Korištenje DSLR fotoaparata - how to DSLR izdvojena tema

poruka: 57
|
čitano: 115.443
|
moderatori: DrNasty, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus, pirat
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
11 godina
neaktivan
offline
Korištenje DSLR fotoaparata - how to DSLR

90% je da nije skinuo coating, ne skida se to toliko lako, objektiv uvijek čistiti mikrofiber krpicom, a ako je teško pristupiti zamotaj je oko nekog štapića. senzor možeš čistiti štapićima za uši ali ga nikako ne dirati prstom! također pripazi da uvijek uz sebe imaš krpicu i koji štapić (koje ne bi trebao držati na prašnjavom mjestu)  jer ti se može dogoditi da ti se na izletu (putovanju) senzor zaprlja i eto problema. kad koristiš liveview baterija se dosta brže prazni pa ako nešto cijeli dan trebaš slikati onda manje koristi LV.

Poruka je uređivana zadnji put ned 28.10.2012 13:01 (Bullfrog).
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Korištenje DSLR fotoaparata - how to DSLR
Pa možeš ti stavit blendu f/29 kao što ja stavljam i ekspoziciju 30", ISO100
To su često moje postavke za neku noćnu scenu gdje nema ljudi, a imam stativ (uvijek imam).
Znači staviš Aperture mod, najmanju blendu moguću (na 18mm f/29) i ISO100.
On će na 0EV odredit kolika ekspozija treba bit, staviš 2sek tajmer ako nemaš daljinski kako ne bi bilo trešnje prilikom pritiska gumba i tjt.

Došlo me 6.60$ stiglo za 10 dana, mislim da sve što ide na 550D da ide i na 600D jer su identični (samo se na 600D okreće ekran)
Ne možeš platit poštaru, ali za 30kn nemaš frke za naručit s neta.
Mislim da je najbolje namontirat zaštitu kad je ekran ajmo reć otvoren.
R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011. R.I.P. Steve Jobs 6.10.2011. 1955. - 2011.
14 godina
neaktivan
offline
Korištenje DSLR fotoaparata - how to DSLR

Ako bude potrebe za čišćenjem senzora pogledat cu nek tut. Ugl ovaj put sam bijeli piksel rijesio jednostavno manual cleaningom i drzanje fotica naopako 30 sec. Ali hoces rec da je to normalna stvar i da se rjesava ciscenjem senzora?

Nikad te necemo zaboraviti. RIP EnlightenedPhoenix 24.6.2011.
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Korištenje DSLR fotoaparata - how to DSLR
Nikad nisam ni čuo za takvo nešto na novim aparatima.

Po danu mu ne treba LV sigurno.
R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011. R.I.P. Steve Jobs 6.10.2011. 1955. - 2011.
14 godina
neaktivan
offline
Re: Korištenje DSLR fotoaparata - how to DSLR
Mitch kaže...
Pa možeš ti stavit blendu f/29 kao što ja stavljam i ekspoziciju 30", ISO100
To su često moje postavke za neku noćnu scenu gdje nema ljudi, a imam stativ (uvijek imam).
Znači staviš Aperture mod, najmanju blendu moguću (na 18mm f/29) i ISO100.
On će na 0EV odredit kolika ekspozija treba bit, staviš 2sek tajmer ako nemaš daljinski kako ne bi bilo trešnje prilikom pritiska gumba i tjt.

Došlo me 6.60$ stiglo za 10 dana, mislim da sve što ide na 550D da ide i na 600D jer su identični (samo se na 600D okreće ekran)
Ne možeš platit poštaru, ali za 30kn nemaš frke za naručit s neta.
Mislim da je najbolje namontirat zaštitu kad je ekran ajmo reć otvoren.

Da ali ekspozicija 30 ce uhvatit kretnje itd... To je ok za mirnu sliku ali inace ne. Kad mi je fotic u ruci, kad sam u uvjetima s malo svjetla ali  zelim u potpunosti oštru sliku i  ne zelim koristit blic ili veliki iso. Da li slika moze ostat oštra sa f4.0 ??

 

 

EDIT: evo za hot pixel

 

Nikad te necemo zaboraviti. RIP EnlightenedPhoenix 24.6.2011.
Poruka je uređivana zadnji put ned 28.10.2012 13:03 (athlon64).
15 godina
offline
Re: Korištenje DSLR fotoaparata - how to DSLR
Pa ostat će slika oštra na bilo kojoj blendi, samo je bitno kakav motiv slikaš jer npr ono što je u fokusu na f/4.0 će biti oštro, a ono što nije će bit ful mutno.
R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011. R.I.P. Steve Jobs 6.10.2011. 1955. - 2011.
14 godina
neaktivan
offline
Re: Korištenje DSLR fotoaparata - how to DSLR
Mitch kaže...
Pa ostat će slika oštra na bilo kojoj blendi, samo je bitno kakav motiv slikaš jer npr ono što je u fokusu na f/4.0 će biti oštro, a ono što nije će bit ful mutno.

Da ali kažem u potpunosti oštra. Dakle da li na 4.0 mogu dobit oštrinu preko cijele slike a ne objekt u fokusu i dubinu polja.

Nikad te necemo zaboraviti. RIP EnlightenedPhoenix 24.6.2011.
16 godina
neaktivan
offline
Korištenje DSLR fotoaparata - how to DSLR

ovisi na koliko mm slikas,koliko si udaljen od subjekta itd. itd.

 

objektivi se ne ciste nikakvim krpicama etc. jer ako je prasnjav objektiv,onda ces fino razmrljati te mrvice po njemu i grebat ces ga. dakle samo ona pumpica koja zrakom to raspuše. sto se tice ekspozicija ispod 1/80,objektiv ti ima stabilizator(pretpostavljam da imas kit objektiv),slobodno ga ukljuci kad snimas iz ruke.kad si na stativu,ne treba ti,a mozes ga na taj nacin i pokvarit. on ce ti puno pomoci pri malo duzim ekspozicijama

 

blenda ima jako veliki utjecaj na ostrinu slike,jer skoro nijedan objektiv nije 100%ostar na skroz otvorenoj blendi,hocu rec da ne moze biti na 1.8 ostar kao i na 2.8 ili ne daj boze 5.6

 

 

www.vodopija.net
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Korištenje DSLR fotoaparata - how to DSLR
nick kaže...

ovisi na koliko mm slikas,koliko si udaljen od subjekta itd. itd.

 

objektivi se ne ciste nikakvim krpicama etc. jer ako je prasnjav objektiv,onda ces fino razmrljati te mrvice po njemu i grebat ces ga. dakle samo ona pumpica koja zrakom to raspuše. sto se tice ekspozicija ispod 1/80,objektiv ti ima stabilizator(pretpostavljam da imas kit objektiv),slobodno ga ukljuci kad snimas iz ruke.kad si na stativu,ne treba ti,a mozes ga na taj nacin i pokvarit. on ce ti puno pomoci pri malo duzim ekspozicijama

 

blenda ima jako veliki utjecaj na ostrinu slike,jer skoro nijedan objektiv nije 100%ostar na skroz otvorenoj blendi,hocu rec da ne moze biti na 1.8 ostar kao i na 2.8 ili ne daj boze 5.6

 

 

Ukratko, da li otvorena blenda znaci da je nemoguce dobit oštrinu preko cijele slike ili to samo znaci da imam mogucnost fokusa na jedan objekt?

 

Imam stabilizator i uvjek ga drzim upaljenog, zasto ga mogu pokvarit ako mi je IS upaljen na stativu? Sa IS-om ako imam mogucnost naslonit fotic na nesto mogu uhvatit cistu sliku cak i na 1/20. Ali ne smijem disat xd.

Nikad te necemo zaboraviti. RIP EnlightenedPhoenix 24.6.2011.
15 godina
offline
Re: Korištenje DSLR fotoaparata - how to DSLR
IS na slikama gdje nije potrebna stabilizacija moze zeznut sliku, napravit mali distortion
R.I.P. EnlightenedPhoenix 24.6.2011. R.I.P. Steve Jobs 6.10.2011. 1955. - 2011.
14 godina
offline
Korištenje DSLR fotoaparata - how to DSLR

Objektiv čisti slobodno sa bilo čime, moja tri su čišćena 90% majicom, rukavom i slično, nije to senzor da ćeš ga usrat. Drži krpicu za naočale uz sebe kad trebaš detaljnije počistit, ali mu neće ništa bit ako ga tu i tamo majicom pobrišeš. 

 
1 0 hvala 1
14 godina
neaktivan
offline
Korištenje DSLR fotoaparata - how to DSLR

Ok super, dakle nebi trbao nikakvu tekucinu koristit za skidanje masnih otisaka s objektiva?

 

Btw naša sam i adapter od stativa, bia je zavidan na staru vhs kameru tako da sad imam i stativ:

 

Nego vrijede li šta te stare vhs kamere, imam: 

 

 

 

panasonic nv-s6

 

 

EDIT: also kojim programom se može odredit broj okidanja fotica, tj koliko je shutter puta kresnuo?

Nikad te necemo zaboraviti. RIP EnlightenedPhoenix 24.6.2011.
Poruka je uređivana zadnji put ned 28.10.2012 15:30 (athlon64).
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Korištenje DSLR fotoaparata - how to DSLR

Tekućine su ono što može skinit coatinge na objektivima. Jednom mi se dogodilo da nisam mogao očistit objektiv, ali je duga priča. Ako BAŠ ne budeš mogao očistiti nešto tvrdokorno, u što sumnjam, traži te tekućine bez alkohola baš za tu primjenu i bit će sve ok. Inače briši na suho slobodno. Za kamere ne znam. 

 

Za shutter count guglaš 600d shutter count. Različito je za svakog proizvođača. 

Poruka je uređivana zadnji put ned 28.10.2012 18:01 (SebaOS).
 
1 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Re: Korištenje DSLR fotoaparata - how to DSLR
SebaOS kaže...

Tekućine su ono što može skinit coatinge na objektivima. Jednom mi se dogodilo da nisam mogao očistit objektiv, ali je duga priča. Ako BAŠ ne budeš mogao očistiti nešto tvrdokorno, u što sumnjam, traži te tekućine bez alkohola baš za tu primjenu i bit će sve ok. Inače briši na suho slobodno. Za kamere ne znam. 

 

Za shutter count guglaš 600d shutter count. Različito je za svakog proizvođača. 

Ok tnx

 

evo za shutter count   

 

EDIT: shit,za instalirat magic lantern se treba igrat sa firmware-om tj instalirat na fotic, to ne dolazi u obzir.

Nikad te necemo zaboraviti. RIP EnlightenedPhoenix 24.6.2011.
Poruka je uređivana zadnji put ned 28.10.2012 18:09 (athlon64).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Korištenje DSLR fotoaparata - how to DSLR
athlon64 kaže...
nick kaže...

ovisi na koliko mm slikas,koliko si udaljen od subjekta itd. itd.

 

objektivi se ne ciste nikakvim krpicama etc. jer ako je prasnjav objektiv,onda ces fino razmrljati te mrvice po njemu i grebat ces ga. dakle samo ona pumpica koja zrakom to raspuše. sto se tice ekspozicija ispod 1/80,objektiv ti ima stabilizator(pretpostavljam da imas kit objektiv),slobodno ga ukljuci kad snimas iz ruke.kad si na stativu,ne treba ti,a mozes ga na taj nacin i pokvarit. on ce ti puno pomoci pri malo duzim ekspozicijama

 

blenda ima jako veliki utjecaj na ostrinu slike,jer skoro nijedan objektiv nije 100%ostar na skroz otvorenoj blendi,hocu rec da ne moze biti na 1.8 ostar kao i na 2.8 ili ne daj boze 5.6

 

 

Ukratko, da li otvorena blenda znaci da je nemoguce dobit oštrinu preko cijele slike ili to samo znaci da imam mogucnost fokusa na jedan objekt?

 

Imam stabilizator i uvjek ga drzim upaljenog, zasto ga mogu pokvarit ako mi je IS upaljen na stativu? Sa IS-om ako imam mogucnost naslonit fotic na nesto mogu uhvatit cistu sliku cak i na 1/20. Ali ne smijem disat xd.

moras shvatit jednu stvar. polje fokusa ovisi o ovim stvarima koje sam ti nabrojao. zamisli fokus kao ploču koja putuje naprijed natrag od prednjeg elementa objektiva. znaci ta ploca ne moze zahvatiti recimo nesto u makro podrucju,i onda jos nesto tamo iza,a da je sve ostalo zablurano. debljina te ploce je odredjena blendom. sto veci broj,ploca je deblja i vise toga zahvaca. jutro je,neda mi se pisat pa eto

www.vodopija.net
10 godina
neaktivan
offline
Korištenje DSLR fotoaparata - how to DSLR

ljudi evo jedno pitanje vezano za dslr aparat..zanima me vec dugo fotografija,i volio bi poceti da se bavim s tim,privlaci me vec dugo..e sad gledo sam neke aparate konkretno canon eos 600D s objektivom 15-88..e sad dali neko zna postoji li kakva stranica neki tutorijali da se naucis neke osnovne stvari,ja imam samsung s5 vec poznajem neke funkcije,ono sto nisam znao na internetu sam potrazio,znam da nije telefon i dslr isto ali sam upozno neke funkcije priblizno..ako neko zna neku stranicu osnove neke da se nauce i naravno daljnje uputsvo kad vec upoznas neke stvari malo bolje,znaci sve vezano za fotografiju objasnjenja ovo ono  da mi da link hvala na odogovorima

 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Korištenje DSLR fotoaparata - how to DSLR

Imaš jedan super video za početnike pa ako se ikako možeš snaći za pribavit ga puno će ti pomoći: KARL TAYLOR - INTRODUCTION TO DIGITAL PHOTOGRAPHY

 

Tip objašnjava osnove fotografije i tehničke pojmove na super jednostavan i jezgrovit nači tako da se svakako isplati pogledat video i pokušat primjenit pogledano/naučeno u praksi...

Moj PC  
1 0 hvala 1
11 godina
neaktivan
offline
Re: Korištenje DSLR fotoaparata - how to DSLR
sizy kaže...

ljudi evo jedno pitanje vezano za dslr aparat..zanima me vec dugo fotografija,i volio bi poceti da se bavim s tim,privlaci me vec dugo..e sad gledo sam neke aparate konkretno canon eos 600D s objektivom 15-88..e sad dali neko zna postoji li kakva stranica neki tutorijali da se naucis neke osnovne stvari,ja imam samsung s5 vec poznajem neke funkcije,ono sto nisam znao na internetu sam potrazio,znam da nije telefon i dslr isto ali sam upozno neke funkcije priblizno..ako neko zna neku stranicu osnove neke da se nauce i naravno daljnje uputsvo kad vec upoznas neke stvari malo bolje,znaci sve vezano za fotografiju objasnjenja ovo ono  da mi da link hvala na odogovorima

Svi mladi prođu kroz fazu u kojoj su zaljubljeni u fotoaparate zbog njihovog lijepog izgleda i/ili falusnog oblika objektiva.

 

To će te kratko držati, fotografija je izmišljena nadriumjetnost i ne bi se trebao upuštati u kupovinu shit fotoaparata kao što je neki DSLR.

 

Kupi si kvalitetan kompaktni aparat s kojim nećeš izgledati poput retarda.

10 godina
neaktivan
offline
Re: Korištenje DSLR fotoaparata - how to DSLR
Onjegin kaže...
sizy kaže...

ljudi evo jedno pitanje vezano za dslr aparat..zanima me vec dugo fotografija,i volio bi poceti da se bavim s tim,privlaci me vec dugo..e sad gledo sam neke aparate konkretno canon eos 600D s objektivom 15-88..e sad dali neko zna postoji li kakva stranica neki tutorijali da se naucis neke osnovne stvari,ja imam samsung s5 vec poznajem neke funkcije,ono sto nisam znao na internetu sam potrazio,znam da nije telefon i dslr isto ali sam upozno neke funkcije priblizno..ako neko zna neku stranicu osnove neke da se nauce i naravno daljnje uputsvo kad vec upoznas neke stvari malo bolje,znaci sve vezano za fotografiju objasnjenja ovo ono  da mi da link hvala na odogovorima

Svi mladi prođu kroz fazu u kojoj su zaljubljeni u fotoaparate zbog njihovog lijepog izgleda i/ili falusnog oblika objektiva.

 

To će te kratko držati, fotografija je izmišljena nadriumjetnost i ne bi se trebao upuštati u kupovinu shit fotoaparata kao što je neki DSLR.

 

Kupi si kvalitetan kompaktni aparat s kojim nećeš izgledati poput retarda.

Pametnjakovicu ja sam se zaljubio u dobre fotografije,volio bi da pravim takve fotografije koje se izdvajaju,a sto se tice aparata mozda jeste fin svaki ali nije tolko fin da kad sam ga ugledo tolko mi se svidio da ga moram kupiti,bez da planiram da se ucim da slikam..uvjek sam gledo fotografije i imo sam uvjek zelju da ucim ja tako slikati,ali nisam imo para za malo bolji aparat,sad imam para i kupio bi i ucio se..i nemoj mi te glupe komentare,kao sa stajalista nekog fotografera kritika savjet glupi neki jer nemas pojma kolku zelju imam za tim..i ti si poceo iz nicega

13 godina
neaktivan
offline
Re: Korištenje DSLR fotoaparata - how to DSLR
sizy kaže...

ljudi evo jedno pitanje vezano za dslr aparat..zanima me vec dugo fotografija,i volio bi poceti da se bavim s tim,privlaci me vec dugo..e sad gledo sam neke aparate konkretno canon eos 600D s objektivom 15-88..e sad dali neko zna postoji li kakva stranica neki tutorijali da se naucis neke osnovne stvari,ja imam samsung s5 vec poznajem neke funkcije,ono sto nisam znao na internetu sam potrazio,znam da nije telefon i dslr isto ali sam upozno neke funkcije priblizno..ako neko zna neku stranicu osnove neke da se nauce i naravno daljnje uputsvo kad vec upoznas neke stvari malo bolje,znaci sve vezano za fotografiju objasnjenja ovo ono  da mi da link hvala na odogovorima

 

Canoni imaju prilično loše senzore za sada. Najlošije između svih APS-C DSLRa, a i kit objektivi im nisu na razini. Radije za tu cijenu uzmi Pentax K-500 koji je po svemu prilično bolji http://snapsort.com/compare/Canon-600d-vs-Pentax-K-500

 

Odlična stranica za uvod u fotografiju je http://www.cambridgeincolour.com/

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 28.8.2014 10:38 (Trickortreat).
14 godina
neaktivan
offline
Re: Korištenje DSLR fotoaparata - how to DSLR
Trickortreat kaže...
Odlična stranica za uvod u fotografiju je http://www.cambridgeincolour.com/

 

 

{#}

9 godina
neaktivan
offline
Korištenje DSLR fotoaparata - how to DSLR

Kako pripojiti fotoparat (DSLR) na laptop ili tablet tako da se na većem ekranu može vidjeti što se zapravo snima, da posluži kao display. Naravno ako je uopće moguće :D

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Korištenje DSLR fotoaparata - how to DSLR

ja na svom android tabletu koristim dslrdashboard. Spajam ga preko otg kabela. fotoaparat je nikonov.

13 godina
neaktivan
offline
Re: Korištenje DSLR fotoaparata - how to DSLR
redatelj97 kaže...

Kako pripojiti fotoparat (DSLR) na laptop ili tablet tako da se na većem ekranu može vidjeti što se zapravo snima, da posluži kao display. Naravno ako je uopće moguće :D

 

Mogučće je samo ne podržavaju svi aparati to. Ta opcija ti se tethering zove. proguglaj malo za svoj aparat.

8 godina
neaktivan
offline
Korištenje DSLR fotoaparata - how to DSLR

Javljam se kao amater koji se želi početi malo ozbiljnije baviti fotografijom (ne profesionalno, čisto kao hobi), pa me zanima koje karakteristike aparata trebam gledati prilikom kupnje? Kako izabrati dobar fotoaparat, ali ne preskup? Unaprijed hvala 

 
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Korištenje DSLR fotoaparata - how to DSLR
Zlaja95 kaže...

Javljam se kao amater koji se želi početi malo ozbiljnije baviti fotografijom (ne profesionalno, čisto kao hobi), pa me zanima koje karakteristike aparata trebam gledati prilikom kupnje? Kako izabrati dobar fotoaparat, ali ne preskup? Unaprijed hvala 

 

Fulao si temu, odi na neku koja se bavi kupovinom foto opreme.

8 godina
neaktivan
offline
Korištenje DSLR fotoaparata - how to DSLR

Pozdrav!
Kad stavim objektiv samyang 14mm 3.1 na nikon d800, prsten otvora blende se vraća nazad (zatvara se).
Dali netko zna kako se namjesti a da se ne zatvara samo tj. da stoji gdje je i namjestim.
Hvala :)

 
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice