Antenski razdjelnik 3 antene 2 TV-a

poruka: 20
|
čitano: 10.448
|
moderatori: DrNasty, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus, pirat
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
14 godina
offline
Antenski razdjelnik 3 antene 2 TV-a

Pozdrav,

zanima me može li se kupiti nešto gotovo, nekoliko razdjeljnika možda, da spojim antene s TV-ima.

 

Znači na krovu se nalaze 3 riblje kosti, a u kući imam 2 TV-a. Kod jednog TV-a se nalazi 12V pojačalo.

Trenutno se koristi jedan razdjelnik za ovo + kablovi s antenama su spojeni bez razdjelnika i samo omotani izolirkom. Funkcioniralo je ok nekih 10-ak godina, ali u zadnje vrijeme se povremeno događa bloking i općenito smetnje na TV-u.

 

Zanima me postoji li neko gotovo riješenje za spajanje navedenog?


HTC 10 | (HTC 8X :) no more)
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Antenski razdjelnik 3 antene 2 TV-a

Zašto imaš tri antene i što pokušavaš s njima postići?

 

Ako pokušavaš hvatati signale s različitih odašiljača, signal s ostalih antena guši signal s najjače, što se može izbjeći položajem antena i duljinama kabela, ali to postaje problematično ako imaš više od jednog kanala.

 

Ono što tebi treba je kanalno pojačalo s više ulaza. Centar elektronike proizvodi takva pojačala i podešava ih po narudžbi. Obično se može podešavati pojačanje po anteni, te ukupno, a cilj je imati jačinu signala na izlazu približno jednaku za sve kanale, te dovoljno jaku da nakon klasičnih razdjelnika i kabela ostane dovoljno jak za kvalitetan prijem.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
14 godina
offline
Re: Antenski razdjelnik 3 antene 2 TV-a

Što ja znam, imao sam 10 godina možda kad je to postavljeno. 

Ali, jedna je okrenuta prema Slavonskom Brodu (zbog SBTV-a), druga prema Borincima (Osječka, Slavonska, Vinkovačka) i treća prema Bosni. Starci nekad gledaju te regionalne programe... Ova prema Bosni i nije toliko bitna, ali ako ne smeta, nek ostane...

Ok, znači treba mi kanalno pojačalo s 3 ulaza za antene i jedan za TV (12V). Moje pitanje je gdje tu stavljam razdjelnik za drugi TV?

HTC 10 | (HTC 8X :) no more)
15 godina
odjavljen
offline
Re: Antenski razdjelnik 3 antene 2 TV-a

Na Borincima na 36 i 44 kanalu imaš iste programe kao i na Slavonskom Brodu na kanalima 23 i 39, pa ne trebaš i jedno i drugo. Na Borincima ti treba kanal 21 za regionalne programe, a na Slavonskom Brodu 58.

 

Ako ne gledaš Evo TV i imaš dovoljno jake direktne signale, to bi se možda dalo spojiti i bez pojačala, ali bi mogao imati problema zbog novih odašiljača ili zgrada koje uzrokuju refleksiju, pa je bolje ići na ovo kanalno pojačalo.

 

Na kanalima 38 i 56 je Evo TV u obe regije, pa bi trebalo vidjeti na kojem je odašiljaču singal jači i na toj anteni propustiti i te kanale.

 

Što se tiče Bosanskih, treba vidjeti koje kanale koriste i pustiti one koje koriste, ali ne i ako se koriste kod nas (primjerice, ako Bosanci koriste kanal 36, onda možeš primati njihov kanal 36, a naše programe uzeti sa SB odašiljača na kanalu 23, međutim, ako koriste kanal 21, onda ne možeš gledati Bosanske programe na tom kanalu i regionalne s Borinaca).

 

 

Najbolje ti je spojiti jednu po jednu antenu direktno na TV, te na papir popisati sve kanale koje hvataš i jačinu, te kvalitetu signala s pojedine antene, pa po tome odabrati što se može kombinirati.

 

 

Pojačalo ide što bliže antenama, a razdijelnik tamo gdje ti je praktičnije provesti, s tim da nije preporučivo da imaš drastične razlike u duljini kabela nakon razdjelnika (npr 1 metar do jednog TV-a, a 30 metara do drugog), jer bi onda jedan TV mogao imati prejak signal, a drugi preslab, pa se onda to mora kompenzirati. Vodi računa i da napajanje za pojačalo mora biti i prije razdijelnika (prema anteni) ili razdijelnik mora imati DC passthrough izlaz preko kojeg propušta napajanje antene.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
10 godina
offline
Re: Antenski razdjelnik 3 antene 2 TV-a

Po tekstu pitanja ja zakljućih da ima pojačalo kod antena a ono dolje kod TV je 12V napajanje sa spliterom TV/Ant. .

To što sad gubi signal pa slika povremeno bude sa "kockicama" znači da je negdje loš spoj /oksidirano 

te je potrebno možda i promjeniti vanjske komade koaksijalnog kabla propale od atmosferskih uvjeta ( sunce.kiša i led).

Nezgodno je i to što nije bar nacrtao ili slikao kako je spojeno na pojačalu kod antena  i razdjelnicima.

Antene su vjerovatno LPDA za VHF/UHF (danas se u HR koristi samo UHF) sa malom dobiti (max 8dBi).

Najčešće je loš spoj koaksa na anteni...

Kanalna pojačala nebi koristio osim u slučaju da je mobilna postaja  bliže od 500m jer odlično filtriraju smetnje.

14 godina
offline
Antenski razdjelnik 3 antene 2 TV-a

Nema zgrada, sa sela sam.

 

Mogu tek za vikend poslikati i skicirati, ne znam sad kako je točno spojeno. 

 

 Ovako nešto se nalazi kod TV-a, a kod antena se nalazi neko pojačalo, s 3 konektora. A neki od kablova su direkt spojeni bez ikakvih adapter, mislim ovi s antena.

 

Što će biti s kanalima kad se pređe na DVB-T2? Hoće li se promijeniti možda?

Ne daje mi se baš 200+kn na pojačalo, ako ću ga morat mijenjati za 2 godine..


Ovo je obično pojačalo? To i recimo

 

 

je sve što mi treba?

Ako misliš na odašiljač za mobilne mreže, najbliži je ~2km udaljen.

HTC 10 | (HTC 8X :) no more)
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Antenski razdjelnik 3 antene 2 TV-a

-promijeni kabel.. starenje/kontakti i ne baš najjeftiniji (količina bakra je važna..).

-signal većinom ne treba pojačavati (pojačalo pojačava sve, pa i smetnje i zato se stavlja što bliže anteni..).

-za više antena trebaš skretnicu/filter mada s digitalcima ne bi trebalo biti 'duhova'.. ipak smetnje-miješanje više smetaju nego što je problem u slabom signalu kojeg bi pojačalo normaliziralo (česta greška i razočarenje kad se s pojačalom ne dobije čist signal..). Probaj s jednom antenom, možda zaključiš da je to dovoljno..

-kvalitetni spojevi, žica.. pojačalo samo zbog stabilnosti + korištenja na više od jednog TVa ili kad je antenski kabel duži.. (predug).

-spliter bilo koji... opet, što jednostavnije-čišće, to manje smetnji (i razočarenja).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put uto 18.9.2018 22:51 (ihush).
15 godina
odjavljen
offline
Re: Antenski razdjelnik 3 antene 2 TV-a
Mislim da ti već imaš pojačalo koje sam ti preporučio. Vjerojatno je onda problem s kabelima ili spojevima, kvar pojačala ili napajanja. Da li smetnje imaš na svim kanalima? Ako su na svim, onda je vjerojatno kvar na potezu pd pojačala prema TV-u. Ako samo na nekim onda trebaš identificirati s koje antene dolazi taj signal, pa tamo vidjeti što se događa.
Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
10 godina
offline
Re: Antenski razdjelnik 3 antene 2 TV-a
ihush kaže...

 

-signal većinom ne treba pojačavati (pojačalo pojačava sve, pa i smetnje i zato se stavlja što bliže anteni..).

Signal se treba pojačati , jer ako je duži koaks uslijed gubitaka do TV ne stigne dovoljno signala pa nema slike.

Pojačavati signal blizu TV je glupost jer se signal od antene kroz dugi koaks kod TV-a gotovo "utapa" u šumu i pojačavanjem ostaje isto stanje jer se pojača i signal i šum jednako.

Zato se pojačalo stavlja kod antene na što kraći koaks ( mali gubici ) i tu je signal dovoljno dobar (viši bar 5dB od šuma+šum pojačala)  pa se ima što pojačati , a kroz taj dugi koaks tj. njegove gubitke ipak stigne dovoljno korisnog signala da na TV imamo sliku .

Osim kosmičkog šuma smetnje iz okoline znaju praviti probleme većinom od mobilnih postaja i mobitela pa se danas često radi takvih smetnji u pojačalima ili posebno dodaju filteri za te frekvencije npr LTE .

Da bi dobili što bolji signal sa dalekih odašiljača naprema šumu najbolja je antena ,  pa za veću dobit ( 10-17 dBi) se treba izabrati Yagi umjesto LPDA  (neki je zovu "riblja kost") koja ima max 8 dBi ma što god napisali  proizvođači.

Najgore je kad danas prodaju VHF/UHF antene a u HR se koristi samo UHF band i antene za UHF su bar duplo manje veličine pa bolje izdrže kiše, vjetar i snjeg.

Antene za jedan band su uvjek bolje dobiti (dBi) nego za ta oba banda jer su dimenzije "kompromis" sa neminovno manjom dobiti.

15 godina
offline
Re: Antenski razdjelnik 3 antene 2 TV-a
ihush kaže...

-promijeni kabel.. starenje/kontakti i ne baš najjeftiniji (količina bakra je važna..).

-signal većinom ne treba pojačavati (pojačalo pojačava sve, pa i smetnje i zato se stavlja što bliže anteni..).

-za više antena trebaš skretnicu/filter mada s digitalcima ne bi trebalo biti 'duhova'.. ipak smetnje-miješanje više smetaju nego što je problem u slabom signalu kojeg bi pojačalo normaliziralo (česta greška i razočarenje kad se s pojačalom ne dobije čist signal..). Probaj s jednom antenom, možda zaključiš da je to dovoljno..

-kvalitetni spojevi, žica.. pojačalo samo zbog stabilnosti + korištenja na više od jednog TVa ili kad je antenski kabel duži.. (predug).

..

 

AF139 kaže...
ihush kaže...

 

-signal većinom ne treba pojačavati (pojačalo pojačava sve, pa i smetnje i zato se stavlja što bliže anteni..).

Signal se treba pojačati , jer ako je duži koaks uslijed gubitaka do TV ne stigne dovoljno signala pa nema slike.

Pojačavati signal blizu TV je glupost jer se signal od antene kroz dugi koaks kod TV-a gotovo "utapa" u šumu i pojačavanjem ostaje isto stanje jer se pojača i signal i šum jednako.

Zato se pojačalo stavlja kod antene na što kraći koaks ( mali gubici ) i tu je signal dovoljno dobar (viši bar 5dB od šuma+šum pojačala)  pa se ima što pojačati , a kroz taj dugi koaks tj. njegove gubitke ipak stigne dovoljno korisnog signala da na TV imamo sliku .

Osim kosmičkog šuma smetnje iz okoline znaju praviti probleme većinom od mobilnih postaja i mobitela pa se danas često radi takvih smetnji u pojačalima ili posebno dodaju filteri za te frekvencije npr LTE .

Da bi dobili što bolji signal sa dalekih odašiljača naprema šumu najbolja je antena ,  pa za veću dobit ( 10-17 dBi) se treba izabrati Yagi umjesto LPDA  (neki je zovu "riblja kost") koja ima max 8 dBi ma što god napisali  proizvođači.

Najgore je kad danas prodaju VHF/UHF antene a u HR se koristi samo UHF band i antene za UHF su bar duplo manje veličine pa bolje izdrže kiše, vjetar i snjeg.

Antene za jedan band su uvjek bolje dobiti (dBi) nego za ta oba banda jer su dimenzije "kompromis" sa neminovno manjom dobiti.

 -da. :) itd..

osim što ti kažeš da treba pojačalo a ja da vjerojanto ne treba.. ili ako treba tad..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
10 godina
offline
Re: Antenski razdjelnik 3 antene 2 TV-a
ihush kaže...

osim što ti kažeš da treba pojačalo a ja da vjerojanto ne treba.. ili ako treba tad..

 Tako ispravno razmišljaju žitelji naših ravnica , a mi južnije od brda, uvala , otoka itd. često bez pojačala nemožemo.

Oni koji vide odašiljač a nije predaleko i ja savjetujem samo bolju antenu ukoliko nije predugačak koaksijalni kabal ili razdjelnici za više TV i sličnih gušenja.

Poruka je uređivana zadnji put sri 19.9.2018 21:34 (AF139).
15 godina
odjavljen
offline
Antenski razdjelnik 3 antene 2 TV-a

Zapravo, iznenadili biste se koliko razlike može napraviti kvalitetna antena + novi koaksijalac srednje kvalitete. Ja sa Iskrom P-43N triplex u potkrovlju hvatam na udaljenosti od cca 45 km, bez optičke vidljivosti signal bez ikakvih smetnji. Što je najluđe, kako sam montirao antenu, odokativno po kompasu, tako stoji i danas, bez ikakvog finog usmjeravanja (bilo je "signal je dobar, ako bude štekalo kad je loše vrijeme, odraditi ću fino usmjeravanje"). Imam drugi odašiljač koji je udaljen manje od 2 km i imam optičku vidljivost, ali nemam sve mux-ove na njemu, pa prije ove promjene su se klali signal s antene i onaj kojeg koaksijalac uhvati s lokalnoj odašiljača.

 

 

Međutim, to tu uopće nije tema. Čovjek hvata s tri odašiljača i pojačalo mu je nužno, ako ne zbog pojačanja, onda zbog filtriranja kanala i razdvajanja antena. Tu jednostavno nema dileme da li je pojačalo potrebno ili ne, potrebno je pa makar s jediničnim pojačanjem.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Antenski razdjelnik 3 antene 2 TV-a
MrBlc kaže...

..

Međutim, to tu uopće nije tema. Čovjek hvata s tri odašiljača i pojačalo mu je nužno, ako ne zbog pojačanja, onda zbog filtriranja kanala i razdvajanja antena. Tu jednostavno nema dileme da li je pojačalo potrebno ili ne, potrebno je pa makar s jediničnim pojačanjem.

 -ali pojačalo nije skretnica/filter.. tj može biti jedna kutija, pojačalo je pojačalo/opcija, skretnica je ono što tad mora imati da bi spojio više antena. 'kvalitnija' oprema je bila odvojena.. ne znam kako je danas.. :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
14 godina
offline
Antenski razdjelnik 3 antene 2 TV-a

Netko je spominjao udaljenosti, od antena do "pojačala" trenutno ima cca. 3m kabla, a od pojačala do svakog TVa po cca. 10-12m

HTC 10 | (HTC 8X :) no more)
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Antenski razdjelnik 3 antene 2 TV-a
Čitavo vrijeme pričamo o kanalnom pojačalu za više antena. Ako ne znaš što je to, teško možeš doprinijeti temi, a ako znaš, onda pišeš na pamet bez čitanja prethodnih postova.


Natrag na temu: 10 - 12 metara nije previše ako je kabel dobar. S obzirom da je sve radilo, trebalo bi provjeriti da li su pojačalo i napajanje ispravni, te spojeve i kabele. Kakve su smetnje i da li se događaju na svim kanalima?
Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
15 godina
offline
Re: Antenski razdjelnik 3 antene 2 TV-a
MrBlc kaže...
Čitavo vrijeme pričamo o kanalnom pojačalu za više antena. Ako ne znaš što je to, teško možeš doprinijeti temi, a ako znaš, onda pišeš na pamet bez čitanja prethodnih postova.
..

tko o čemu/tema? - ne, ne priča se o kanalnom pojačalu za više antena, nego o tome da juzer ima tri antene, pojačalo koje je možda neispravno i na pogrešnom mjestu (uz jedan tv), možda nepotrebno.. i da je vjerojatno potrebno promijeniti instalacije-kabel, spojeve.. tak da ne pišem na pamet ali recimo da ne znam i trkeljam.. happy? :) Možda znam.

-priča se o tome da juzer želi kvalitetniji signal.. i da treba otkriti gdje je problem, što je loše.. ne o tome koji tip pojačala-opreme ima, jer nije ni naveo tak da je kanalno pojačalo nešto što se pojavilo kod tebe iz čista mira :)

-ono što kažem, ako ima više antena (neovisno, pojasne-kanalne..) treba odgovarajuću skretnicu. Pojačalo je opcija (kad je više prijemnika postavlja se neovisno o duljini kabla.. možda samo zato da majstor više naplati.. možda nepotrebno, do 20-30m kabla ne bi trebalo biti pada signala kojeg tad pojačalo treba popraviti. Ono što je možda važnije, što kažem, da pojačalo često nije rješenje.. jer pojačava sve pa i smetnje i da ako ga se postavlja ide što bliže čistom signalu-anteni (ne kod prijemnika, tj to je najlošije rješenje ali ponekad to ljudi rade, ne da im se na krov, struja itd..).

-čak sugeriram da proba s jednom antenom.. jer tad je najmanje problema, investicija.. dok ovisno o lokaciji neki juzeri jednostavno ne mogu ništa (ali pošto je do sad imao dobar prijem, nije mu se kuća-stan sad pomaknuo.. pa je za pretpostaviti da može opet biti ok, osim ako se u okolici pojavio neki izvor problema, prepreka, izvor smetnji i sl.. ponekad je dovoljno učvrstiti kabel ili pomaknuti antenu pola metra.. ponekad se ništa ne može..)

 

MrBlc kaže...
..
 Natrag na temu: 10 - 12 metara nije previše ako je kabel dobar. S obzirom da je sve radilo, trebalo bi provjeriti da li su pojačalo i napajanje ispravni, te spojeve i kabele. Kakve su smetnje i da li se događaju na svim kanalima?

 - da.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put čet 20.9.2018 14:25 (ihush).
10 godina
offline
Re: Antenski razdjelnik 3 antene 2 TV-a

...da najprije utvrdimo da li je pojačalo i ispravljač ispravno...nakon pregleda spojeva i saniranja oksidiranih , kad se iz zidne utičnice odspoji ispravljač slika bi trebala biti gora ili nestati

Možda se i na TV u meni-u za podešavanje kanala može naći "info" da se vidi kvaliteta i snaga signala  pa tada iskopčati ispravljač.

Ukoliko nema promjene značilo bi da je ili ispravljač ili pojačalo neispravno.

Za provjeru ispravljača je potreban voltmetar pa se izmjeri na priključku za ANT ima li 12v.

14 godina
offline
Re: Antenski razdjelnik 3 antene 2 TV-a
Evo update s slikama. Na prvoj je 12V DC adapter koji se nalazi kraj TV-a, na drugoj je pojacalo koje se nalazi blizu antena.
Ne vidi se na slici baš, ali piše redom IN1, IN2 i OUT 12V.
E sad, na IN1 su spojene sve tri antene (kablovi su prije toga direkt spojeni).
Na IN2 ide izlaz za drugi TV i treći TV(koji se vise ne koristi), ima pola metra kabla pa kablovi za ova dva TV-a, direkt spojeni..
I na OUT ide kabal za TV gdje je adapter.

Pojačalo je meštar nešto lemio, koliko se sjećam, vjerojatno je IN2 pretvarao u OUT2.. :D

Sutra ću riješiti višak kablova kod IN2, i sve spojeve srediti, odrezati malo kabla i ponovno spojiti, pa cemo vidjeti.. :)
HTC 10 | (HTC 8X :) no more)
15 godina
odjavljen
offline
Re: Antenski razdjelnik 3 antene 2 TV-a

Čudo da je taj kaos upoće do sad radio...

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
10 godina
offline
Re: Antenski razdjelnik 3 antene 2 TV-a
MrBlc kaže...

Čudo da je taj kaos upoće do sad radio...

 Hahhahaa...i kaze nesto mu stopa. 

Origin_Steam: hrka11
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice