Objektivi - tutorijal izdvojena tema

poruka: 249
|
čitano: 142.968
|
moderatori: DrNasty, Lazarus Long, XXX-Man, vincimus, pirat
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
8 godina
offline
Objektivi - tutorijal

Tako je

Pisem ovo s mobitela pa se dogode greske svakakve 

 

Uglavnom tvrdnja je ta da, ako hocete 100mm f4.0 rezultat slike(kakav bi nativno dobili na fullframe kameri) sa vasom micro4/3 kamerom onda vam treba 50mm f/2.0 fullframe objektiv.

 

Znaci sa panasonic gh4 na kojeg ste stavili 50mm f/2.0 FF objektiv dobit cete u teoriji iste rezultate (kompozicija,dof) kao netko sa 100mm f/4.0 na fullframe kameri tipa nikon d810

Poruka je uređivana zadnji put pon 5.10.2015 17:24 (Santana).
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Objektivi - tutorijal

Odlican video za pocetnike. Lakse ce skuzis preko njega nego preko forumskih postova posto su ovdje realtime primjeri

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Objektivi - tutorijal
Santana kaže...
Brada kaže...

Mislim da bi bilo dobro proučiti malo stvari prije nego počneš pisat jer si dosta tanak sa znanjem. Za početak provjeri Informaciju za DOF i doći ćeš do saznanja da FF ima veći DOF od APS-c .

 Kolko vidim po netu svaka informacija vodi tome da FF ima manji tj. pliči DOF

 

Ne znam kakvim informacijama baratas al kontra onim informacija koje ja citam na netu. 

Ak imas konkretne dokaze protiv tvrdnje gore slobodno napravi post :) 

 

http://neilvn.com/tangents/full-frame-vs-crop-sensor-cameras-comparison-depth-of-field/

 

Malo si provjeri znanje

 

http://dofsimulator.net/en/

netreba puno inteligencije da se shvati da ff ima veći dof od aps-c

16 godina
moderator
online
Re: Objektivi - tutorijal
Brada kaže...

netreba puno inteligencije da se shvati da ff ima veći dof od aps-c

U kojim konkretno uvjetima?

 

Kad se govori o DoF-u kod usporedbe različitih formata senzora, tipično se govori o DoF-u kod uslikavanja "iste slike". A tada je DoF obrnuto proporcionalan veličini senzora, dakle tada FF ima manji DoF (pliću dubinsku oštrinu) od APS-C-a. Jesi li toga svjestan, odnosno prihvaćaš li to? Jesi li svjestan da kolega Santana govori upravo o tome? I da velika većina ljudi kad uspoređuje DoF, govori upravo o takvoj usporedbi?

 

U nekim drugim uvjetima situacija je drugačija. Ovdje je to lijepo razloženo.

8 godina
offline
Re: Objektivi - tutorijal
Brada kaže...
Santana kaže...
Brada kaže...

Mislim da bi bilo dobro proučiti malo stvari prije nego počneš pisat jer si dosta tanak sa znanjem. Za početak provjeri Informaciju za DOF i doći ćeš do saznanja da FF ima veći DOF od APS-c .

 Kolko vidim po netu svaka informacija vodi tome da FF ima manji tj. pliči DOF

 

Ne znam kakvim informacijama baratas al kontra onim informacija koje ja citam na netu. 

Ak imas konkretne dokaze protiv tvrdnje gore slobodno napravi post :) 

 

http://neilvn.com/tangents/full-frame-vs-crop-sensor-cameras-comparison-depth-of-field/

 

Malo si provjeri znanje

 

http://dofsimulator.net/en/

netreba puno inteligencije da se shvati da ff ima veći dof od aps-c

 Ja ne znam kak nemres shvatit

 

Cak ti i ovaj tvoj kalkuator to pokazuje

Gledaj

 
 

Kada gledas kompoziciju i bokeh kod aps-c senzora moras gledat stvarnu žarišnu duljinu, ako hoces rekreirat istu situaciju na FullFrame senzoru
Ne nekuzim kak bi ti usporedio 50mm na aps-c sa 50mm fullframe kad ti 50mm objektiv ne daje 50mm na aps-c senzoru

Tu vidis na ovoj usporedi kod da je DOF manji na fullframe senzoru dok je ženska i kolicina pozadine ostale 100% isto


Ako kupujes objektiv za portret na APS-C kameri moras tu uzet u obzir jer neces dobit 50mm, ako kupujes 50mm objektiv.


Malo ti procitaj literature i uz to malo ukljuci logiku!

Kad slikas moras gledat stvarne milimetre koje ce se odrazit na tvoju sliku, a ne one napisane na objektivu kad se ti brojevi ne ravnaju po tvom senzoru.

 

Jos pomnozi otvor blende na APS-C kameri pa ces vidjet kaj ce se dogodit

 

Znaci sa 76mm f/2.1 na FullFrame sam dobio 100% isti rezultat kao i sa 50mm f/1.4 na APS-C. Tko bi reko da je 50mm f/1.4 x 1.5 = 76mm f/2.1 jelda i da daje jednake rezultate ?
To je tocno ono kaj sam ti govorio gore.

 

 

I pogledaj onaj video koji sam gore stavil naucit ces nesto :)

Poruka je uređivana zadnji put ned 8.11.2015 18:05 (Santana).
8 godina
neaktivan
offline
Objektivi - tutorijal

koristim sony alfu 5000 i kit koji sam dobil s njom 16-50,.trebal bi preporuku objektiva(rabljeno-njuškalo) za malo jači zoom,sportske susrete i to,. početnik sam u svemu tome ;)  hvala

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
online
Re: Objektivi - tutorijal

Pasal bi. Sve te novije APS-C alfe imaju E mount, isto kao i NEX-evi. U osnovi te alfe su samo preimenovani NEX-evi.

 

Inače, osim takvog adaptera, imaš i adaptera koji smanjuje žarišnu duljinu (focal reducer), znači s njim dobiš širi kut i jednu blendu, no na njega moraš namontirati Full Frame objektiv za Canon.

13 godina
neaktivan
offline
Re: Objektivi - tutorijal
bahrija1979 kaže...

koristim sony alfu 5000 i kit koji sam dobil s njom 16-50,.trebal bi preporuku objektiva(rabljeno-njuškalo) za malo jači zoom,sportske susrete i to,. početnik sam u svemu tome ;)  hvala

 

E mount je malo slab sa kvalitetnijim objektivima. jedino nešto duže što bi ti moglo biti zanimljivo je Sigma 60mm f2.8

10 godina
offline
Objektivi - tutorijal

Macro Reverse Lens Mount Adapter-savjet

 

Htio bih nabaviti "Macro Reverse Lens Mount Adapter Ring" (npr. http://goo.gl/EmHAih) ali me zbunjuju oznake u mm.

Na ebay-u nude za 49mm, 52mm, 58mm, 62mm, 77mm sto su po meni nestandardne oznake za objektive pa ima li tko iskustva koja je to mjera (mozda treba izmjeriti samo vanjski prsten objektiva, koji se sada prislanja uz tijelo fotoaprata, pa se dobiju takve mjere?!?).

 
0 0 hvala 0
8 godina
odjavljen
offline
Re: Objektivi - tutorijal

Kaki mislis nestandardne? Moja sigma je 77mm. Na svakom objektivu ti to pise. To gledas kad uzimas fiter recimo.

16 godina
moderator
offline
Re: Objektivi - tutorijal
10alex kaže...

Macro Reverse Lens Mount Adapter-savjet

 

Htio bih nabaviti "Macro Reverse Lens Mount Adapter Ring" (npr. http://goo.gl/EmHAih) ali me zbunjuju oznake u mm.

Na ebay-u nude za 49mm, 52mm, 58mm, 62mm, 77mm sto su po meni nestandardne oznake za objektive pa ima li tko iskustva koja je to mjera (mozda treba izmjeriti samo vanjski prsten objektiva, koji se sada prislanja uz tijelo fotoaprata, pa se dobiju takve mjere?!?).

 To ti je promjer navoja za filter na prednjoj strani objektiva, na koji ćeš navrnuti ovaj adapter (jer ga reversaš, jel).

13 godina
neaktivan
offline
Objektivi - tutorijal

i nemoj sam mjeriti. na objektivu ti možda i piše koja ti je veličina filtera (najčešće označena sa dia ili ø). mada to u većini slučajeva ni nije pravilo pa pogledaj na specifikacijama objektiva koje si dobio ili na stranicama proizvođača.

znači imaš dvije mjere u mm na objektivu - žarišna duljina piše uvijek. ako je zoom objektiv, piše nešto tipa 18mm-55mm, a ako je s fiksnom žarišnom duljinom onda piše samo jedan broj u mm - tipa 35mm. to ne gledaj, bitno ti je kako sam gore naveo, dia ili ø, a i sam si naveo neke standardne veličine filtera.

 
0 0 hvala 1
8 godina
odjavljen
offline
Re: Objektivi - tutorijal

Ako i sam mjeri nece fulati jer moze izmjeriti bilo cime u mm a razlike su obicno vece od 3 mm....

12 godina
offline
Objektivi - tutorijal

Pozdrav ljudi. 
Imam problem s 55-200 Nikkor objektivom. Naime, otvor blende mi je zapeo i ne mogu otvoriti blendu, kako ručno preko one polugice, kako putem DSLR-a. 
Postoji li kakvo riješenje za to? Jamstvo je isteklo, ne znam tko bi to mogao popravljati, a i vjerujem da je popravak neisplativ. 
Može li se to od doma popraviti kako?

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Objektivi - tutorijal

DO KRAJA GODINE PLANIRAM UZETI CANON 760D TIJELO I TREBAO BIH PREPORUKU NEKIH OBJEKTIVA (SREDNJA KLASA) KOJI BI MI MOGLI POKRITI ŽARIŠNU DULJINU DO 300 MM

MORATE RAČUNATI DA IMAM OGRANIČENU POKRETLJIVOST I DA MI JE POTREBNO ZUMIRANJE

 

NEĆU SE BAVITI FOTOGRAFIRANJEM PEJSAŽA

 

HVALA NA ODGOVORIMA

 
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: Objektivi - tutorijal
Tamron 16-300mm f/3.5-6.3 Di II VC PZD Macro
13 godina
neaktivan
offline
Objektivi - tutorijal

Pozdrav svima. Zanima me nešto kod Nikkor 70-300 ED VR, posebno me zanima ovo VR koje je označeno crvenom bojom. Vidio sam neke slične objektive Nikkor isto s oznakom VR ali nisu crvene boje i milim da je oznaka DX umjesto ED. Sad na mjeravam nabaviti jedan objektiv otprilike 18-140 ili tako nešto. namjena? pa, s ovim 70-300 dobro mogu ulovit udaljene objekte i pravi dosta dobre fotografije. Ali za neke bliže kadrove mi nije baš dobar i treba mi nešto s širim kutom. Zato ne bi uzimao nešto veće od 18 ili max.22 

Vidio sam na Njuškalu neke Nikkorove objektive isto s crvenom oznakom VR. Foto aparat je Nikon D 5300. Evo o kojem se objektivu radi, koji namjeravam uzeti. Što mislite o ovom objektivu? 

 

 

http://www.njuskalo.hr/objektivi/nikon-24-120mm-vr-3.5-5.6g-fx-dx-moze-zamjena-oglas-18546224

 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Objektivi - tutorijal
Damir3105 kaže...

Pozdrav svima. Zanima me nešto kod Nikkor 70-300 ED VR, posebno me zanima ovo VR koje je označeno crvenom bojom. Vidio sam neke slične objektive Nikkor isto s oznakom VR ali nisu crvene boje i milim da je oznaka DX umjesto ED. Sad na mjeravam nabaviti jedan objektiv otprilike 18-140 ili tako nešto. namjena? pa, s ovim 70-300 dobro mogu ulovit udaljene objekte i pravi dosta dobre fotografije. Ali za neke bliže kadrove mi nije baš dobar i treba mi nešto s širim kutom. Zato ne bi uzimao nešto veće od 18 ili max.22 

Vidio sam na Njuškalu neke Nikkorove objektive isto s crvenom oznakom VR. Foto aparat je Nikon D 5300. Evo o kojem se objektivu radi, koji namjeravam uzeti. Što mislite o ovom objektivu? 

 

 

http://www.njuskalo.hr/objektivi/nikon-24-120mm-vr-3.5-5.6g-fx-dx-moze-zamjena-oglas-18546224

 Spor objektiv i nije niti malo oštar.
Bolje gledajte na Sigma ili Tamron 17-50 f/2.8. Nađe ih se za 2000kn,a daleko su bolji od ovog i širi. Posto imate 70-300 mislim da je to bolji izbor.

Poruka je uređivana zadnji put sri 11.5.2016 15:42 (Santana).
13 godina
neaktivan
offline
Re: Objektivi - tutorijal

Imao sam Tamrona 70-300 VC USD za Nikon i mogu reći da njegove fotografije nisu ni približno tako dobre kao s ovim Nikkor 70-300 VR ED. Zato malo zazirem od tih "zamjenskih objektiva"  No, ima još jedan neni zanimljiv Nikkor 

 

http://www.njuskalo.hr/objektivi/nikkor-18-200-mm-f-3.5-5.6-g-ed-vr-dx-nikon-oglas-19083085.

 

Sad ozbiljno pitanje: Da li ga uzeti ili ne? Neću unaprijed isključiti ni Tamron ni Sigmu po preporuci nekog tko je stručniji od mene.  Mislim, treba mi još jedan solidan objektiv za malo šire kadrove. Posebno stoga jer volim snimati noćne i dnevne munje i uopće oluje svih vrsta. Hvala 

8 godina
offline
Re: Objektivi - tutorijal
Damir3105 kaže...

Imao sam Tamrona 70-300 VC USD za Nikon i mogu reći da njegove fotografije nisu ni približno tako dobre kao s ovim Nikkor 70-300 VR ED. Zato malo zazirem od tih "zamjenskih objektiva"  No, ima još jedan neni zanimljiv Nikkor 

 

http://www.njuskalo.hr/objektivi/nikkor-18-200-mm-f-3.5-5.6-g-ed-vr-dx-nikon-oglas-19083085.

 

Sad ozbiljno pitanje: Da li ga uzeti ili ne? Neću unaprijed isključiti ni Tamron ni Sigmu po preporuci nekog tko je stručniji od mene.  Mislim, treba mi još jedan solidan objektiv za malo šire kadrove. Posebno stoga jer volim snimati noćne i dnevne munje i uopće oluje svih vrsta. Hvala 

 Taj tamron 70-300 nema nikakve veze sa ovim 17-50 f2.8  koji je vec neki polu profesionalni objektiv dok su ovi svi kvalitetom i perfomansama u rangu kit objektiva.

 

Pogotovo kod nocne fotografije bitan je otvor blende i F3.5 je relativno slabo za to.

13 godina
neaktivan
offline
Re: Objektivi - tutorijal

Hvala na odgovoru, mislim da sam znatno bliže odluci. 

8 godina
odjavljen
offline
Re: Objektivi - tutorijal

Za to sto tebi treba je 17-50 F2.8 sigma ili tamron. Ja imam sigmu i odlican je objektiv. Nijansu ostriji od tamrona a od kit objektiva je miljama daleko....

8 godina
odjavljen
offline
Re: Objektivi - tutorijal
Damir3105 kaže...

Hvala na odgovoru, mislim da sam znatno bliže odluci. 

Format

FX/35mm
Ovo je za fullframe aparate stoznaci da na 5300 ce ti biti otprilike 37-180 f7-f10

 

13 godina
neaktivan
offline
13 godina
neaktivan
offline
Re: Objektivi - tutorijal
Damir3105 kaže...

Imao sam Tamrona 70-300 VC USD za Nikon i mogu reći da njegove fotografije nisu ni približno tako dobre kao s ovim Nikkor 70-300 VR ED. Zato malo zazirem od tih "zamjenskih objektiva"  No, ima još jedan neni zanimljiv Nikkor 

 

http://www.njuskalo.hr/objektivi/nikkor-18-200-mm-f-3.5-5.6-g-ed-vr-dx-nikon-oglas-19083085.

 

Sad ozbiljno pitanje: Da li ga uzeti ili ne? Neću unaprijed isključiti ni Tamron ni Sigmu po preporuci nekog tko je stručniji od mene.  Mislim, treba mi još jedan solidan objektiv za malo šire kadrove. Posebno stoga jer volim snimati noćne i dnevne munje i uopće oluje svih vrsta. Hvala 

 

Nisu to "zamjenski objektivi". Davno su prošla vremena kada su proizvođači samih aparata imali bolje objektive od ostalih. Svi su manje više tu negdje...

8 godina
offline
Re: Objektivi - tutorijal
Trickortreat kaže...
Damir3105 kaže...

Imao sam Tamrona 70-300 VC USD za Nikon i mogu reći da njegove fotografije nisu ni približno tako dobre kao s ovim Nikkor 70-300 VR ED. Zato malo zazirem od tih "zamjenskih objektiva"  No, ima još jedan neni zanimljiv Nikkor 

 

http://www.njuskalo.hr/objektivi/nikkor-18-200-mm-f-3.5-5.6-g-ed-vr-dx-nikon-oglas-19083085.

 

Sad ozbiljno pitanje: Da li ga uzeti ili ne? Neću unaprijed isključiti ni Tamron ni Sigmu po preporuci nekog tko je stručniji od mene.  Mislim, treba mi još jedan solidan objektiv za malo šire kadrove. Posebno stoga jer volim snimati noćne i dnevne munje i uopće oluje svih vrsta. Hvala 

 

Nisu to "zamjenski objektivi". Davno su prošla vremena kada su proizvođači samih aparata imali bolje objektive od ostalih. Svi su manje više tu negdje...

 Pogotovo kod APS-C formata Sigma sada pere sve ostale.

Nikon i Canon zapravo nemaju bog zna kaj objektive bas za crop senzor

8 godina
odjavljen
offline
Re: Objektivi - tutorijal

 Jeste to je taj. Od tog je bolji sigma 18-35 ali je puno skuplji. Ja imam ovaj i odlican je objetkiv. Neces pogrijesiti sa njim. Puno vise svjetla i ostriji je od kit objektiva...

8 godina
offline
Re: Objektivi - tutorijal
Torent kaže...

 Jeste to je taj. Od tog je bolji sigma 18-35 ali je puno skuplji. Ja imam ovaj i odlican je objetkiv. Neces pogrijesiti sa njim. Puno vise svjetla i ostriji je od kit objektiva...

 Je odlican je to objektiv :)
No treba pratit njuskalo. Ja sam ga prodao za 1800kn,a Sigma art 18-35 f1.8 se dala nac za 3500kn .Zvuci puno, no za objektiv te kvalitete nije. Ko da imate 3 kvalitetna prime objektiva u jednom :)

8 godina
odjavljen
offline
Re: Objektivi - tutorijal
To stoji ali je pitanje da li mu treba bas toliko dobar objektiv :) Sigma 17-50 je dovoljno dobar za manje vise sve neprofi namjene i vrijedi svakog centa a ta sigma je vrh apsc objektiva za nikon a vjerovatno o za sve apsc dlsr aparate...
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice