Lošiji rezultati nakon OC-a?

poruka: 25
|
čitano: 3.661
|
moderatori: DrNasty, pirat, XXX-Man, Lazarus Long, vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
11 godina
offline
Lošiji rezultati nakon OC-a?

Pozdrav svima,

 

Danas sam probao overclockati GPU (Asus GTX 970 OC Strix) i odvrtiti benchmark sa NovaBenchom,međutim iznenadio me rezultat koji je lošiji nakon overclockanja.

Software koji sam koristio za OC je MSI Afterburner,te sam povisio:

Clock core  +188

Memory +415

Power Limit 112

Fan Speed 50

 

Može li mi netko reći zašto pobogu imam lošije rezultate u benchu nakon OC-anja umjesto boljih?

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 25.10.2018 20:46 (Jurassic Park).
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
odjavljen
offline
Lošiji rezultati nakon OC-a?

To je znak da ti pržilica ne radi dobro

 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Lošiji rezultati nakon OC-a?

Evo,sad sam OC-ao CPU i odvrtio benchmark.

Evo rezultata:

https://www.userbenchmark.com/UserRun/11689920

 

Zanima me zašto mi piše da mi je PC od njih pola sa istom konfiguracijom bolji od njihovog?

Prije par mjeseci sam napravio instalaciju Windows 10 Pro 64 bit,pa mi stvarno nije jasno što ne valja...

Poruka je uređivana zadnji put čet 25.10.2018 21:55 (Jurassic Park).
Moj PC  
1 0 hvala 0
11 godina
offline
Lošiji rezultati nakon OC-a?

Pozdrav svima,

 

Evo da ne otvaram novu temu sa istim nazivom ponovo imam isti problem,ali ovoga puta s drugom grafičkom.

Naime,kada probam OC-ati MSI GTX 1080 Gaming +,dobivam lošije rezultate u benchmarku,točnije u jedinoj igri koji trenutno imam sa mogućnosti benchmarka-Shadow Of The Tomb Raider.

Kada stavim Valley Benchmark i napravim stres test,onda mi se ili Valley sruši ili dobijem BSOD.

Koliko sam čitao po raznim forumima o OC-anju moje GPU (znam da je svaka različita) gotovo svi su dobili +185 Core Clock i +500 Memory Clock i to najčešće bez dizanja voltaže.

Ja sam probao zaista dosta kombinacija,i gledao sam tutorijale na Youtubeu,i dignuo sam core voltažu na +63 (i MSI Afterburneru)i Power limit na max,i Temperature na max,a najbolje što mogu dobiti da mi se Valley ne crash-a je svega +150 Core Clock i +285 Memory clock,i to sa voltažom na +63.

Tad mi se ne crash-a ni igra ni Valley(iako ima manjih glitcheva tokom bencha),ali su svejedno puno lošiji rezultati nego od drugih korisnika.

Što se tiče Tomb Raidera,stavljam slike od stock benchmarka (bez OC-a)te sliku od bencha nakon OC-anja,i zadnje da vidite kako mi izgleda Afterburner.

Samo da još napomenem da iako ima solidnih performansa na nekim dijelovima,svejedno nakon OC-a imam na nekim dijelovima čak i lošije rezultate.

PS

Procesor mi je i5 4670K@4,4Ghz

 

Stvarno bi molio ako itko zna kako da dobije dobre rezultate a da mi se Uningine Valley ne crash-a ili neka igra?

Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Re: Lošiji rezultati nakon OC-a?

Tako se ne OC-a. Prvo digni clock malo, za jedno 30, pa onda ako bench radi dobro onda digneš opet i sve dok ne dođeš do nekog limita. Možda si bas dobio karticu s lošim čipom. 

 

Ali jedno pitanje. Čemu? Ta kartica bez OC-a jede sve pred sobom.

Bolje biti ratnik u vrtu nego vrtlar u ratu!
12 godina
offline
Lošiji rezultati nakon OC-a?

Veci problem na pc ti stvara cpu nego gpu , kao sto je kolga gore naveo nema potrebe za overclockom.

Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
offline
Lošiji rezultati nakon OC-a?

Za tu grafičku ti treba puno jači procesor. Ima stvarno puno sučajeva po forumima da kupite neku odličnu grafu i onda ju uparite s 5 godina starim procesorom i čudite se jer ne radi sve kako spada. 

 

EDIT: I još k tome ne znaš overclockati.

Poruka je uređivana zadnji put sub 19.1.2019 9:13 (pqweasdyxc).
Moj PC  
1 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Lošiji rezultati nakon OC-a?

Jos ajde da je high-end CPU kao i7 4770k nego na mid range i5 sa 4 threada...Ali s druge strane i5 bi trebala ok radit sa gtx 970 mozda ima neki problem na maticnoj posto se slican/isti problem desio na 970 i sada na 1080.Porucio bi ti da probas sa drugom maticnom.

9 godina
offline
Re: Lošiji rezultati nakon OC-a?
MGloc kaže...

Jos ajde da je high-end CPU kao i7 4770k nego na mid range i5 sa 4 threada...Ali s druge strane i5 bi trebala ok radit sa gtx 970 mozda ima neki problem na maticnoj posto se slican/isti problem desio na 970 i sada na 1080.Porucio bi ti da probas sa drugom maticnom.

 Pogledaj 4. post, lik ima je*eni gtx 1080 s tim procesorom. 

12 godina
online
Re: Lošiji rezultati nakon OC-a?
A pratiš li temperature? Možda dolazi do throttlanja zbog pregrijavanja
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Lošiji rezultati nakon OC-a?
JozoBozo121 kaže...

Tako se ne OC-a. Prvo digni clock malo, za jedno 30, pa onda ako bench radi dobro onda digneš opet i sve dok ne dođeš do nekog limita. Možda si bas dobio karticu s lošim čipom. 

 

Ali jedno pitanje. Čemu? Ta kartica bez OC-a jede sve pred sobom.

 I jesam dodavao prvo clock core za +40,pa onda ponovo za +40 sve do +150 gdje mi je limit,zatim sam po +100 dodavao na memory clock dok nisam došao do +300.Problem je što su drugi dobili +200 core clock i +700 memory clock bez dizanja voltaže,a ja jedva 150 cc i 300 mc.

Ma htio bi igrati Resident Evil 2 Remake na QHD ili 4K sa stabilnijm framerateom,zato bi je overclockao.Na full hd mogu igrati na max skoro sve igre,ali bi htio barem 60FPS-a na 1440p.

pqweasdyxc kaže...

Za tu grafičku ti treba puno jači procesor. Ima stvarno puno sučajeva po forumima da kupite neku odličnu grafu i onda ju uparite s 5 godina starim procesorom i čudite se jer ne radi sve kako spada. 

 

EDIT: I još k tome ne znaš overclockati.

 Znam da trebam bolji procesor,i u planu mi je uzeti neki koji mi neće bottleneckati grafičku,samo trenutno ne mogu barem ne još koji mjesec i ne nečudim se što ne radi kako spada jer sam svjestan da imam star 4 jezgreni procesor,samo sam mislio da neće biti bottlenecka ako igram na višoj rezoluciji jer bi to trebalo prebaciti opterećenje na grafičku a ne na procesor.

darkborg kaže...
A pratiš li temperature? Možda dolazi do throttlanja zbog pregrijavanja

 Pratim,ne prelaze 72 stupnja.

11 godina
offline
Re: Lošiji rezultati nakon OC-a?
MGloc kaže...

Jos ajde da je high-end CPU kao i7 4770k nego na mid range i5 sa 4 threada...Ali s druge strane i5 bi trebala ok radit sa gtx 970 mozda ima neki problem na maticnoj posto se slican/isti problem desio na 970 i sada na 1080.Porucio bi ti da probas sa drugom maticnom.

 Zaboravio sam te staviti u višestruko citiranje,sorry.

Probao sam OC-ati na drugoj matičnoj obje grafičke,ali je isto.

12 godina
offline
Lošiji rezultati nakon OC-a?

Osobno mislim da tu pomoci nema jer CPU ima svoje zadatke koje mora obavit a graficka ima svoje pa cak i da spojis i da stavis 4k rezu.Ako ti nije problem postaj ovdje Userbenchmark sa gtx1080 i obavezno isprobaj jos neke igre mozda te samo Tomb Raider zeza...Ubaci i7 unutra.

Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Lošiji rezultati nakon OC-a?
MGloc kaže...

Osobno mislim da tu pomoci nema jer CPU ima svoje zadatke koje mora obavit a graficka ima svoje pa cak i da spojis i da stavis 4k rezu.Ako ti nije problem postaj ovdje Userbenchmark sa gtx1080 i obavezno isprobaj jos neke igre mozda te samo Tomb Raider zeza...Ubaci i7 unutra.

 Evo link od Userbenchmarka od cijelog PC-a.

Isprobat ću još neke igre.

https://www.userbenchmark.com/UserRun/13957343

9 godina
neaktivan
offline
Re: Lošiji rezultati nakon OC-a?
Jurassic Park kaže...

 (1) Problem je što su drugi dobili +200 core clock i +700 memory clock bez dizanja voltaže,a ja jedva 150 cc i 300 mc.

 

 (2) Ma htio bi igrati Resident Evil 2 Remake na QHD ili 4K sa stabilnijm framerateom,zato bi je overclockao.Na full hd mogu igrati na max skoro sve igre,ali bi htio barem 60FPS-a na 1440p.

 

 (3) Znam da trebam bolji procesor,i u planu mi je uzeti neki koji mi neće bottleneckati grafičku,samo trenutno ne mogu barem ne još koji mjesec i ne nečudim se što ne radi kako spada jer sam svjestan da imam star 4 jezgreni procesor,samo sam mislio da neće biti bottlenecka ako igram na višoj rezoluciji jer bi to trebalo prebaciti opterećenje na grafičku a ne na procesor.

(1) Očito si dobio čip s lošim ASIC-om. Klokanje je vrlo zavisno od čipa do čipa, a na forumima se obično pohvale oni s najboljim clockovima, a oni koji to ne mogu dobit se nemaju čime hvaliti. Ali i ti clockovi su dosta dobri koje si dobio.

 

(2) A da malo spustiš neku postavku ako želiš solidnih 60FPS-a? Mislim, valjda te neće šlagirati ako s Ultra staviš na Very High 

 

(3) Opterećenje ne prelazi nigdje već samo dođe do manjeg izražaja, ali ono što te bottlenecka na 1080p će te bottleneckati i na 4K. Možda procesori napreduju po 5 ili nekoliko posto po generaciji, ali nakon 4 generacije tih 5 posto generacijski postane 22% više, a i porastao je broj jezgri.

Bolje biti ratnik u vrtu nego vrtlar u ratu!
Poruka je uređivana zadnji put sub 19.1.2019 17:45 (JozoBozo121).
11 godina
offline
Re: Lošiji rezultati nakon OC-a?
JozoBozo121 kaže...
Jurassic Park kaže...

 (1) Problem je što su drugi dobili +200 core clock i +700 memory clock bez dizanja voltaže,a ja jedva 150 cc i 300 mc.

 

 (2) Ma htio bi igrati Resident Evil 2 Remake na QHD ili 4K sa stabilnijm framerateom,zato bi je overclockao.Na full hd mogu igrati na max skoro sve igre,ali bi htio barem 60FPS-a na 1440p.

 

 (3) Znam da trebam bolji procesor,i u planu mi je uzeti neki koji mi neće bottleneckati grafičku,samo trenutno ne mogu barem ne još koji mjesec i ne nečudim se što ne radi kako spada jer sam svjestan da imam star 4 jezgreni procesor,samo sam mislio da neće biti bottlenecka ako igram na višoj rezoluciji jer bi to trebalo prebaciti opterećenje na grafičku a ne na procesor.

(1) Očito si dobio čip s lošim ASIC-om. Klokanje je vrlo zavisno od čipa do čipa, a na forumima se obično pohvale oni s najboljim clockovima, a oni koji to ne mogu dobit se nemaju čime hvaliti. Ali i ti clockovi su dosta dobri koje si dobio.

 

(2) A da malo spustiš neku postavku ako želiš solidnih 60FPS-a? Mislim, valjda te neće šlagirati ako s Ultra staviš na Very High 

 

(3) Opterećenje ne prelazi nigdje već samo dođe do manjeg izražaja, ali ono što te bottlenecka na 1080p će te bottleneckati i na 4K. Možda procesori napreduju po 5 ili nekoliko posto po generaciji, ali nakon 4 generacije tih 5 posto generacijski postane 22% više, a i porastao je broj jezgri.

 1.Da,takve sam sreće inače.

2.Nije problem spustiti na Very High ili niže,samo bi htio ''iscijediti'' maksimalan potencijal iz grafičke.

3.Joj,pa to mi nisu rekli na temi koji sam otvorio prije nego sam kupio grafičku,sad mi je jedino preostalo da skupim lovu i kupim novu matičnu i RAM i procesor

 

Nego da još pitam,kad probam staviti voltažu procesora na 1.367v (što je više nego maksimalnih 1.300 po intelu)i onda overclockam procesor na 4,5Ghz i dalje mi je nestabilno (temperature ne prelaze 82C) kada pokušam pokrenuti Intel Extreme Tunning Utility ili Prime95.

Opet ću ja,ali kad sam čitao po internetu,drugi su dizali voltažu na jedva 1.312 i radilo im je normalno na 4,6Ghz.

Sad sam stavio voltažu (procesora) na 1.299v i overclockao procesor na 4,4Ghz ,a temperature su dok sam imao uključen Prime95 došle do 100c a sad su na idle 90-95c,znaš li zašto?

Nije vrag da sam i tu dobio loš čip kao i na grafičkoj?

 

PS

ono što me još ludo zanima je zašto mi je pobogu manji FPS kada overclockam grafičku umjesto da mi je viši i to kad je stabilna?

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 19.1.2019 19:54 (Jurassic Park).
12 godina
offline
Lošiji rezultati nakon OC-a?

Nemoj nista clockat dovoljno je 4ghz za 4670k. 90C nije nikako normalna temperatura.

Moj PC  
1 0 hvala 1
9 godina
neaktivan
offline
Re: Lošiji rezultati nakon OC-a?

4.4GHz je dosta dobar clock za taj čip, teoretski bi se to dalo pogurati, ali možda bi već tu trebalo i dobro vodeno hlađenje za niže temperature. Za temperature na idle nemam pojma moram priznati. Nemoj tako dizati voltažu naglo i na silu jer inače budeš moral vrlo skoro mijenjati CPU, MBO i RAM. I definitvno nemoj clockati tako da CPU pod benchom ide iznad 85 stupnjeva, možda i stupanj niže.

 

Ali ja bi ti savjetovao da se ne zezaš toliko za ta dva, tri frejma koliko ti fali ne mijenjaš pola konfe sad ako nije hića, ti dobivaš jako puno iz te grafičke sad i vrlo je ovisno i o igri hoćeš li dobiti s jačim procom dva, tri ili deset frejmova više. Prema meni je taj i5 4690K na 4.4GHz još uvijek solidan CPU za igranje, nije za natjeravanje bencheva, ali će odvrtit većinu igara bez nekog pretjeranog bottlenecka. Ali sad to zavisi i što je tebi bitno. Prije je i meni bilo bitno dobiti maksimum pa sam napravio ovu konfu koja sad imam prije par godina i bila je više manje sve najnovije ali sad stvarno bi morao osjetiti ogromnu razliku da mijenjam CPU i MBO i RAM. Igre i dalje ne koriste threadove pretjerano dobro. 

Bolje biti ratnik u vrtu nego vrtlar u ratu!
Poruka je uređivana zadnji put sub 19.1.2019 20:13 (JozoBozo121).
11 godina
offline
Re: Lošiji rezultati nakon OC-a?
MGloc kaže...

Nemoj nista clockat dovoljno je 4ghz za 4670k. 90C nije nikako normalna temperatura.

 OK,smanjit ću overclock,i očistiti PC te promijeniti termalnu pastu za svaki slučaj.

JozoBozo121 kaže...

4.4GHz je dosta dobar clock za taj čip, teoretski bi se to dalo pogurati, ali možda bi već tu trebalo i dobro vodeno hlađenje za niže temperature. Za temperature na idle nemam pojma moram priznati. Nemoj tako dizati voltažu naglo i na silu jer inače budeš moral vrlo skoro mijenjati CPU, MBO i RAM. I definitvno nemoj clockati tako da CPU pod benchom ide iznad 85 stupnjeva, možda i stupanj niže.

 

Ali ja bi ti savjetovao da se ne zezaš toliko za ta dva, tri frejma koliko ti fali ne mijenjaš pola konfe sad ako nije hića, ti dobivaš jako puno iz te grafičke sad i vrlo je ovisno i o igri hoćeš li dobiti s jačim procom dva, tri ili deset frejmova više. Prema meni je taj i5 4690K na 4.4GHz još uvijek solidan CPU za igranje, nije za natjeravanje bencheva, ali će odvrtit većinu igara bez nekog pretjeranog bottlenecka. Ali sad to zavisi i što je tebi bitno. Prije je i meni bilo bitno dobiti maksimum pa sam napravio ovu konfu koja sad imam prije par godina i bila je više manje sve najnovije ali sad stvarno bi morao osjetiti ogromnu razliku da mijenjam CPU i MBO i RAM. Igre i dalje ne koriste threadove pretjerano dobro. 

 OK,kao što sam rekao kolegi gore,smanjit ću malo OC dok se temperatura ne stabilizira.Nije meni sila da izvučem par FPS-a nego sam na forumu čitao da je s mojim procesorom moguće dobiti i do 15-ak FPS-a s overclockom od 4.5Ghz.

To me malo zbunilo pa samo odlučio OC-ati.K tome,sam koristio tzv. prvi bottleneck kalkulator na internetu na kojem mi je pisalo da mi je bottleneck 28%,pa sam mislio da će mi ako OC-am procesor bottleneck pasti na 'ajmo reći 20%.

PS

kako provijeriti koja igra korisiti threadove?

 

14 godina
protjeran
offline
Re: Lošiji rezultati nakon OC-a?
Jurassic Park kaže...

 

Koliko sam čitao po raznim forumima o OC-anju moje GPU (znam da je svaka različita) gotovo svi su dobili +185 Core Clock i +500 Memory Clock i to najčešće bez dizanja voltaže.

 

Prvo, napon ne diraj, nema smisla na Pascalu ako ne clockas krivuljom.

 

Drugo i bitnije, ne mozes na +500 s memorijom jer imas 11gbps 1080-ku koja je na stocku +500!  To sta si ti napravio je  +837, to je jasno vidljivo iz takta memorije na zadnjoj slici....

11 godina
offline
Re: Lošiji rezultati nakon OC-a?
ansha kaže...
Jurassic Park kaže...

 

Koliko sam čitao po raznim forumima o OC-anju moje GPU (znam da je svaka različita) gotovo svi su dobili +185 Core Clock i +500 Memory Clock i to najčešće bez dizanja voltaže.

 

Prvo, napon ne diraj, nema smisla na Pascalu ako ne clockas krivuljom.

 

Drugo i bitnije, ne mozes na +500 s memorijom jer imas 11gbps 1080-ku koja je na stocku +500!  To sta si ti napravio je  +837, to je jasno vidljivo iz takta memorije na zadnjoj slici....

 Aaaa,sad mi ima smisla.Znači ona je na neki način već na +500,a ja sam dodao +337.

Znači ako ću OC-ati onda mogu računati da počinjem s +500,barem što se memorije tiče?

14 godina
protjeran
offline
Re: Lošiji rezultati nakon OC-a?
Jurassic Park kaže...
ansha kaže...
Jurassic Park kaže...

 

Koliko sam čitao po raznim forumima o OC-anju moje GPU (znam da je svaka različita) gotovo svi su dobili +185 Core Clock i +500 Memory Clock i to najčešće bez dizanja voltaže.

 

Prvo, napon ne diraj, nema smisla na Pascalu ako ne clockas krivuljom.

 

Drugo i bitnije, ne mozes na +500 s memorijom jer imas 11gbps 1080-ku koja je na stocku +500!  To sta si ti napravio je  +837, to je jasno vidljivo iz takta memorije na zadnjoj slici....

 Aaaa,sad mi ima smisla.Znači ona je na neki način već na +500,a ja sam dodao +337.

Znači ako ću OC-ati onda mogu računati da počinjem s +500,barem što se memorije tiče?

Da, jer ti memorija radi na 11gbps umjesto na 10gbps, od tud ti onaj "+" u imenu kartice. Memoriju ni ne trebas clockat, ili max +200 dodaj...

11 godina
offline
Re: Lošiji rezultati nakon OC-a?
ansha kaže...
Jurassic Park kaže...
ansha kaže...
Jurassic Park kaže...

 

Koliko sam čitao po raznim forumima o OC-anju moje GPU (znam da je svaka različita) gotovo svi su dobili +185 Core Clock i +500 Memory Clock i to najčešće bez dizanja voltaže.

 

Prvo, napon ne diraj, nema smisla na Pascalu ako ne clockas krivuljom.

 

Drugo i bitnije, ne mozes na +500 s memorijom jer imas 11gbps 1080-ku koja je na stocku +500!  To sta si ti napravio je  +837, to je jasno vidljivo iz takta memorije na zadnjoj slici....

 Aaaa,sad mi ima smisla.Znači ona je na neki način već na +500,a ja sam dodao +337.

Znači ako ću OC-ati onda mogu računati da počinjem s +500,barem što se memorije tiče?

Da, jer ti memorija radi na 11gbps umjesto na 10gbps, od tud ti onaj "+" u imenu kartice. Memoriju ni ne trebas clockat, ili max +200 dodaj...

 Super,puno hvala!

11 godina
offline
Lošiji rezultati nakon OC-a?

Zaboravih pitati,koja je maksimalna granica temperature procesora u stres testu a da je normalna (da nije prevruća)

Meni HWmonitor pokazuje max. 87c nakon OC-a i nakon 40 minuta Prime95 ver. 26.2. (ta verzija navodno ima točnije temperature Intelovih Procesora) da li je to u redu?

I da,koliko dugo da testiram procesor sa Prime95?

Da li je 2 sata dovoljno?

 

PS

ako netko još zna,zašto sam nakon OC-anja grafičke dobio malo bolje ali i dosta lošije FPS-ove u benchmarku?

Ne bi li trebali svi biti bolji ili...?

Poruka je uređivana zadnji put ned 20.1.2019 2:42 (Jurassic Park).
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Lošiji rezultati nakon OC-a?

Postoji mogucnost da ti cpu throotl-a znaci da digne takt na 4ghz i radi normalno ali sa tako visokim taktom dolaze i visoke temperature i kada dode do odredene temperature(90C) on sam spusta takt na 2,3ghz kako se smanjuje takt tako i temperature...Ako imas STOCK cooler i nije neko cudo , ali obavezno promjeni termalnu pastu i ocisti pc.

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice