"krađa" osobne iskaznice preko whatsapp-a ?

poruka: 138
|
čitano: 57.706
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
12 godina
neaktivan
offline
"krađa" osobne iskaznice preko whatsapp-a ?

Evo i moj screenshot WhatsApp razgovora

https://imgur.com/NV42pZ5

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 6.12.2018 10:16 (vlado051).
 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: "krađa" osobne iskaznice preko whatsapp-a ?
Wrbex kaže...

Uh, ljepo ste se raspisali, a dobio sam i poprilican broj privatnih poruka.

Dakle situacija je sljedeca.

Jedan inspektor se zauzeo za slucaj, i trazio je screenshotove te izgleda vrlo zainteresiran za slucaj. Ispitao nas par i upravo ono sto je Ihus napisao, treba se stvoriti kriticna masa prijava da bi se nesto ozbiljnije pokrenulo. Naravno preporuka je odmah ponistit staru osobnu, i izvaditi novu. 

 

 

Trebao je bit reply na ovu poruku pa evo ponovo screenshot WhatsApp razgovora

https://imgur.com/NV42pZ5

Poruka je uređivana zadnji put čet 6.12.2018 10:47 (vlado051).
12 godina
offline
"krađa" osobne iskaznice preko whatsapp-a ?

Koja je to sigurnost ako si međusobno pošaljete osobne?? To ne shvačam?? 

 

 
3 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: "krađa" osobne iskaznice preko whatsapp-a ?
Ja danas također idem na razgovor u policiju, preporuka od njih još jučer je bila da nazovem Ferratum Bank i da im kažete da vas stave na crnu listu odnosno blokiraju bilo kakve usluge prema vašem oibu. Isto sam napravio sa Vipom i HT-om samo su stavili napomenu da se traži detaljna obrada zahtjeva odnosno osobnih podataka.
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: "krađa" osobne iskaznice preko whatsapp-a ?
Mene je kontaktirao isti lik pretpostavljam pošto su poruke identične kao u ovoj temi i inzistirao je sa slanjem na tisak. Tražio je da razmjenimo osobne i ja sam mu poslao slike ali sam broj osobne i oib zacrnio, pa je htio da mu pošaljem osobnu ili vozačku ponovo ali da ostavim sve podatke gore, nakon što sam odbio više se nije javljao.
 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: "krađa" osobne iskaznice preko whatsapp-a ?
R36 kaže...

Koja je to sigurnost ako si međusobno pošaljete osobne?? To ne shvačam?? 

 

pa nema nikakve sigurnosti al u slučaju da ga pokrades želi ti dat do znanja da ima tvoje podatke i da te može prijavit na policiju ili naći. nakon toga nisam trebao uopce dalje poslovat s njim kad ti neko nevjeruje i vidi lopova u tebi u najmanju ruku je sumnjiv tip jer ja da se bavim nekim poslom pa u drugima vidim lopove bi se ostavi toga. ali ja i dalje vjerujem da je pošten i da dokazem da sam i ja mu dajem osobnu da se ne brine da bi na kraju ispalo ipak ono prvo cega sam se bojao. na jednostavan trik dize ljude i skuplja osobne i bankovne podatke. da bi prodao mobitel sam pristao na ta njegova nadmudrivanja i poslao osobnu da bi na kraju izvukao deblji kraj.

 

 

Poruka je uređivana zadnji put čet 6.12.2018 12:54 (vlado051).
12 godina
neaktivan
offline
Re: "krađa" osobne iskaznice preko whatsapp-a ?
Klipson kaže...
Ja danas također idem na razgovor u policiju, preporuka od njih još jučer je bila da nazovem Ferratum Bank i da im kažete da vas stave na crnu listu odnosno blokiraju bilo kakve usluge prema vašem oibu. Isto sam napravio sa Vipom i HT-om samo su stavili napomenu da se traži detaljna obrada zahtjeva odnosno osobnih podataka.

sad sam zvao feratum bank i rekli su mi da oni isplacuju novac samo na racun koji je na isto ime kao i osobna tako da od toga nista jer nema koristi od toga

12 godina
offline
Re: "krađa" osobne iskaznice preko whatsapp-a ?
vlado051 kaže...
R36 kaže...

Koja je to sigurnost ako si međusobno pošaljete osobne?? To ne shvačam?? 

 

pa nema nikakve sigurnosti al u slučaju da ga pokrades želi ti dat do znanja da ima tvoje podatke i da te može prijavit na policiju ili naći. nakon toga nisam trebao uopce dalje poslovat s njim kad ti neko nevjeruje i vidi lopova u tebi u najmanju ruku je sumnjiv tip jer ja da se bavim nekim poslom pa u drugima vidim lopove bi se ostavi toga. ali ja i dalje vjerujem da je pošten i da dokazem da sam i ja mu dajem osobnu da se ne brine da bi na kraju ispalo ipak ono prvo cega sam se bojao. na jednostavan trik dize ljude i skuplja osobne i bankovne podatke. da bi prodao mobitel sam pristao na ta njegova nadmudrivanja i poslao osobnu da bi na kraju izvukao deblji kraj.

 

 

Potpuno bedasto objašnjenje. Imam tvoje podatke i ako me zajebeš prijavit ću te. Šta doćeš s preslikom osobne u policju i reći češ...ovaj me zajebo.

Osobnu u photoshopu može prepravit na najjače - sve osim slike., a i sliku ako ima volje tako da osobna nije nikakvo jamstvo.

 

Jednostavno i dalje tvrdim da osobna nije nikakvo jamstvo.

 

 

12 godina
offline
Re: "krađa" osobne iskaznice preko whatsapp-a ?
vlado051 kaže...
Klipson kaže...
Ja danas također idem na razgovor u policiju, preporuka od njih još jučer je bila da nazovem Ferratum Bank i da im kažete da vas stave na crnu listu odnosno blokiraju bilo kakve usluge prema vašem oibu. Isto sam napravio sa Vipom i HT-om samo su stavili napomenu da se traži detaljna obrada zahtjeva odnosno osobnih podataka.

sad sam zvao feratum bank i rekli su mi da oni isplacuju novac samo na racun koji je na isto ime kao i osobna tako da od toga nista jer nema koristi od toga

 Radim u bankarskom sektoru....i baš sam to htio reći. Podaci s osobne moraju odogovarat podacima s tekućeg računa.

 

Po meni on s tvojom osobnom ne može ništa. Ne može dići nigdje kredit, ugovorit bilo kakvu uslugu, ili sl...

 

Očito ima neku šemu s osobnom ali mislim da nije vezano za HR ili neku EU državu.

11 godina
offline
Re: "krađa" osobne iskaznice preko whatsapp-a ?
A mozda sa ugovaranjem tih pretplata, koliko vidim svaki je broj mobitela drugaciji...
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: "krađa" osobne iskaznice preko whatsapp-a ?
R36 kaže...
vlado051 kaže...
R36 kaže...

Koja je to sigurnost ako si međusobno pošaljete osobne?? To ne shvačam?? 

 

pa nema nikakve sigurnosti al u slučaju da ga pokrades želi ti dat do znanja da ima tvoje podatke i da te može prijavit na policiju ili naći. nakon toga nisam trebao uopce dalje poslovat s njim kad ti neko nevjeruje i vidi lopova u tebi u najmanju ruku je sumnjiv tip jer ja da se bavim nekim poslom pa u drugima vidim lopove bi se ostavi toga. ali ja i dalje vjerujem da je pošten i da dokazem da sam i ja mu dajem osobnu da se ne brine da bi na kraju ispalo ipak ono prvo cega sam se bojao. na jednostavan trik dize ljude i skuplja osobne i bankovne podatke. da bi prodao mobitel sam pristao na ta njegova nadmudrivanja i poslao osobnu da bi na kraju izvukao deblji kraj.

 

 

Potpuno bedasto objašnjenje. Imam tvoje podatke i ako me zajebeš prijavit ću te. Šta doćeš s preslikom osobne u policju i reći češ...ovaj me zajebo.

Osobnu u photoshopu može prepravit na najjače - sve osim slike., a i sliku ako ima volje tako da osobna nije nikakvo jamstvo.

 

Jednostavno i dalje tvrdim da osobna nije nikakvo jamstvo.

 

 

 

 

pa nego šta s osobnom mu dodju odma na vrata. drugi par rukava ako je krivotvorena.

e sad ako je krivotvorio osobnu da je na isto ime ko i broj računa mislim da bi to moglo bit drugo kazneno djelo. ali i bez nje bi dosli do njega preko broja racuna i mobitela. tako da osobna olakasava policij da se dodje do njega. isto tako kad das nekom osbnu pitanje kome si dao i sta je covjek u stanju napraviti kad ga prevaris. i treca stvar ako ide dalje u krivotvorenje to mu je jos jedan uteg kad ga se uhvati.

 

 

 

15 godina
offline
Re: "krađa" osobne iskaznice preko whatsapp-a ?
vlado051 kaže...
---

 

pa nego šta s osobnom mu dodju odma na vrata. drugi par rukava ako je krivotvorena.

--

 

 

 -zašto bi bila krivotvorena? On dobije presliku osobne osobe 'A', tu sliku pošalje osobi 'B' i osoba B ne može nikako znati da je to osoba X umjesto A, kao ni policija po samoj osobnoj odnosno dođu do tako prevarenih osoba koje su naivno poslale svoje podatke, ali osim ako je prevarant kranje glup, ne šalje svoje podatke. .. nešto sasvim drugo je što kad postoji nalog tad policija+telekom mogu pronaći osobu, ali to je kad već postoji nalog... a ovo je samo prijava, sumnja, .. itd.

-prevarant u pravilu ima ''adresar'' podatke od više osoba koje je prikupio i njih koristi, dok se prevareni međusobno mogu optuživati i tek tad poćinju razumijvati da su svi prevareni.

 

edit: upravo tom ei služi krađa osobnih podataka, tj tad se prevarant predstavlja kao osoba a-b-c.. ne kao x-pravo ime-podaci.

-ako ima bilo kojeg insidera, u bilo kojoj firmi, može.. a insideri rade, za novac, ucjenu, bilo što. Osoba koja upisuje-provjerava podatke na šalteru je ta koja to može i sustav samo predpostavlja da je ta osoba poštena.. ako nije? I bankari kradu samo što se brzo otkrije, dok postoje bezbrojni vip-tcom ugovori koje je napravio tko zna tko.. dok te firme o tome šute jer je.. itd.

-jednostavno, policija mora prihvatiti prijavu ne za samu prevaru nego i pokušaj prevare i nedozvoljeno prikupljanje-zloupotrebu podataka, ali tad je probelm što je te podatke vlasnik dobrovoljno dao dok se tek zloupotrebom može to i tvrditi-dokazati, sama namjera jako teštko... osim brojem prijava koje vode do iste osobe, tad policija zna.. no opet nije to baš procedura koja je uhodana, za koju postoji 'službeno postupanje' pa ovisi kako je spomenuto o nekom inspekotru itd.. (i dalje država slučaj, pri tome nisu ljudi-policija i sl. loši, nego na nivou sustava ništa nije definirano).

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put čet 6.12.2018 16:29 (ihush).
12 godina
neaktivan
offline
Re: "krađa" osobne iskaznice preko whatsapp-a ?
R36 kaže...
vlado051 kaže...
Klipson kaže...
Ja danas također idem na razgovor u policiju, preporuka od njih još jučer je bila da nazovem Ferratum Bank i da im kažete da vas stave na crnu listu odnosno blokiraju bilo kakve usluge prema vašem oibu. Isto sam napravio sa Vipom i HT-om samo su stavili napomenu da se traži detaljna obrada zahtjeva odnosno osobnih podataka.

sad sam zvao feratum bank i rekli su mi da oni isplacuju novac samo na racun koji je na isto ime kao i osobna tako da od toga nista jer nema koristi od toga

 Radim u bankarskom sektoru....i baš sam to htio reći. Podaci s osobne moraju odogovarat podacima s tekućeg računa.

 

Po meni on s tvojom osobnom ne može ništa. Ne može dići nigdje kredit, ugovorit bilo kakvu uslugu, ili sl...

 

Očito ima neku šemu s osobnom ali mislim da nije vezano za HR ili neku EU državu.

 

nebi smjeli s tuđom osbnom ništa dat al bilo je slučajeve gdje su davali što se može provjerit na guglu i po starim novinama. on ima neku šemu za ovdje ili hr jer mislim da osobna vazi za cijelu eu. van eu neznam šta može snjom.

12 godina
offline
"krađa" osobne iskaznice preko whatsapp-a ?

Dakle ovako, cuo sam se s inspektrom i on moli da mu se svi "prevareni" ili nasamareni :-) nazovi to kako hoces jave na mail. Ono sto covjek treba su screenshotovi razgovora (moze i tel broj te imei telefona na koji vas je kontaktirao) i oglasa na koji se lik javio...moze i link oglasa ako je jos aktivan. Naravno i broj telefona od prevaranta s kojeg je kontaktirao.

Svi koji su zainteresirani za prijavu neka mi posalju poruku pa vam dam mail od inspektora....Dakle sto nas je vise, veca je mogucnost da dođu do prevaranta.

 

A sad za sto ce mu osobne? Dosta sam gruntao oko toga i bezbroj je kako i zasto, ali po meni najlogicnije da skuplja veliki broj osobni, te preprodaje dalje.

Za sto ce sluziti? Za prijevaru trecih osoba, i mislim da je malo teze napraviti direktnu štetu osobama od kojih je uzeo osobne. Sad treba vidjeti za sto se moze iskoristiti kombinacija broja racuna i osobne.... Prevare s kripto valutama su mi medju logicnijim izborom za takve malverzacije.

 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: "krađa" osobne iskaznice preko whatsapp-a ?
Wrbex kaže...

A sad za sto ce mu osobne? Dosta sam gruntao oko toga i bezbroj je kako i zasto, ali po meni najlogicnije da skuplja veliki broj osobni, te preprodaje dalje.

Za sto ce sluziti? Za prijevaru trecih osoba, i mislim da je malo teze napraviti direktnu štetu osobama od kojih je uzeo osobne. Sad treba vidjeti za sto se moze iskoristiti kombinacija broja racuna i osobne.... Prevare s kripto valutama su mi medju logicnijim izborom za takve malverzacije.

Možda mu je i ovo na umu: https://www.ferratumbank.hr/?u

12 godina
offline
Re: "krađa" osobne iskaznice preko whatsapp-a ?
kipo kaže...
Wrbex kaže...

A sad za sto ce mu osobne? Dosta sam gruntao oko toga i bezbroj je kako i zasto, ali po meni najlogicnije da skuplja veliki broj osobni, te preprodaje dalje.

Za sto ce sluziti? Za prijevaru trecih osoba, i mislim da je malo teze napraviti direktnu štetu osobama od kojih je uzeo osobne. Sad treba vidjeti za sto se moze iskoristiti kombinacija broja racuna i osobne.... Prevare s kripto valutama su mi medju logicnijim izborom za takve malverzacije.

Možda mu je i ovo na umu: https://www.ferratumbank.hr/?u

 Moguce, ili nesto slicno...ali eno par postova gore covjek je kontaktirao bash feratum...

 

"Ja danas također idem na razgovor u policiju, preporuka od njih još jučer je bila da nazovem Ferratum Bank i da im kažete da vas stave na crnu listu odnosno blokiraju bilo kakve usluge prema vašem oibu. Isto sam napravio sa Vipom i HT-om samo su stavili napomenu da se traži detaljna obrada zahtjeva odnosno osobnih podataka."

15 godina
odjavljen
offline
Re: "krađa" osobne iskaznice preko whatsapp-a ?
vlado051 kaže...

sad sam zvao feratum bank i rekli su mi da oni isplacuju novac samo na racun koji je na isto ime kao i osobna tako da od toga nista jer nema koristi od toga

S obzirom da se ja s Tele2 već 20 dana dopisujem vezano uz povrat novca jer me oni traže kopiju kartice tekućeg računa(!) kao dokaz da sam ja vlasnik računa, što ja ne želim dati iz očitih razloga (na kraju kažu da je dovoljno da se potpišem kraj IBAN-a na zahtjevu, ali dok ne vidim lovu na računu ne vjerujem da neće nešto treće izmisliti), pitanje je kako on Ferratum-u dokazuje da je vlasnik tog računa (točnije, trebao bi dokazati da si ti vlasnik njegovog računa).

 

Doduše, kako se može uplata pratiti do njegovog računa, ni to baš ne igra, ali ako neka banka omogućuje muljanje preko online otvaranja računa, onda može stvarno otvoriti račun na tvoje ime.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
5 godina
neaktivan
offline
"krađa" osobne iskaznice preko whatsapp-a ?

Ovako.... pozdrav svima.

Ja sam se navukao 29.11.... sutradan sam skužio da nešto nije ok te sam ga (kao i većina vas) pokušao kontaktirati... manje više sve je isto bilo kao kod svih...

Odmah sam otišao u nadležnu PP te sam podnio kaznenu prijavu protiv NN počinitelja, te sam prvo telefonski a onda i mailom (da imam pismeni trag) kontaktirao sve operatere kojih sam se mogao sjetit, te se stavio na crne liste. Sad kad sam s užasom pročitao ponudu Ferratum banke poslao sam im mail, da imam pisani trag jer misli da je važno da postoji pisani trag da ste nešto napravili pa koliko-toliko ukoliko do nečeg dođe, možete potvrditi da ste pokušali sve što ste mogli kako bi se u ovakvoj situaciji zaštitili...

Iako do sada nisam imao Facebook - sad sam ga otvorio te objavio post u kojem sam napisao da sam žrtva računalne prijevare... ako krene slati naokolo moje slike i s njima varati ljude, da pokušam spriječiti da mi netko dođe kući ili da ljudi što prije shvate da su prevareni te prijave cijelu priču!!!! Koliko će to biti efikasno... ili koliko je to pametno... stvarno nemam pojma, ni sanjao nisam ovakvo što pa stvarno izmišljam i smišljam kojekakve kombinacije.

Kod podnošenja kaznene prijave rekli su mi da im nije jasno što radi s tim osobnim podacima jer do sada nisu zaprimili prijave o nikakvim financijskim ili nekim drugim protuzakonitim djelima nad osobama koje su u istoj situaciji kao ja... osim naravno ako vam se dogodi da počne slati vaše slike naokolo pa vas počnu zvati bijesne prevarene osobe.

Nadalje, sve što se ovdje savjetuje da se radi... svaka čast... ali svi skupa tapkamo u mraku i mislim da nitko od nas više nije u prilici ništa napraviti, već svatko za sebe se pokušati zaštititi što je više moguće... i skupljati ideje... i nadati se da se ta ista osoba ne čita ovo sve i ne naslađuje se nad našim mukama!!!!!!!!!!

Isto tako, i meni su iz službenih krugova rekli da  je moguće da otvara na inozemnim kladionicama račune kao i da su moguće podaci došli na crno tržište gdje se trguje kojekakvim nelegalnim stvarima pa tako (moguće) sad i našim podacima te se otvaraju računi u kojekakvim bankama i kojekakvim državama... i izrada lažnih kreditnih kartica naravno...

U svakom slučaju mislim da se ovakve situacije na koje smo mi nasjeli trebaju prepričavati kako netko drugi ne bi nasjeo...

Ja se najiskrenije nadam da ovaj/ova ne čita ovo sve i ne skuplja ideje!!!!!!!!

 
1 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
"krađa" osobne iskaznice preko whatsapp-a ?
Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
 
6 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: "krađa" osobne iskaznice preko whatsapp-a ?

 

da ovo je slično ko i ovaj naš slučaj, ali ovi su imali osim kopija osobne i tekućeg računa i punomoć na taj račun pa su mogli osobno podizat te kredite. svejedno nije mi jasno kako je zakonski dozvoljeno da postoje takve banke koje izdaju kredite samo na osnovu kopija osobna i tekućih. to je podložno raznim prevarama i pitanje koliko ce ih jos bit. po tome ispada i da nama mogu isplatiti kredit ali nemogu ga dignut jer nemaju punomoc na nas tekuci racun a onda ta banka po oibu nas tereti da vratimo kredit.

 

druga djelo auto kuća daje auta na lizing na osnovu krivotvorenih potvrda o zaposlenju i platnih lista bez da provjere istinitosti dokumenata i kakvoj se firmi radi ispada da onda svi skupa rade na pljački auto kuće ili neznaju radit svoj posao kako trebaju.

 

a ovo treće nagovoriti ljude da im dižu mobitele i pretplate pa da im predaju te mobitele neznam to mi dodje ko nagovoriti nekog da ti preda novčanik i ovaj ti preda. ili su bili svi skupa u dogovoru pa dijelili novac.

 

to je moj laički pogledat na to a ne mora značit da je to tako bilo

 

 

 

 

15 godina
odjavljen
offline
Re: "krađa" osobne iskaznice preko whatsapp-a ?

Vjerojatno se radi ili o ortaštvu s nekim u banci ili s nekim javnim bilježnikom, pa je su tako došli do punomoći.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
12 godina
neaktivan
offline
Re: "krađa" osobne iskaznice preko whatsapp-a ?
MrBlc kaže...

Vjerojatno se radi ili o ortaštvu s nekim u banci ili s nekim javnim bilježnikom, pa je su tako došli do punomoći.

ili su im oni sami potpisali punomoć samo mi nije jasno u kakvu priču su ih morali uvjeriti da to naprave. navodno su im obećavali zaposlenje i veliku plaću al opet zašto bio mu dao punomoć nad svojim računom.

 

ili je obrnuto da su ovi okrivljenici dali punomoć oštećenima nad svojim računima i onda u tim bankama na osnovu njihove osobne i svojeg računa dobivali lovu direktno na svoj račun.

 

neznam točno o čemu se radi. al ako je ovo drugo onda bi mogli dizat lovu samo sa kopijama osobnih ako javni bilježnik daje punomoć   samo na osnovu osobne i tvog računa i banka isto tako.

 

sve je moguće citam neki direktor dinersa srbije krivo prikaze papire poslovanja i proda diners erte card clubu iz hr za 20 milijuna eura a diners sav u dugovima a 20 milja eura vise nema. i to sam vrh bankarskog sektora si to dozvoljava te prevare a moguće da su imali i suradnike u tom erste clubu onda je i tu na najnizim granama sve moguće. a sve "provjereni" ljudi iz sustava

 

 

 

12 godina
offline
"krađa" osobne iskaznice preko whatsapp-a ?

Ja sam nazalost isto nasjeo na ovo... Poslao sam jer je bilo dosta uvjerljivo pas mater...

 

 

Liverpool is not just a football club,its way of a life.
 
0 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
"krađa" osobne iskaznice preko whatsapp-a ?

Hahah pa koji ku*ac, zar ste stvarno tako naivni?

Moj PC  
3 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: "krađa" osobne iskaznice preko whatsapp-a ?

Lako sada biti general poslije bitke, ali vjerujem da na to nasjedne barem 50% ljudi. Ideš na to da vjeruješ čovjeku, a ne da te može syebati.

Ali ipak je ovo Balkan, tu su šanse 80% da te netko ide syebati.

Dvije su stvari beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran - Einstein
9 godina
neaktivan
offline
Re: "krađa" osobne iskaznice preko whatsapp-a ?

Imao sam identično iskustvo prije više mjeseci. Tijek razgovora po istom obrascu. Sve fino, ljubazno, daj račun za uplatu, ali evo samo radi sigurnosti da si izmijenimo osobne, ja prvi šaljem kao znak povjerenja.

Nisam pristao, nemam screenshotove.

 

Osjećam se loše čitajući ove priče, mogu samo zamisliti kako bi mi bilo da sam nasjeo. Držite se.

13 godina
neaktivan
offline
Re: "krađa" osobne iskaznice preko whatsapp-a ?
Pero Dinamit kaže...

Lako sada biti general poslije bitke, ali vjerujem da na to nasjedne barem 50% ljudi. Ideš na to da vjeruješ čovjeku, a ne da te može syebati.

Ali ipak je ovo Balkan, tu su šanse 80% da te netko ide syebati.

Zato u obzir dolazi samo osobna primopredaja ili eventualno slanje postom i placanje pouzecem. Pa nisam lud da saljem osobnu nekom nepoznatom liku na whatsapp.

15 godina
offline
Re: "krađa" osobne iskaznice preko whatsapp-a ?

Ti nisi, ja nisam, ali druga dvojica jesu. Pogotovo na to vjerujem da padaju mlađi, ne znaju što može biti ako daju osobne podatke neovlaštenim osobama.

Zato ih treba naučiti kako se ponašati u takvim situacijama, a ne da ih uče iz praksi kada već bude prekasno.

Dvije su stvari beskonačne - svemir i ljudska glupost. Za svemir nisam siguran - Einstein
15 godina
offline
Re: "krađa" osobne iskaznice preko whatsapp-a ?
Pero Dinamit kaže...

Ti nisi, ja nisam, ali druga dvojica jesu. Pogotovo na to vjerujem da padaju mlađi, ne znaju što može biti ako daju osobne podatke neovlaštenim osobama.

Zato ih treba naučiti kako se ponašati u takvim situacijama, a ne da ih uče iz praksi kada već bude prekasno.

- mlađi su u definiciji naivniji.. ali realno manji problem ako pod time računamo npr maloljetnike, veći problem su starci, penzići, grupa ljudi koje je lako prevariti i od kojih se nešto može i ukrasti dok istovremeno kad ih se prevari ne znaju što-kako dalje, muči ih pin na mobitelu-bankomatu, pogotovo nešto više od tog. Banalno na ulici prije par mjeseci starici ženska ukrala totinjak tisuća eura, kao policija-falsifikat.. primjer naivnosti koji nema veze s ovom temom ali i to da se starijima nešto i može ukrasti, dok naivnost pa i glupost nisu vezani ni za koju skupinu nit je itko imun.

 

-relanost, 'svijet' je opasan, nije dječji vrtić, internet je dio svijeta, ništa više ali ni manje. Nevažno pri tome koji način, tehnologija, pravila su ista i treba ih ponavljati baš zato da se nauče, razumiju i počnu primjenjivati.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
neaktivan
offline
Re: "krađa" osobne iskaznice preko whatsapp-a ?
Neuk kaže...

Ljudi, koji vam je klinac?

Osobnu iskaznicu vam nema pravo tražiti nitko osim policije. Apsolutno nitko!
Ni u diskoteci, ni u ljekarnoj, ni u banci,.. nigdje!

Pogotovo skeniranje (slikanje) osobne iskaznice (putovnice) i davanje nekom trećem licu.. Pa jeste li normalni ikako?

Odmah prijavljuj u policiju!!
Prijavi ili zloupotrebu osobne ili krađu i vadi novu jer pomoću takvih podataka može dići i kredit na tvoje ime.



P.S. Možda ne bi bilo loše da BUG.hr kao vodeći IT medij u RH opet prečešlja temu sigurnosti i prevara preko interneta jer izgleda da je ta tema uvijek aktualna. A potrebe za time ima kao što vidimo..

 Osobnu iskaznicu te ima pravo tražiti svatko, druga stvar je kome ju je ti MORAŠ pokazati. Moraš ju je pokazat policiji, ne moraš svima ostalima s tim da ako te ja zbog identifikacije (recimo pri sklapanju ugovora) tražim osobnu na uvid ti mi ju ne moraš dati, no isto tako ja ne moram s tobom sklopiti ugovor. Brkaš neke pojmove kao što je morati i htjeti. 

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice