Radno iskustvo i certifikati vs. diploma

poruka: 3
|
čitano: 3.300
|
moderatori: Lazarus Long, vincimus, pirat, XXX-Man
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
5 godina
neaktivan
offline
Radno iskustvo i certifikati vs. diploma

Pozdrav,

 

Uskoro završavam treću godinu na FoI-ju, i razmišljam je li mi isplativije (pametnije) produžiti na magistarski, ili krenuti raditi i u te 2 godine steći certifikate/preporuke.

Zanimala bi me vaša mišljenja iz IT industrije, što je poslodavcima bitnije prilikom odabira radnika. Također me zanima i  sa stajališta ukoliko je plan izlazak u inozemstvo.

S obzirom na to, razmišljam da stranim poslodavcima više znaći CISCO certifikat nego diploma na nekom fakultetu za kojeg nisu nikad čuli.

 

Kolko sam svjestan, za 90% pozicija vrata se otvaraju sa adekvatnim znanjem i preporukama, gdje diploma ima manju ulogu, stoga je bolje uložiti vrijeme u rad i networking.

Vrijedi li, da bez prave diplome, CV ide ravno u smeće?

 

Postoje mišljenja (da se fino izrazim) da je hrvatska nastavak socijalizma, gdje se vrijednost radnika određuje diplomom, a ne doprinosom firmi. Zato me zanima i kakav je status o ovome i vani.

Vrijedi li, da za isti posao i isti obavljen rad na istoj poziciji, osoba s jačom diplomom automatski prima veću plaću? (Ukoliko da, vrijedi li i za inozemstvo?)

 

Hvala na čitanju. 

2 Rad/certifikati/preporuke
1 Diploma
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Radno iskustvo i certifikati vs. diploma

Oboje. Upiši magisterij i pokušaj naći neki part-time posao. Sam istražuj i uči stvari koje te zanimaju (ono što ti na faksu pokažu, sam prouči kako radi).

 

Što se tiče certifikata, ne znam baš koliko se oni isplate. Uvijek sam imao osjećaj da su oni kao nekakva garancija da znaš upravljati mašinom, ali da nemoraš znati kako mašina radi. Oni neki "priznatiji" su i prilično skupi, tako da to obično firme plaćaju. Ako misliš dobiti neki određeni certifikat i ciljaš na određeni posao, super, ali mislim da tako sam sebi prilično ograničavaš mogućnosti.

 

Istina je da znanje otvara vrata, a ne diploma. A kako ćeš steći znanje? Radeći u nekoj firmi jedno te isto? Znam kolegu koji je nakon 2. godine faksa otišao na stažiranje u Facebook, a nakon 3. rekao da mu faks više ne treba. Ali taj kolega je pročitao knjige koje se na faksu smatraju dodatnom literaturom. E sad, ako si ti tako dobar, onda naravno da možeš sve sam i da ti diploma ne treba. Diploma ti kaže da si barem dovoljno sposoban (uporan) završiti faks, ali ćeš vjerojatno u svakoj boljoj firmi morati proći tehnički intervju na kojem ti neće pomoći pokazivanje ni diplome ni bilo kakvih certifikata.

 

Moj PC  
0 0 hvala 0
5 godina
neaktivan
offline
Re: Radno iskustvo i certifikati vs. diploma
Dementor kaže...

Oboje. Upiši magisterij i pokušaj naći neki part-time posao. Sam istražuj i uči stvari koje te zanimaju (ono što ti na faksu pokažu, sam prouči kako radi).

 

Što se tiče certifikata, ne znam baš koliko se oni isplate. Uvijek sam imao osjećaj da su oni kao nekakva garancija da znaš upravljati mašinom, ali da nemoraš znati kako mašina radi. Oni neki "priznatiji" su i prilično skupi, tako da to obično firme plaćaju. Ako misliš dobiti neki određeni certifikat i ciljaš na određeni posao, super, ali mislim da tako sam sebi prilično ograničavaš mogućnosti.

 

Istina je da znanje otvara vrata, a ne diploma. A kako ćeš steći znanje? Radeći u nekoj firmi jedno te isto? Znam kolegu koji je nakon 2. godine faksa otišao na stažiranje u Facebook, a nakon 3. rekao da mu faks više ne treba. Ali taj kolega je pročitao knjige koje se na faksu smatraju dodatnom literaturom. E sad, ako si ti tako dobar, onda naravno da možeš sve sam i da ti diploma ne treba. Diploma ti kaže da si barem dovoljno sposoban (uporan) završiti faks, ali ćeš vjerojatno u svakoj boljoj firmi morati proći tehnički intervju na kojem ti neće pomoći pokazivanje ni diplome ni bilo kakvih certifikata.

 

Hvala na odgovoru!

 

Naravno, idealno bi bilo i jedno i drugo. Nisam ni sumnjao da diploma ne vrijedi, samo da li vrijedi gubljenja dvije godine života bubajući prazne informacije, da na kraju dođem na posao i kažu mi nemaš nikakvog iskustva, daju mi posao koji sam identično mogao raditi i sa bakalerusom, i na kraju da završim na dobrom poslu čisto zbog akumuliranog znanja što opet ne ovisi o diplomi, (već znanju akumuliranom sa posla, gdje je prednost ako krenem raditi 2 godine ranije). Problem je ovdje jednostavno da ne želim previše vremena potrošiti u hrv. Ako mogu tu raditi 2 godine i odselit se (na primjer), da sam išao na diplomski tek bi za dvije godine mogao početi raditi, dakle za 4 vani (poanta je uvijek sam u zaostatku -2 godine, a ne znam oće mi vani išta značit ta diploma).

Iskreno, faks ima nekolicinu kolegija koji su mi korisni (programsko inžinjerstvo, webdip, OS, mpp) ostalo je samo ekonomije, statistike, računovodstvo (), više je naporan nego je koristan, menađerski nastrojen, sve što znam sam itako morao googlati i sam tražiti. U slobodno vrijeme sam radio neki projekt u NodeJS, položio microsoft certifikat (mada je onaj jadni), faks je u isto vrijeme nezanimljiv ali i okupira previše vremena na krivim stvarima, i sad se osjećam samo kao da mi je faks samo gubljenje vremena. 

Zato me zanimalo, oće nama (a i vani) išta značiti diplomski, i oće značiti išta nakon par godina (primjer tvog kolege), ili je grindanje staža bolja strategija za brži napredak. Mislim, kao što kažeš, diploma mi neće pomoći na tehničkom intervju-u.

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice