ATI Northern Islands (HD6000) - info

poruka: 71
|
čitano: 17.836
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
15 godina
neaktivan
offline
ATI Northern Islands (HD6000) - info

Nije prošlo dugo vremena od izlaska ATI Evergreen (HD5000) serije grafičkih kartica, a već se šuška o novoj seriji kodnog imena "Northern Islands".

 

Neke od featura serije su:

  • 28nm ili 32nm proizvodni proces
  • Podrška za OpenCL
  • Podrška za DirectX 11
Serija bi trebala biti gotova krajem ove godine (Q3 2010 - Q1 2011)

Through every dark night, theres a bright day after that. So no matter how hard it get, stick your chest out, keep ya head up.... and handle it
Moj PC  
20 0 hvala 21
14 godina
offline
RE: ATI Northern Islands (HD6000) - info

Mislim da je pre rano za ovu temu. Mislim da necemo znati puno o sljedecoj generacija do negdje kraja godine, kada ce ona biti službeno najavljena ili prezentirana. ATI ne želi dati previše informacija jer cim više Nvidija zna to bolje za Nvidiju. Npr. zašto Nvidija ima samo softwersku podršku za 3 monitora a ne hardwersku je zato jer je Eyefinity iliti SunSpot (interno ime) bio tajni projekt za koji je znalo samo mali broj ljudi unutar ATI-a i tako na taj nacin za Eyefinity Nvidija nije znala do prestavljanja Eyefinitia.

14 godina
neaktivan
offline
ATI Northern Islands (HD6000) - info

Šit, ja još nisam stigao kupit grafu iz HD58xx serije a ATIjevci već planiraju nove...

Moj PC  
2 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: ATI Northern Islands (HD6000) - info

A čuj... prema glasinama još ima vremena dok oni izađu (kažu druga polovica ove godine) Namigiva

Through every dark night, theres a bright day after that. So no matter how hard it get, stick your chest out, keep ya head up.... and handle it
16 godina
offline
ATI Northern Islands (HD6000) - info

Sasvim normalno da kroz kojih 12-18 mjeseci nakon predstavljanja jedne serije dolazi sljedeća Namigiva

Tako je uvijek bilo i tako će biti i ubuduće.

 

Ukoliko sad kupim Nvidiu (kako sam planirao), onda možda ubodem tek neku Radeonku 7xxx jer bi me GTX-ica 480 (možda čak i 470) trebala držati bar nekih 2 godine.

Lijep pozdrav ;)
Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
RE: ATI Northern Islands (HD6000) - info
Dado_ZG78 kaže...

Sasvim normalno da kroz kojih 12-18 mjeseci nakon predstavljanja jedne serije dolazi sljedećaNamigiva

Tako je uvijek bilo i tako će biti i ubuduće.

 

Ukoliko sad kupim Nvidiu (kako sam planirao), onda možda ubodem tek neku Radeonku 7xxx jer bi me GTX-ica 480 (možda čak i 470) trebala držati bar nekih 2 godine.

Ali nama je čudno da ATI "već" izbacuje novu seriju jer se ova 5xxx serija čini jako friškom jer ATI postepeno izbacuje nove grafe pa refresha ponudu...

 

A inače, ne znam da li da uzmem kroz koji mjesec ASUS-ovu Republic of Gamers 2gb 5870 ili da čekam 6xxx seriju..

14 godina
offline
RE: ATI Northern Islands (HD6000) - info
AlienWare1 kaže...

Ali nama je čudno da ATI "već" izbacuje novu seriju jer se ova 5xxx serija čini jako friškom jer ATI postepeno izbacuje nove grafe pa refresha ponudu...

6000 serija je najavljena za 2011 a ne ovu godinu (možda urane pa dođe krajem ove godine), ove godine ATI samo planira refresh 5000 serije.

16 godina
odjavljen
offline
ATI Northern Islands (HD6000) - info

sad je nvidia u dobrom zaostatku

neznam jesam li u pravu(neka potvrde bolji poznavatelji povijesti) ali otkad je AMD preuzeo ati ide im sve bolje

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
ATI Northern Islands (HD6000) - info

Sada kada ATiu ide odlicno oni ce to maximalno iskoristiti ali kada nvidia izbaci svoje "mačore" onda ce se vidjet realna situacija(ako uopce izbaci nesto ogromno)Cool

LOL CAT! ^^
Moj PC  
2 0 hvala 0
14 godina
protjeran
offline
RE: ATI Northern Islands (HD6000) - info

ATi ne smije ispucati ATi6xxx seriju, jer nVidija uvjek izbaci snažnije grafike, ali po jako masnoj cijeni.

 

Da se nebi slučajno ponovilo da ATi ima dvije serije gotove, a nVidija prebije sa jednom novom serijom obje ATi serije.

 

(x1xxx serija + 2xxx HD serija VS 8xxx serija)

http://valid.canardpc.com/show_oc.php?id=970113 http://www.techpowerup.com/gpuz/6p8v4/
15 godina
offline
ATI Northern Islands (HD6000) - info

Trebaju si sada to vrijeme iskoristiti i napravit komplet novu arhitekturu, ovo pumpanje više nebude funkcioniralo kao ni kod nevidije pumpanje g80 čipa.

 

 

MSN - drazen016@net.hr , e-mail novi - drazen018@email.t-com.hr
Moj PC  
3 0 hvala 0
14 godina
protjeran
offline
RE: ATI Northern Islands (HD6000) - info
Hyperion kaže...

Trebaju si sada to vrijeme iskoristiti i napravit komplet novu arhitekturu, ovo pumpanje više nebude funkcioniralo kao ni kod nevidije pumpanje g80 čipa.

 

 

OffTopic

ne|vidi|je

x)

KLIKNI MI MRTVI HVALA ISPOD POTPISA
14 godina
protjeran
offline
RE: ATI Northern Islands (HD6000) - info
DombaCoD kaže...
Hyperion kaže...

Trebaju si sada to vrijeme iskoristiti i napravit komplet novu arhitekturu, ovo pumpanje više nebude funkcioniralo kao ni kod nevidije pumpanje g80 čipa.

 

 

OffTopic

ne|vidi|je

x)

Evo ti reklama:

"Fami -> neVidimJe"

 

rofl

http://valid.canardpc.com/show_oc.php?id=970113 http://www.techpowerup.com/gpuz/6p8v4/
15 godina
offline
RE: ATI Northern Islands (HD6000) - info
Don Kihoty kaže...

ATi ne smije ispucati ATi6xxx seriju, jer nVidija uvjek izbaci snažnije grafike, ali po jako masnoj cijeni.

 

Da se nebi slučajno ponovilo da ATi ima dvije serije gotove, a nVidija prebije sa jednom novom serijom obje ATi serije.

 

(x1xxx serija + 2xxx HD serija VS 8xxx serija)

jel ti znaš da spominješ već prastare grafe iako mis da se grdno varaš za seriju 19xx jer je tada bila itekako moćna grafa....

 

Najbolji osjećaj je upala mišića........ Krema Foruma!!!
Poruka je uređivana zadnji put pet 19.2.2010 19:06 (Makić).
16 godina
protjeran
offline
RE: ATI Northern Islands (HD6000) - info
Don Kihoty kaže...

ATi ne smije ispucati ATi6xxx seriju, jer nVidija uvjek izbaci snažnije grafike, ali po jako masnoj cijeni.

 

Da se nebi slučajno ponovilo da ATi ima dvije serije gotove, a nVidija prebije sa jednom novom serijom obje ATi serije.

 

(x1xxx serija + 2xxx HD serija VS 8xxx serija)

Koju si ti glupost napisao, Ati x1xxx serija je izašla punnno prije 8xxx serije kod nvidie. A serija 2xxx je bila promašaj najviše po tome jer su u nju stavili neke tehnologije koje ni sad se još nekoriste kao tesalizacija, doduše sad je nešto promijenjena.

I don't need sex, T-com fucks me every day
15 godina
offline
RE: ATI Northern Islands (HD6000) - info
Don Kihoty kaže...

Da se nebi slučajno ponovilo da ATi ima dvije serije gotove, a nVidija prebije sa jednom novom serijom obje ATi serije.

 

(x1xxx serija + 2xxx HD serija VS 8xxx serija)

LOL

 

Konkurent Ati x1xxx seriji bila je Nvidia 7xx0!

15 godina
neaktivan
offline
RE: ATI Northern Islands (HD6000) - info

ati je krenuo u 5 brzini

Moj CPUz http://valid.canardpc.com/show_oc.php?id=936982
15 godina
offline
RE: ATI Northern Islands (HD6000) - info
Rino kaže...
Don Kihoty kaže...

Da se nebi slučajno ponovilo da ATi ima dvije serije gotove, a nVidija prebije sa jednom novom serijom obje ATi serije.

 

(x1xxx serija + 2xxx HD serija VS 8xxx serija)

LOL

 

Konkurent Ati x1xxx seriji bila je Nvidia 7xx0!

I ona je bila bolja od x1xxx serije, iako je bila skuplja

Cinjenica je da je Ati bio best buy zadnjih par godina jer je nVidia digla cijene pod nebo kad je bila bolja od atija u dvije serije.

Sad je i Ati izdao dvije (cak i tri) dobre serije i oni su osjetno digli cjene iako nisu dosegli nVidiu po pitanju overprice-inga

15 godina
offline
ATI Northern Islands (HD6000) - info

a kak se i prica sve ove mjesece... ati sprema refresh 5xxx serije i 6xxx seriju oko 6 mjeseci nakon toga, a nvidia kako stvari stoje do refresha nece ni upogonit fermi do kraja. fermi u 28nm (a predpostavljam da ce ga izlit cim prije posto-poto) bi se trebo moc nosit sa refreshanom 5xxx serijom, pogotovo sto ce omogucit i dual gpu kartice, medjutim dok se to desi, ati ce bit na pragu 6xxx

par dobrih poteza ati tabora, ili se tako barem cini... vidjet cemo sto ce sve bit do onda

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
RE: ATI Northern Islands (HD6000) - info
Rhodin kaže...

a kak se i prica sve ove mjesece... ati sprema refresh 5xxx serije i 6xxx seriju oko 6 mjeseci nakon toga, a nvidia kako stvari stoje do refresha nece ni upogonit fermi do kraja. fermi u 28nm (a predpostavljam da ce ga izlit cim prije posto-poto) bi se trebo moc nosit sa refreshanom 5xxx serijom, pogotovo sto ce omogucit i dual gpu kartice, medjutim dok se to desi, ati ce bit na pragu 6xxx

par dobrih poteza ati tabora, ili se tako barem cini... vidjet cemo sto ce sve bit do onda

6000 kartice ce tek krajem godine, ako i ne pocetkom sljedece jer se uređaji na 28nm pojavljuju tek krajem godine. Što ce tocno refresh biti je još nepoznato. Da li ce to biti neki 5890 i 5990 ne samo sa povecanim klokom vec i vecim brojem SP jer sada imaju bolji 40nm proces pa napraviti veci cip ne bi bio problem. Ili ce to možda biti nova arhitektura ili poboljšana arhitektura. Znat cemo tek kasnije.

14 godina
offline
RE: ATI Northern Islands (HD6000) - info

Bogme ja svoju ATI 4870x2 ne mjenjam jos neko vrijeme posto "jede" i malo novije grafe......cekam novu seriju ATI-a, ovu "5xxx" cu definitivno preskocit posto nije IMHO napravljeno nista "revolucionarno" da bih mjenjao trenutnu grafu.

Dati cca 4 k kn za gotovo iste performanse mi se bas i ne isplati.....zato cekam novu seriju da dode.

 

 

 

 

 

http://www.speedtest.net/result/708892644.png
Poruka je uređivana zadnji put sub 20.2.2010 11:38 (win32).
14 godina
protjeran
offline
RE: ATI Northern Islands (HD6000) - info
Poruka je uređivana zadnji put sub 20.2.2010 17:32 (dado8).
15 godina
neaktivan
offline
RE: ATI Northern Islands (HD6000) - info

ja sam sasvim zadovoljan sa mojom 5870 a cim izadu novi modeli radeona i cim padnu cijene 5870-ica onda si kupujem jos jednu za u crossfire

Moj CPUz http://valid.canardpc.com/show_oc.php?id=936982
14 godina
offline
RE: ATI Northern Islands (HD6000) - info

28nm u Q1 2010?!?! 32nm proizvodi ce se tek pojaviti krajem godine, ne vjerujem da cemo vidjet 28nm do 2011, najranije Q4 2010. Mislim da masovna proizvodnja 28nm wafera nije ni krenula još.

14 godina
protjeran
offline
RE: ATI Northern Islands (HD6000) - info

http://www.semiaccurate.com/2009/05/31/global-foundries-shows-28nm-wafers/

 

za kraj godine planiraju zapocet 32nm SOI proizvodnju cpu-ova tj proizvodnju 

 

za sad nemaju jos ni upotrebljivi high metal gate materijal i podosta kasne za intelom

 

sto se tice proizvodnje gpu-ova to je savim druga stvar jer je njihova proizvodnja znatno jednostavnije koliko sam ja upoznat mislim da ce tek sredinom godine izbacit 28 shrink 5xxx

Poruka je uređivana zadnji put sub 20.2.2010 17:48 (dado8).
14 godina
offline
RE: ATI Northern Islands (HD6000) - info

Niti jedan nije NI, i to su samo test waferi, do masovne proizvodnje, i da sakupe par tisuca wafera treba nekoliko mjesece, još što se treba testirati i ispraviti greške i tek onda u masovnu proizvodnju. Da bi GF sada imali 28nm proces ATIu bi trebalo najmanje 6mjeseci da izbaci karticu.

14 godina
protjeran
offline
RE: ATI Northern Islands (HD6000) - info

da ali to su testni uzorci nastali prije nove godine, do svibnja/lipnja ce sasvim sigurno bit spremni za 28 proizvodnju jer tada zapocinje i proizvodnja armovih chipova, pitanje je samo koliko i s kojim yieldom

 

sve u svemu nvidiji se na zalost ne pise dobro

Poruka je uređivana zadnji put sub 20.2.2010 17:52 (dado8).
14 godina
offline
RE: ATI Northern Islands (HD6000) - info
dado8 kaže...

da ali to su testni uzorci nastali prije nove godine, do svibnja/lipnja ce sasvim sigurno bit spremni za 28 proizvodnju jer tada zapocinje i proizvodnja armovih chipova, pitanje je samo koliko i s kojim yieldom

 

sve u svemu nvidiji se na zalost ne pise dobro

OK. Recimo da ce se prvi NI cip na 28nm pojaviti u lipnju, znaš koliko vremena ce njima trebati da od prvog primjerka dođu do masovne prodaje gotovog proizvoda? 6-8 mjeseci. APU od AMDa bi trebao izaci iz pecnice sredinom godine, a planiraju ga prodati Q1 2011. Tako da cemo NI na 28nm vidjet tek Q1 2011 osim ako sve ide super i pojavi se Q4 2010.

14 godina
protjeran
offline
RE: ATI Northern Islands (HD6000) - info

nisam siguran sto ti to znaci NI ali predpostavljam da mislis na Northern Islands tj na RV970


Ako se ponesto razumijes i pratis zbivanja (a meni se cini da je tako) onda znas da je evergreen/RV870 arhitektura zapravo bila spremna/planirana za izlazak daleko prije nego sto je to na kraju ispalo. Zbog ogromnih TSMC-ovih  problema amd-u na kraju nije nista drugo preostalo nega da mjesecima marljivo proizvodi i skuplja cypresse ne bi li li imao uspjesno(a ne papirnato) lansiranje u rujnu 2009 - bez obzira na dobar broj cypressa opet je sve bilo razgrabljeno.Iznenađen

 

Dalje, prema samom amd-u RV970 nece biti spreman prije kraja godine, pod uvjetom da ne bude kakvih problema, po meni vjerojatno pravi launch ide tek u Q1 2011.

Takodjer u skladu s novom/starom amd filozfijom od RV970 ne treba ocekivat mastodonta vec arhitekturu do 200mm2 (vjerojatno i dosta manju)u 28nm a za njezin uspjeh neizbjezna je svojevrsna testna proizvodnja (zbog debugiranja i ucenja) na postojecoj vjerojatno malo nabrijanoj RV870 arhitekturi. Nikakvo izmisljanje tople vode vec nesto sto amd i intel rade vec duze, takozvani TIK-TOK(na naski tika takaSmijeh) ciklus: ARHITEKTURA-SHRINK-ARHITEKTURA-SHRINK...

Gotovo sam siguran da je amd+globalfoudries zbog prvobitnog nvidijinog roadmapa planirao shrink za 1Q dok ce se zbog sadasnje situacije/monopola zadovoljit s lasiranjem shrinka tek sredinom godine, tj. onda kad nvidije bude zaprijetila svojim dualgpu mastadontom ide spustanjeOsmijeh

 

po ne znam po koji put ponavljam stvari za nvidiju u desktop segmentu ne izgledaju nimalo dobro a glavni razlog lezi u nekonkurentnom odnosu velicine chipe i permormansi-do shrinka na 28nm FERMI JE IZGUBLJEN PROIZVOD

http://semiaccurate.com/2010/02/20/semiaccurate-gets-some-gtx480-scores/

Poruka je uređivana zadnji put ned 21.2.2010 10:46 (dado8).
16 godina
neaktivan
offline
ATI Northern Islands (HD6000) - info

ATi izbaciva čitave serije kartica dok Nvidija doslovno pije kavu! to će definitivno imati vrlo loš utjecaj na samu prodaju njihovih kartica...

IRebic
Moj PC  
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice