Tutorial za korištenje torrenta

poruka: 56
|
čitano: 80.222
|
moderatori: Lazarus Long, pirat, XXX-Man, DrNasty, vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
16 godina
neaktivan
offline
Tutorial za korištenje torrenta

Tutorial za korištenje P2P (peer-to-peer) i BitTorrent protokola

P2P je način umrežavanja mnogo hostova, laički rečeno, umrežavanja mnogo kompjutera. Tako, za razliku od npr. RapidSharea, torrenti rade na drugačijem principu. Konkretno, RapidShare koristi svoje servere za skladištenje i razmjenu podataka dok putem P2P-a, serveri su sva računala koja su umrežena.

BitTorrent protokol je protokol koji se bazira na P2P djeljenju, znači svatko 'uzima' i 'dijeli' sadržaj. Oni koji 'dijele' sadržaj nazivaju se SEEDERI (od eng. riječi seed; sijati), dok se oni koji 'preuzimaju' sadržaj zovu LEECHERI (od eng. riječi leech; pijavica, krvopija). Bolje je imati što više SEEDERA, a što manje LEECHERA!
Brzina je najvažnija i, može se reći, najproblematičnija stavka BitTorrent protokola zato što u tom protokolu nema servera koji bi mogli dijeliti sadržaj velikim brzinama, već te servere zamjenjuju korisnici BitTorrent protokola (oni koji skidaju sadržaj).
Tu dolazimo do jednostavnog zaključka da će brzina skidanja nekog sadržaja zavisiti prvo o omjeru SEEDERA i LEECHERA, a tek onda o brzini vaše internet veze i nekakvog podešavanja programa za skidanje.

>>>Zato zapamtite, brzina ovisi o omjeru SEEDERA i LEECHERA!<<<

Da se opet vratim na početak...
Da bi mogli downloadati neki legalan sadržaj, trebate imati internet konekciju i neki bittorent klijent - program za downloadanje sadržaja.
Da biste pronašli sadržaj koji biste željeli downloadati, kao npr. neku besplatnu igricu, trebate skinuti torrent fajl sa nekog od trackera (tracker je baza torrent fajlova).
Meni je osobno najdraži tracker ThePirateBay na kojem se mogu skinuti legalni sadržaji, kao npr. Open Office.
Kada ste pronašli sadržaj koji želite skinuti te ste skinuli torrent fajl, treba vam i bittorent klijent, tj. posrednik, preko kojeg ćete skinuti taj sadržaj jer torrent sam po sebi sadrži samo informacije o tom sadržaju.
Meni osobno najdraži bittorrent klijent je µtorrent, kojeg možete skinuti besplatno na ovom sajtu.
Kada imate i µtorrent, onaj torrent fajl koji ste skinuli s trackera samo ubacite u µtorrent i skidanje će automatski započeti. Sadržaj koji ste downloadali po spremit će se u datoteku koju odredite, pritiskom na Options -> Preferences -> Directories. U ona prva dva polja treba upisati mjesto na koje hoćete da torrent spremi sadržaj.

>>>Molio bih sve koji skidaju i koji će skidati sadržaj, a imaju neograničen internet promet, da ratio (omjer) drže barem iznad 0.4, tj. da dijele sadržaj koji su skinuli i drugima.<<<


Tutorial za ubrzavanje bittorrent klijenta

Nekima se događa da, iako je omjer S (seedera) i L (leechera) dosta dobar, brzina svejedno nije dosta velika. Ako je tako, provjerite da li vam je pri dnu µtorrenta zeleni kružić s kvačicom. Ako je, sve je u redu, a ako je žuti trokutić ili crveni kružić s x u sredini, nešto nije u redu.Tome može biti više razloga, a najčešće port nije dobro forwardan (iskonfiguriran). Da bi dobro forwardali port, posjetite OVU stranicu. Tu odaberete svoj router (ona stvarčica što stoji pored telefona i kojoj strši antenica), zatim od ponuđenih programa µtorrent i samo slijedite upute.

Na kraju, poželjno je provjeriti da li vam je port dobro forwardan, a to možete tako da u µtorrentu kliknete na Options -> Speed Guide -> Test if port is forwarded properly. Treba vam se javiti stranica u vašem defaultnom browseru i treba pisati "OK! Port (broj porta) is open and accepting connections." Ako tako piše, sve je u redu.

Omjer seedera i leechera Omjer seedera i leechera
Odabir datoteke za spremanje sadržaja Odabir datoteke za spremanje sadržaja
Što veći ratio to bolje! Što veći ratio to bolje!
Stan: Mr. Garrison, haven't you noticed that Timmy is retarded? Mr. Garrison: Don't call people names Stan!
Poruka je uređivana zadnji put ned 15.3.2009 20:08 (i_rambo_plache).
Moj PC  
42 1 hvala 34
15 godina
offline
RE: Tutorial za korištenje torrenta
pa kako mi je ovo promaklo??

sticky svakako
16 godina
neaktivan
offline
Tutorial za korištenje torrenta

Odličan post. Siguran sam da će pomoći mnogim početnicima. Stoga sticky!

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Tutorial za korištenje torrenta

Samo da kazzem ne dowloadujem preko torrenta puno ustvari nikako ali gledao sam reultate testiranja i

1st je BitComet

2ndBitLord

3rd utorrent

ali nisu prevelike razlike naravno seedovi i leecheri imaju najvedcu ulogu

;D

Victory,the lion roarce once more!
 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Tutorial za korištenje torrenta

možeš molim te objasniti što zače slotovi? ono unlimited, 2,4 etc

 

tnx

 

inače tutorial ti je super!!!

Hvala mami i tati koji su me napravili, jer da me nema mnogo ljudi bi bilo u velikoj zabludi!!!
 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Tutorial za korištenje torrenta

Mene zanima koliki ratio (omjer) treba biti na privatnim torrentima, znam da što veći, ali koliko velik po torrentu? Uglavno me zanima kako to ide na privatnim torrentima?

I don't need sex government fuck me everyday.
Poruka je uređivana zadnji put pet 21.8.2009 6:46 (Razer_Copperhead).
 
0 0 hvala 0
15 godina
online
RE: Tutorial za korištenje torrenta
razer kad skines neku datoteku s privatnog trackera to jest torrenta onda najmanje seedaj 24 sata :)...i bit ce ti sve uredu s ratiom
15 godina
protjeran
offline
RE: Tutorial za korištenje torrenta
Razer_Copperhead kaže...

Mene zanima koliki ratio (omjer) treba biti na privatnim torrentima, znam da što veći, ali koliko velik po torrentu? Uglavno me zanima kako to ide na privatnim torrentima?

treba biti veci ili jednak datoteki koje si skinuo ako skines 700mb i odseedas 700mb ratio ce ti biti povoljan zanci 1.0 stoga bolje seedat kolko ide

cim dulje na linuxu to bolje za moje zivce i zdravlje nadam se da ce te i vi to shvatiti PO PREPORUCI DOKTORA LUKE KOVACA
14 godina
neaktivan
offline
Tutorial za korištenje torrenta

brzina skidanja nekog sadržaja zavisiti prvo o omjeru SEEDERA i LEECHERA, a tek onda o brzini vaše internet veze.

Imam samo jedno pitanje ja imam internet koji postiže 2mb/s znaći li to da na tih 2 mb/s seederi dodaju još brzinu svog interneta za vrijeme downloadanja nekog sadržaja?

novi sam pa se još ne kužim

 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Tutorial za korištenje torrenta
D3nnis kaže...

možeš molim te objasniti što zače slotovi? ono unlimited, 2,4 etc

 

tnx

 

inače tutorial ti je super!!!

neznam kako da ti drugačije objasnim, pa ću pokušati primjerom.

ako staviš max 5 slotova, to znači da nemožeš downloadati više od 5 stvari odjednom. ta opcija se koristi kako bi se downloadalo većom brzinom.

Razer_Copperhead kaže...

Mene zanima koliki ratio (omjer) treba biti na privatnim torrentima, znam da što veći, ali koliko velik po torrentu? Uglavno me zanima kako to ide na privatnim torrentima?

ovisi.

na THR-u (Torrent HR) postoje skupine usera. Oni koji su downloadali do 10Gb, oni koji su downloadali od 10 do 50 i sl. ova prva skupina (<10Gb) ne treba držati ratio, svi poviše 10Gb skinutog sadržaja MORAJU imati minimalno 0.3 ratio.  Inače se preporuča ratio 1.0 (primjer, skineš 10Gb, uploadaš također 10Gb)

Ratio ovisi o trackeru... neki privatni trackeri nemaju minimalni ratio (pr. Demonoid.).

acmilan0083 kaže...

brzina skidanja nekog sadržaja zavisiti prvo o omjeru SEEDERA i LEECHERA, a tek onda o brzini vaše internet veze.

Imam samo jedno pitanje ja imam internet koji postiže 2mb/s znaći li to da na tih 2 mb/s seederi dodaju još brzinu svog interneta za vrijeme downloadanja nekog sadržaja?

novi sam pa se još ne kužim

veza brzine interneta i skidanja sadržaja pomoću torrenta:

tih 2mbps znači da nemožeš skidati više od 2mbps ni pod kojim uvjetima. Brzina torrenta ne ovisi o tomu, jer nisam još čuo da je ikomu torrent išao 2mbps. Nešto što se smatra normalnom brzinom torrenta je ~400kbps.

ponavljam, BRZINA INTERNET VEZE OZNAČAVA ISKLJUČIVO (!) MAKSIMALNU MOGUĆU BRZINU DOWNLOADANJA SADRŽAJA.

 

Djevojke postaju žene kada duboko u sebi osjete čvrsti razlog za to. :)
16 godina
offline
Tutorial za korištenje torrenta

Vidim da se kod vas raspravlja o Torrent protokolu. Zanima me postoji li način kako za određenu skupinu umreženih računala koja rade pod XP-om zabraniti Torrent protokol?! Ako postoji neki način bio bih Vam jako zahvalan da mi pomognete!

...ali sutra, dragi moj Samsone, trofej i slava neće nas zaobići!
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Tutorial za korištenje torrenta

kad odaberem onu stranicu za forward,i modem iz liste otvori se ovo wtf

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
RE: Tutorial za korištenje torrenta

Pa klikni na Clik Here

TrustNo1
16 godina
odjavljen
offline
RE: Tutorial za korištenje torrenta
Miki77 kaže...

Pa klikni na Clik Here

i opet ništa ne dobijem,nekakav program se spominje za skidanje,nigdje nema mitorenta

16 godina
odjavljen
offline
Tutorial za korištenje torrenta

skinuo PFconfig i ništa,nije besplatan i uopće nema mog rutera,zna netko kako napravit taj forward?

Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
RE: Tutorial za korištenje torrenta
M4X kaže...

kad odaberem onu stranicu za forward,i modem iz liste otvori se ovo wtf

U gornjem desnom kutu ti piše 'Click here to skip this advertisment'. To klikni.

Koga svrbi, taj se češe... ~~~ Pička, šolja, kurac
16 godina
odjavljen
offline
RE: Tutorial za korištenje torrenta
i_rambo_plache kaže...
M4X kaže...

kad odaberem onu stranicu za forward,i modem iz liste otvori se ovo wtf

U gornjem desnom kutu ti piše 'Click here to skip this advertisment'. To klikni.

i opet ništa,dobim popis nekakvih programa i igara-hrpa

16 godina
neaktivan
offline
RE: Tutorial za korištenje torrenta
M4X kaže...
i_rambo_plache kaže...
M4X kaže...

kad odaberem onu stranicu za forward,i modem iz liste otvori se ovo wtf

U gornjem desnom kutu ti piše 'Click here to skip this advertisment'. To klikni.

i opet ništa,dobim popis nekakvih programa i igara-hrpa

Evo ti LINK

Koga svrbi, taj se češe... ~~~ Pička, šolja, kurac
16 godina
odjavljen
offline
RE: Tutorial za korištenje torrenta
i_rambo_plache kaže...
M4X kaže...
i_rambo_plache kaže...
M4X kaže...

kad odaberem onu stranicu za forward,i modem iz liste otvori se ovo wtf

U gornjem desnom kutu ti piše 'Click here to skip this advertisment'. To klikni.

i opet ništa,dobim popis nekakvih programa i igara-hrpa

Evo ti LINK

našo sam ali ja imam utorrent na hrvatskom,i nije uopće nariktano kako je tu prikazano,mogao bi nešto krivo napravit

inače čemu služi to forwardanje?

16 godina
neaktivan
offline
RE: Tutorial za korištenje torrenta
M4X kaže...

našo sam ali ja imam utorrent na hrvatskom,i nije uopće nariktano kako je tu prikazano,mogao bi nešto krivo napravit

inače čemu služi to forwardanje?

onda promijeni jezik na engleski.

 

ma riječ je zapravo o otvaranju porta koje se može napraviti i na neke jednostavnije načine-

Djevojke postaju žene kada duboko u sebi osjete dovoljno čvrst razlog za to.
16 godina
offline
Tutorial za korištenje torrenta

Ima gdje link o tome kako napravit torrent, vidio sam tu na forumu, al ne mogu pronac..

Poruka je uređivana zadnji put čet 28.1.2010 14:31 (Batista).
 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Tutorial za korištenje torrenta

Odlican tutorial.

 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
Tutorial za korištenje torrenta

pozz evo zanima me nesto sam mislio downlodat sa torrenta i ima oko 1200 seed i oko 500 leec,pa me zanima jeli to dobar omjer???

errando discimus
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
offline
RE: Tutorial za korištenje torrenta
laki-cakija kaže...

pozz evo zanima me nesto sam mislio downlodat sa torrenta i ima oko 1200 seed i oko 500 leec,pa me zanima jeli to dobar omjer???

Omjer seeda i peera(lecheri) uopće ne mora biti limitiran brojem. Najbitnije je da je brzina dobra. Tako da se može desiti da s 20 seedera povučeš maksimalno moguće koliku brzinu veze imaš, dok recimo sa 100 seedera možeš imati slabu brzinu tek oko 20kbps. Tako da ako tražiš na javnim trackerima gledaj da je što više seeda, a ako si na privatnima onda ti to neće puno značiti jer su brzine puno veće.

16 godina
neaktivan
offline
RE: Tutorial za korištenje torrenta
ParaNO1d kaže...
laki-cakija kaže...

pozz evo zanima me nesto sam mislio downlodat sa torrenta i ima oko 1200 seed i oko 500 leec,pa me zanima jeli to dobar omjer???

Omjer seeda i peera(lecheri) uopće ne mora biti limitiran brojem. Najbitnije je da je brzina dobra. Tako da se može desiti da s 20 seedera povučeš maksimalno moguće koliku brzinu veze imaš, dok recimo sa 100 seedera možeš imati slabu brzinu tek oko 20kbps. Tako da ako tražiš na javnim trackerima gledaj da je što više seeda, a ako si na privatnima onda ti to neće puno značiti jer su brzine puno veće.

Naravno da visok S/L omjer ne garantira veliku brzinu skidanja, ali omjer je bitan i dobar omjer će u 99% slučajeva rezultirati visokom brzinom. Broj seedera nije toliko bitan koliko omjer, no danas je P2P toliko rasprostranjen da (barem kod mene) rijetko kad bude brzina ispod 200 kB/s, bilo da skidam popularne torretne, bilo da skidam neke zaboravljene... Sva sreća, u svijetu upload od 100+ kB/s nije neobičan tako da su danas često torrenti brzi.

 

@ laki - 1200 seedera naprema 500 leechera je vrlo dobar omjer i trebao bi ti se skidati vrlo brzo.

~~~P*čka, šolja, k*rac~~~
14 godina
neaktivan
offline
RE: Tutorial za korištenje torrenta
i_rambo_plache kaže...
ParaNO1d kaže...
laki-cakija kaže...

pozz evo zanima me nesto sam mislio downlodat sa torrenta i ima oko 1200 seed i oko 500 leec,pa me zanima jeli to dobar omjer???

Omjer seeda i peera(lecheri) uopće ne mora biti limitiran brojem. Najbitnije je da je brzina dobra. Tako da se može desiti da s 20 seedera povučeš maksimalno moguće koliku brzinu veze imaš, dok recimo sa 100 seedera možeš imati slabu brzinu tek oko 20kbps. Tako da ako tražiš na javnim trackerima gledaj da je što više seeda, a ako si na privatnima onda ti to neće puno značiti jer su brzine puno veće.

Naravno da visok S/L omjer ne garantira veliku brzinu skidanja, ali omjer je bitan i dobar omjer će u 99% slučajeva rezultirati visokom brzinom. Broj seedera nije toliko bitan koliko omjer, no danas je P2P toliko rasprostranjen da (barem kod mene) rijetko kad bude brzina ispod 200 kB/s, bilo da skidam popularne torretne, bilo da skidam neke zaboravljene... Sva sreća, u svijetu upload od 100+ kB/s nije neobičan tako da su danas često torrenti brzi.

 

@ laki - 1200 seedera naprema 500 leechera je vrlo dobar omjer i trebao bi ti se skidati vrlo brzo.

meni skida prosjecno 200kb/s

errando discimus
13 godina
neaktivan
offline
Tutorial za korištenje torrenta

JEL ima koja stranica di se moze nabavit invite za neki tracker ???? MENi treba TL ...sto se ticeteme super je...

DAzz
 
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
RE: Tutorial za korištenje torrenta
dirtygamer kaže...

JEL ima koja stranica di se moze nabavit invite za neki tracker ???? MENi treba TL ...sto se ticeteme super je...

 Evo ovdije:

http://www.bug.hr/forum/topic/ostalo/razmjena-pozivnica-privatne-trackere/17257.aspx

Tražim pozivnicu za yuwabits.net pa ko hoće poslati neka mi pošaljepm
14 godina
neaktivan
offline
Tutorial za korištenje torrenta

mozda ovo nije tema za moje pitanje ali evo...

npr moj frend zivi oko 300 M od mene i skidamo isti torrent i njemu brzina 500/kb a meni 200/kb ????

errando discimus Ła&amp;amp;amp;amp;amp;amp;#167;t
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
neaktivan
offline
RE: Tutorial za korištenje torrenta
laki-cakija kaže...

mozda ovo nije tema za moje pitanje ali evo...

npr moj frend zivi oko 300 M od mene i skidamo isti torrent i njemu brzina 500/kb a meni 200/kb ????

 ovisi kakav internet imate, a ako i imate isti internet ovisi koji ste onda paket uzeli

Tražim pozivnicu za yuwabits.net pa ko hoće poslati neka mi pošaljepm
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice