Intel Xe Club

poruka: 238
|
čitano: 116.370
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
11 godina
offline
Intel Xe Club

kakva bila da bila, ova grafulja (i sve jače koje čekamo), nikako ne mogu bit loša stvar za nas, pogotovo ako Intel ustraje u razvoju.

Moj PC  
2 0 hvala 0
14 godina
offline
Intel Xe Club

Nisam ništa pratio ali na prvi poglet to je intelova integrirana grafa koju su izbacili kao desktop grafu? Ako je tako onda 

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Intel Xe Club
Ivan Majstorovic kaže...
* * *

Koga nas si ti i šta zamolio? Da te nije sunčanica udarila u glavu danas? I koji si ti faktor sa 6 mjeseci staža na forumu kada je ovdje bila čistka na istom?
Da ja tebi pričam o BIG.small jezgrama, jesi li ti normalan?

 

grgaRi kaže...

kakva bila da bila, ova grafulja (i sve jače koje čekamo), nikako ne mogu bit loša stvar za nas, pogotovo ako Intel ustraje u razvoju.

Nama treba treći proizvođač (pogotovo ako ima i vlastite FAB-ove) koji će nuditi integrirana riješenja današnjih kartica po povoljnoj cijeni, eto recimo 30€ ako ova bude takva kakva jeste nije loša za starije računare - meni treba da zamjeni jednu Quadrovku FX 3800 sa 1 GB RAM-a a stara je 13 godina i dalje gura Age of Empires II: Definitive Edition.

Mogućnosti ima na pretek ova DG1, ali trenutno nije u prodaji niti se zna kada će biti. Q4 najranije.

forumaš kaže...

Nisam ništa pratio ali na prvi poglet to je intelova integrirana grafa koju su izbacili kao desktop grafu? Ako je tako onda 

Optprilike tako mada imaš i Iris Xe MAX koja je integrirana grafa ali kao zaseban čip. To sam sve na početku nacrtao i objasnio. Imaš slike
DG1 je malkice jača od UHD modela ali je eto vidiš za sada jedino kao OEM u jednom jeidnom računaru preko Asus partnera. Za Casual igranje kao meni na 720p + mogućnosti AV1 kodeca, ali da je smijurija i jeste - problem je što to to još nije na tržištu.

Ali da ponovim po 100-ti put. DG1 nas ne zanima. Tema je otvorena da se prati neka dešavanja, nam ja scilj top model DG2 koji će ciljano pucati na performanse RTX 3070. A to vjerojatno Q1 2022.

Također je za sada glupo da tako kažem porediti DG1 sa Vegom 7 u 8 iz 5600G i 5700G koje tek kao zasebni procesori i to redom 260 USD odnosno 370 USD dolaze tek u Kolovozu. A baš i nije malo para, ali u svakom slučaju usporedbi nam treba.

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Intel Xe Club
Ivan Majstorovic kaže...
* * *

Kad te popusti na čemu god da si fino ovdje:
Press Kit: Architecture Day 2020 (intel.com) pa udri da ne dobijaš sve na gotovs.

 

Pisao sam o BIG.small tamo kada sam spominjao Intel CPU od 24 jezgre pa su svi mislili da je to 12C/24T, a u suštini fino sam objasnio da je to 8C/8T BIG + 8C/16 small, i rekao sam da je to fantazija od arhitekture jer koji će mi k vrag za surfanje i word velike jezgre.. ali konkurencija (čitaj: AMD) odnosno trolovi iz suprotonog tabora su to nazvali FEJK jezgre, a gle i AMD sprema isto.. što ti je reći karizma.

I ta ARK BIG.small ide u teme u CPU kojima se navodi Intel Club / Ryzen Club i ne vidim kave ima veze to sa Intelom Xe?
Intel Xe je koliko vidim na forumima, youtuberima apsolutno svatko dobro pozdravio.

Da, budem potpuno otvoren ja nisam ani AMD-ovaš, ubacio bih ja njega u sledeću generaciju Lenova P9xx radnih stanica a gle ti vraga... nude samo u jednoj meni slabijoj P6xx ali AMD je napravio onu Vendor-Zabranu izmišljotinu pa jeftin CPU AMD-ov iz Dell-ove radne stanice neću moći ubaciti u Lenovo radnu stanicu.

Da prorokovao sam (nadam se da si arhivirao post) da će kraj 2021/2022 biti računara na pljeve. Valjda znaš kakvi se sve Fabovi prave u svijetu i kkavom to brzinom ide.
Evo ti vijest (jedna u nizu ako nisi pratio): Samsung će do 2030. godine u proizvodnju procesora uložiti 115 milijardi dolara. Možeš li pojmiti koliko je 115 milijardi USD?

Pričao sam sve samo izgleda da ili ne slušaš što se ovdje piše, ili dobrano imaš neki problem.

I da naravno da ne zaboravim, ako ovaj top model DG2-512 ne bude zadovoljavoa moje potrebe morat ću uzeti Nvidiu A100 TENSOR CORE GPU, jer mi u Bosni bolje nismo ni zaslužili.

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Intel Xe Club
Envy kaže...

Ali da ponovim po 100-ti put. DG1 nas ne zanima. Tema je otvorena da se prati neka dešavanja, nam ja scilj top model DG2 koji će ciljano pucati na performanse RTX 3070. A to vjerojatno Q1 2022.

Također je za sada glupo da tako kažem porediti DG1 sa Vegom 7 u 8 iz 5600G i 5700G koje tek kao zasebni procesori i to redom 260 USD odnosno 370 USD dolaze tek u Kolovozu. A baš i nije malo para, ali u svakom slučaju usporedbi nam treba.

"Na OEM Renoir APU si zaboravil", uostalom iako je kak ti samo OEM prilično je dostupan u Raznim EU državama i to u tipičnoj maloprodaji.

 

Renoir=Cezanne=identičan IGPU ili performanse Vega6/Vega7/Vega8

 

Slabo pratiš, Renoir se dobro prodaje u maloprodaji i zapravo u Hrvatskoj ima neočekivano dobru cijenu.

 

Cezanne 5000 APU je preskup, iako to tak ne izgleda kad se usporedi sa R5 5600X.

 

R5 5600G je preskup, ili tko voli nek izvoli platit minimalno 60-70eura više za 19% viši CPU IPC.Ja sam kupil R5 4650G za 200eura, i rješil sam problem procesora za budučih nekoliko godina.

 

Čitaj Renoir APU temu, u Hrvatskoj je prodano puno komada R5 4650G po 200eura, a eto u Austriji je trenutno 270eura.Za Bosnu neču biti pitat kolko košta Renoir APU, ili čitaj temu i pokupi sve korisne informacije.

 

https://forum.bug.hr/forum/topic/procesori-mbo/amd-ryzen-4000g-am4-renoir-apu/275640.aspx?page=1&jumpto=6328355&sort=asc&view=flat

 

AMD,........is that Epyc or what?
Poruka je uređivana zadnji put čet 24.6.2021 1:13 (Miro).
Moj PC  
1 0 hvala 0
2 godine
protjeran
offline
Re: Intel Xe Club
Envy kaže...
Ivan Majstorovic kaže...
* * *

Kad te popusti na čemu god da si fino ovdje:
Press Kit: Architecture Day 2020 (intel.com) pa udri da ne dobijaš sve na gotovs.

 

Pisao sam o BIG.small tamo kada sam spominjao Intel CPU od 24 jezgre pa su svi mislili da je to 12C/24T, a u suštini fino sam objasnio da je to 8C/8T BIG + 8C/16 small, i rekao sam da je to fantazija od arhitekture jer koji će mi k vrag za surfanje i word velike jezgre.. ali konkurencija (čitaj: AMD) odnosno trolovi iz suprotonog tabora su to nazvali FEJK jezgre, a gle i AMD sprema isto.. što ti je reći karizma.


Koliko ja znam ne zna se još ni kad ni kako će AMD implementirati big/little jezgre, nebi me čudilo da to bude samo u mobilnim verzijama ili APU jer za desktop nema potrebe. Intel je prešao na big/little zato što nisu imali izbora, ne zato što je to superiornije/budućnost. Monolitni dizajn im onemogučava bilo kakvo značajnije povećanje broja jezgri pa moraju kombinirati s velikim/malim jezgrama, dok AMD sa chiplet dizajnom može ubaciti hrpu jezgri a da im ostane dobar yield (ispravi me ako griješim). To što tebi ne treba ili ti je preskupo kupovati punokrvne procesore ne znači da je i drugima tako, ako kupujem neki procesor i imam mogućnost biranja između punokrvnog AMD-ovog, ili big/little Intelovog radije ću odabrati AMD-ov jer od viška glava ne boli, barem kad se radi o jezgrama, a sumnjam da će Intel biti toliko jeftiniji da će korisnici radije birati tu hibridnu arhitekturu i uštediti. Zen 4 će donijeti masivan IPC boost, plus sad ovo što kemijaju s 3d v-cacheom koji će donijeti još dodatan boost, toliki da će konkurirati nasljedniku Alder Lake-a, a ako performanse u single threadu budu slične to znači win za AMD jer u multithreadu Intel nema šanse zbog tih little jezgri. A da ne bude samo offtopic, ovo integrirano GPU rješenje u obliku diskretne grafe nije vrijedno spomena, trenutno su najveći problem punokrvne diskretne grafe tj slaba dostupnost, cijene itd, pa kad Intel bude napravio konkretnu grafu koja konkurira Nvidiji i AMD-u onda ćemo pričati o GPU rješenjima.

15 godina
offline
Re: Intel Xe Club

Svaka čast.. ja čekam konkretno nešto pa da objavim ali gdje ima dima, ima i vatre.

Intel Xe-HPG DG2 GPU Spotted With Performance On Par With A NVIDIA GTX 1660 SUPER (wccftech.com)

 

Ova će bviti top još ako bude u skladu sa 1660 Super, još kada joj cijnue skrka Intel.. ma ljepotica.

14 godina
offline
Intel Xe Club

Ako ih budu prodavali po za 200 eura, budu nešto i napravili po pitanju gpu market udjela. Ali poznavajuči Intel, koštati će isto kao i preskupa konkurencija.

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Intel Xe Club

 Tipičan PC Chip, nemaju poima o raznim detalji pa pišu čudnovate kljunaše.

 

"grafičkim procesorom Intel DG2-128EU koji je ubrzan do 2,2 GHz, što je vrijednost koju je teško očekivati od iGPU-a."

 

To je Mobile Cezanne APU, i da Vega 8 iGPU/2.1ghz je jako daleko od tih njihovih 2.2ghz.

 

https://www.amd.com/en/products/apu/amd-ryzen-9-5900hx

 

RX550 je u gejmingu večinom malo brži od GT 1030, a dalje se nema kaj napisat osim RX550 je "malo preskup".

 

https://www.nabava.net/search.php?q=rx+550+2GB

 

https://www.nabava.net/search.php?q=Nvidia+gt+1030&cod=&cdo=

 

Renoir ili Cezanne APU, Vega 8 ili Vega 7 iGPU bez problema mogu se kloknut na 2.2-2.3ghz.

 

200 eura za žuto, pa nema nikakve šanse ako je u gejmingu na razini RX 550.Žuto niko ne bu kupoval po 200eura, a opčenito za mjerenje grafa Geekbench je koristan kao čep na razbijenoj flaši.

 

"Što se tiče performansi od 13.710 bodova, rangira se na razini GeForce GTX 660 Ti kartice ili nešto novijeg AMD Radeon RX 550."

AMD,........is that Epyc or what?
Poruka je uređivana zadnji put ned 8.8.2021 14:37 (rambox).
14 godina
offline
Intel Xe Club

Mislio sam ako bude na razini gtx 1660 super, 200 eura max. Makar ni to nije neka sreća. Sve slabije od toga nema smisla ni kupovati za gaming.

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Intel Xe Club

To još nije finalni proizvod, bit će tu još peglanja drivera i hardwarea.Mene veseli činjenica da se je konačno pojavio treći igrač u GPU svijetu, za nas end usere to može biti samo dobro.Da li će priča završiti kao XGI Volari vidjet ćemo za koji mjesec.

16 godina
offline
Intel Xe Club

Eto, Intel je svoje buduče Desktop grafe nagural pod ARC čitabu.

 

 

Ukratko, eto sad smo napokon spremni za globalni RGB gejming.

 

https://twitter.com/WYP_PC/status/1427296753594863618

AMD,........is that Epyc or what?
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Intel Xe Club
forumaš kaže...

Mislio sam ako bude na razini gtx 1660 super, 200 eura max. Makar ni to nije neka sreća. Sve slabije od toga nema smisla ni kupovati za gaming.

Vjeruj da će biti ako ih Intel bude proizvodio. Za top modele ide prvo TSMC-ali to smo već rekli. 

13 godina
offline
Intel Xe Club

 

Možda nešto bude od ovoga, Intel je razvio svoj "dlss", ima raytracing. Možda nas iznenade nikad se nezna.

Od 59:44 minute

Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Intel Xe Club
AK bude dobra poput konkurencije, i koštati će poput konkurencije. Ne vjerujem ni 1% da će Intel krenuti sa damping cijenama...eventualno tek toliko da zamažu oči.
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Intel Xe Club
forumaš kaže...
AK bude dobra poput konkurencije, i koštati će poput konkurencije. Ne vjerujem ni 1% da će Intel krenuti sa damping cijenama...eventualno tek toliko da zamažu oči.

Hoće krenut će.. kao što sam rekao što se u svijetu desilo sa CPU segmentom tako isto će i krenuti i sa GPU segmenom.

Ovdje je problem što prvi DG2 pravi TSMC pa moguće da i neće toliko biti. Ali čim ga Intel počne proizvoditi (top model za sada je onaj EU512 što ne znači da neće (a hoće) biti i EU768, EU 1024 itd itd. Kojeg će vjerojatno Intel raditi.

Kao što rekoh Nvidiji je najmanji problem AMD nego se on boji ni manje ni više nego Intela.

Uređivano: Embargo je juče skinut sa Irisa pa si sve detalje možete pročitati i zaključiti: ovdje.
I kao što sam rekao vjjerojatno ništa do kraja ove godine - tek početkom sledeće.. ali tko zna.. tko zna, nadam se da će kolega ihush biti u pravu u svojim predviđanjima pa se neki primjerci budu pojavljiali i za Božić - problem je jedino TSMC koji više nema kapaciteta i okreće se Auto indstriji kao primarnoj grani... ali o tome po tome.

Uređivano2:Hvala vam kolege što ne spamate ovu temu jako puno. Piva svima: 

Poruka je uređivana zadnji put pet 20.8.2021 0:50 (Envy).
14 godina
offline
Re: Intel Xe Club
Intel izbacuje DLSS za sve

Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Intel Xe Club
forumaš kaže...
Intel izbacuje DLSS za sve

* * *

Moraš mi malo bolje složiti tu rečenicu. Misliš Intel Deklasira ostale konkurente?

Mene zamo zanima hoće li Xe iči samo na CPU od Intela koš to su rekli ili će moći na svaki x86? (čitaj onaj drugi: Crveni) A AMD-ova verzija je valjda Free za sve, džaba se muče.

Kao što rekoh Vlasnička (property) tehnologija je bog-i-otac. Plati i imaj mada ima ona stara "najbolje stvari u životu su besplatne". Biće ovo hot-tema samo ako mi Riot ne počne da spama... nanjušio sam da je već otvorio par dodatni računa pa samo čeka i čeka.


16 godina
offline
Re: Intel Xe Club
forumaš kaže...
Intel izbacuje DLSS za sve

Na papiru da,ali u praksi sa Intel driverima to če bit baš super.

 

Ne previše očekivati=performanse, i da neče bit niskih cijena+eto ti Intel i driveri.Teško je i zamislit, kak se uopče i može dogodit ova dole apsurdna situacija fučkaj ga sad.

 

https://videocardz.com/newz/intel-awkwardly-forgot-to-release-graphics-drivers-for-rocket-lake

AMD,........is that Epyc or what?
12 godina
offline
Intel Xe Club

Nisam ni znao da trebaju driveri za iGPU...

Nisam ja ništa prčko.
Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Re: Intel Xe Club
Spiridon kaže...

Nisam ni znao da trebaju driveri za iGPU...

 Pa kako bi inače radilo

13 godina
offline
Intel Xe Club
Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Intel Xe Club
superJozo kaže...

* * *

 

Nešto se mrda.

Nije da se mrda, nego se trese kao zemljotres.

Sve se ispunjava kao što sam i najavljivao, samo je sada malo uhvatila prpa Nvidiju, stoga serija 40 serija će da požuri koju radi TSMC. Gdje će biti AMD koji jasni sa svojim Zen 4 procesorom, sa grafičkim karticama za koje ljudi generalno nemaju problema - to ćemo tek da vidimo.

Htio sam napisati par postova.. ali sve se manje više zna. Prvo nam treba grafičak koja će zamjeniti Nvidiju 1030 ili joj biti konkurent..  pa onda na Q1 2022 nešto što će biti u rangu RTX 3070. A to će intel ponuditi, nije X86 arc da par kompanija ima patentt, danas se grafičku moće svatko proizvoditi. Problem je jedino SW gdje je tu Nvidija svetinja. Izmisliti nešto kao DLSS je kapa do poda, a rade i dalje na Ray Traxingu sledeće generacije... možda sada izgleda mic-po-mic ali za 10 godina to je budućnost.

16 godina
offline
Re: Intel Xe Club

 Nema tu ništa novoga, več se dost vremena zna da "na papiru Intel cilja performanse kao RTX 3070 ili RX 6700XT".

 

Dalje se nema kaj dodat, osim da ti žute performanse nitko još dosta vremena neče dat ispod 750-800eura.To su ti cijene u Njemačkoj, a dalje moš samo sanjat da če Intel to nudit za recimo 500eura.Intel GPU ionako štanca TSMC, dakle kapaciteti su ograničeni ili tanki=očekuj visoke cijene.

AMD,........is that Epyc or what?
15 godina
offline
Re: Intel Xe Club

Ma nemoj. Ništa što ja nisam u veljači napisao u prvom postu ove teme, i sada ti kao potvršuješ moje riječi:

"Iz nekih proračuna ovaj top model DG2 sa 512 EU mogao bi biti u rangu sa RTX 3070" Izvor: ovdje.

 

Ako te Intel/Nvidija ne zanimaju ne znam zašto toliko moraš da trolaš svaku temu? Meni posao nalaže da moram biti u "in" što se dešava u svijetu AMD-a ali ti si - totalno nedefinisan slučaj.

 

7 godina
protjeran
offline
Intel Xe Club

Dok Intel u 2022. "plasira" grafike u rangu RTX2070/3060/RX6700, vec ce zastarjeti tehnologija

i bit ce nove kartice na trzistu od nVidije i AMD-a.

 

E sad, jedini nacin da se dobro prodaju da budu upola povoljnije od konkurencije.

A to se nece desiti - Intel bi na vesmasinu nalijepio "Intel Inside" i prodavao ju za 5x vecu vrijednost od stvarne.

 

Sve preko 150€ od Intel grafike (FullHD grafike za 2022.) je previse.

Steel for Humans, Silver for Monsters, Gold for the Witcher... Cyberpunk for PCMR
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Intel Xe Club
Čitatelj kaže...

Dok Intel u 2022. "plasira" grafike u rangu RTX2070/3060/RX6700, vec ce zastarjeti tehnologija

i bit ce nove kartice na trzistu od nVidije i AMD-a.

 

E sad, jedini nacin da se dobro prodaju da budu upola povoljnije od konkurencije.

A to se nece desiti - Intel bi na vesmasinu nalijepio "Intel Inside" i prodavao ju za 5x vecu vrijednost od stvarne.

 

Sve preko 150€ od Intel grafike (FullHD grafike za 2022.) je previse.

Nisi baš dobro popratio Intelovu tehnologiju iza ovih GPU, ako uspiju sve to složit kak spada bit će tu svašta.Nisam fanboy, Intel je ušao u ovu priču jako dobro pripremljen.

7 godina
protjeran
offline
Intel Xe Club

Pratim to vec dugo, i poznam Intel vec dugo - nema kod njih "jeftino".


Da mogu, i dalje bi prodavali Celerona za 90€, kao sto su to radili prije Ryzena.

I dan danas prodaju Celerona, al je bar "dual core", i to za 50€.

 

Tako da ne ocekujem nista "povoljno" ni revolucionarno.

Grafika kao grafika. Ako nije na dan izlaska "najbrza" u svemu na trzistu,

nisi napravio nista.

 

Jedino da je duplo povoljnija od drugih kartica u klasi, a to se kod Intela nece desiti.

Previse su skrti.

Steel for Humans, Silver for Monsters, Gold for the Witcher... Cyberpunk for PCMR
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Intel Xe Club
Čitatelj kaže...

Pratim to vec dugo, i poznam Intel vec dugo - nema kod njih "jeftino".


Da mogu, i dalje bi prodavali Celerona za 90€, kao sto su to radili prije Ryzena.

I dan danas prodaju Celerona, al je bar "dual core", i to za 50€.

 

Tako da ne ocekujem nista "povoljno" ni revolucionarno.

Grafika kao grafika. Ako nije na dan izlaska "najbrza" u svemu na trzistu,

nisi napravio nista.

 

Jedino da je duplo povoljnija od drugih kartica u klasi, a to se kod Intela nece desiti.

Previse su skrti.

Mislio sam prvotno na njihovu ffa verziju DLSS-a, osim tog ako im proizvod bude bio uspješan možda će natjerati  AMD i nVIDIA-u na snižavanje cijena, tko zna, vidjet ćemo početkom druge godine.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice