Pomoć oko odabira fotoaparata izdvojena tema

poruka: 2.247
|
čitano: 692.988
|
moderatori: DrNasty, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus, pirat
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
offline
Pomoć oko odabira fotoaparata

Pozdrav, kolege. Ako se tema bavi i takvim aparatima, tražim neku best buy "travel" spravu. Dakle, izbegao bih sve varijante sa izmenljivim objektivima, a hteo bih nešto sa sledećim karakteristikama:

  • veliki opseg žižnih daljina, sa širokougaonim krajem ekvivalentnim recimo ne više od 25mm (telefoto nije toliko bitan)
  • puni manuelni mod
  • generalno korektne fotografije (korektan white balance i dinamički opseg)
  • povoljna cena (recimo oko 350€, pošto imam utisak da za manje pare nema ništa vredno pažnje)

Što se tiče ostalih karakteristika, RAW nebitan, 4k video nebitan, tolerantan sam na šum pri većim ISO osetljivostima dokle god boje ostaju prirodne i detalji ne stradaju previše.

 

Recimo da bi ovo bili aparati koji se uklapaju u to što imam na umu.

WP/WM fanovi, prestanite više lagat ovaj napaćeni narod, nemate to pravo!
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
protjeran
offline
Re: Pomoć oko odabira fotoaparata
Ivan(4) kaže...

Pozdrav, kolege. Ako se tema bavi i takvim aparatima, tražim neku best buy "travel" spravu. Dakle, izbegao bih sve varijante sa izmenljivim objektivima, a hteo bih nešto sa sledećim karakteristikama:

  • veliki opseg žižnih daljina, sa širokougaonim krajem ekvivalentnim recimo ne više od 25mm (telefoto nije toliko bitan)
  • puni manuelni mod
  • generalno korektne fotografije (korektan white balance i dinamički opseg)
  • povoljna cena (recimo oko 350€, pošto imam utisak da za manje pare nema ništa vredno pažnje)

Što se tiče ostalih karakteristika, RAW nebitan, 4k video nebitan, tolerantan sam na šum pri većim ISO osetljivostima dokle god boje ostaju prirodne i detalji ne stradaju previše.

 

Recimo da bi ovo bili aparati koji se uklapaju u to što imam na umu.

 to su ti sve kompakti s senzorima kao u "mobitelu" najveca razlika je u manualnim postavkama i velikom zumu kao i brdu efekata i dodatnih opcija koje pruza "digitalac" slike su ti prakticki iste kao na nekom boljem mobitelu, mozda da si potrazis neki mirrorless fotic s kit objektivom jer je razlika nebo i zemlja u kvaliteti fotografije, sad tocno koji nek ti netko drugi preporuci!lp

Intel Core™ i7 Forever----- Battlelog: SoldierStippy
8 godina
offline
Pomoć oko odabira fotoaparata

Ja bi trazio fuji x70 ili ricoh gr 2 rabljeni za te novce 

nemaju zoom uopce no imaju veliki aps-c senzor i stvarno su kompaktni(zavtakav senzor). Objektiv je 28mm 

malo siri od standardnog i dobar je za vecinu turistickih i street situacija (uz znanje koristenja nekih tehnika)

Fuji je bolji za  pocetnike i daje bolje JPG slike 

dok je ricoh malo kompleksniji 

 

Dobar kompakt sa zoomom bi bio neki sony rx100 (ima ih 5 generacija) Ima losiji senzor i losiju ergonomiju nego ovi gore, no manji je od njih.

 

Ja bi birao fuji x70, no za tebe je mozda bolji Sony rx100 zbog zooma. 

Naravno trazi rabljeno

Moj PC  
1 0 hvala 1
16 godina
offline
Pomoć oko odabira fotoaparata

Kolege, hvala obojici na savetima i predlozima, ali zaista ni jedno ni drugo nije ono što tražim.  Izričito želim da izbegnem izmenljive objektive (i zbog cene i zbog praktičnosti), a zum je prva stavka koju sam naveo među stvarima koje tražim od aparata.

 

Pri tom se slažem da vaše primedbe na mogućnosti aparata koje sam opisao i linkovao stoje, no pre će mi neka fotka omanuti zbog moje fotografske veštine nego zbog samih uređaja.

 

Elem, neki uži izbor bi bili:

  • Panasonic Lumix FZ300 - weatherproof, konstantnih F2.8 u celom rasponu zuma, generalno vrlo solidne fotke, a posebno pri slabijem osvetljenju za ovu klasu uređaja (sampleovi i review)
  • Nikon Coolpix B700 - ludački zum (čak mislim da mi i ne znači toliko), odlična stabilizacija, slabiji učinak pri višim ISO osetljivostima, nešto povoljnija cena (sampleovi i review)
  • Sony CyberShot HX90(V) - najkompaktniji, odlična stabilizacija, solidne slike, pri višim osetljivostima vrlo dobar do ISO800, ali posle toga implodira, trunku jeftiniji od Nikona (ne igra preteranu ulogu) (sampleovi i review)

Dakle, šta od pomenutih modela ili generalno otprilike iz te klase i cenovnog ranga (konkretne modele nalazim u opsegu 360-430€)?

WP/WM fanovi, prestanite više lagat ovaj napaćeni narod, nemate to pravo!
Poruka je uređivana zadnji put čet 8.2.2018 1:04 (Ivan(4)).
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Pomoć oko odabira fotoaparata
Ivan(4) kaže...

Kolege, hvala obojici na savetima i predlozima, ali zaista ni jedno ni drugo nije ono što tražim.  Izričito želim da izbegnem izmenljive objektive (i zbog cene i zbog praktičnosti), a zum je prva stavka koju sam naveo među stvarima koje tražim od aparata.

 

Pri tom se slažem da vaše primedbe na mogućnosti aparata koje sam opisao i linkovao stoje, no pre će mi neka fotka omanuti zbog moje fotografske veštine nego zbog samih uređaja.

 

Elem, neki uži izbor bi bili:

  • Panasonic Lumix FZ300 - weatherproof, konstantnih F2.8 u celom rasponu zuma, generalno vrlo solidne fotke, a posebno pri slabijem osvetljenju za ovu klasu uređaja (sampleovi i review)
  • Nikon Coolpix B700 - ludački zum (čak mislim da mi i ne znači toliko), odlična stabilizacija, slabiji učinak pri višim ISO osetljivostima, nešto povoljnija cena (sampleovi i review)
  • Sony CyberShot HX90(V) - najkompaktniji, odlična stabilizacija, solidne slike, pri višim osetljivostima vrlo dobar do ISO800, ali posle toga implodira, trunku jeftiniji od Nikona (ne igra preteranu ulogu) (sampleovi i review)

Dakle, šta od pomenutih modela ili generalno otprilike iz te klase i cenovnog ranga (konkretne modele nalazim u opsegu 360-430€)?

 Gle tesko je rec jer je malo tko od nas te fotoaparate uopce uzima u obzir i prati ih. Znam da je stjepanj imo neki nikon bridge pa nek ti on proba rec. 
Ja bi uzeo onda tog sony-a jer je najkompaktniji(ak bas si tolko zagrizo za to), drugog razloga nema.  Ja nebi teglio okolo te cigle kao taj Pana i Nikon. Vidjet ces da ti u praksi takav zoom nece bas nicem korisnim sluzit. 
Kaj ces slikat sa 700mm ? Mjesec ? Takvih slika ima dovoljno.

Stvari na zemlji ? Sve ce izgledat lose, ne samo zbog senzora i objektiva nego i zbog same atmosfere. 

Po meni to uopce nema nikakvog smisla. Cisti marketing za neupucene. 

 

Ja ti preporucam da odustanes od toga i umjesto toga si biras nesto sa 1" senzorom koji ima normalan zoom od 24-105mm. To je i vise nego dosta.

 



Moj savjet svima je da zaborave na bilo kakav fotoaparat koji ima manji senzor od 1" jer to je mrtvo. Izdaju nove modele koji su isti kao i oni od prije par godina i nista se ne ulaze u razvoj, a cijene su iste.
Veliki zoom je cisti marketing. 

Poruka je uređivana zadnji put čet 8.2.2018 9:31 (Santana).
16 godina
offline
Pomoć oko odabira fotoaparata

Hmmm, razmisliću još jednom jer ima istine u onome što pričaš.

 

Između ostalog, velika većina fotografija koje napravim bude uslikana sa do 150mm, iako ih ima i u opsegu 150-250, i vrlo mali broj preko toga, tako da bi to bio određeni kompromis, ali bih možda mogao da živim s njim zarad odgovarajućeg dobitka u kvalitetu fotografija. 

 

Takođe, ima istine i u onome što kažeš o uticaju atmosfere. Samo, moram da napomenem dve stvari: ako sa vrha brda slikam neki pejsaž, mogu da ga slikam i sa 25mm, imaću atmosferski uticaj; sa druge strane, moj način korišćenja je takav da veći zum uglavnom koristim da bih bolje uhvatio neki arhitekturni detalj, a ne objekat udaljen stotinama metara, tako da tu uticaj, bez obzira na zum, nije tako veliki. Pa čak i u (za mene atipičnom) slučaju kao što je ovaj, meni je dobijeni rezultat sasvim prihvatljiv:

 To je slikano sa 500mm, fotićem koji je ipak i stariji i za klasu ispod ovih koje sada gledam (Canon SX260).

WP/WM fanovi, prestanite više lagat ovaj napaćeni narod, nemate to pravo!
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Pomoć oko odabira fotoaparata
Ivan(4) kaže...

Hmmm, razmisliću još jednom jer ima istine u onome što pričaš.

 

Između ostalog, velika većina fotografija koje napravim bude uslikana sa do 150mm, iako ih ima i u opsegu 150-250, i vrlo mali broj preko toga, tako da bi to bio određeni kompromis, ali bih možda mogao da živim s njim zarad odgovarajućeg dobitka u kvalitetu fotografija. 

 

Takođe, ima istine i u onome što kažeš o uticaju atmosfere. Samo, moram da napomenem dve stvari: ako sa vrha brda slikam neki pejsaž, mogu da ga slikam i sa 25mm, imaću atmosferski uticaj; sa druge strane, moj način korišćenja je takav da veći zum uglavnom koristim da bih bolje uhvatio neki arhitekturni detalj, a ne objekat udaljen stotinama metara, tako da tu uticaj, bez obzira na zum, nije tako veliki. Pa čak i u (za mene atipičnom) slučaju kao što je ovaj, meni je dobijeni rezultat sasvim prihvatljiv:

 To je slikano sa 500mm, fotićem koji je ipak i stariji i za klasu ispod ovih koje sada gledam (Canon SX260).

 Uzmi u obzir da sa boljim senzorom mozes i bolji crop kasnije napravit, a osim toga slike ce ti bit sa manje šuma, imat ces bolji dinamicki raspon i bolje boje. 

 

Taj Sony RX100, stane u džep, a daje bolje fotografije od ovih gore koje si naveo. 

Recimo na ljetovanju mi je bitnije da imam uvijek fotoaparat sa sobom i da mi cim manje smeta. 

Ovi Bridgevi su kao manji DSLR, totalno neprakticni i nose sa sobom jos gore navedene negativne stvari, a donose upitno koristan zoom. 

 

 

To kaj je taj Canon stariji ti ne znaci puno kad se vise ne ulaze u tehonologiju takvih fotoaparata nego se rade reizadnja starijih uz minimalan napredak koji je vecinom dodan wifi il tak nekaj.

Poruka je uređivana zadnji put čet 8.2.2018 11:42 (Santana).
16 godina
offline
Pomoć oko odabira fotoaparata

Hvala još jednom. Moram priznati da sam kod RX100 malo zbunjen brojem generacija koje još postoje na tržištu, čak 5, kao i opsegom cena: kod novih, od 300€ za prvu do 900€ za petu, a kod korišćenih ide od 250€ za prvu, do 400€ za treću. Ti si verovatno mislio na neku od prve dve, pošto one imaju opseg žižnih daljina od 28-100mm, dok kasnije idu 24-70mm?

WP/WM fanovi, prestanite više lagat ovaj napaćeni narod, nemate to pravo!
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Pomoć oko odabira fotoaparata
Ivan(4) kaže...

Hvala još jednom. Moram priznati da sam kod RX100 malo zbunjen brojem generacija koje još postoje na tržištu, čak 5, kao i opsegom cena: kod novih, od 300€ za prvu do 900€ za petu, a kod korišćenih ide od 250€ za prvu, do 400€ za treću. Ti si verovatno mislio na neku od prve dve, pošto one imaju opseg žižnih daljina od 28-100mm, dok kasnije idu 24-70mm?

Da prve dvije imalu veci zoom, al manje svijetla primaju dok zadnje tri imaju manji zoom, no primaju vise svijetla.

 

Tu imas finu usporedbu 
https://photographylife.com/sony-rx100-series-comparison

Kolko vidim sa 3. generacijom se dobiva najvise novotarija. Dobivas EVF, kao sto smo gore rekli manji zoom, al brzi objektiv, bolji buffer , ND filter , slow motion video. 

Ja bi birao 3. generaciju ak bi imao novaca za nju. Naravno ti si jos razmisli. 

15 godina
offline
Pomoć oko odabira fotoaparata

Pozdrav! Početnik sam i treba mi preporuka. Trenutno gledam mirorless Sony A5100 s lećim 16-50mm (oko 450€ novi), leća 55-210mm - 320€ plus. Ima li nesto bolje u tom cijenovnom rangu , DSLR mozda? Unaprijed hvala!! 

Poruka je uređivana zadnji put pet 9.2.2018 21:46 (SHELBY_09).
Moj PC  
0 0 hvala 0
6 godina
neaktivan
offline
Pomoć oko odabira fotoaparata

 

Pozdrav ekipa!

Molim vas za pomoć!

Želim kupiti dobru kameru, a treba mi najviše za slikavanje curice, obitelji, pejzaža i arhitekture.

Ono što mi je najvažnije je da želim dobiti bokeh kada slikavam curicu koja je stalno u pokretu, uhvatiti osmijehe, izraze lica....

E sad, ne odgovara mi velika i teška oprema.

Da li bih to mogla dobiti s nekim mirrorless-om?


Gledala sam ove:

https://www.sony.hr/electronics/cyber-shot-kompaktni-fotoaparati/dsc-rx100m3

oko 4600kn je ovaj m3, a m1 ima za 2500.e sad koji odabrati uopce?! 

 

http://www.usporedi.hr/testovi/mocan-malisan-sony-a5100-recenzija

oko 3500 kn

 

https://www.sony.hr/electronics/fotoaparati-s-izmjenjivim-objektivima/ilce-6000-body-kit

oko 4700

 

E sad koji objektiv bih još trebala uzeti na ove da bih mogla postići što želim a da nisu opet pre pre skupi?

Da li to mogu postići sa 55-200? 70-200 mi se čini preskup? il sigma 70-300?

Naravno gledam da me izađe što manje..

Ili predlažete neku sasvim drugu kameru?? 

Hvala puno!!!

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 12.2.2018 15:42 (Patris).
 
0 0 hvala 0
6 godina
neaktivan
offline
Re: Pomoć oko odabira fotoaparata
Patris kaže...

 

Pozdrav ekipa!

Molim vas za pomoć!

Želim kupiti dobru kameru, a treba mi najviše za slikavanje curice, obitelji, pejzaža i arhitekture.

Ono što mi je najvažnije je da želim dobiti dobar bokeh kada slikavam curicu koja je stalno u pokretu, uhvatiti osmijehe, izraze lica....

E sad, ne odgovara mi velika i teška oprema.

Da li bih to mogla dobiti s nekim mirrorless-om?


Gledala sam ove:

https://www.sony.hr/electronics/cyber-shot-kompaktni-fotoaparati/dsc-rx100m3

oko 4600kn je ovaj m3, a m1 ima za 2500.e sad koji odabrati uopce?! 

 

http://www.usporedi.hr/testovi/mocan-malisan-sony-a5100-recenzija

oko 3500 kn

 

https://www.sony.hr/electronics/fotoaparati-s-izmjenjivim-objektivima/ilce-6000-body-kit

oko 4700

 

E sad koji objektiv bih još trebala uzeti na ove da bih mogla postići što želim a da nisu opet pre pre skupi?

Da li to mogu postići sa 55-200? 70-200 mi se čini preskup? il sigma 70-300?

Naravno gledam da me izađe što manje..

Ili predlažete neku sasvim drugu kameru?? 

Hvala puno!!!

 

 

 

 Ljudi, please help me! 😉

Ima li tko za pomoć da mi pomogne pri izboru pišto se ne razumijem baš.

Što odabrati??? 

Ovaj Sony DSC-RXIII ili jedan od Sony alphi (a5100 ili a6000) plus neki dobar objektiv???? S obzirom na omjer cijene i kvalitete aparata i slike?

 

Bila bih vam jako ZAHVALNA na pomoći jer stvarno ne znam sto odabrati....

Pozdrav 😊

 

Poruka je uređivana zadnji put uto 13.2.2018 11:38 (Patris).
15 godina
offline
Re: Pomoć oko odabira fotoaparata

Bazirano na iskustvima sa Sony Alphama 300, 55 i A7 ovako nekako:

 

Usporedba 6000 i 5100:

 

http://www.imaging-resource.com/cameras/sony/a6000/vs/sony/a5100/

 

Daklem, a5100 nema view finder, znači isključivo korištenje ekrana kadriranje i fokusiranje i nema hotshue, znači ništa od vanjskog blica. Tu je svakako preporuka a6000. Vanjski blic koji se može okretati je vrlo koristan. Npr. bounca se u strop i rezultat je odličan a blic može pomoći kod fotografiranja vani.

 

Što se tiče objektiva, nažalost, koliko para toliko i muzike. Kit zoom-ovi su ok za svladavanje tehnike fotografiranja i s njima se isto mogu napraviti odlične fotografije s ovim aparatima ali su sporiji u fokusu a blende male. Tako da je bokeh efekt prilično ograničen. Za fotografiranje klinaca brzina fokusa je prilično važna. Moja preporuka za neku budžetsku verziju je 50F18 OSS koji nije spektakularan ali dovoljan za fino zamućivanje. Najveća baza objektiva je na Dyxum.com pa se tamo može naći stvarno puno informacija, uključujući review-e i primjere fotografija.

 

http://www.dyxum.com/dforum/topic102492.html

 

Ovi aparati nisu veliki ali ako se sistem malo nadogradi, torba će otežati. Ako je to problem onda je RX100 bolji izbor, češće će biti pri ruci i više će se fotkati. Ovdje je usporedba svih 5 generacija.

 

https://www.dpreview.com/articles/7237085229/spoilt-for-choice-which-sony-rx100-is-right-for-you

 

Nisam ga koristio ali po specifikacijama i testovima solidan izbor za one koje ne žele tegliti SLR/SLT/EVIL aparate.

 

 

6 godina
neaktivan
offline
Re: Pomoć oko odabira fotoaparata
Pozdrav!
Hvala puno na pomoći! 😊
Evo usporedih slike jednog i drugog aparata i puno bolje mi izgledaju sa Sony a600 s objektivom 50/1.8 f. Baš mi takav treba zapravo, mislim da je to to što sam tražila. ..
E sad, s kojih webshop-ova vi naručujete opremu, da li znate gdje je najbolje i najpovoljnije kupiti ovaj ap i objektiv?
Koliko sam vidjela na extremedigital.hr je najpovoljniji oko 6200 izađe to dvoje..Al vidjela sam da ih baš ne preporučuju ljudi...?!!!?
HVALA PUNO!
8 godina
offline
Re: Pomoć oko odabira fotoaparata
Patris kaže...
Pozdrav!
Hvala puno na pomoći! 😊
Evo usporedih slike jednog i drugog aparata i puno bolje mi izgledaju sa Sony a600 s objektivom 50/1.8 f. Baš mi takav treba zapravo, mislim da je to to što sam tražila. ..
E sad, s kojih webshop-ova vi naručujete opremu, da li znate gdje je najbolje i najpovoljnije kupiti ovaj ap i objektiv?
Koliko sam vidjela na extremedigital.hr je najpovoljniji oko 6200 izađe to dvoje..Al vidjela sam da ih baš ne preporučuju ljudi...?!!!?
HVALA PUNO!

 Bas mora bit novo ? Ima povoljnih na njuskalu

6 godina
neaktivan
offline
Re: Pomoć oko odabira fotoaparata

Pa i ne mora..sada sam vidjela na njuskalu, ima ih par kom oko 3500, samo ovaj objektiv 50/1.8f nisam uspjela naci. 

Ima ga preko sancta domenice, 2900 cini mi se i čeka se oko mjesec dana...

15 godina
offline
Re: Pomoć oko odabira fotoaparata

Kad jednom kreneš u taj svijet, njuškalo, ebay i amazon su ti prijatelji :-), a kod Sony/Minolta opreme i dyxum.

 

https://www.amazon.de/Sony-SEL50F18B-Portr%C3%A4t-Objektiv-geeignet-schwarz/dp/B00EPWC30O/ref=sr_1_2?ie=UTF8&qid=1519041684&sr=8-2&keywords=sony+50mm+f1.8

 

Često jeftinije a i brže nego kod nekih domaćih dućana. A amazon ima omogućen i povrat ako nešto ne štima.

 

Postoji i FE varijanta (za full frame e mount):

 

https://www.amazon.de/Sony-SEL-50F18F-Vollformat-Objektiv-geeignet/dp/B01DLMD5O6/ref=sr_1_5?s=ce-de&ie=UTF8&qid=1519042015&sr=1-5&keywords=sony+50mm+f1.4

 

Čak je i jeftinija ali nema ugrađenu stabilizaciju. Pogledaj review-e pa vidi.

 

 

 

6 godina
neaktivan
offline
Re: Pomoć oko odabira fotoaparata
E gledala već jesam, ali nisam bila sigurna u kupnju i htjela pitati da li itko kupuje preko njih, mislim radi garancije i svega koliko je to sigurno...
Biste li kupili i aparat preko njih???
Jer vidim da za cijenu koristenog na njuskalu mogu ovdje na amazonu kupiti i novi.
6 godina
neaktivan
offline
Re: Pomoć oko odabira fotoaparata

HVALA

Poruka je uređivana zadnji put pon 19.2.2018 15:40 (Patris).
15 godina
offline
Re: Pomoć oko odabira fotoaparata

Nisam kupovao aparat ali sam kupovao razne druge stvari. Nisam nikada imao problema, doduše niti potrebe za aktiviranjem garancije. Treba pročitati sitna slova ali vjerujem da unutar EU s ovim ne bi trebalo biti problema. Politika povrata je odlična, nedavno sam naručio pogrešan model bežičnog telefona. Otvorio sam, isprobao, vidio da ne radi i dao zahtjev za povrat. Poslali su mailom mi detaljna uputstva za slanje paketa s naljepnicama za printanje. Poslao sam paket u Njemačku i za 3 dana su mi javili da su mi refundirali cijeli iznos + 9 EUR poštarine (platio sam malo više ali to je njihova procjena).

 

Uglavnom, kupio bih bilo što s Amazona.de, pogotovo ako je sam Amazon i seller.

 

 

6 godina
neaktivan
offline
Pomoć oko odabira fotoaparata

Ok. Hvala. Da li je tko drugi naručivao fotoaparate i objektive preko amazona??

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Pomoć oko odabira fotoaparata

https://www.sancta-domenica.hr/fotoaparat-canon-eos-1300d-18-55-75-300.aspx

Mislio sam uzeti Nikon d3400, ali ovo mi je super ponuda... Kaj vi kažete? Jel velika razlika u kvaliteti ili je za mene kao početnika ovaj Canon dovoljan...?

BattleTag - Yovitssa-2302; PSN - Yovitssa; Steam - jovica0106
Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Pomoć oko odabira fotoaparata

Sa Nikonom dobivaš nešto veći iso, koji je realno i tako neiskoristiv na visokim vrijednostima, ja svoj na 60D rijetko ako ikad dižem iznad nekih 800-1000 max. Stalno je na 100-200, eventualno 400. Eventualno ako je neophodno, dođem do 3200... Ali rijetko. Ne znam kakav je Nikon al sumnjam da je puno bolji. 3 fokus točke više na Nikonu mislim da ne igraju neku ulogu.

Continous shooting ti može koristit kod Nikona ako slikaš nekakav sport, wildlife i sl.

Eh da, ima nešto više MPX... Ne znam koliku ti to ulogu igra... Ako ne planiraš printat plakate, nećeš primjetit neku razliku.

 

Znači ta dva uređaja su oba neki entry level, i isto je, ti kao početnik zasigurno nećeš primjetit neku razliku.

Stakla (objektivi) ti i tako rade sliku. Tijelo je samo uhvati. Dakle preporuka da uzimaš onu marku za koju lakše / jeftinije možeš naći objektive ili pak ako znaš nekoga tko ima fotić, uzmi te marke da možete izmjenjivati opremu i tako.

 

Marka ti ovdje nema nekakav značaj, oba su vrhunski aparati  i nećeš pogriješit. Samo je pitanje koji ti bolje sjedi u ruci i postavkama i rasporedom i sl makar se na to brzo nauči i imaš li koga za isprobavat, razmjenjivat, nabavljat objektive.

 

Za tebe kao početnika jednako su dovoljni i Canon i Nikon. Oba su odlični entry level fotoaparati. Ne trebaš pucati na koju specifikaciju više za dosta novaca, bolje investiraj u nova stakla.

 

Čim ti makneš kit objektiv i nakalemiš neko dobro staklo, e to je promjena veća neg da zamijeniš tijelo ;) :D

 

PS. Sačekaj druge komentare, ja sam još uvijek malčice novi. Koristio aparate jesam dosta baš, al svoj imam tek par mjeseci :D

 

Sretno s kunjom by the way :)

Poruka je uređivana zadnji put uto 20.2.2018 21:36 (Ikerepc).
8 godina
offline
Pomoć oko odabira fotoaparata

Ovak... preso sam prije par godina sa DSLR-a na mirrorless i preporodio sam se.
Prijatelj je nabavio  Canon 1300D i mogu rec da je to bezveze zakompliciran fotoaparat i pogotovo za pocetnika. Za vecinu stvari(promjena blende, fokusa,ISO...) ti treba dupla radnja pa ak nisi citao prirucnik neces se bas lagano snac. 

Kolko se ja sjecam sa Nikon D3300 kojeg sam imao prije par godina bilo je jednostavnije.

 


Sad sa ovim Fujiem kojeg imam najbitnije postavke su ti odma dostupne, ne moras niti u ekran gledat nego sve vidis na fotoaparatu.

J*bes ove PSAM  gluposti.

Poruka je uređivana zadnji put uto 20.2.2018 22:33 (Santana).
Moj PC  
1 0 hvala 1
13 godina
offline
Pomoć oko odabira fotoaparata

Hvala Vam na savjetima, Nikon mi je bio prvi pick jer ima bolje performanse i bateriju (laknulo mi je sad kad znam da razlike u Mpix ne bih ni primjetio), dok mi je Canon bio privlačan zbog nešto jeftinijih objektiva i mogućnosti nabavke polovnih objektiva danas-sutra te zbog činjenice što trenutno koristim Canon g12 pa bih se lakše snašao u postavkama i meniju. Moram si još "samo" financiranje riješiti, ali kako sad stvari stoje vjerojatno uzimam taj kit do kraja mjeseca...

BattleTag - Yovitssa-2302; PSN - Yovitssa; Steam - jovica0106
Poruka je uređivana zadnji put sri 21.2.2018 6:28 (Yovitssa).
Moj PC  
0 0 hvala 0
6 godina
neaktivan
offline
Re: Pomoć oko odabira fotoaparata
jzrile kaže...

Bazirano na iskustvima sa Sony Alphama 300, 55 i A7 ovako nekako:

 

Usporedba 6000 i 5100:

 

http://www.imaging-resource.com/cameras/sony/a6000/vs/sony/a5100/

 

Daklem, a5100 nema view finder, znači isključivo korištenje ekrana kadriranje i fokusiranje i nema hotshue, znači ništa od vanjskog blica. Tu je svakako preporuka a6000. Vanjski blic koji se može okretati je vrlo koristan. Npr. bounca se u strop i rezultat je odličan a blic može pomoći kod fotografiranja vani.

 

Što se tiče objektiva, nažalost, koliko para toliko i muzike. Kit zoom-ovi su ok za svladavanje tehnike fotografiranja i s njima se isto mogu napraviti odlične fotografije s ovim aparatima ali su sporiji u fokusu a blende male. Tako da je bokeh efekt prilično ograničen. Za fotografiranje klinaca brzina fokusa je prilično važna. Moja preporuka za neku budžetsku verziju je 50F18 OSS koji nije spektakularan ali dovoljan za fino zamućivanje. Najveća baza objektiva je na Dyxum.com pa se tamo može naći stvarno puno informacija, uključujući review-e i primjere fotografija.

 

http://www.dyxum.com/dforum/topic102492.html

 

Ovi aparati nisu veliki ali ako se sistem malo nadogradi, torba će otežati. Ako je to problem onda je RX100 bolji izbor, češće će biti pri ruci i više će se fotkati. Ovdje je usporedba svih 5 generacija.

 

https://www.dpreview.com/articles/7237085229/spoilt-for-choice-which-sony-rx100-is-right-for-you

 

Nisam ga koristio ali po specifikacijama i testovima solidan izbor za one koje ne žele tegliti SLR/SLT/EVIL aparate.

 

 

 Može još jedno pitanje?

Da li mi je odmah bolje kupiti Sony a6000 aparat i objektiv 18-55  f/3.5-5.6 SAM umjesto 16-55??ima ga povoljno preko njuskala vidim. Plus naravno ovaj 50F18 OSS?jedino sto njega nema uopće recimo preko njuskala, a ova opcija preko amazona sto smo pricali... na kraju mi dava za opciju da nadoplatim 50€ kako bih dobila 2 god garanciju koliko vidim?!

Hvala

Poruka je uređivana zadnji put sri 21.2.2018 14:52 (Patris).
8 godina
offline
Re: Pomoć oko odabira fotoaparata
Patris kaže...
jzrile kaže...

Bazirano na iskustvima sa Sony Alphama 300, 55 i A7 ovako nekako:

 

Usporedba 6000 i 5100:

 

http://www.imaging-resource.com/cameras/sony/a6000/vs/sony/a5100/

 

Daklem, a5100 nema view finder, znači isključivo korištenje ekrana kadriranje i fokusiranje i nema hotshue, znači ništa od vanjskog blica. Tu je svakako preporuka a6000. Vanjski blic koji se može okretati je vrlo koristan. Npr. bounca se u strop i rezultat je odličan a blic može pomoći kod fotografiranja vani.

 

Što se tiče objektiva, nažalost, koliko para toliko i muzike. Kit zoom-ovi su ok za svladavanje tehnike fotografiranja i s njima se isto mogu napraviti odlične fotografije s ovim aparatima ali su sporiji u fokusu a blende male. Tako da je bokeh efekt prilično ograničen. Za fotografiranje klinaca brzina fokusa je prilično važna. Moja preporuka za neku budžetsku verziju je 50F18 OSS koji nije spektakularan ali dovoljan za fino zamućivanje. Najveća baza objektiva je na Dyxum.com pa se tamo može naći stvarno puno informacija, uključujući review-e i primjere fotografija.

 

http://www.dyxum.com/dforum/topic102492.html

 

Ovi aparati nisu veliki ali ako se sistem malo nadogradi, torba će otežati. Ako je to problem onda je RX100 bolji izbor, češće će biti pri ruci i više će se fotkati. Ovdje je usporedba svih 5 generacija.

 

https://www.dpreview.com/articles/7237085229/spoilt-for-choice-which-sony-rx100-is-right-for-you

 

Nisam ga koristio ali po specifikacijama i testovima solidan izbor za one koje ne žele tegliti SLR/SLT/EVIL aparate.

 

 

 Može još jedno pitanje?

Da li mi je odmah bolje kupiti Sony a6000 aparat i objektiv 18-55  f/3.5-5.6 SAM umjesto 16-55??ima ga povoljno preko njuskala vidim. Plus naravno ovaj 50F18 OSS?jedino sto njega nema uopće recimo preko njuskala, a ova opcija preko amazona sto smo pricali... na kraju mi dava za opciju da nadoplatim 50€ kako bih dobila 2 god garanciju koliko vidim?!

Hvala

 Ovaj 16-55 je zivo sranje. Veliku zrtvu su napravili da bi napravili tak mali objektiv, ak mene pitas zaboravi na njega. 

Nego pogledaj si malo i Sigma objektive za Sony E-mount :)

6 godina
neaktivan
offline
Re: Pomoć oko odabira fotoaparata

OK.Hocu, može preporuku koji Sigmin da gledam? Ima li kakva zamjena za portretni Sony 50/1.8 f jer ga u nas ne mogu naci, morala bih ga preko amazona. Hvalaaa 😊

8 godina
offline
Re: Pomoć oko odabira fotoaparata
Patris kaže...

OK.Hocu, može preporuku koji Sigmin da gledam? Ima li kakva zamjena za portretni Sony 50/1.8 f jer ga u nas ne mogu naci, morala bih ga preko amazona. Hvalaaa 😊

 Pa Sigma ima 60mm f2.8, al na tvom mjestu ja bi uzeo taj Sony 50mm 
Umjesto zoom-a bi uzeo Sigma 19mm objektiv koji je odlican za vecinu stvari 

6 godina
neaktivan
offline
Re: Pomoć oko odabira fotoaparata

Da. I ja bih ovaj Sony 50mm f 1.8 OSS. Samo ga baš ne nalazim za kupiti. Ne znam da li bih ga naručila preko amazona.de.iako ne kontam ovu nadoplatu 50€ za 2 god jamstvo. Je li ima svakako jamstvo kad kupiš preko njih a ovo je dodatno jamstvo...je li kupovao tko objektive preko njih?

 

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice