AI koji piše uvjerljive tekstove i lažne vijesti p

poruka: 37
|
čitano: 7.895
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "AI koji piše uvjerljive tekstove i lažne vijesti p".
15 godina
odjavljen
offline
Re: AI koji piše uvjerljive tekstove i lažne vijes
Upravo u "velikom setu pravila" i jest caka. Stvar je da nitko nije pisao ta pravila, već ga je AI na temelju velikog broja obrađenih tekstova sam izvukao. U osnovi, kad čovjek na temelju velikog broja primjera nauči rješavati neki problem, kažemo da je shvatio, a tu se upravo to dogodilo. Što misliš, kako djeca uče jezik? Slušaju odrasle i na temelju toga izvlače set lingvističkih pravila. Ako nauče govoriti prije nego sakupe dovoljno velik set podataka, onda se događaju greške koje su nam simpatične.

Oni gdje leži problem je kako napraviti umjetnu inteligenciju koja će sama birati koju vještinu želi učiti.
Osim kako, tu postoje još tri problema:
- HW - mora imati i dovoljan kapacitet i adekvatne sustave za interakciju s okolinom da bi neko područje uopće moglo biti obrađeni
- pitanje želimo li to uopće - izrada takvog sustava bi nam se vrlo lako mogla obiti o glavu i rekao bih da to ipak ne priželjkujemo
- pitanje je dali je takav sustav uopće moguć - mi mislimo da već postoji i da bi pitanje trebalo biti da li je moguć takav umjetni sustav, međutim, mi uopće nemamo načina za provjeriti da li smo mi takav sustav ili smo samo uvjereni da jesmo. Svaka interakcija nas definira i rijetko koja naša reakcija bi bila takva bez iskustava koja smo imali.
Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
10 godina
offline
AI koji piše uvjerljive tekstove i lažne vijesti p

Političari na aparatima. Stigla konkurencija. Ajmo izmišljat sukobe da sebi damo smisao postojanja.

 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: AI koji piše uvjerljive tekstove i lažne vijes
CalvinRi kaže...

Sve ide u quratz. Od gomile vijesti i informacija danas, umjetnost je biti dobro informiran. Znaci mladja populacija ljudi koji nemaju puno iskustva, citaju svakakve vijesti i ne mogu nikako razluciti sto je istina a sto nije. Ja koji sam stariji mogo malo bolje, ali od cijele poplave informacija, vijesti citam sve manje, jer me zamara to analiziranje i provjeravanje. 

 

Problem je i sta kad se dogodi neka istinita vijest koja odskace od normalnoga, hrpa ljudi ce ju preskociti jer ce djelovati sumnjivo.

 

Neki dan je izasla vijest kako u Japanu skracuju radni tjedan i kako je produktivnost strasno porasla. Tek kad sam nakon par dana vidio da neki portali vijest i dalje imaju na stranici sam isao citati, jer na prvu mi je djelovala kao fake news i senzacionalizam.

 Dovoljno mi je pročitati komentare na Facebook-u vas "iskusnih starih" da shvatim kako i mulci moraju ostariti kad tad. To sto si stariji nejamči ti to što ti misliš, a baš i obrnuto je za mlađe. Po mom iskustvu nisam još vidjeo da je netko od mlađih generacija podijelio ili poslao "Pošalji ovu poruku 15 prijatelja i ...." nego su to generacije koje nisu odrasle s time. Mlađi su odrasli s time i vjerujem da se bolje snalaze među gomilom gluposti na internetu, plus što nas boli briga za vijesti i politiku, veliku večinu barem. 

Crypto nova poljoprivreda
14 godina
offline
AI koji piše uvjerljive tekstove i lažne vijesti p

Čitam temu i vidim da nam mnogo nedostaje: Što se događa s našim društvom

Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: AI koji piše uvjerljive tekstove i lažne vijes
MrBlc kaže...
Upravo u "velikom setu pravila" i jest caka. Stvar je da nitko nije pisao ta pravila, već ga je AI na temelju velikog broja obrađenih tekstova sam izvukao. U osnovi, kad čovjek na temelju velikog broja primjera nauči rješavati neki problem, kažemo da je shvatio, a tu se upravo to dogodilo. Što misliš, kako djeca uče jezik? Slušaju odrasle i na temelju toga izvlače set lingvističkih pravila. Ako nauče govoriti prije nego sakupe dovoljno velik set podataka, onda se događaju greške koje su nam simpatične.

Oni gdje leži problem je kako napraviti umjetnu inteligenciju koja će sama birati koju vještinu želi učiti.
Osim kako, tu postoje još tri problema:
- HW - mora imati i dovoljan kapacitet i adekvatne sustave za interakciju s okolinom da bi neko područje uopće moglo biti obrađeni
- pitanje želimo li to uopće - izrada takvog sustava bi nam se vrlo lako mogla obiti o glavu i rekao bih da to ipak ne priželjkujemo
- pitanje je dali je takav sustav uopće moguć - mi mislimo da već postoji i da bi pitanje trebalo biti da li je moguć takav umjetni sustav, međutim, mi uopće nemamo načina za provjeriti da li smo mi takav sustav ili smo samo uvjereni da jesmo. Svaka interakcija nas definira i rijetko koja naša reakcija bi bila takva bez iskustava koja smo imali.

hmm meni je to i dalje generator teksta :P

Primjer 1. "AI" daš neku SF priču tipa Matix ili Gospodare prstenova i pitaš ga što od toga danas ne postoji tj. nije realno. [tu set pravila i samo-učenje je prilično izazovno za izvesti]

Primjer 2. "AI" daš 10 linkova na neku temu (znanstvenih radova) i tražiš da napravi kritični osvrt o toj temi. [isto kao gore]
itd.

 

Takve svari gore spomenuti "AI" ne može još uvijek napraviti jer ne razumije sadržaj i u potpunosti se slažem za tri problema koja si spomenuo.

Koliko sam ja vidio ovaj ponuđeni "AI" može pratiti tj. tražiti nekakve uzorke, može raditi zamjene koristeći supstitucije i to sve skuplja u nekakva pravila i to je nekakav uspjeh.

 

I općenito to se po meni ne bi trebalo niti zvati AI-om, i to je sve skupa dobar marketing i bacanje brdo resursa za rješavanje problema na neadekvatni način :)

 

Čekamo kvantna računala da vidimo da li je moguće složiti takav sustav koji bi imao AI s kojim bi dobili lijek za svaku bolest, tj. rješenje za skoro svaki problem :)

 

 

16 godina
neaktivan
offline
Re: AI koji piše uvjerljive tekstove i lažne vijes
pravi_covijek kaže...
southy kaže...
To je valjda Matija Babić jedva dočekao. Alač, Vojković i ekipa na aparatima.

 Tko su ti ljudi?

Žalosno, ali to su ljudi koji svoje frustracije pretaču u tekstove na popularnim portalima i na taj način utječu na formiranje mišljenja mase ljudi koji ne vide dalje od svojeg nosa. Da ne ispadne krivo, ova dvojica su bar pismeni i znaju sročiti rečenicu za razliku od ostalih anonimusa sa stanovitog popularnog portala, ali brate, trkeljaju ga....

The best is yet to come, and wont that be fine You think youve seen the sun, but you aint seen it shine
Poruka je uređivana zadnji put ned 10.11.2019 21:06 (southy).
15 godina
odjavljen
offline
Re: AI koji piše uvjerljive tekstove i lažne vijes
LIFO kaže...

Primjer 1. "AI" daš neku SF priču tipa Matix ili Gospodare prstenova i pitaš ga što od toga danas ne postoji tj. nije realno. [tu set pravila i samo-učenje je prilično izazovno za izvesti]

Mislim da bi ovo zapravo moglo biti vrlo izvedivo, međutim treba ti jako velik uzorak stvarnih, mogućih priča i SF-ova na kojima bi AI mogao učiti. Mi ljudi smo tu u velikoj prednosti jer nam se čitav život sastoji od kraćih ili duljih priča koje naš mozak koristi za učenje, dok bi AI-u trebalo te priče ipak servirati jer nema načina percepcije svakodnevnice na isti način na koji mi to radimo. Ako bismo mu išli to omogućiti (kako bismo izbjegli pripremu priča), naletjeli bismo na gore navedena tri problema.

 

Koliko ljudi doslovno shvaća religijske priče, unatoč tome što se radi o stvarima koje fizički nisu moguće. Da li su i oni samo predprogramirani automati koji se samo "prodaju" pod inteligentna bića.

 

LIFO kaže...

Primjer 2. "AI" daš 10 linkova na neku temu (znanstvenih radova) i tražiš da napravi kritični osvrt o toj temi. [isto kao gore]

itd.

Koliki postotak ljudi je to u stanju, a da pritom nisu obrazovani po pitanju logike i filozofije ili same teme o kojoj ih pitaš?

 

 

 

I na kraju, nagradno pitanje - kako znam da je komentar na koji odgovaran napisalo svjesno biće koje razumije ono o čemu pričamo, a ne generator teksta? Po tome što registracija na bug forum zahtjeva rješavanje reCaptche? Međutim, ako je umjetni sustav zavarao reCaptchu, znači da je prošao Turingov test i da ga sustav ne može razlikovati od čovjeka. Kako ja onda mogu znati da uopće pričam s čovjekom? Ako i pričam, kako mogu znati da taj čovjek stvarno razumije ono što piše? Jedini način na koji mogu znati jest taj da zapravo preslikam sebe i tražim očekivani output i na temelju toga mogu zaključiti da ili razumiješ na isti način na koji ja razumijem ili da to jako dobro glumiš.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice