50 milijardi tranzistora na površini veličine nokt

poruka: 8
|
čitano: 15.822
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "50 milijardi tranzistora na površini veličine nokt".
50 milijardi tranzistora na površini veličine nokt

 

Postoje li nekakvi realni limiti u veličini tranzistora? Recimo ako za 10 godina dođemo do veličine 1nm, da li je to realistični limit ili se razvojem tehnologije može očekivati i manja veličina?

 

Moj PC  
1 0 hvala 0
10 godina
offline
50 milijardi tranzistora na površini veličine nokt

Taman kad se Intel dogovorio sa IBM-om oko suradnje 

Nadglednik dina
Moj PC  
0 0 hvala 0
14 godina
offline
50 milijardi tranzistora na površini veličine nokt

Priča se o 2nm tehnologiji, a citiram "Objavljena IBM-ova tehnologija je jedna od prvih implementacija nano-listića kod kojih svaki tranzistor ima tri listića debljine 5 nm, jedan iznad drugog, kroz koje teku struje. Dimenzija od 2nm predstavlja tehnološki čvor. Tradicionalno, kod planarnih tranzistora, pa čak i kod FinFET-a to je odgovaralo duljini kanala, no današnji kanali su ipak duži od tehnološkog čvora, jer bi u 2 nm duljine kanala stalo tek nekoliko atoma silicija". Dakle, ovaj  broj 2nm je neki prilično proizvoljan broj. Svejedno, bitno je da tehnologija napreduje, ubrzava se rad a smanjuje potrošnja čipova, a sada je li to 2, 3 ili 5nm nije toliko bitno.

dolazim odmah - Godot
Poruka je uređivana zadnji put čet 13.5.2021 10:25 (učo).
Moj PC  
4 0 hvala 0
15 godina
offline
50 milijardi tranzistora na površini veličine nokt

većina žena koje znam tvrdi kako je veličina ipak bitna. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
5 1 hvala 0
16 godina
offline
Re: 50 milijardi tranzistora na površini veličine
Ajar kaže...

većina žena koje znam tvrdi kako je veličina ipak bitna. 

Kad joj velim kolko milijardi tranzistora u 2nm litografiji stane na moj nježnik..

Saćemi Bill Gayts ćitat muesli preko ugrađženog ćipa
5 godina
offline
Re: 50 milijardi tranzistora na površini veličine
izgleda da intel stoji iza pandemije...da se preko cjepiva riješi svojih 14+++++
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
4 0 hvala 1
16 godina
offline
Re: 50 milijardi tranzistora na površini veličine
Ako koristimo elektrone onda je ovo 2nm oko granice koju možemo deseći. Kad se prijeđe na fotone koji su brži od elektrona onda je to neka druga priča.

https://qz.com/852770/theres-a-limit-to-how-small-we-can-make-transistors-but-the-solution-is-photonic-chips/
out of my mind-back in few minutes!
14 godina
offline
Re: 50 milijardi tranzistora na površini veličine
ZovemseZoranidolazimizRijeke kaže...

 

Postoje li nekakvi realni limiti u veličini tranzistora? Recimo ako za 10 godina dođemo do veličine 1nm, da li je to realistični limit ili se razvojem tehnologije može očekivati i manja veličina?

 

 Teoretski limit bi bio tranzistor debljine 1 atoma (0,2 nm) što realno nije moguće zbog kvantnih efekata. Današnji tranzistori su debljine oko 30 atoma, kod 1nm bi bili samo 5 atoma i to bi mogao biti realni limit.

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice