12-godišnjak zaradio malo bogatstvo na NFT-ima

poruka: 66
|
čitano: 15.589
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "12-godišnjak zaradio malo bogatstvo na NFT-ima".
14 godina
offline
Re: 12-godišnjak zaradio malo bogatstvo na NFT-ima

"Glupost današnjeg društva": Ta koji je najstariji zanat na svijetu? 😅 U osnovi, o čemu se ovdje radi i nije baš "od jučer", to ne stoji.

Da pojasnim. Coco Chanel je spominjala kako je u početku svoje karijere upravo "muf" morala koristiti za proboj u društvu (mode).

Je li to u redu (fer), moralno ili ne, druga je stvar. Činjenica jest kako 1. to nije od jučer, a 2. svi to rade -> ne mislim na penjanje društvenom ljestvicom kroz "muf" 😅,

već na činjenicu kako čovječanstvo od pamtivijeka teži postići što lagodniji život sa što manje rada. Manje (fizički) raditi, a više uživati. Mogli bismo raspravljati o moralnosti

toga, ali činjenica jest kako to postoji oduvijek. "Muf influenserice" u osnovi rade istu stvar. Što bismo trebali, zabraniti im rad? Na preodgojnim otocima ih šibom tjerati da postanu

astronautkinje? 🤣

 

Da se vratim nazad. "Gle, moje kuckanje po tastaturi stvara neku vrijednost i rjesava probleme nekim ljudima."

E pa u tome je stvar; kako ti znaš da ovo nije donijelo dodatnu vrijednost? Osobi koja ju je kupila jest donijela. Ma ovo je klasična priča o vrijednosti; voda vs dijamanti.

 

Ova NFT stvar vjerojatno se može usporediti sa slikovnom umjetnošću. Prva rečenica u odjeljku "Critical debate": https://en.wikipedia.org/wiki/Jackson_Pollock#Critical_debate - pokazujem kako je definicija

konstrukta "vrijednost" relativna, a ne apsolutna stvar. I subjektivna, to je ključni dio. Mislim, "vrijednost" je multidimenzionalna stvar, a jedna od dimenzija je subjektivna.

Zašto ljudi uopće kupuju umjetnine? Ne samo to, zašto plaćaju basnoslovne iznose za njih? A zašto ljudi kupuju Bugatti aute? Onda ih još i ne voze, šeici nakupuju 12 automobila kako bi ih držali u garaži. Ili “obični ljudi” restauriraju neku hrđavu razvalinu od “auta”, zašto? Na kraju krajeva, zašto ljudi kupuju stvari/usluge? Zašto nešto čine - nije isključivo zbog jednog razloga, mnoštvo je u pitanju. Poanta: motivacija ima raznih, ljudsko ponašanje nije vođeno isključivo jednom, može li se nešto praktički iskoristiti. Netko će platiti “pravo bogatstvo” za bejzbol kartice, netko za salvete, netko za mobitel točno određene marke (hint: Iphone). Roba vrijedi (i) onoliko koliko je kupac za nju spreman platiti. Kad ljudi nešto jako žele, bit će spremni platiti za to. Postoji i sentimentalna vrijednost; spomenuto "kamenje s plaže", možda ću sačuvati “običnu”, ali jedinstvenu školjku koja će meni biti sentimentalne vrijednosti. Ta školjka može svima na svijetu biti "bezvrijedna", ali meni ipak "vrijedna", možda i jako vrijedna. Suveniri (memorabilia), itd. Subjektivno i relativno (npr. slika x danas ne vrijedi ništa, prođe 50 godina, odjednom vrijednost naraste golemo, a slika ista). Ok, ali što proizlazi iz toga? Ako je vrijednost subjektivna, dakle objektu pripisana od subjekta, tada nema puna smisla sukobljavati se oko toga, kao što se i za ukuse veli; o njima se ne raspravlja.

 

Zamislimo, njegov je ćale mogao odigrati srećku i osvojiti na lutriji; također "novci bez rada", mali je barem osmislio i izradio nešto. Morao je naučiti više različitih, a povezanih stvari, te kreirati i prodati proizvod. Mali je poduzetnik. To što nije proizveo "uporabni proizvod" ga ne čini manjim poduzetnikom ili manje vrijednim poduzetnikom. Da je ovo prodao za "iznos koji rulja smatra odgovarajućim", nitko ne bi rekao a. Budući da je prodano za "velke novce", rulja se diže na noge. Ne vidim zašto bi ovo obezvrjeđivali. Klasični "zašto je messi plaćen mnogostruko više od doktora, nogometašice ili vatrogasca" bulšit. Ili aktualnija, slična hrvatska verzija istog bulšita "zašto rimac ne radi jeftine aute za mase, hiperauto je beskoristan", iako ne odgovara potpuno, jer se radi o tehnologiji, a ove sličice su, mogli bismo reći, umjetnost. Ili kako su pića iz frižidera u prodavaonicama robom široke potrošnje nelojalna konkurencija kafićima i restoranima. Ili "uber taksiji nisu pravi taksiji" (apropos: "pravi posao"), treba ih zabranit. Klasične hrvatske "velebne" umotvorine, klasični hrvatski bulšiti. Ok, to be fair, ova vrsta bulšita nije hrvatskog podrijetla.

 

Dakle, što je "pošten" poso? Kad malo samo zagrebemo, vidimo kako je to isto man-made bullshit. Definicija se mijenja ko moda. 😛 Trebamo li kao društvo osuđivati ljude koji rade "nepoštene poslove"? Zašto? Što bismo time htjeli postići? Ok, ako kažem: "želim u društvu više astronautkinja, a manje “muf-influenserki" (zanemarimo sad moralnost "društvenog inžinjeringa" njegove posljedice), moramo se zapitati, hoćemo li to zaista postići (i) osuđivanjem i posramljivanjem "muf-influenserstva"? (kratki odg: ne). Činimo štetu i poštenim (!) "muf-influenserkama" koje pošteno pružaju vrijednost (!) svojim mušterijama, i potencijalnim astronautkinjama. Kako dvostruku štetu? Tako što prve nepotrebno osuđujemo, a drugima štetimo krivo preusmjerenim resursima, umjesto da se fokusiramo na "stvaranja astronautkinja", mi se fokusiramo na uništenje influenserki, a mogli smo tu energiju pametnije iskoristit. 

 

Poanta: Nepotrebnim etiketiranjem nanosimo bezrazložnu štetu, bez "stvarnoga" pokrića za to, a to nije fer. I onda umjesto tolerancije imamo sukob, artificijelni - man made, besmislen i destruktivan. Mislim, možemo se mi sprdat i zajebavat, al ja bih svakako podržao svačiji legalan rad, ma koliko (meni) neobičan i nerazumljiv bio. Stoga se nitko ne bi trebao osjećati loše samo zato što se ponaša sukladno “učitanim evolucijskim postavkama”, pogotovo što SVI pokušavaju istu stvar, premda nisu svi jednako uspješni u tome. Jebiga. Još ajde da je hejt prema nekomu tko je sretna bogata šupčina, naslijedio pare…a la trump recimo, al ovaj se nije rodio bogat, mogli bismo reći kako je imao sreće u obliku roditelja i mjesta/vremena gdje i kada se rodio, no s druge strane mali (i ćale mu) je legit uložio trud, morao je naučiti neke stvari i još je imo jebene sreće u poklapanju ponude/potražnje. Odlično! Mislim, čemu bacat drvlje i kamenje na pothvat, ne razumijem. Kad smo već kod korisnosti, što je s našim političarima, ministrima? 🤣🤣

 

Taj tobože moralno uzvišeni stav, poput gledanja svisoka na određenu vrstu glazbe mi je uvijek bio odbojan. Live&Let live 😛

 

 

@Theophilus Ruy

Šoping nije posao, barem ne ako ti netko ne plaća za nj. Ali kladionica (other side) pruža uslugu (možemo reći i proizvod u smislu kao što su bančine usluge - proizvodi, tako ih i nazivaju, proizvodima) potrošačima, koji kupuju nešto što smatraju vrijednim. Tko sam ja da ikoga osuđujem? Barem na individualnoj razini, druga je stvar “društvenih posljedica”, itd. No aj zabrani kladare, pa mi javi rezultat.

 

Anyway, life's not fair, što nije od jučer 😃 LOL

Neko dobije na lotu s 30, neko se rodi bogat, neko ko Ajnštajn, neko lijep, neko ružan. Jebiga. Baš ovo što PzKpfw kaže 🤌

2 godine
neaktivan
offline
Re: 12-godišnjak zaradio malo bogatstvo na NFT-ima
Svaka čast kriptoanarhiji, ali ovo što klinac radi nije posao.

Klinac kao prvo i prvo ima 12 godina i ne smije još radit ni imati firmu u engleskoj.

Ali nazovimo to kripto-posao. Za koji dobiva kripto-žetone


Poruka je uređivana zadnji put sub 28.8.2021 8:16 (Theophilus Ruy).
 
0 3 hvala 0
16 godina
offline
Re: 12-godišnjak zaradio malo bogatstvo na NFT-ima
Očito vrijedni nekome jer je netko platio 😁 Svakome svoje.
3 godine
protjeran
offline
Re: 12-godišnjak zaradio malo bogatstvo na NFT-ima
volegradele kaže...

Majko mila di ovaj svijet ide...

 Ide u odličnom smjeru, jer pojavom interneta i digitalije konačno svatko može sam zarađivati svoj kruh na bezbroj načina, bez da je nečiji rob koji radi za minimalac.

 

Dečko nije ništa nikome ukrao, nije nikog prevario, nije uzeo državni novac kroz poticaj i sl.

Prodao je svoj proizvod drugim fizičkim osobama koji opet svoj novac troše kako žele.

Gdje je točno problem??

 

Hrpa usranih postova zavidnih ljudi koji misle da je jedino pošteno ako radiš 12 sati dnevno za nekog tajkuna i dobiješ 4000kn.

E onda to kao ima smisla i pošteno si zaradio novac :facepalm:

7 godina
offline
Re: 12-godišnjak zaradio malo bogatstvo na NFT-ima
IMHO malome svaka cast i kao sto je napisano malo prije, nije nikome nista ukrao niti ikoga prevario, a dobio je lovu i to posteno.

Ja bih osobno platio tocno 0kn za bilo sto ovakvo, ali tko voli nek izvoli. Ipak ima i gorih stvari na koje mozes potrositi lovu.
 
3 0 hvala 0
2 godine
neaktivan
offline
Re: 12-godišnjak zaradio malo bogatstvo na NFT-ima
To je zavidan Entry Point.

Klinac iz članka nije radio službeno ništa, nego je dobio ether, a prodao je magični grah.

Poruka je uređivana zadnji put sub 28.8.2021 12:08 (Theophilus Ruy).
15 godina
offline
Re: 12-godišnjak zaradio malo bogatstvo na NFT-ima
Theophilus Ruy kaže...
Svaka čast kriptoanarhiji, ali ovo što klinac radi nije posao.

Klinac kao prvo i prvo ima 12 godina i ne smije još radit ni imati firmu u engleskoj.

Ali nazovimo to kripto-posao. Za koji dobiva kripto-žetone

 -zato se i koriste klinci.. tj predoslovno 'čitaš' zakon..

-npr donacije se u civiliziranom svijetu ne oporezuju, od rimskih vremena nadalje, kao crkveni milodar.. i tad to nije biz-roba, tj nije nešto što podlježe tržišnim zakonima, recimo ni sam termin-naziv roba.. nije prikladan, nego nešto kao proizvod, nešto što nema cijenu. .. kao što je s nekim freeware-cardware i sl načinom naplate, donacija, pa ako recimo osobi platiš uslugu sexa tad je to biz-prostitucija, ako kao znak zahvalnosti daruješ nagradu (isti novčani iznos) tad je to odnos dvoje ljudi u što se zakon ne petlja i tax-free.. to što ti vidiš isto djelo, je samo u tvojim očima, dok u očima zakona .. itd :) recimo stvar čitanja ili interpretacije.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
2 godine
neaktivan
offline
Re: 12-godišnjak zaradio malo bogatstvo na NFT-ima
Netko mu za taj ether može darivati novac, ne ulazim u to.

Ali onda bi naslov bio manje bombastičan, "12-godišnjem dječaku darivan novac"

Nego ovo nije posao, zakonski.

Poruka je uređivana zadnji put sub 28.8.2021 12:13 (Theophilus Ruy).
3 godine
protjeran
offline
Re: 12-godišnjak zaradio malo bogatstvo na NFT-ima
Theophilus Ruy kaže...
Nego ovo nije posao, zakonski.

 daj brate mili prestani trkeljat više o zakonu o radu, jel on smije raditi, jel on u radnom odnosu i sl.

Mali je sam crtao 3000 tih blesavih kitova i zaradio pare na njima tako da mu nitko nije ništa darivao.

Jesu li te pare odnosno ether uplaćeni direktno njemu, njegovom starom ili baki na njen digitalni wallet uopće nije bitno jer to je formalnost.

Pa ne radi on u đuri đakoviću pa da mu je prepreka to što je maloljetan.

 

Neki ljudi stvarno imaju potrebu lupetat.

 

 

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 28.8.2021 12:26 (Lenovo33).
2 godine
neaktivan
offline
Re: 12-godišnjak zaradio malo bogatstvo na NFT-ima
Pa jel mi tu pričamo ozbiljno ili dječjim tepanjem.?

3 godine
protjeran
offline
Re: 12-godišnjak zaradio malo bogatstvo na NFT-ima

On je zaradio ozbiljne novce, a ti lupetaš.

2 godine
neaktivan
offline
Re: 12-godišnjak zaradio malo bogatstvo na NFT-ima
...
Poruka je uređivana zadnji put uto 31.8.2021 20:03 (Theophilus Ruy).
3 godine
protjeran
offline
12-godišnjak zaradio malo bogatstvo na NFT-ima

Jel može meni netko objasniti što je taj NFT?

Jer koliko god guglam i čitam i dalje mi nije jasno koja je točno svrha toga.

 

Što netko ima od toga ako kupi neku sliku u NFT-u??

Koliko sam shvatio, ti si formalni vlasnik tog digitalnog uratka koji se i dalje svejedno može pregledavati i dijeliti po internetu pa mi nije jasno što ti imaš od toga? Osim spoznaje da si ti vlasnik, a to ionako nikog ne zanima.

 
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: 12-godišnjak zaradio malo bogatstvo na NFT-ima
Bluesky1 kaže...

Jel može meni netko objasniti što je taj NFT?

Jer koliko god guglam i čitam i dalje mi nije jasno koja je točno svrha toga.

 

Što netko ima od toga ako kupi neku sliku u NFT-u??

Koliko sam shvatio, ti si formalni vlasnik tog digitalnog uratka koji se i dalje svejedno može pregledavati i dijeliti po internetu pa mi nije jasno što ti imaš od toga? Osim spoznaje da si ti vlasnik, a to ionako nikog ne zanima.

 Evo i mene zanima...

2 godine
neaktivan
offline
Re: 12-godišnjak zaradio malo bogatstvo na NFT-ima
An NFT is a unit of data stored on a digital ledger, called a blockchain, which can be sold and traded. The NFT can be associated with a particular digital or physical asset (such as a file or a physical object) and a license to use the asset for a specified purpose.[4] NFTs (and the associated license to use, copy or display the underlying asset) can be traded and sold on digital markets.[5]


Čini se kao load of crap, kako se to jedinica podataka na blockchainu povezuje s digitalnim ili fizičkim objektom i licencom?

Magic beans!

Mogu li se pokenjati i to povezati s NFT-om i licencom?
Poruka je uređivana zadnji put sub 28.8.2021 14:59 (Theophilus Ruy).
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: 12-godišnjak zaradio malo bogatstvo na NFT-ima
Lenovo33 kaže...
Theophilus Ruy kaže...
Nego ovo nije posao, zakonski.

 daj brate mili prestani trkeljat više o zakonu o radu, jel on smije raditi, jel on u radnom odnosu i sl.

Mali je sam crtao 3000 tih blesavih kitova i zaradio pare na njima tako da mu nitko nije ništa darivao.

Jesu li te pare odnosno ether uplaćeni direktno njemu, njegovom starom ili baki na njen digitalni wallet uopće nije bitno jer to je formalnost.

Pa ne radi on u đuri đakoviću pa da mu je prepreka to što je maloljetan.

 

Neki ljudi stvarno imaju potrebu lupetat.

 

 

 

 

 

 Ne baš., Tu čim se nešto zarađuje postoje pravila odgovornost itd i tad odgovorna osoba ne može biti ona koja nema pravnu samostalnost tj recimo biz vode roditelji počevši od tog da prvo mora postojati neki bankovni račun nadalje..

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put ned 29.8.2021 10:02 (ihush).
15 godina
offline
Re: 12-godišnjak zaradio malo bogatstvo na NFT-ima
Bluesky1 kaže...

Jel može meni netko objasniti što je taj NFT?

Jer koliko god guglam i čitam i dalje mi nije jasno koja je točno svrha toga.

 

Što netko ima od toga ako kupi neku sliku u NFT-u??

Koliko sam shvatio, ti si formalni vlasnik tog digitalnog uratka koji se i dalje svejedno može pregledavati i dijeliti po internetu pa mi nije jasno što ti imaš od toga? Osim spoznaje da si ti vlasnik, a to ionako nikog ne zanima.

 Upravo to i je razlog zašto je netko spreman pljuniti masnu paru. Čisto da zna da je on vlasnik originala. Morati ću se i sam početi baviti s tim... Da se okušam i pokušam zaraditi novac na glupostima i bezvezarijama.

16 godina
offline
Re: 12-godišnjak zaradio malo bogatstvo na NFT-ima
Ja mislim da ovi koji kupuju ta sranja zapravo peru lovu. Sve je to proračunato ...
King in the castle, king in the castle ...
 
4 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: 12-godišnjak zaradio malo bogatstvo na NFT-ima
Ako nekog interesira imam zraka za prodati...na veće količine popust...za sve ostalo na PM
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: 12-godišnjak zaradio malo bogatstvo na NFT-ima
Izzy kaže...
Bluesky1 kaže...

Jel može meni netko objasniti što je taj NFT?

Jer koliko god guglam i čitam i dalje mi nije jasno koja je točno svrha toga.

 

Što netko ima od toga ako kupi neku sliku u NFT-u??

Koliko sam shvatio, ti si formalni vlasnik tog digitalnog uratka koji se i dalje svejedno može pregledavati i dijeliti po internetu pa mi nije jasno što ti imaš od toga? Osim spoznaje da si ti vlasnik, a to ionako nikog ne zanima.

 Upravo to i je razlog zašto je netko spreman pljuniti masnu paru. Čisto da zna da je on vlasnik originala. Morati ću se i sam početi baviti s tim... Da se okušam i pokušam zaraditi novac na glupostima i bezvezarijama.

 Kako znas sta je original kod digitalnog asseta? Imas dvije jpg slike. Kako znas koja je kopija koje?

2 godine
neaktivan
offline
Re: 12-godišnjak zaradio malo bogatstvo na NFT-ima
https://news.artnet.com/market/phillips-poop-sale-1991376

Preduhitrio me ovaj lik, prodao je NFT konzervirani govna za ether u vrijednosti do 4000 $
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: 12-godišnjak zaradio malo bogatstvo na NFT-ima
Bluesky1 kaže...

Jel može meni netko objasniti što je taj NFT?

Jer koliko god guglam i čitam i dalje mi nije jasno koja je točno svrha toga.

 

Što netko ima od toga ako kupi neku sliku u NFT-u??

Koliko sam shvatio, ti si formalni vlasnik tog digitalnog uratka koji se i dalje svejedno može pregledavati i dijeliti po internetu pa mi nije jasno što ti imaš od toga? Osim spoznaje da si ti vlasnik, a to ionako nikog ne zanima.

 Ukratko,NFT fotka je na blokčejnu,te ima jedinstven "potpis",koji jamči da je originalna.

Ti ju možeš skopirat koliko očeš,imal buš 100% istu fotku ko vlasnik koji ju je kupil za miljun dolara,ali..postoji samo jedan original.Nikad nebuš imal onu prvu originalnu,osim ako ju ne kupiš,naravno.

 

3 godine
protjeran
offline
Re: 12-godišnjak zaradio malo bogatstvo na NFT-ima
danko99 kaže...

 Ukratko,NFT fotka je na blokčejnu,te ima jedinstven "potpis",koji jamči da je originalna.

Ti ju možeš skopirat koliko očeš,imal buš 100% istu fotku ko vlasnik koji ju je kupil za miljun dolara,ali..postoji samo jedan original.Nikad nebuš imal onu prvu originalnu,osim ako ju ne kupiš,naravno.

 

 Ukratko, rekao si ono što svi znaju, ali nisi rekao koja je svrha imati nešto što može imati milijun ljudi, a tvoj primjerak se razlikuje samo u tome što je zapisan na blockchainu?

I dalje tu ne postoji nikakva svrha niti uporabna vrijednost.

 

Ima smisla u blockchain pohranjivati važne dokumente, ali ono što ja vidim da se prodaje po tim NFT sajtovima je teški nonsens i hrpa smeća: https://opensea.io/

Gomila bezveznih slika, fotografija... zašto bi netko imao primjerak tako nečega i to masno platio, e to je enigma.

2 godine
neaktivan
offline
Re: 12-godišnjak zaradio malo bogatstvo na NFT-ima
U slučaju govna u konzervi (vidi link gore) , ti imaš licencu za prikaz, korištenje i kopiranje govna. Ako posjeduješ taj NFT.

Poruka je uređivana zadnji put uto 31.8.2021 19:45 (Theophilus Ruy).
3 godine
protjeran
offline
Re: 12-godišnjak zaradio malo bogatstvo na NFT-ima

NFT nije nikakva licenca, copyright na fotke ili bilo kakva druga djela postoji odavno, ne trebaš imati nešto u blockchainu da bi dokazao svoje vlasništvo.

2 godine
neaktivan
offline
Re: 12-godišnjak zaradio malo bogatstvo na NFT-ima
Tko je spominjao copyright?
Ovo je posebno od copyrights.

Ovo je dokaz vlasništva.

NFTs are tracked on blockchains to provide the owner with a proof of ownership that is separate from copyright.

...

Ownership of an NFT does not inherently grant copyright to whatever digital asset the token represents.
Poruka je uređivana zadnji put sri 1.9.2021 8:10 (Theophilus Ruy).
8 godina
offline
Re: 12-godišnjak zaradio malo bogatstvo na NFT-ima
Bluesky1 kaže...
danko99 kaže...

 Ukratko,NFT fotka je na blokčejnu,te ima jedinstven "potpis",koji jamči da je originalna.

Ti ju možeš skopirat koliko očeš,imal buš 100% istu fotku ko vlasnik koji ju je kupil za miljun dolara,ali..postoji samo jedan original.Nikad nebuš imal onu prvu originalnu,osim ako ju ne kupiš,naravno.

 

 Ukratko, rekao si ono što svi znaju, ali nisi rekao koja je svrha imati nešto što može imati milijun ljudi, a tvoj primjerak se razlikuje samo u tome što je zapisan na blockchainu?

I dalje tu ne postoji nikakva svrha niti uporabna vrijednost.

 

Ima smisla u blockchain pohranjivati važne dokumente, ali ono što ja vidim da se prodaje po tim NFT sajtovima je teški nonsens i hrpa smeća: https://opensea.io/

Gomila bezveznih slika, fotografija... zašto bi netko imao primjerak tako nečega i to masno platio, e to je enigma.

 ako imas nft orginal mozes ga opet prodat, ako ga prodas onda jedan dio novaca ide orginalnom kreatoru kaj je glavna stvar.

Velika vecina je sranje, ali ima i radova pravih umjetnika koji inace prodaju po galerijama... Zasto je to njima zanimljivo ? Bas zbog toga sto ce od svake prodaje dobit nesto na istom radu. (naravno uz digitalnu recimo fotografiju dobijes i print unikat koji uz to ide)

 

 

If Microsoft ever made a product that didn't suck ... it would be a vacuum cleaner.
15 godina
offline
Re: 12-godišnjak zaradio malo bogatstvo na NFT-ima

-da-ne.. tj kao recimo glazbenici, ovisi koja prava si prodao-prenio na treću osobu.. ako zadržiš neko pravo, vlasništva-autorsko-naplate.. tad to nisi prodao, ako prodaš sve, tad nemaš pravnu osnovu bilo što naplaćivati .. tj autor zadržava autorska-vlasnička prava a ova igra s nftima je samo fora kako razne instagramuše na milijardi klikova mogu nešto zaraditi, zakon velikih brojeva pri čemu im neka udruga kao zamp neće uzeti dio zarade tj i jedan cent je tad nešto a s dovoljno velikim brojem sve je dobra zarada u stili kao razni jutuberi i sl. .. sve, slike, knjige, patenti, glazba, .. sve to su autorska djela-prava i svako se može prodati ili zadržati. Klasična usporedba je software, tj plaća se korištenje ali se ne postaje vlasnik, odnosno poslovi po narudžbi su samo za određene klijente kad oni postaju vlasnik svega, ne vlasnik-autor-proizvođač..

bitchain ili nft je samo nova fora, fičer, tehnologija, kao što je pdf dokumetn pandan starog faxa ili novi lcd ekran naspram satrog crt-a.. itd. tj kao sve digitalno, online, parking, shoping, banking.. nova tehnologija, ništa više. .. novi digitalni papir-ugovor ili kako banke nazovu kredite, novi proizvod, mada je i dalje isti kredit + kamata samo s drugim nazivom (trenutno aktualno dopušteni i prešutni minus na računu i kamate koje su dvostruke u drugom slučaju, zelenaške ali u skaldu sa zakonom koji regulira dopušteni minus a upravo zato je i izmišljen novi proizvod prešutni.. itd. tj svaka rupa u zakonu je upravo zato izmišljena da bi se iskoristila, dok je ovo samo nova tehnologija pandan recimo ovjere originalnosti koj javnog bilježnika pa tako više ne moraš plaćati neki pečat bezveznom liku koji to naplati recimo 50kn..) .. to je nft, novi javni bilježnik koji je đabe. .. ništa više.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
offline
Re: 12-godišnjak zaradio malo bogatstvo na NFT-ima
Bluesky1 kaže...
danko99 kaže...

 Ukratko,NFT fotka je na blokčejnu,te ima jedinstven "potpis",koji jamči da je originalna.

Ti ju možeš skopirat koliko očeš,imal buš 100% istu fotku ko vlasnik koji ju je kupil za miljun dolara,ali..postoji samo jedan original.Nikad nebuš imal onu prvu originalnu,osim ako ju ne kupiš,naravno.

 

 Ukratko, rekao si ono što svi znaju, ali nisi rekao koja je svrha imati nešto što može imati milijun ljudi, a tvoj primjerak se razlikuje samo u tome što je zapisan na blockchainu?

I dalje tu ne postoji nikakva svrha niti uporabna vrijednost.

 

Ima smisla u blockchain pohranjivati važne dokumente, ali ono što ja vidim da se prodaje po tim NFT sajtovima je teški nonsens i hrpa smeća: https://opensea.io/

Gomila bezveznih slika, fotografija... zašto bi netko imao primjerak tako nečega i to masno platio, e to je enigma.

 Miljuni ljudi može imat kopiju Mona Lise,samo jedan može imat original.Svrha je imat original,i dokaz da je to 100% original.

 Tehnologija je super,ali i to kak veliš,prodaju se smeča za masne pare.
Trenutno je veliki hajp na to,tak da mnogi pokušavaju dobro zaradit na glupostima.

 

3 godine
protjeran
offline
Re: 12-godišnjak zaradio malo bogatstvo na NFT-ima

Ne znam samo šta se uvijek povlači debilna paralela s Mona Lisom kad su u pitanju ove gluposti?

Taj nft nema nikakve veze s originalnošću nekog djela jer je 99.9% radova objavljenih na tim servisima obična škrabotina nekog anonimusa.

 

Dakle, kakav ti to ORIGINAL imaš kad je taj digitalni rad potpuno nepoznat široj javnosti i napravljen je od strane umjetnika koji je također nepoznat javnosti??

Kad se kaže original ispada da postoji hrpa takvih istih, a ne postoji, jer je većina tih tokeniziranih radova totalno besmislena pa zašto bi netko pravio kopiju tako nečeg?

 

Molim vas da ne dajete stvarno besmislene usporedbe s mona lisom i sl.

Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice