12-godišnjak zaradio malo bogatstvo na NFT-ima

poruka: 66
|
čitano: 15.714
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "12-godišnjak zaradio malo bogatstvo na NFT-ima".
16 godina
offline
Re: 12-godišnjak zaradio malo bogatstvo na NFT-ima
uniball kaže...

Ne znam samo šta se uvijek povlači debilna paralela s Mona Lisom kad su u pitanju ove gluposti?

Taj nft nema nikakve veze s originalnošću nekog djela jer je 99.9% radova objavljenih na tim servisima obična škrabotina nekog anonimusa.

 

Dakle, kakav ti to ORIGINAL imaš kad je taj digitalni rad potpuno nepoznat široj javnosti i napravljen je od strane umjetnika koji je također nepoznat javnosti??

Kad se kaže original ispada da postoji hrpa takvih istih, a ne postoji, jer je većina tih tokeniziranih radova totalno besmislena pa zašto bi netko pravio kopiju tako nečeg?

 

Molim vas da ne dajete stvarno besmislene usporedbe s mona lisom i sl.

Jednom kad netko od tih anonimusa umre i netko kaže, vau vidi ti taj ART, cijena njegovih umjetničkih dijela će porasti. Mnogi pisci, slikari, znanstvenici i sl. su za života bili anonimusi i necijenjeni - odnosno nitko nije prepoznao kvalitetu. I onda nakon njihove smrti dođe netko tko to cijeni, a tada vrijednost njihovih dijela ode u nebo ...

King in the castle, king in the castle ...
Poruka je uređivana zadnji put pon 6.9.2021 11:29 (tjodalv).
15 godina
offline
12-godišnjak zaradio malo bogatstvo na NFT-ima

-da.. nevažno što je nešto (trenutno) bezvrijedna škrabotina.. sve može postati izvor zarade, sve može imati višu-različitu vrijednost, tj samo je pitanje postoji li osoba koja će za nešto dati neku količinu novca, monalisa ili picasso.. auto ili rolex-sat.. sve do boce domperignona koji je po 500€ (običan cviček-kiseliš..) :)

 

-google je primjer 'ničega' tj tražilica, koja na 'ničemu' (podatcima) algoritmom daje rezultat.. a to je dovoljno za najunosniji biz globalno, jače od rudnika dijamanata i sl. ..

 

-monalisa je zgodan primjer, tj nju možemo atestirati-potvrditi, dati joj jednoznačnu potvrdu originalnosti dok su ostale kopije-felk.. nft ili bilo koji certifikat može služiti istoj svrsi, jednako kao da neku fotku ovjerimo kod javnog bilježnika .. tj beskorisno, nepotrebno.. nikome zanimljivo i nitko neće za to dati milijune, .. no za poneki pixel-slučaj hoće, kao loto, ne znamo koji je to slučaj pa može biti i neka bezvezarija, škrabotina klinca, dovoljno da se stvori hype kao gangam sindrom.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
 
1 0 hvala 0
3 godine
protjeran
offline
Re: 12-godišnjak zaradio malo bogatstvo na NFT-ima
tjodalv kaže...

Mnogi pisci, slikari, znanstvenici i sl. su za života bili anonimusi i necijenjeni - odnosno nitko nije prepoznao kvalitetu. I onda nakon njihove smrti dođe netko tko to cijeni, a tada vrijednost njihovih dijela ode u nebo ...

 Cijena je otišla u nebo samo rijetkima u povijesti, osim toga, da bi ti se slika cijenila - valjda moraš biti slikar prije svega, a ne programer, konobar ili taxist, kao što je slučaj s NFT-om gdje se svi petljaju.

Hrpa klinaca i nekakvih freelancera kači tamo i misli se obogatit preko noći, to nema nikakve veze s realnošću niti se može uspoređivat s bilo kakvim primjerima iz povijesti.

 

Jedino tko će tamo nešto zaraditi su umjetnici i poznate osobe koji ionako prodaju svoje radove u real lifu, ovo im je samo novo polje za zaradu, npr. Banksy.

Tu i tamo će iskočiti neki anonimus kojeg je algoritam nekako pogurao, na brzinu se stvorio umjetni hype, pa je ni kriv ni dužan nešto prodao za velike pare.

 

A ima i jako sumnjivih stvari koji kao da su s dark neta.

Primjerice, ovaj prodaje NFT za $1.5 milijuna uz koji se dobije 'luksuzna kuća' kako kaže:

https://mintable.app/Collectibles/item/Luxury-Home-Card---Mysterious-NFT---3-This-NFT-is-connected-to-the-real-world/yj9N8WTuJvs09Q1

 

Pitanje je zašto bi netko platio toliko para za kuću za koju ne zna ni gdje je ni kakva je... ali nije ovdje u pitanju kuća...

Na slici je simbol leptira tkz. monarch butterfly koji se uvijek povezuje mk ultra projektom.

Tko je upućen u tematiku dobro zna šta kupuje, a laici mogu samo pretpostaviti.

12 godina
offline
Re: 12-godišnjak zaradio malo bogatstvo na NFT-ima
Koliko sam razumio NFT mozes ima u gram indentican i ne samo ja nego muljun drugih ali samo jedan vlasnik postoji koji to moze dokazat!
Mona Lisa postoji samo jedna..niko nikad istu nece napravit..a bome i za dobru kopiju moras istrest pozamasnu svotu!Ali naravno da je ja ili bilo tko od nas stavi doma u dnevni boravak ne treba mi strucnjak da mi kaze da je fejk!
AUDIOFIL
Poruka je uređivana zadnji put uto 7.9.2021 9:05 (volegradele).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: 12-godišnjak zaradio malo bogatstvo na NFT-ima
uniball kaže...

Ne znam samo šta se uvijek povlači debilna paralela s Mona Lisom kad su u pitanju ove gluposti?

Taj nft nema nikakve veze s originalnošću nekog djela jer je 99.9% radova objavljenih na tim servisima obična škrabotina nekog anonimusa.

 

Dakle, kakav ti to ORIGINAL imaš kad je taj digitalni rad potpuno nepoznat široj javnosti i napravljen je od strane umjetnika koji je također nepoznat javnosti??

Kad se kaže original ispada da postoji hrpa takvih istih, a ne postoji, jer je većina tih tokeniziranih radova totalno besmislena pa zašto bi netko pravio kopiju tako nečeg?

 

Molim vas da ne dajete stvarno besmislene usporedbe s mona lisom i sl.

 Definicija:
» original • muški rod Nešto što je prvo u svojoj vrsti, što nije izrađeno ugledanjem na druga slična dela, nego samostalno, izvorno, samoniklo; izvorno delo, izvornik, prvobitno delo, onako kako ga je izradio njegov tvorac (za razliku od prepisa, kopije i sl.; up. kompilacija); uzor, obrazac, primer; fig. čovek naročit u svojoj vrsti ili struci; osobenjak, čudak. (lat.)

 

Od kad nešto originalno mora pripadat nekom poznatom i bit poznato javnosti?

Nije bitno to što je 99% NFT-a obično govno,bitna je tehnologija koja omogučava pravim umjetnicima da izdaju originale ovjekovječene na blockchainu.

15 godina
offline
Re: 12-godišnjak zaradio malo bogatstvo na NFT-ima
danko99 kaže...
..

Od kad nešto originalno mora pripadat nekom poznatom i bit poznato javnosti?

Nije bitno to što je 99% NFT-a obično govno,bitna je tehnologija koja omogučava pravim umjetnicima da izdaju originale ovjekovječene na blockchainu.

 -ne, promašaj.. :)

tj kao npr osobna ID, svaka osoba ima svoju, jedinstvenu, unikatnu, ne duplić, mada su sve osobne iste, sve su original (osim lažnih).. i to je nft-blokchain tj ključ koji garantira da je to taj paket podataka, ne neki drugi, pri čemu je sam podatak sporedan tj ključ ne jamči sadržaj nego da je to taj paket-ključ, kao vrata-brava-ključ, pri čemu se mogu ista vrata postaviti na bilo koju kuću i vrata-ključ ne jamče da je to tvoja ili moja kuća, nego samo to da će taj ključ otključati tu bravu pri čemu su vrata samo vrata, 'generička' kao i kuća, bilo što .. pa čak i kad kuća ne postoji tj u trgovini građevinskog materijala kupiš vrata koja vise na polici bez kuće.. kuće nema a ključ i brava su i dalje jedinstveni. . .to je to, atest, ne sadržaj, ne orginalnost nego ključ, pa ako imaš ključ neke brave smatraš se vlasnikom-posjednikom, čak ako ukradeš pri čemu si i dalje posjednik ključa mada nisi na pravno dozvoljen način došao u posjed i nisi postao pravno valjani vlasnik .. što bi s autima bilo recimo lako da ne postoji registracija, broj šasije, tehnički i policija s bazom.. tj da tog nema mogao bi ukrasti auto i postati 'pravi' vlasnik, tj nitko ne bi mogao znati jesi li ukrao ili si pravi vlasnik.. odnosno ako nemaš papire tad nisi, tj to je ono što osigura neki biroktratski papir-potvrda, auto, kuća, gruntovnica.. pa za važna djela kao slike kad potvrdu izdaje odgovarajuća institucija-vlasnik ili mjenica-novčanica kad izdaje banka-guverner itd.. i tad su na tim dokumentima neki potpisi, pečati, zaštita kao u novčanici koja otežava-onemogućava falsificiranje.. kao ovjera kod javnog bilježnika, a to je nft-blokchain.. tj recimo ''pečat''.. pri čemu ti možeš napraviti tisuće originala kao što možeš izmisliti svoj pečat ili potpis za bilo što, pri čemu jedino nisi neka institucija u koju bi ostali ljudi imali neko povjerenje tj oni koji izdaju certifikate kao verisign, microsoft, banke itd.. su upravo to, poznate institucije i njihovi atesti, certifikati zato nešto vrijede za razliku od mojeg-tvojeg.. tj to je ono što radi blokchain-key.. atest, ne sadržaj, ne original-sadžaj, nego original-ključ.. kao ključ sefa u nekoj swis banci koji može biti prazan, može biti dijamant a može i pljesnivi sendvić.. to je nft, prazan sef, dok vrijednost ovisi o hypeu, kao što moja slika nema cijenu-potražnju kao picassova ili moje nabijanje lopte nema cijenu kao messijevo, mada je u osnovi 'isto'..

 

 

edit: ili banalniji primjer, legendarni 'paragonac'.. (blok numeriranih papira-računa, prije fiskalizacije jedan od načina kontrole..) .. slijedni brojevi teoretski omogućuju kontrolu izdanih računa, koji moraju odgovarati po broju.. niz. Ako neki račun preskočimo, recimo 'zaboravimo' prijaviti poreznoj, tad porezna po rednom broju vidi 'rupu'.. nešto nedostaje i tad traži provjeru. To je ono što u ovom slučaju radi blokchain, jedinstveno numieriranje bloka podataka, ništa više, dok je sadržaj sporedan, kao i ono što piše na paragoncu.. :)

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sri 8.9.2021 13:37 (ihush).
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice