislim da je razlika koja manja od pola brzine na kazeti zanemariva. Provjeri u kojim kombinacijama bi ti promjena chainlinea uzrokovala veće krivljenje lanca, a u kojima manje, pa usporedi s načinom vožnje. Ja obično više vozim na manjim sprocketima na kazeti, a na najveće idem samo dok sam na najmanjem naprijed, pa mi veći chainline paše.

Prednji mjenjač ne trebaš mijenjati za prelazak na 2x, ali ako je skok između lančanika prevelik, onda ćeš možda morati mijenjati zbog većeg skoka. Također, ako je direct mount, opet ovisi o tome može li pokriti te raspone. Ako ti pokriva skok i veličinu lančanika ne trebaš mijenjati ništa, čak ni shifter. Samo podesiš granične vijke da ne može ići do treće brzine, a ako te baš smeta, možeš skinuti poklopac i zalijepiti naljepnicu unutra na staklo.

Hvala! Ovo sa naljepnicom ću morat . Daj mi samo još reci, ako mi je trenutni 40x30x22, a prijeđem na 26x36 ili 28x38, hoću morat lanac kratit? Po nekoj logici, ako RD može zategnit 22 i rastegnit do 40, onda bi morao moći i 28x38... ili?

15 godina
odjavljen
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
By book bi ga trebao skratiti, logika ti drži vodu, samo što ti je ipak bolje da je lanac zategnutiji.

U kakvom je stanju lanac? Ako već mijenjaš pogon, a lanac nije praktički novi, bolje ga promijeniti.

Dodatno, obično konverzija na 2x uključuje i promjenu kazete za veći raspon, a onda se obično i RD mora mijenjati.
Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
4 godine
protjeran
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...

Kad promijenim sve kako sam zamislio neću dobit ništa veći raspon, jer 10sp kazeta ima 11-36 kao trenutna 9sp. Cilj mi je samo imat sigurniji pogon i čvršći RD da mogu na zahtjevnije trailove. Trenutni alivio RD je zadnja inačica i prilično je dobar, no nema clutch i zato lanac nije zategnut kako bi volio. Jedino što me malo brine je, ako odem na 2x, izgubit ću 40T zupčanik za cestu, a ako odem na veći 28x38T onda ću izgubit 22T zupčanik za extra lagano climbanje... Tako da, dok razmišljam ovako, najradije bi otišao na 3x10 u konačnici.

14 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
Imam opet narucivanje s bike 24 ako kog zanima sta... Zagreb
VenAtoR#2231
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Biciklizam, bicikli, oprema, staze...

Ekipa, trebao bi jedan savjet. Nedavno sam napisao da bi zamijenio svoj trenutni hardtail za nešto bolje. Otišao sam neki dan u ciklo centar da probam neke bicikle i među ostalim, probao sam i jedan gravel bike (Kona Rove sa 650b kotačima). Ukratko, taj gravel mi se toliko svidio (a i cjenovno je vrlo pristupačan) pa sad ozbiljno razmišljam da napustim MTB i da pređem na gravel bike.

 

E sad, pošto sam visok i težak (193 cm / 100 kg), zna me, s vremena na vrijeme, mučiti donji dio leđa (ovo se većinom događa kad ne vježbam). Ono što me brine je generalno opruženiji položaj na takvoj vrsti bicikla u odnosu na MTB, pa nisam siguran kako će to leđa trpiti. Trenutno radim nekakve vježbe za ojačanje cijelog core-a, ali bez obzira na to, malo me prpa da ne fulam sa takvom kupnjom i skužim nakon par tjedana/mjeseci da drop bar nije za mene pa onda opet moram prodavati i kupovati novi bicikl.

 

Ima li tko kakav savjet jer nisam uopće pametan oko ovoga. Bicikl mi se super svidio, dosta je čak udoban (koliko sam uopće mogao steći dojam nakon 10 minuta vožnje), odlično se penje i cijena je fantastična.

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...

Kod kracih voznji ne bi trebalo biti problema, recimo <1.30h. Nakon toga vjerovatno ces ih pocet osjetit, sto radi tvrdoce bicikle, sto radi toga jer bi trebao biti puno izduzeniji nego na MTB-u iako je gravel sam po sebi relativno "ne-agresivan" po pitanju geometrije. Mozes korigirat djelomicno sa lulicom, visinom volana i nagibom sica, ali generalno ako bole na MTB-u ne ocekuj previse na gravelu.

 

 

Iako ne shvacam zasto bi sa svojom visinom isao na gravel bike sa 650 kotacima? Koliko se ja sjecam 650 je uveden za male velicine tj. zenske velicine, kako ne bi izgledale smjesno (nesto kao XS i 29"), mislim da je 700 jos uvijek way to go.

Di2 &amp; EPS FTW!
Poruka je uređivana zadnji put pon 28.9.2020 10:11 (ivanoile).
12 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
ivanoile kaže...

Kod kracih voznji ne bi trebalo biti problema, recimo <1.30h. Nakon toga vjerovatno ces ih pocet osjetit, sto radi tvrdoce bicikle, sto radi toga jer bi trebao biti puno izduzeniji nego na MTB-u iako je gravel sam po sebi relativno "ne-agresivan" po pitanju geometrije. Mozes korigirat djelomicno sa lulicom, visinom volana i nagibom sica, ali generalno ako bole na MTB-u ne ocekuj previse na gravelu.

 

 

Iako ne shvacam zasto bi sa svojom visinom isao na gravel bike sa 650 kotacima? Koliko se ja sjecam 650 je uveden za male velicine tj. zenske velicine, kako ne bi izgledale smjesno (nesto kao XS i 29"), mislim da je 700 jos uvijek way to go.

U pravilu, 650b kotači za 47mm gumama imaju skoro identičan opseg kao npr. 700c kotači sa 38mm gumama. Tako da ti je svejedno što se tiče veličine, dobivaš praktički istu stvar. Dodatni benefit je to što 47mm gumu možeš držati na nižem tlaku pa je udobnija za vožnju pogotovo na grubljem terenu (ili lošem asfaltu).

13 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...

Na 47mm sirine gume, ne vidim smisao gravel bikea naprema mtb-u. Bolje imat drugi set kotaca sa malo uzim gumama, lockat prednju vilicu i dobije se ista stvar, s tim da znas kako ce ti tijelo reagirat.

 

Sada na onoj utrci u Zg, Gravelman, bilo je podosta MTB-a sa uzim gumama tako da posebni gravel bike nije uopce potreban. Iovako imat gumu od 500-600g imo je totalan overkill uz neke low end kotace, kao da imas uzu MTB 29" kombinaciju.

 

Zato mislim da na kraju neces imat toliko "bolju" zamjenu, nema smisla ici na gravel bike rekrativno i onda trazit udobniju voznju. Sa njim si ogranicen, ne mozes na pravi trail, a opet nemas ni pravi cestovni, ni lijevo ni desno. Mozda gravel sa 35mm, ali onda nemas udobnost ni velicinu kotaca.

 

*mislim ja to tako gledam, ako se zeli nesto bolje onda neku cistu prednost mora imati nad onim sto imas. Trenutno ne znas kako ces reagirati na promjenu geometrije, ogranicit ces terene po kojima mozes vozit, novi bike je trosak, a sve to mozes napraviti na trenutnom kojeg imas osim volana.

Di2 &amp; EPS FTW!
Poruka je uređivana zadnji put pon 28.9.2020 11:26 (ivanoile).
16 godina
offline
Biciklizam, bicikli, oprema, staze...

Iako sam apsolutno za gravel bajkove (to je totalno moj tip bicikla), moram priznati da se apsolutno slažem s ivanoilem.

 

Najjednostavnije je kupiti novi bajk, to uvijek možeš, ali ako ćeš onda staviti široke gume na njega, nisi napravio nikakav pomak na bolje.

Ovdje je jedan imho jako dobar review Open WI.DE. bicikla i zaključak je upravo ovakav kao što spominje ivanoile - čim gume dođu do određene širine, cestovni format postaje mana, a ne prednost i ako ti ne treba baš točno to (za npr. utrke), onda ti najvjerojatnije ne treba uopće i zapravo bi bio sretniji s MTB-om. Ima mi to sve skupa puno logike, treba imati na umu da je gravel bajk jako svježa kategorija i puno je tu nepoznanica, ljudi eksperimentiraju i onda nakon nekog vremena ovakve stvari izađu na vidjelo.

 

Inače, tu sam negdje s tobom, ista visina, par kila manje, problemi s leđima... Nastavi jačati core, vjerujem da će sve to nestati, upravo to i ja trenutno radim. Vozio sam svašta na cestovnom bajku, jako duge (cjelodnevne) ture i nisam imao problema s leđima ZBOG bicikla. Dapače, nedavno me kičma jako stisnula i nisam mogao normalno hodati, ali sam bajk vozio bez problema - ako ti bajk nije prevelik, nećeš si napraviti problem s leđima zbog položaja na njemu (koji je za leđa zapravo vrlo ugodan).

Trenutno imam gravel kojeg se rješavam (Fuji Jari, 58 cm - malo mi je premali i tražim neke druge stvari od bajka, tako da ću nakon prodaje svih svojih bajkova ići u izradu okvira :) i potpuno te razumijem - ako ti se svidjela ideja gravel bicikla, vjerujem da bi trebao ići u tom smjeru. No nakon što sam i sam probao dosta toga i znam jako dobro što želim, opet sam uzeo bajk za koji sam želio da mi bude dobar, ali to baš i nije.

 

Daj si vremena i jako dobro razmisli kakve staze želiš voziti jer su neke ozbiljnije MTB staze na gravelu prilično nezgodne, a neke i potpuno nemoguće za izvoziti.

Gledam te!
 
2 0 hvala 1
12 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
Veliki Brat kaže...

Iako sam apsolutno za gravel bajkove (to je totalno moj tip bicikla), moram priznati da se apsolutno slažem s ivanoilem.

 

Najjednostavnije je kupiti novi bajk, to uvijek možeš, ali ako ćeš onda staviti široke gume na njega, nisi napravio nikakav pomak na bolje.

Ovdje je jedan imho jako dobar review Open WI.DE. bicikla i zaključak je upravo ovakav kao što spominje ivanoile - čim gume dođu do određene širine, cestovni format postaje mana, a ne prednost i ako ti ne treba baš točno to (za npr. utrke), onda ti najvjerojatnije ne treba uopće i zapravo bi bio sretniji s MTB-om. Ima mi to sve skupa puno logike, treba imati na umu da je gravel bajk jako svježa kategorija i puno je tu nepoznanica, ljudi eksperimentiraju i onda nakon nekog vremena ovakve stvari izađu na vidjelo.

 

Inače, tu sam negdje s tobom, ista visina, par kila manje, problemi s leđima... Nastavi jačati core, vjerujem da će sve to nestati, upravo to i ja trenutno radim. Vozio sam svašta na cestovnom bajku, jako duge (cjelodnevne) ture i nisam imao problema s leđima ZBOG bicikla. Dapače, nedavno me kičma jako stisnula i nisam mogao normalno hodati, ali sam bajk vozio bez problema - ako ti bajk nije prevelik, nećeš si napraviti problem s leđima zbog položaja na njemu (koji je za leđa zapravo vrlo ugodan).

Trenutno imam gravel kojeg se rješavam (Fuji Jari, 58 cm - malo mi je premali i tražim neke druge stvari od bajka, tako da ću nakon prodaje svih svojih bajkova ići u izradu okvira :) i potpuno te razumijem - ako ti se svidjela ideja gravel bicikla, vjerujem da bi trebao ići u tom smjeru. No nakon što sam i sam probao dosta toga i znam jako dobro što želim, opet sam uzeo bajk za koji sam želio da mi bude dobar, ali to baš i nije.

 

Daj si vremena i jako dobro razmisli kakve staze želiš voziti jer su neke ozbiljnije MTB staze na gravelu prilično nezgodne, a neke i potpuno nemoguće za izvoziti.

 Hvala tebi i Ivanoilu na komentarima, definitivno cijenim ovakav input.

 

U pravilu, moja vožnja se većinom svodi na nekakve gravel staze (savski nasip ili, da dodam varijaciju na temu, onaj dio pored nasipa uz Savu). Definitivno bi vozio više šume ali živim na zapadu Zagreba gdje je sve ravno pa se svede da mogu 2-3 puta mjesečno (žena, djeca, posao) otići do kakvog Maksimira ili jednog dana planirane Dotrščine pošto to iziskuje planiranje barem dan-dva unaprijed i nema me kući koji sat (samo na vožnju tamo-amo gubim sat vremena) što mi je rijetko kad zgodno.

 

Ako mogu pitati, kakav tip bicikla (odnosno okvira) planiraš sagraditi? Sam ćeš to raditi ili imaš nekoga da ti napravi?

 

 

16 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...

Isto nešto tipa gravel, ali malo... Raznovrsnije.

Ne bi davao nekome profesionalnijem da mi to radi jer je sve skupa trenutno samo u mojoj glavi i netko tko profesionalno radi okvire bi mi rekao da kompliciram i da to neće funkcionirati, pa je ideja da radim sam. No prije toga bi trebao složiti jig, a frend mi zatim može povariti cijelu stvar. Ne bi detaljnije, jer je sve to dosta eksperimentalno, a trenutno imam važnijih stvari za riješiti (i naravno kronični manjak love), tako da je to projekt na dulji rok.

Gledam te!
12 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
Veliki Brat kaže...

Isto nešto tipa gravel, ali malo... Raznovrsnije.

Ne bi davao nekome profesionalnijem da mi to radi jer je sve skupa trenutno samo u mojoj glavi i netko tko profesionalno radi okvire bi mi rekao da kompliciram i da to neće funkcionirati, pa je ideja da radim sam. No prije toga bi trebao složiti jig, a frend mi zatim može povariti cijelu stvar. Ne bi detaljnije, jer je sve to dosta eksperimentalno, a trenutno imam važnijih stvari za riješiti (i naravno kronični manjak love), tako da je to projekt na dulji rok.

 Zvuči zanimljivo, u svakom slučaju želim ti puno sreće sa time i nadam se da će eksperiment uspjeti!

4 godine
protjeran
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
ivanoile kaže...

 BB-ovi su manje vise isti neovisno o rangu, ali Shimano je otisao u k u zadnje vrijeme po pitanju kvalitete BB-a. Ne znam zasto, ali sve vise vidam probleme kao sto si ti naveo, kao da je SRAM preuzeo proizvodnju.

Teoretski trebalo bi ga odmah na pocetku pregledat cim se bicikla kupi jer nece nitko u ducanu trosit vrijeme na to kada sastavlja iz kutije. 

dick_of_the_sheep kaže...

 

mislim da nije Shimano otišao u k, nego je u zadnje vrijeme sve više jeftinih kineskih kopija. Kako uz sastavljeni bajk ne dobiješ i sve papire i ambalažu od pojedinih dijelova, pojma nemaš je li ugrađen original ili jeftinija kopija. Profit čuda čini.  

 

Nije u tome stvar...

 

Imate na youtubeu kanal od Hambinija, pa gledajte:

 

https://www.youtube.com/channel/UCH9263dSaOHFe25dkyGAu3Q

 

A imate i njegove BB-ove i lezajeve, odnosno SKF, NTN, Koyo, NSK i FAG/INA:

 

https://www.hambini.com

 

13 godina
offline
Biciklizam, bicikli, oprema, staze...

Zamijenio alivio m4000 sa altus m2000 i nema razlike. Altus košta 159kn, a ista stvar. Alivio ima ljepši finish, boja+lak, ručice su izgleda najbitnije. U decathlonu ima 9sp lanac za 100kn, dobije se i brza spojnica(KMC), ako netko treba.

Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Biciklizam, bicikli, oprema, staze...
Sta nije Alivio bolji od Altusa?
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice