3D ispis betona omogućit će dvostruko više vjetrot

poruka: 13
|
čitano: 5.282
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "3D ispis betona omogućit će dvostruko više vjetrot".
14 godina
offline
3D ispis betona omogućit će dvostruko više vjetrot

Btw. Zasto na jednom stupu ne stave 2-3 generatora na razlicitim visinama sa elisama koje su pomaknute na osovini da se ne mogu dotaknuti dok se vrte

 
2 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: 3D ispis betona omogućit će dvostruko više vje
Zato što se bespotrebno komplicira dizajn. Također, ne mogu se vjetroturbine vrtjeti u svim vremenskim uvjetima. I treće što mi ovako na brzinu pada na pamet je podizanje težišta i naravno raspored sila i okretnih momenata pri radu vjetroturbina.
Isto tako, ovakve stvari treba čitati kao promo-materijal. Što to "3D printanje" betona poboljšava u odnosu na klasičnu ugradnju betona? Što je još bolje, zna se koji je primarni problem kod klasičnog 3d printanje. Nije problem u kvaliteti materijala nego u prionjivosti između slojeva. Postoje jako dobri razlozi zbog čega se takve stvari proizvode u tvornicama, a to je kvaliteta i praćenje proizvodnog procesa. Na terenu se to baš i ne može tako kontrolirati. Zatim kontrola segregacije betona i ostalih procesa koji prethode "gotovom" betonu. Promo materijal, ništa drugo...
8 godina
offline
3D ispis betona omogućit će dvostruko više vjetrot

I još jedan odgovor Busu: vjetrenjača se treba okretati prema vjetru, što je tehnički izvedivo samo ako se nalazi na vrhu stupa. Inače bi se mogao cijeli stup okretati. 

 
6 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: 3D ispis betona omogućit će dvostruko više vje
Manzi kaže...
Zato što se bespotrebno komplicira dizajn. Također, ne mogu se vjetroturbine vrtjeti u svim vremenskim uvjetima. I treće što mi ovako na brzinu pada na pamet je podizanje težišta i naravno raspored sila i okretnih momenata pri radu vjetroturbina.
Isto tako, ovakve stvari treba čitati kao promo-materijal. Što to "3D printanje" betona poboljšava u odnosu na klasičnu ugradnju betona? Što je još bolje, zna se koji je primarni problem kod klasičnog 3d printanje. Nije problem u kvaliteti materijala nego u prionjivosti između slojeva. Postoje jako dobri razlozi zbog čega se takve stvari proizvode u tvornicama, a to je kvaliteta i praćenje proizvodnog procesa. Na terenu se to baš i ne može tako kontrolirati. Zatim kontrola segregacije betona i ostalih procesa koji prethode "gotovom" betonu. Promo materijal, ništa drugo...

Temelji za jedan neboder, koji su bitno većih dimenzija i nosivosti se bez problema saliju na licu mjesta, ali za vjetroturbinu to nije izvedivo? LOL

 

Zvuči kao hrvatska priča.

15 godina
neaktivan
offline
Re: 3D ispis betona omogućit će dvostruko više vje
Ajde pokušat ću biti pristojan... Ne znam koja si struka i što radiš, ali nije ni bitno. Obožavam kad mi ovakvi padobranci uskaču na teren, a niti ne otvore padobran pri padu. Nemoj tu izigravati pametnjakovića i sveznalicu i prosipati fraze kao što su "tipična hrvatska priča". Zna se jako dobro za što se koristi tvornička proizvodnja betona, a za što se izvodi ugradnja svježeg betona na gradilištu. Svaka od tih metoda ima svoje prednosti i mane. Bitna prednost kod tvorničke proizvodnje je praćenje i kontrolirani uvjeti pri kojima se mogu postići veće marke/klase betona nego na samom gradilištu. Naravno, jedna od bitnijih mana je transport i relativno ograničene dimenzije (opet ovisi o dosta faktora, ali za potrebe ove "rasprave" da pojednostavimo"), kod insitu izvedbe je problem upravo ta kontrola, vremenski uvjeti, segregacija i vezanje betona pri dopremi i ugradnji i ostalo što se može dogoditi po putu.
11 godina
offline
3D ispis betona omogućit će dvostruko više vjetrot

 Manzi 

 

Evo ja sam dig pa mi ova priča isto djeluje neuvjerljivo, ni meni iz teksta, a i tvog objašnjenja, nije jasno zašto se temelj ne može raditi in situ. To da se u tvornici mogu postići kontrolirani uvjeti proizvodnje i sl. je svima jasno, ali ne vjerujem da je to jedini razlog.

Ugradnjom betona na gradilištu se izvodi puno objekata koji zahtjevaju visoku klasu betona ili se izvode u otežanim uvjetima (vremenski uvjeti, visina, armatura...) kao što su mostovi, vijadukti, tuneli... i sad da se jedan temelj ne može izvesti na terenu :/

 

Jedino što mi pada na pamet je da se trebaju ugrađivati u ruralnim krajevima gdje nema betonara u blizini (ili bar onih za potrebnom tehnologijom/kvalitetom) ili se hoće postići (malo)serijska proizvodnja elemenata temelja da se snizi cijena izvođenja.

Moj PC  
2 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: 3D ispis betona omogućit će dvostruko više vje
Manzi kaže...
Ajde pokušat ću biti pristojan... Ne znam koja si struka i što radiš, ali nije ni bitno. Obožavam kad mi ovakvi padobranci uskaču na teren, a niti ne otvore padobran pri padu. Nemoj tu izigravati pametnjakovića i sveznalicu i prosipati fraze kao što su "tipična hrvatska priča". Zna se jako dobro za što se koristi tvornička proizvodnja betona, a za što se izvodi ugradnja svježeg betona na gradilištu. Svaka od tih metoda ima svoje prednosti i mane. Bitna prednost kod tvorničke proizvodnje je praćenje i kontrolirani uvjeti pri kojima se mogu postići veće marke/klase betona nego na samom gradilištu. Naravno, jedna od bitnijih mana je transport i relativno ograničene dimenzije (opet ovisi o dosta faktora, ali za potrebe ove "rasprave" da pojednostavimo"), kod insitu izvedbe je problem upravo ta kontrola, vremenski uvjeti, segregacija i vezanje betona pri dopremi i ugradnji i ostalo što se može dogoditi po putu.

Ubi me argumentima. 

Dodaj još C vitamin i šetnju šumom. 

15 godina
neaktivan
offline
Re: 3D ispis betona omogućit će dvostruko više vje
Ma nije mi želja bila skrenuti temu na to da je izvedba elemenata u tvorničkim uvjetima alfa i omega, a da je izvedba na terenu loša. Uvijek se negdje uplete cijena svega skupa. Ne znam koliko ste u toj građevini, ali vam se sve na kraju svodi na izvođača i njegovu tehnologiju. Ako on može svojom tehnologijom ostaviti istu stvar, naravno da će to napraviti. Iz tog razloga dosta njih onda koristi pogone koje ima (tvornice, svoje betonare i slično), pa je logično da će izvesti to u tvornici i sebi ostaviti pare umjesto da za takav "mali" i neserijski posao. Otvaranje betonare na terenu i uštimavanje proizvodnje, a par kilometara dalje imaju svoje i ne trebaju brinuti o segregaciji i vezanju betona. Što se tiče temelja za velike objekte (zgrade, mostove i slično) naravno da će se izvoditi na gradilištu, tko bi to prevozio i kako. Što se tiče mostova, ima i izvedba u segmentima koji se onda na terenu povezuju u cjelinu, tako da su pojedinačni elementi proizvedeni u tvornici, a na terenu se spajaju. Isto tako se može i izvođenje na terenu u betonari i naguravanje nosača na stupove.
A za kolegu neutrina ne znam što reći. Jer ovaj stil i odgovor nema veze sa zdravom pameću.
Poruka je uređivana zadnji put uto 23.6.2020 9:15 (Manzi).
12 godina
offline
3D ispis betona omogućit će dvostruko više vjetrot

Sve one vjetrenjače koje vidimo na TVu, ili recimo na putu na more, su na donjem dijelu široke oko 4 metra?

Jer se meni ovako čisto odokativno činilo da je to bliže 10 metara.

Battlelog: [G] CyberDemonVZ
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: 3D ispis betona omogućit će dvostruko više vje
Manzi kaže...
Ma nije mi želja bila skrenuti temu na to da je izvedba elemenata u tvorničkim uvjetima alfa i omega, a da je izvedba na terenu loša. Uvijek se negdje uplete cijena svega skupa. Ne znam koliko ste u toj građevini, ali vam se sve na kraju svodi na izvođača i njegovu tehnologiju. Ako on može svojom tehnologijom ostaviti istu stvar, naravno da će to napraviti. Iz tog razloga dosta njih onda koristi pogone koje ima (tvornice, svoje betonare i slično), pa je logično da će izvesti to u tvornici i sebi ostaviti pare umjesto da za takav "mali" i neserijski posao. Otvaranje betonare na terenu i uštimavanje proizvodnje, a par kilometara dalje imaju svoje i ne trebaju brinuti o segregaciji i vezanju betona. Što se tiče temelja za velike objekte (zgrade, mostove i slično) naravno da će se izvoditi na gradilištu, tko bi to prevozio i kako. Što se tiče mostova, ima i izvedba u segmentima koji se onda na terenu povezuju u cjelinu, tako da su pojedinačni elementi proizvedeni u tvornici, a na terenu se spajaju. Isto tako se može i izvođenje na terenu u betonari i naguravanje nosača na stupove.
A za kolegu neutrina ne znam što reći. Jer ovaj stil i odgovor nema veze sa zdravom pameću.

Prvo si bio pompozno uvjeren u kontrolu, vremenske uvjete, segregaciju i vezanje betona, što je i dalje vrlo nategnuto. Bilo je i Zoranizama s padobranstvom itd...

I sada u zadnjem postu otvaraš mogućnost da je to forsiranje izvođača i njegove tehnologije (čitaj: vlasnik firme gura ono što može bolje naplatiti). I da si imalo osoba kakvom sam sebe smatraš, povezao bi moj komentar "hrvatska priča" upravo s time. To je i više nego očito od samog početka. Ali ne staješ tu, nego ti je i logično da se za veće objekte betoniranje izvodi na gradilištu, jer "tko bi to prevozio". Ali ako možemo prevozit i naplatit više, zašto ne  Ergo, RvaCka priča #2.  Još bi tvoja priča držala vodu da se instalira uvijek samo jedna turbina.

 

Kako god, dociranje i pljuvanje iz stratofere je bilo jače od tebe. 

 

Na kraju je dojam da ni sam više ne znaš koje stajalište zauzimaš, ali si i dalje najpametniji.

 

#licemjerje #bullshit

15 godina
neaktivan
offline
Re: 3D ispis betona omogućit će dvostruko više vje
To nije stvar samo Rvacke. Izvođači rade s onim što imaju i naravno da im je u interesu iskoristiti kapacitete koje imaju, a ne za jedan posao nabavljati nešto novo što mu se najvjerojatnije neće isplatiti. Nitko tu ne govori o izvođačima u Hrvatskoj, jer da znaš, znao bi da u Hrvatskoj baš i nema (govorim o velikim projektima). Zamisli, licemjerno je što sam iznio da je u jednoj situaciji povoljnije jedno, u drugo drugoj. Odmah sam naveo da se zna za što se koristi jedna, a za što druga metoda. To što ne možeš shvatiti da u takvim stvarima nema odgovora koji je 100% točan jer ima previše faktora, što sa ti kažem. To što misliš da citiram Zorana ili nemam pojma koga, nije mi bilo ni na kraj pameti. Pogotovo zato što je ovo izraz koji se jako često koristi. Ti etikete možeš lijepiti kome god želiš, ali onda barem provjeri da je to što misliš istina. Lijepi ti etikete i hashtag-ove koliko hoćeš, ali kad završiš, nema ništa protiv toga da malo i popričamo o ovoj temi, bez ikakvog politiziranja...
14 godina
offline
Re: 3D ispis betona omogućit će dvostruko više vje

Manzi, teško mi je vjerovat da ne shvaćaš kako "Zoranizam" u prethodnom kontekstu nema apsolutno nikakve veze sa politiziranjem 

 

Ali ajde, neke druge stvari su mi jasnije sada....

13 godina
offline
Re: 3D ispis betona omogućit će dvostruko više vje
Ja radim za GE i ovo je sve samo ne promo. Dobro ti je rekao kolega. Tipično hrvatski. Samo da je pametovat, a sa temom nemaš veze.
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice