eBay - pitanja i odgovori izdvojena tema

poruka: 14.377
|
čitano: 5.067.839
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
9 godina
offline
eBay - pitanja i odgovori

Njuškalo + upit iz inozemstva u velikoj većini slučaja je prevara. Tako da ako nisi 100% siguran tko ti se javio i kome prodaješ zanemari takve upite i jednostavno obriši poruke. Da ne bi završio kao i mnogi bez artikla i bez novca.

Moj PC  
3 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: eBay - pitanja i odgovori
Dudu kaže...

Pozdrav, znam da nije mjesto za moje pitanje ali ja cu postati ovdje pa ako moze netko od admina da prebaci u odgovarajucu temu.

 

Naime, sa njuskala bi nesto prodao, nevezano sad sta.. slanje bi obavio u Englesku, opet nebitno.. Preko njuskala nisam nikada prodao nesto da sam slao, uplata na racun i slicno vec samo osobna primopredaja i lova na sunce. 
Zanima me kada bi sad to nesto prodao, i taj netko mi mora uplatit pare na racun, KOJE podatke ja dajem osobi na mail da uplati pare? Koje podatke sa kartice saljem? Pitam jer znam da nesto ne smijem pisat, nesto smijem itd, ne kuzim se pa zato pitam...

Kolega Igzy20 ti je u osnovi već odgovorio - prilično je sigurno da je riječ o tipičnom pokušaju prijevare. Ta vrsta prevare je stara već niz godina - još pred nekih 6-7 ili više godina je moj brat prodavao neku DJ opremu i javila mu se neka gospođa iz VB koja hoće kupiti svom sinu tu opremu. I kakti sve dogovoreno, ona će uplatit na račun, ona je uplatila na račun, ali njena banka ne da prebacivanje love dok brat ne pošalje dokaz da je poslao paket. Svašta. Došao je navodni mail od banke iz kojeg je preeeeeeočito da je riječ o fejk mailu - mislim, zaposlenici koje banke imaju e-mail adrese na hotmailu?!

 

Cimali smo ju (ili koga već, tko je pisao poruke) nek uplati prek PayPala. Neće. Nemre. Ovo ono. Onda smo joj pisali "Šaljem čim novac sjedne." Ali nikak da sjedne. 

 

Ak je netko iz Hrvatske, OK - kad ti uplati i kad ti na svom računu u banci vidiš da je lova sjela, možeš slati. Ako ste se tako dogovorili. Ali ako prodaješ nešto van - traži uplatu preko PayPala i šalji preporučeno, znači s tracking brojem. A kad ti osoba neće htjetiti platiti putem PayPala, odmah znaš kolko je sati (bez obzira na lažne izgovore). 

15 godina
neaktivan
offline
eBay - pitanja i odgovori

Da, iskreno mislim da je navlakusa, zato i pitam jer nisam previse upoznat. Hvala inace svima na brzim odg. 

Pitao sam za uplatu na paypal, cekam odg. 

steam: mr. saxo™ | origin: saxomr | uplay: saxomr
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: eBay - pitanja i odgovori
Dudu kaže...

Da, iskreno mislim da je navlakusa, zato i pitam jer nisam previse upoznat. Hvala inace svima na brzim odg. 

Pitao sam za uplatu na paypal, cekam odg. 

Kad ne pristanu (a neće!), daj im lažne podatke za uplatu na bankovni račun i čekaj dok ti njihova "banka" ne pošalje mail, uz to da traži potvrdu da si poslao paket. Pa im reci da šalješ paket čim ti uplata sjedne. Simuliraj paket na kojem će pisati tražena adresa pa im to pošalji i reci da čekaš da lova sjedne. I tako to... Malo ih trolaj, kad te već pokušavaju prevariti. 

 

Poruka je uređivana zadnji put ned 1.4.2018 21:04 (mbaksa).
15 godina
neaktivan
offline
eBay - pitanja i odgovori

Ma u startu mi je bilo sumljivo cim je engleska u pitanju, nisam se do sad susretao sa prodajom preko njuskala i putem uplacivanja para, jesam osobno, tako sam preferirao uvijek.

 

Sve u svemu, odg. sam dobio da paypal nema, tako da caopusabok :) Hvala svima na odgovorima.

steam: mr. saxo™ | origin: saxomr | uplay: saxomr
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
eBay - pitanja i odgovori

Naručio sam kameru sa ebaya od selera sa 830 pozitivnih i ni jedan negativan feedback te je član od 2007 godine. Cijena je bila dosta povoljna ali ne toliko da bude prejeftina. Kad sam platio preko paypal pokraj itema je stajala oznaka pending. Nakon desetak dan stiže mi mail od ebaya da je korisnikov račun hakiran i da otvorim case. Kad sam pokušao otvoriti case iskoči mi obavijest da je nemoguće otvoriti za taj item jer je mogući problem sa određenom kupovinom i plaćanjem.

Originalni seller je ostao a stranica sa ponudom kamere je pobrisana.

Jel netko imao ovakav slučaj i šta napraviti? Čekati i nadati se da će ebay to riješiti bez otvaranja casea ili ih kontaktirati?

Odlično..izudarao je šerifovog zamjenika u mjestu gdje svake nedjelje objese jednog čovjeka. Ovo će nam učiniti dan zanimljivim.
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
offline
eBay - pitanja i odgovori

Postovanje,sa ovim problemom jos se nisam susreo .. Znaci narucio sam item jos 2.2.2018g. Od 19$.u medju vremenu dao sam negativan feedback kao i ostali jel je seller prodavao lazne stvari.U medjuvremenu je blokiran njegov acc  Problem je sto je stavio lazni tracking number i rok je bio do 03.04 i sad je prosao rok i kad idem na refund izbaci ovo.. Hvala 

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: eBay - pitanja i odgovori

Provjeri si na PayPalu da ti možda nisu vratili lovu. A ako ti ne uspije povrat putem eBaya, uvijek možeš zatražiti lovu natrag putem PayPala.

13 godina
offline
Re: eBay - pitanja i odgovori

Otvorio sam Case ali nesto kao autorizacija.. Tamo sam naveo da seller nije ispostivao.. Jel to to, sad cekam??

Poruka je uređivana zadnji put čet 5.4.2018 11:39 (galinjo24).
16 godina
moderator
offline
Re: eBay - pitanja i odgovori

Niš se ne vidi na slikama, a osobno nisam nikad otvarao case preko PayPala.

13 godina
offline
Re: eBay - pitanja i odgovori

Ne znam zasto ako je prosao rok za dostavu nemogu trazit refund.. Jos seller blokiran 

6 godina
neaktivan
offline
eBay - pitanja i odgovori

Trebalo bi mi objasnjenje, kao prodavac na ebayu na cijenu od 11$ i ship od 2$ naplacen mi je ebay fee od 1.63$, sad po racunici i po onome sta mi izbaci fee kalkulator trebalo je bit 1.3$, paypal je vec naplacen tako da nije njegov dio pa ne razumijem odakle jos ova razlika od 0.33$? Izvinjavam se ako je vec neko odgovoria na nesto slicno

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
eBay - pitanja i odgovori

Može li mi netko objasniti matematiku ovog ebaya.

Brojke ću uzeti kao primjere, pa se s toga nemojte držati strogo.

 

 

Ovako, naručujem item iz USA, 50€ košta on, i 50€ košta poštarina.

To je 100€, međutim, odlučim se uzeti 2 itema, i po nekoj logici računica bi trebala biti 100€ 2 itema, i 50€ poštarina, ili 100€ poštarina ako ide zasebno. 

Naravno da situacija nije takva, već računica bude da item košta 100€ ( 2 komada ), a poštarina bude npr 70€, i 2 paketa, i 2 tracking numbera. 

 

Na koju foru to računaju? Mislim, da budem još precizniji, bmk zašto je tako, paše mi.

Ono što me NAJVIŠE zanima je to kako ide situacija ukoliko me carina pozdravi? 
I hoće li biti carine pošto ide GSL putem? 

Optimizam je nedostatak iskustva.
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: eBay - pitanja i odgovori
turbojc kaže...

Ovako, naručujem item iz USA, 50€ košta on, i 50€ košta poštarina.

To je 100€, međutim, odlučim se uzeti 2 itema, i po nekoj logici računica bi trebala biti 100€ 2 itema, i 50€ poštarina, ili 100€ poštarina ako ide zasebno. 

Naravno da situacija nije takva, već računica bude da item košta 100€ ( 2 komada ), a poštarina bude npr 70€, i 2 paketa, i 2 tracking numbera. 

 

Na koju foru to računaju?

Na foru koja ti piše u kartici Shipping and Payments.

 

turbojc kaže...

Ono što me NAJVIŠE zanima je to kako ide situacija ukoliko me carina pozdravi? 

I hoće li biti carine pošto ide GSL putem? 

https://www.bug.hr/forum/topic/internet/ebay-carinjenje-cesto-postavljana-pitanja-faq/167189.aspx

16 godina
offline
eBay - pitanja i odgovori

Što se dogodi ako mi dođe poziv s carine za dostavu računa, a ja ga ne dostavim? Vraćaju li oni predmet otkud je došao i snosim li ja kakve posljedice? Nisam siguran da ću biti u mogućnosti biti kod kuće i preuzeti to kada mi dođe jedan paket za kojeg su solidne šanse da završi na carini, pa me zanima kakve su mi mogućnosti.

http://www.njuskalo.hr/korisnik/VTxCRO
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: eBay - pitanja i odgovori
Hacker002 kaže...

Što se dogodi ako mi dođe poziv s carine za dostavu računa, a ja ga ne dostavim? Vraćaju li oni predmet otkud je došao i snosim li ja kakve posljedice?

Čekaju te 7 ili koliko već dana, a onda vraćaju pošiljatelju.

 

Jedine posljedice koje ti eventualno možeš snositi je da ostaneš bez love koju si dao za robu, jer ako pošiljatelj ne primi paket (ili ako neće biti dokaza da je primio), a na trackingu stoji da ti nisi dao dokumente za carinjenje, vjerojatno ti neće htjeti vratiti lovu.

 

Hacker002 kaže...

Nisam siguran da ću biti u mogućnosti biti kod kuće i preuzeti to kada mi dođe jedan paket za kojeg su solidne šanse da završi na carini, pa me zanima kakve su mi mogućnosti.

Carinjenje je najmanji problem - ako imaš tracking, a nećeš biti doma niti će ikog biti doma da prime poziv za carinjenje, kad vidiš da ti je paket završio na carini, pošalješ im račun i napomeneš da ne znaš PCP broj jer te nije bilo doma. A nakon što ti ocarine, imaš valjda nekih 5 radnih ili koliko već dana na raspolaganju da preuzmeš paket u pošti. Možeš eventualno pitati poštu mogu li ti čuvati paket dulje vrijeme, ako ga već netko drugi ne može preuzeti (možeš nekome drugome ostaviti svoju osobnu iskaznicu).

 

16 godina
offline
Re: eBay - pitanja i odgovori
mbaksa kaže...

Čekaju te 7 ili koliko već dana, a onda vraćaju pošiljatelju.

 

Jedine posljedice koje ti eventualno možeš snositi je da ostaneš bez love koju si dao za robu, jer ako pošiljatelj ne primi paket (ili ako neće biti dokaza da je primio), a na trackingu stoji da ti nisi dao dokumente za carinjenje, vjerojatno ti neće htjeti vratiti lovu.

 

 

Mislim da ide s tracking brojem tako da bi trebalo pisati da ga je on primio nazad, ukoliko se to dogodi.

mbaksa kaže...

Carinjenje je najmanji problem - ako imaš tracking, a nećeš biti doma niti će ikog biti doma da prime poziv za carinjenje, kad vidiš da ti je paket završio na carini, pošalješ im račun i napomeneš da ne znaš PCP broj jer te nije bilo doma. A nakon što ti ocarine, imaš valjda nekih 5 radnih ili koliko već dana na raspolaganju da preuzmeš paket u pošti. Možeš eventualno pitati poštu mogu li ti čuvati paket dulje vrijeme, ako ga već netko drugi ne može preuzeti (možeš nekome drugome ostaviti svoju osobnu iskaznicu).

 

 Tako bi moglo funkcionirati, da. Hvala!

http://www.njuskalo.hr/korisnik/VTxCRO
13 godina
offline
eBay - pitanja i odgovori

pitanje: imam za reklamirati nesto sta sam nedavno uzeo s ebaya, posto moram slati u hong kong, cime da to posaljem? kakav savjet dajete?

lik je rekao da ce mi vratiti pare za postarinu i da mu dam tracking number kad posaljem...

 

gdje da uopce pocnem?

Moj PC  
0 0 hvala 0
7 godina
neaktivan
offline
Re: eBay - pitanja i odgovori
Najbolje bi bilo da to dobro spakiras i posaljes kao preporucenu posiljku. Dobis lijepo broj za pracenje i miran si
Potpis
Moj PC  
1 0 hvala 0
13 godina
offline
eBay - pitanja i odgovori

dakle preko HP-a? covjek mi napomenuo da stavim u mekano pakovanje, da ne stavim u kutiju...bit ce neki razlog zasto je pitao tako...

meni svejedno, kad ionako ce mi vratiti novu stvar...

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: eBay - pitanja i odgovori
RuskeGTT kaže...

dakle preko HP-a? covjek mi napomenuo da stavim u mekano pakovanje, da ne stavim u kutiju...bit ce neki razlog zasto je pitao tako...

Vjerojatno zato jer se mekano pakiranje može poslati kao pismovna pošiljka, a kutija kao paket, što je valjda skuplje. Uglavnom, pravo mjesto za raspitati se o tome je tvoj lokalni poštanski ured.  Eventualno si prije možeš pogledati cjenike kako bi barem otprilike znao koliko će te koštati.

8 godina
offline
eBay - pitanja i odgovori

Pozdrav. Naručio bih jedan Hifi uređaj iz Kine koji me s poštarinom košta 172 eura. Prodavač je rekao da kad bude shippao, imam opcije which carrier you prefer, how much to declare for the package etc..

Ima li neka opcija s kojom bih najmanje para morao platit našim lopovima na carini ili je svejedno? Vjerujem da što god napišu, tražit će me s carine potvrdu uplate i onda će se sve vidjet...

Prije par god sam naručio nešto u vrijednosti 263 kn iz amerike i morao platit 193 kn na to (125kn operativni troškovi DHL-a). Užas

 
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
8 godina
offline
eBay - pitanja i odgovori

Hvala, pročitao sam, ali sam previdio ovaj dio koji me u biti zanimao:

  • Dostavna/kurirska služba - ono što ide putem kurirskih/dostavnih službi (FedEx, UPS, DHL...) automatski se carini (za to će se pobrinuti iz dostavne službe, dakle oni će dati robu na carinjenje umjesto vas i to vam naplatiti preko 100 kuna), bez obzira na vrijednost robe i još ćete morati nabaviti EORI broj ako ga još nemate. Ako želite izbjeći te troškove, nikad ništa ne naručujte putem dostavnih službi. Kad je u pitanju dostava putem dostavnih službi kod Shippinga za to obično piše "Expedited shipping". Uzmite u obzir i to da neki prodavači krivo odaberu vrstu dostave za neki proizvod, ali u opisu proizvoda napišu da šalju dostavnom službom. Iznimka ovome je kad se roba šalje uslugom tipa DHL Global Mail - kad tako poslana roba uđe u Hrvatsku, prema njoj će se odnositi isto kao i da je poslana bilo kojom drugom poštom, znači dostavit će vam je doma poštar, a ako će je trebati cariniti, to ćete sami rješavati s poštom i carinom, bez DHL-a kao posrednika.

 

Samo me još zanima jel mi bolje možda reć da umjesto tih 172 eura napišu npr 120 eura pa će možda carinici povjerovat i naplatit pdv za tu vrijednost bez da me traže uplatnicu?

 

 
1 1 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: eBay - pitanja i odgovori

Previdio si ti puno toga. Nikoga nije briga koju vrijednost robe prodavač napiše na paket.

13 godina
neaktivan
offline
eBay - pitanja i odgovori

Kinezi većinom po defoltu pišu poklon i manju vrijednost na paketu ali od toga nema nikakve koristi.

Odlično..izudarao je šerifovog zamjenika u mjestu gdje svake nedjelje objese jednog čovjeka. Ovo će nam učiniti dan zanimljivim.
Moj PC  
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Re: eBay - pitanja i odgovori
planety kaže...

Kinezi većinom po defoltu pišu poklon i manju vrijednost na paketu ali od toga nema nikakve koristi.

 Pa i nije baš. OK, kad paket već "padne" onda je svejedno što piše na njemu. Ali je veća vjerojatnost da paket neće "past" ako na njemu piše manja vrijednost ili "poklon". :) 

16 godina
offline
Re: eBay - pitanja i odgovori
stef_mrcina kaže...
planety kaže...

Kinezi većinom po defoltu pišu poklon i manju vrijednost na paketu ali od toga nema nikakve koristi.

 Pa i nije baš. OK, kad paket već "padne" onda je svejedno što piše na njemu. Ali je veća vjerojatnost da paket neće "past" ako na njemu piše manja vrijednost ili "poklon". :) 

"Poklon" je carinicima posebna crvena krpa pred nosom.

9 godina
odjavljen
offline
Re: eBay - pitanja i odgovori
Stef, a u kojem to filmu :D
Da mi je vidjet tog carinika koji u današnje vrijeme pada na gift fore i male vrijednosti.
8 godina
neaktivan
offline
eBay - pitanja i odgovori

To jedino prolazi ako je carinik poznanik i naiđe baš na vaš paket.

 

Problema ima puno, ali rješenja duplo više.
Moj PC  
0 0 hvala 0
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice