10 savjeta za zdraviji krvni tlak

poruka: 59
|
čitano: 68.668
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "10 savjeta za zdraviji krvni tlak".
14 godina
offline
Re: 10 savjeta za zdraviji krvni tlak
silvio3105 kaže...
BMI je kao prosjek. Samo neka mjera koja radi na uskom krugu ljudi.

 Ne samo bmi već svi ovi grafovi, mjerila i kazala, preporuke i brojke, decilitri i postotci, preporučene dnevne doze i intervali referentnih vrijednosti - sve se baždari po Joži Manoliću.

Ovaj potpis nije u skladu s propisima.
7 godina
online
Re: 10 savjeta za zdraviji krvni tlak
torrente kaže...

ja za dobar tlak mogu zahvaliti i mudrom izboru družice za koju bi danas dao bubreg..i mudo da mi greškom otkinu uz bubreg.  one postoje, tu su oko nas, samo treba imati dobar algoritam tokom izbora.

inače ostanete doživotno istraumatizirani i šetate usamljenički cuceka po nasipima.

A u tom slučaju opet šetaš cucka po nasipu, samo udvoje s boljom polovicom - jer đubre se uvrijedi ako mu guzica ne vidi puta svaka dva sata jer eto mora šnjofat uokolo i zapišavat, naravno uz čim više keksića i kožica.

Ukratko - nemojte zavaravat mladiće, šetali budu pasa kak god 

 

 

 

Eto, tek tolko da se sad mladići ne bi počeli masovno kvalitetno ženit u nadi da će izbjeći fleksicu i vodanje cucka - život je patnja kak god okreneš 

 

 

(zezam se, da ne bi netko ozbiljno shvatio)

 

umjereno intelektualno oštećen i ponosim se time
15 godina
offline
Re: 10 savjeta za zdraviji krvni tlak
Ako ne možeš 10 pravilnih sklekova, 3 zgiba (brada iznad štange, spustiti se do posve ispruženih ruku) i 10 čučnjeva (do pravog kuta, ne niže), nešto nije u redu s tvojom kilažom ili mišićima. Ova metoda je bolja od mjerenja kilaže.
Btw, tlak se povećava za vrijeme vježbanja, ne samo puls. Npr kod mene mirovanje 120/80, puls 45. Teži trening tlak 150/90, puls 150. Ali se brzo nakon vježbanja smiri i spusti. Tlak i puls su dinamičke varijable, a standardno mjerenje je u mirovanju.
Btw blizu sam 50 god a mogu puuno više od navedenog minimuma, 10x više. I da, IT, za kompom skoro cijeli dan. Umjereni trening ako je redovit (svaki drugi dan) čini čuda.
Idi i radi nešto korisno!
 
4 0 hvala 0
2 godine
offline
Re: 10 savjeta za zdraviji krvni tlak
torrente kaže...

ja:

+50

- puls mi uvijek isti 55 do 60. ako baš mirujem 52... testirao sam.. ako se zatrčim uz stubište.. nategnem ga na 66

 

kako to?

 

To nije zdravo

Kad bude +60 pacemaker slijedi  

 

Liječnicima s foruma želim sretan Hrvatski dan liječnika...

合氣道 Konačni cilj svih živih bića je neprestana potraga za srećom. Znanstveno dokazano na miševima.
5 godina
offline
Re: 10 savjeta za zdraviji krvni tlak
Keso kaže...
Ako ne možeš 10 pravilnih sklekova, 3 zgiba (brada iznad štange, spustiti se do posve ispruženih ruku) i 10 čučnjeva (do pravog kuta, ne niže), nešto nije u redu s tvojom kilažom ili mišićima. Ova metoda je bolja od mjerenja kilaže.
Btw, tlak se povećava za vrijeme vježbanja, ne samo puls. Npr kod mene mirovanje 120/80, puls 45. Teži trening tlak 150/90, puls 150. Ali se brzo nakon vježbanja smiri i spusti. Tlak i puls su dinamičke varijable, a standardno mjerenje je u mirovanju.
Btw blizu sam 50 god a mogu puuno više od navedenog minimuma, 10x više. I da, IT, za kompom skoro cijeli dan. Umjereni trening ako je redovit (svaki drugi dan) čini čuda.

 Ja imam 48. U teretani od 17. Nikad zapalio cigaretu, jedna čaša šampanjca za Novu je moj kompletni unos alkohola godišnje. IT desk job. Imam tlak oko 140/85 od teenage godina. Puls u mirovanju oko 52, nerijetko i 48. Bio u dobroj aerobnoj kondi sa 95 kg, ili full u treningu snage sa blizu 120 kg. Ovo kaj ti navodiš napravim bez problema i u "teškoj" fazi. Tlak pod kontrolom držim Piramilom zadnjih 5 godina. Ali jbg, stari imao nekoliko srčanih i moždanih (prvi dok je bio mlađi nego sam ja sad), buraz ima 2 premosnice. Obojica strastveni pušači, alkohol ajmo reći prosječno. Nemreš protiv genetike, možeš koliko toliko smanjiti rizike.

13 godina
offline
10 savjeta za zdraviji krvni tlak

Nažalost, toliko toga je krivo u članku, i pokazuje kako današnja medicina živi u 70-tim godinama što se tiče zdrave prehrane i shvaćanja kardiovaskularnih bolesti. Ne mogu se načuditi današnjim liječnicima koji nikako da uvaže nove spoznaje o štetnosti ugljikohidrata i šećera na krvožilni sustav i općenito na hormonalne promjene u tijelu potaknute konstantno previsokim dozama inzulina. A laži o štetnosti zasićenih masnih kiselina idu toliko daleko da se čak u jednom trenu tvrdilo da je majčino mlijeko štetno za dijete. To srećom danas više ne tvrde, ali sve je više dokaza i studija koje govore da zasićene masne kiseline nemaju nikakve veze s porastom kardiovaskularnih bolesti, kao na primjer ova studija:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20071648/

Također, visok krvni tlak sigurno nije kronična bolest, nego je uvijek posljedica nečega, kao što je to i dijabetes tipa 2. Masa ljudi se skida sa lijekova i inzulina, ali to nekako našim doktorima promiče ili šute ne bi li ostali u službi proizvođača lijekova za te bolesti. Potražite si dokumentarac 'Fat fiction' na yt. 

Da ukratko rezimiram - ogroman porast kardiovaskularnih bolesti krenuo je uvođenjem šečera, procesirane hrane i 'biljnih' ulja tipa suncokretovo, repičino i sličnih derivata, te nevjerojatnim savjetima da treba jesti 5-6 puta dnevno malih obroka. A tu je na kraju i piramida prehrane, koja je dobra jedino ako se gleda naopačke. A konačno, za zdravlje čovjeka nije pitanje samo što jesti nego i kada, jer nismo stvoreni da non stop jedemo, već i da velik dio dana i ne jedemo. Svakome se preporuča povremeni post, a o dugotrajnom postu imam samo riječi hvale, jer biokemija koja se tada događa nevjerojatna je. 

Fast and feast je ono za što smo stvoreni.

Ovo sve pričam i iz osobnog iskustva. Skinu sam 15kg u vrlo kratkom roku prebacivanjem metabolizma postom tako da sam u stanju brzo sagorjeti masti (u zalihama ali i u prehrani) ulaskom u ketozu. Osjećam se nikad bolje nema više bolova u ramenu, koljenima, bolje vidim, spavam, nema kroničnog umora, sve u svemu drugi sam čovjek. I naravno, krvna slika odlična, tlak za pet, a jedem dnevno nekoliko žličica maslaca, kuham na svinjskoj masti i jedem maslinovog ulja u jako velikim količinama. 

Poruka je uređivana zadnji put ned 26.2.2023 21:28 (guslac).
 
6 0 hvala 0
14 godina
offline
10 savjeta za zdraviji krvni tlak

vec vidim clanak za 10 godina:

 

normalan krvni tlak je ispod 100/65!

 

samo rokajte tablete, za tlak, za kolestrol, za ciscenje jetre, za propuhivanje mozga, za "stojka" da stoji, za bakterije u crijevima, za spustanje temperature, za podizanje imuniteta, za ovo i ono... bitno da se trosi, bitno da se prodaje...nije bitno ako je tableta stetna, imamo drugu za ponistavanje posljedica prve, samo ta druga za sobom vuce trecu, itd...

 

ne volim teorije zavjere, ali neki put ipak treba ukljuciti mozak i kriticko razmisljanje.

 
7 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: 10 savjeta za zdraviji krvni tlak
Šećeri su gori od pušenja i alkohola zajedno. Zbog bombardiranja tijela enormnim količinama šećerau današnjoj prehrani i nekretanja, dijabetes raste eksplozivno poput epidemije. Ali o tome se slabo informira javnost pa ovo što guslac priča zvuči kao nešto neobično, iznenađujuće, a točno je i logično.
Idi i radi nešto korisno!
2 godine
offline
Re: 10 savjeta za zdraviji krvni tlak
flash6 kaže...

 

 

ne volim teorije zavjere, ali neki put ipak treba ukljuciti mozak i kriticko razmisljanje.

 Slažem se, ali i nešto kvalitetno pročitati iz područja medicinske znanosti. 

 

Naglo gubljenje kilograma nije zdravo za organizam, koliko god netko lupao o tome. New age žderanje mesa i masnoće ne može biti zdravo, već je i to proizvod "kritičkog" razmišljanja bolesnih umova s weba.

Jedino smanjenje porcija tanjura, brojanje kalorija i redovita umjerena tjelovježba održava organizam zdravim.

 

Zašto se uopće dovesti u situaciju da netko mora "skidati" 15 kg za mjesec dana ?!

 

SVE možete jesti, jedite raznoliko, ali pazite na unos i potrošnju kalorija, pa ni nećete doći u priliku skidati višak kilograma.

 

合氣道 Konačni cilj svih živih bića je neprestana potraga za srećom. Znanstveno dokazano na miševima.
14 godina
offline
Re: 10 savjeta za zdraviji krvni tlak
Iscidite 2 limuna ujutro.
 
1 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: 10 savjeta za zdraviji krvni tlak
Zaporožac kaže...

 

Zašto se uopće dovesti u situaciju da netko mora "skidati" 15 kg za mjesec dana ?!

 

SVE možete jesti, jedite raznoliko, ali pazite na unos i potrošnju kalorija, pa ni nećete doći u priliku skidati višak kilograma.

 

 Zapravo ja jedem sve, nisam uopće na keto dijeti ili nečem sličnom. Ovu kilažu sam skinuo brzo čisto slučajno, nije bio to cilj. No kad ti tijelo počne sagorijevati masne naslage, stvar ide toliko brzo da čak moraš malo i usporiti. Sad jedem sve, ali u svoje vrijeme. Ipak, naglasak je na čim šarenijem povrću i prirodnim masnoćama. Kad je fešta, onda itekako puno pojedem, da se ljudi oko mene čude kako sam tak mršav a toliko jedem. S druge strane, dam tijelu i odmora, pa onda ponekad skoro 24 sata ne pojedem ništa. I to bez ikakvih napora i osjećaja gladi. Imam 50 godina, i odlučio sam ući u starost zdrav, mršav ali ne i slab, pa zato svakodnevno vježbam 20-tak minuta razne vježbe u podrumu, a tjedno odem igrati i nogomet sa podosta mlađom ekipom, a od većine njih puno više mogu pretrčati i brži sam na terenu.

Poruka je uređivana zadnji put ned 26.2.2023 22:27 (guslac).
15 godina
offline
Re: 10 savjeta za zdraviji krvni tlak
Dva identična blizanca unose isti broj kalorija. Jedan izbjegava šećere, drugi ih konzumira. Prvi mršavi, drugi se deblja. Kako je to moguće ako je broj kalorija identičan?
Postoji nešto puno važnije od kalorija, a to je brzina kojom namirnica postaje spremna dati energiju. Jednostavni šećeri su odmah spremni i stvaraju nagli impuls, šiljak viška energije koji se ne može potrošiti u kratkom vremenu i zato se deblja. Čak i da drugi unosi manje kalorija, a onaj prvi više, opet bi ovaj drugi (manje kalorija, ali su iz šećera) bio sve deblji i deblji dok ne eksplodira ;) .
Idi i radi nešto korisno!
Poruka je uređivana zadnji put ned 26.2.2023 22:32 (Keso).
15 godina
offline
Re: 10 savjeta za zdraviji krvni tlak
"Iscidite dva limuna ujutro"
Dobro. A imate li sličnu vježbu i za noge? :)
Idi i radi nešto korisno!
13 godina
offline
Re: 10 savjeta za zdraviji krvni tlak
flash6 kaže...

vec vidim clanak za 10 godina:

 

normalan krvni tlak je ispod 100/65!

 

samo rokajte tablete, za tlak, za kolestrol, za ciscenje jetre, za propuhivanje mozga, za "stojka" da stoji, za bakterije u crijevima, za spustanje temperature, za podizanje imuniteta, za ovo i ono... bitno da se trosi, bitno da se prodaje...nije bitno ako je tableta stetna, imamo drugu za ponistavanje posljedica prve, samo ta druga za sobom vuce trecu, itd...

 

ne volim teorije zavjere, ali neki put ipak treba ukljuciti mozak i kriticko razmisljanje.

 Tak je..slažem se..

Kad sam tamo  davnih 86-87 išao u Srednju medicinsku..ucili su nas da je normalan tlak 120/80..(cuvam još knjige od tad,išao provjeriti.)..sad samo smanjuju vrijednosti da možemo na tablete...

Tad su nas ucili da je normalni šecer 8,a danas je vec na 6 ili cak negdje piše i 5...pa ti reci

 

Lani sa svoje 53 g  idem na sistematski u jednu nasu polikliniku..i nakon svega,veli meni doktorica imate 190cm i 90kg..blago ste mi pretili.....

 

Inace nekad ne tako davno kad su ljudi imali tlak,lijepo su otišli barbiru (brici,brijaču),koji im je pustio malo krvi i tlaka više nema..cista fizika..kakve tablete i sl..

Zato odem dat krv bar 3 puta godišnje..i tlaka nema

Poruka je uređivana zadnji put ned 26.2.2023 23:21 (Berkut).
14 godina
offline
10 savjeta za zdraviji krvni tlak

Sve su to u redu preporuke, samo prije jedno 10-tak godina krvni tlak od npr. 140/80 se smatrao tek graničnim tlakom bez potrebe za liječenjem, a od 120-129 nije bilo govora o povišenom gornjem tlaku. Osim toga, jedno je imati blago povišen tlak zbog načina života, a drugo hipertenziju zbog, npr, bolesti srca, a treće zbog korone ili nekog virusa, a četvrto zbog nervoze...

Ja sam od svoje 19. do 35. godine snizio tlak sa 160/90 na 120/70 bez iti jednog lijeka. Plivao na bazenu i smršavio 20-tak kg, dok sam istovremeno bio u žutom BMI u kakvom sam vječito. Mislim da su u zelenom BMI uglavnom samo sportaši, a osim toga taj BMI je toliko individualan, da bi se za svakog čovjeka posebno trebala raditi tablica sa bojama za njega :-)

Npr, ako imaš 10kg viška i ne vježbaš pa u 2 godine smršaviš 5kg i nabiješ i sagradiš neke mišiće, kilaža će ti biti skoro jednaka, a osjećat ćeš se 10 puta bolje, a reći će ti da imaš 10kg viška.

Moj PC  
6 0 hvala 0
4 godine
offline
10 savjeta za zdraviji krvni tlak

11. savjet

 

Neka se svatko drži svoje struke!

Diploma sa studija medicinskih znanosti ne znači da je diplomant stručan u svim granama medicinskih znanosti.

 
3 0 hvala 0
4 godine
offline
Re: 10 savjeta za zdraviji krvni tlak

Što dalje - sve mi je manje jasna vaša uređivačka politika...?

Prije trideset godina bili ste časopis za računarstvo, danas se petljate i u automobilizam, medicinu, astronomiju...

Zašto onda ne i astrologiju?

ChatGPT također može generirati i dnevni horoskop.

Kad ga namjeravate uvesti...?

4 godine
offline
Re: 10 savjeta za zdraviji krvni tlak

...

Poruka je uređivana zadnji put pon 27.2.2023 2:22 (MladenBan).
10 godina
offline
10 savjeta za zdraviji krvni tlak

 

Doc je doktor medicine. Naravno, da se ne žiki u sve domene medicine podjednako.

Zato i postoji specijalizacija.

 

Međutim, doktor znanosti, ako je pravi, a našDoc to svakako jest, ima itekako znanja da žemo pisati ovakve textove.

I to ne bilo kakve textove, nego vrlo kvalitetne, zanimljive i uvijek sa dozom humora. Mnogi vole čitati njegove textove.

Najvažnije od svega Doc, spašava ljudske živote i zdravlje ljudi. Cijeli svoj život posvetio je tome.

 

BUG je medij za kompjutere i tehnologiju. A, kompjuteri su danas svagdje pristutni. Znači, BUG obuhvaća široke teme.

Npr. kada je bilo u medijima aktualno koji ratni avion uzeti za HRZ, Drago je napisao vrlo kvalitetne textove vezano za razmatrane avione.

Štoviše, iz Saab-a su na prezenetaciju vezano za Gripene, pozvani su upravo naši bugovci.

 

Na Bug On Line-u i u samom print izdanju, nalaze se vrlo kvalitetni textovi koji se nigdje drugdje ne mogu pročitati.

dzg
Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: 10 savjeta za zdraviji krvni tlak
Netko je spomenuo hodanje u lošem kontekstu, kao prelagano je. Zamisli se da hodaš noseći vreću cementa od 50kg pa malo uzbrdo. Tako je pretiloj osobi s 50kg viška. S nečim treba početi, pa svaki put malo više (iznimno bitno zapisati i povećavati pomalo, osluškivati svoje tijelo). Mislim da je pretiloj osobi hodanje odličan početak. Može povećavati minute ili nagib uzbrdice. Kad uzbrdica postane prelagana, recimo penješ Sljeme kao od šale, spreman/na si za sljedeći nivo.
Idi i radi nešto korisno!
 
3 0 hvala 0
2 godine
offline
Re: 10 savjeta za zdraviji krvni tlak
guslac kaže...
 Zapravo ja jedem sve, nisam uopće na keto dijeti ili nečem sličnom. Ovu kilažu sam skinuo brzo čisto slučajno, nije bio to cilj. No kad ti tijelo počne sagorijevati masne naslage, stvar ide toliko brzo da čak moraš malo i usporiti. Sad jedem sve, ali u svoje vrijeme. Ipak, naglasak je na čim šarenijem povrću i prirodnim masnoćama. Kad je fešta, onda itekako puno pojedem, da se ljudi oko mene čude kako sam tak mršav a toliko jedem. S druge strane, dam tijelu i odmora, pa onda ponekad skoro 24 sata ne pojedem ništa. I to bez ikakvih napora i osjećaja gladi. Imam 50 godina, i odlučio sam ući u starost zdrav, mršav ali ne i slab, pa zato svakodnevno vježbam 20-tak minuta razne vježbe u podrumu, a tjedno odem igrati i nogomet sa podosta mlađom ekipom, a od većine njih puno više mogu pretrčati i brži sam na terenu.

Dobro, nisi na keto dijeti, no bio si. 

loše strane :

Keto dijeta zahtijeva izbacivanje raznih namirnica s jelovnika, a to znači i vlakana jer brojne namirnice koje njima obiluju ujedno sadržavaju i ugljikohidrate, čiji je unos ograničen.

Nedostatak vlakana može izazvati probavne tegobe, uključujući zatvor. Također može imati negativan utjecaj na crijevnu floru, korisne bakterije u crijevima koje pomažu razgraditi hranu i regulirati tvoj imunološki sustav.

*

Pošto keto dijeta eliminira voće, cjelovite žitarice i mahunarke, možda nećeš osigurati dovoljne količine kalcija, vitamina D, magnezija i fosfora.

*

Mogući problemi s bubrezima...konzumacija namirnica životinjskog porijekla može uzrokovati nakupljanje kiseline u krvi, što te može dovesti u rizik od acidoze.

*Izlučivanje kalcija u mokraći..

 

*Povišeni jetreni enzimi AST, ALT, ALP odn transaminaze, preopterećenje jetre, moguća trajna oštećenja jetre. (ketokiseline, pretvorba u aminokiseline, da ne idem šire)

Bome, treba se jetra namučiti obraditi svu masnoću.

 

Dobro, ovo ne pišem kao upozorenje samo tebi jer si kako pišeš, na keto dijeti bio kratko, no čitao sam tu na forumu na nekoj temi kako su pojedinci mjesecima na takvoj ishtani uz tzv. Fast diet.

 

Jednotjedni "post" odn, gladovanje može biti i korisno, no ta redovita preskakanja obroka kao...."jedem svakih 16 sati" i sl. su dugoročno pogubni za organizam, mozak ako hoćeš.

 

Drago mi je što sad jedeš i povrće.

Kruh, tjestenine, krumpir, rižu..kolače, odn. niškoristi hranu koja je kalorična, te zaslađene žitarice za koje budale govore da su zdrave, treba izbaciti iz prehrane..

Hrana visokog glikemijskog indeksa nakon 50-e godine van iz ishrane.

 

Ako nekom savjet pomogne, ok.

Inače, vidi se da si umjetnik, glazbenik, kulturan si. 

合氣道 Konačni cilj svih živih bića je neprestana potraga za srećom. Znanstveno dokazano na miševima.
2 godine
offline
Re: 10 savjeta za zdraviji krvni tlak
PzKpfw kaže...

 

Doc je doktor medicine. Naravno, da se ne žiki u sve domene medicine podjednako.

Zato i postoji specijalizacija.

 

Međutim, doktor znanosti, ako je pravi, a našDoc to svakako jest, ima itekako znanja da žemo pisati ovakve textove.

I to ne bilo kakve textove, nego vrlo kvalitetne, zanimljive i uvijek sa dozom humora. Mnogi vole čitati njegove textove.

Najvažnije od svega Doc, spašava ljudske živote i zdravlje ljudi. Cijeli svoj život posvetio je tome.

 

BUG je medij za kompjutere i tehnologiju. A, kompjuteri su danas svagdje pristutni. Znači, BUG obuhvaća široke teme.

Npr. kada je bilo u medijima aktualno koji ratni avion uzeti za HRZ, Drago je napisao vrlo kvalitetne textove vezano za razmatrane avione.

Štoviše, iz Saab-a su na prezenetaciju vezano za Gripene, pozvani su upravo naši bugovci.

 

Na Bug On Line-u i u samom print izdanju, nalaze se vrlo kvalitetni textovi koji se nigdje drugdje ne mogu pročitati.

Dr. Igor Berecki je specijalizirao pedijatriju no nije dr.sc, no nebitno.

Čovjek ima široko medicinsko znanje, što je neupitno, te bi vjerojatno mogao lako biti i dotur znanosti, no ima šire životne interese pa nije stigao na sva mjesta.. kratak je dan.

 

Nego, molim te izbaci taj x kad želiš napisati nešto sa slovima k ili s (ti u suštini pišeš iks, kad misliš da si napisao KS,) jer ni u hrvatskoj, ni u srpskoj latinici X ne postoji, ali se koristi za izvorno bilježenje stranih riječi i imena, ili piši drugim dozvoljenim jezikom na forumu, a taj je Engleski..

 

Plizzz... iritantno je.

合氣道 Konačni cilj svih živih bića je neprestana potraga za srećom. Znanstveno dokazano na miševima.
Poruka je uređivana zadnji put uto 28.2.2023 5:54 (Zaporožac).
2 godine
offline
Re: 10 savjeta za zdraviji krvni tlak
Keso kaže...
Netko je spomenuo hodanje u lošem kontekstu, kao prelagano je. Zamisli se da hodaš noseći vreću cementa od 50kg pa malo uzbrdo. Tako je pretiloj osobi s 50kg viška. S nečim treba početi, pa svaki put malo više (iznimno bitno zapisati i povećavati pomalo, osluškivati svoje tijelo). Mislim da je pretiloj osobi hodanje odličan početak. Može povećavati minute ili nagib uzbrdice. Kad uzbrdica postane prelagana, recimo penješ Sljeme kao od šale, spreman/na si za sljedeći nivo.

E, da se još osvrnem na ovaj dio, nisam ranije primjetio, pa više neću..

Odlično si to primjetio, i kad sam kod nas gledao onaj show "život na vagi" bio sam zgrožen kako maltretiraju te visoko-pretile ljude 6XL na za njih "spravama za mučenje."

Čudi me kako još netko nije dobio srčani, moždani udar, aneurizmu.

(vjerojatno je tamo stalno prisutan stručni medicinski tim, a da su ti ljudi prošli kvalitetne medicinske pretrage prije tog show-a)

 

Ljudi takve enormne težine prvo trebaju na lagano hodanje uz postupno pojačavanje što kažeš, a ne na fitness sprave, gdje im otkucaji idu do 180.

合氣道 Konačni cilj svih živih bića je neprestana potraga za srećom. Znanstveno dokazano na miševima.
Poruka je uređivana zadnji put uto 28.2.2023 6:06 (Zaporožac).
23 mjeseca
protjeran
offline
Re: 10 savjeta za zdraviji krvni tlak
Mario Mlinariću, nisam te prepozna!
16 godina
offline
Re: 10 savjeta za zdraviji krvni tlak
Zaporožac kaže...
 no ta redovita preskakanja obroka kao...."jedem svakih 16 sati" i sl. su dugoročno pogubni za organizam, mozak ako hoćeš.

 

 Zašto bi to bilo pogubno za organizam?

 

 

13 godina
offline
Re: 10 savjeta za zdraviji krvni tlak
Zaporožac kaže...
Odlično si to primjetio, i kad sam kod nas gledao onaj show "život na vagi" bio sam zgrožen kako maltretiraju te visoko-pretile ljude 6XL na za njih "spravama za mučenje."

 To sam i ja više puta komentirao sa svojima, to maltretiranje ljudi od 150 i više kila da skaču i vježbaju na spravama je užas. Osim što mi izgleda ponižavajuće, i opasno je za njihovo zdravlje. Prvo za zglobove, kosti, a svakako i za ovo što si napisao - srce, opasnost od aneurizme, ...ma užas. Njima treba kao prvo dobar izvor hrane bez ugljikohidrata, i puno hodanja, kretanja.

No da se nadovežem na ono što si mi prije napisao u drugom postu - u keto dijeti nikako se ne smanjuje unos ugljikohidrata kroz povrće, dapače inzistira se na njemu. No tamo se razlikuje netto vrijednost i brutto vrijednost ugljikohidrata. Svakako oni ugljikohidrati koji dolaze kao vlakna su uvijek dobrodošli, pa recimo u brokuli ima sveukupno 5.6 grama (na 100g) ugljikohidrata, ali od toga neto 3 jer 2,6 otpada na vlakna. Meni se ne da zafrkavati s tim brojkicama, i računati svaki puta koliko čega ima gdje. Čak sam i uvjeren da je to besmisleno, jer ljudska probava je toliko složen sistem da računanje u gram nečega je naprosto smiješno. A keto ima neko pravilo da najviše mislim 20g ugljikohidrata dnevno smiju jesti. Sjedaš za stol s kalkulatorom, svašta.

Moram priznati da izuzetno puno važnosti pridajem crijevnoj flori, praktički si ne dozvolim obrok a da ne jedem nešto fermentirano ili salatu s puno octa. Ili sirovo, svejedno. Baš čitam neku knjigu u kojoj se o crijevu govori kao 'drugom mozgu', gdje se gleda koliko zapravo milijuna neurona ima u crijevu, i kako nikad do kraja nisu istražili čemu onaj vagus živac, kako to funkcionira...a zapravo je to nevjerojatno, da je debelo crijevo direktno povezano s mozgom tim živcem. A još kad uzmeš u obzir da smo mi ljudi zapravo simbiotska bića u suživotu s bakterijama, najviše u crijevima, dođeš do zaključka da je jako važno biti si dobar s vlastitim mikrobiomom :) Imamo preko 100 trilijuna bakterija u našem organizmu, a vlastitih stanica tijela 10 trilijuna. Mi smo više bakterije nego ljudi :)

Poruka je uređivana zadnji put sri 1.3.2023 9:25 (guslac).
15 godina
offline
Re: 10 savjeta za zdraviji krvni tlak
Zaporožac kaže...
guslac kaže...
 Zapravo ja jedem sve, nisam uopće na keto dijeti ili nečem sličnom. Ovu kilažu sam skinuo brzo čisto slučajno, nije bio to cilj. No kad ti tijelo počne sagorijevati masne naslage, stvar ide toliko brzo da čak moraš malo i usporiti. Sad jedem sve, ali u svoje vrijeme. Ipak, naglasak je na čim šarenijem povrću i prirodnim masnoćama. Kad je fešta, onda itekako puno pojedem, da se ljudi oko mene čude kako sam tak mršav a toliko jedem. S druge strane, dam tijelu i odmora, pa onda ponekad skoro 24 sata ne pojedem ništa. I to bez ikakvih napora i osjećaja gladi. Imam 50 godina, i odlučio sam ući u starost zdrav, mršav ali ne i slab, pa zato svakodnevno vježbam 20-tak minuta razne vježbe u podrumu, a tjedno odem igrati i nogomet sa podosta mlađom ekipom, a od većine njih puno više mogu pretrčati i brži sam na terenu.

Dobro, nisi na keto dijeti, no bio si. 

loše strane :

Keto dijeta zahtijeva izbacivanje raznih namirnica s jelovnika, a to znači i vlakana jer brojne namirnice koje njima obiluju ujedno sadržavaju i ugljikohidrate, čiji je unos ograničen.

Nedostatak vlakana može izazvati probavne tegobe, uključujući zatvor. Također može imati negativan utjecaj na crijevnu floru, korisne bakterije u crijevima koje pomažu razgraditi hranu i regulirati tvoj imunološki sustav.

*

Pošto keto dijeta eliminira voće, cjelovite žitarice i mahunarke, možda nećeš osigurati dovoljne količine kalcija, vitamina D, magnezija i fosfora.

*

Mogući problemi s bubrezima...konzumacija namirnica životinjskog porijekla može uzrokovati nakupljanje kiseline u krvi, što te može dovesti u rizik od acidoze.

*Izlučivanje kalcija u mokraći..

 

*Povišeni jetreni enzimi AST, ALT, ALP odn transaminaze, preopterećenje jetre, moguća trajna oštećenja jetre. (ketokiseline, pretvorba u aminokiseline, da ne idem šire)

Bome, treba se jetra namučiti obraditi svu masnoću.

 

Dobro, ovo ne pišem kao upozorenje samo tebi jer si kako pišeš, na keto dijeti bio kratko, no čitao sam tu na forumu na nekoj temi kako su pojedinci mjesecima na takvoj ishtani uz tzv. Fast diet.

 

Jednotjedni "post" odn, gladovanje može biti i korisno, no ta redovita preskakanja obroka kao...."jedem svakih 16 sati" i sl. su dugoročno pogubni za organizam, mozak ako hoćeš.

 

Drago mi je što sad jedeš i povrće.

Kruh, tjestenine, krumpir, rižu..kolače, odn. niškoristi hranu koja je kalorična, te zaslađene žitarice za koje budale govore da su zdrave, treba izbaciti iz prehrane..

Hrana visokog glikemijskog indeksa nakon 50-e godine van iz ishrane.

 

Ako nekom savjet pomogne, ok.

Inače, vidi se da si umjetnik, glazbenik, kulturan si. 

 Ne zaboravi da je dobar prijatelj keto dijete žučni kamenac. On dolazi u kompletu.  

15 godina
offline
10 savjeta za zdraviji krvni tlak

Mislim da je keto dijeta skoro najbolja. Jedino što joj nedostaje su kompleksni ugljikohidrati (ne jednostavni šećeri!), poput krumpira, kruha, tjestenine, riže. U količini u kojoj se planiramo kretati taj dan.

Ako msilimo sjediti - pola tanke šnite kruha. Ako idemo na maraton, 2kg kruha. Ugljikohidrati su nam potrebni a njihovu količinu treba uskladiti s količinom kretanja za taj dan.

Ono što prosječan čovjek kod nas griješi je da jede previše ugljikohidrata a premalo proteina i povrća, s obzirom na to koliko se kreće.

Npr zamisli tanjur podijeljen na trećine, poput znaka mercedesa. Trećina meso, trećina povrće, trećina ugljikohidrati (riža recimo). Pa smanji ugljikohidrate ako se manje krećeš i povećaj povrće i proteine.

Idi i radi nešto korisno!
Poruka je uređivana zadnji put sri 1.3.2023 11:46 (Keso).
 
1 0 hvala 0
5 godina
offline
10 savjeta za zdraviji krvni tlak

Najteži dio dijete je društveni aspekt: nemreš popiti pivo, alkohol, sladoled, krafnu, 90% hrane iz restorana.... pogotovo jer za razliku od ostalih režima prehrane, na keto je iznimno važno biti dosljedan (UH obrok te izbacuje iz ketoze i onda opet ispočetka 1-3 dana ovisno o metabolizmu)

 
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice