AMD EPYC CPU-ovi protiv Intelove dominacije na trž

poruka: 9
|
čitano: 3.091
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "AMD EPYC CPU-ovi protiv Intelove dominacije na trž".
12 godina
protjeran
offline
AMD EPYC CPU-ovi protiv Intelove dominacije na trž

Bravo AMD, jos malo pa ce procesori izgledati ovako:

 lp

Intel Core™ i7 Forever
Poruka je uređivana zadnji put pon 3.12.2018 18:22 (Stjepanj).
Moj PC  
0 4 hvala 0
16 godina
online
Re: AMD EPYC CPU-ovi protiv Intelove dominacije na

Da, Threadripperi i Epyc su malo poveći procesori ali ni novi Xeoni nisu nešto bitno manji (socket 3647).

Pa ni Intelov Slot 1 nije bio baš mali a postojali su i konverteri Slot1->socket370, čitav mali daughterboard sa procesorom a nešto slično su još prije imali Amiga i Mac.

Dakle, ima još mjesta na pločama :)

 

Mala ispravka autoru ... postojeći Epyc modeli su bazirani na prvoj generaciji Zen arhitekture a kodno ime je bilo Naples.

Upravo predstavljena je druga generacija (kod Epyca nije bilo refresha kao za Ryzene i Threadrippere), kodno ime Rome koja će tek krenuti u proizvodnju ali je razvoj gotov.

Treća generacija (Milano) je trenutno u razvoju.

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 3.12.2018 19:54 (Mladen).
5 godina
offline
AMD EPYC CPU-ovi protiv Intelove dominacije na trž

Dok god se hlađenje ne remeti, veličina je bitna otprilike koliko i font slova ugraviranih na pokrov CPUs :P 

Apoc
Moj PC  
2 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: AMD EPYC CPU-ovi protiv Intelove dominacije na
Apocalypso722 kaže...

Dok god se hlađenje ne remeti, veličina je bitna otprilike koliko i font slova ugraviranih na pokrov CPUs :P 

 Slažem se. To su komponente koje se ne oprema s kulerima s plastičnim pokrovom i rgb led lampicama i ne stavlja pored pleksi prozora u našminkanom ratobornom kućištu na stolu. To je nešto u nekom podrumskom rack ormaru kojeg posjećuje ITovac da zamijeni ili doda kakav hub i zaključa u klimatiziranoj prostoriji. Drago mi je da se tržište bilo kojeg segmenta ponude CPUova disperzira, jer prilično je to na mjestu stojalo sve skupa prije ovog prodora ryzen arhitekture. 

http://www.bug.hr/forum/post/lcd-plazma-televizori/stvarni-vlasnici-brandova/2909836.aspx
16 godina
online
Re: AMD EPYC CPU-ovi protiv Intelove dominacije na

Meni je impresivno (uz same tehnikalije i cijenu) da se jedna mrcina kao 32c/64t 2990wx i dalje može hladiti zrakom.

Epyc 2 (Rome) je to još poduplao na 64 jezgre ali donio i zgodan trik. Kad su skužili da ne mogu (ili im se ne isplati) smanjivat I/O dio CPUa na 7nm jednostavno su ga ostavili u 14nm a jezgre "posijali" okolo :) (chiplets).

Do prije par godina 128 threadova je bila mala render-farma a sad je jedan CPU.

 

11 godina
offline
Re: AMD EPYC CPU-ovi protiv Intelove dominacije na
Stjepanj kaže...

Bravo AMD, jos malo pa ce procesori izgledati ovako: lp

 podsjeca me na pentium pro cpu :D

odlican cpu za svoje vrijeme!

16 godina
neaktivan
offline
AMD EPYC CPU-ovi protiv Intelove dominacije na trž

Na nekoj od tema ranije, netko je izrazio želju da jedva čeka da vidi hoće li AMD na 7nm TSMC konačno imati konja za utrku? To je kao da nisi imao internet zadnjih godinu i pol :) Pa AMD trenutno rastura, al rezultati će biti vidljivi kroz sljedeće godine ... 

 

Chipzilla, još nije platila dug iz prošlosti, a već joj treba novi sličan potez

https://www.pcper.com/news/General-Tech/Intel-still-hasnt-paid-AMD-12-billion-USD-anti-trust-fine

 

 

 

 

Mislim, dakle half adder
Poruka je uređivana zadnji put pon 3.12.2018 21:51 (hrvooje).
 
2 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: AMD EPYC CPU-ovi protiv Intelove dominacije na
Mladen kaže...

Meni je impresivno (uz same tehnikalije i cijenu) da se jedna mrcina kao 32c/64t 2990wx i dalje može hladiti zrakom.

Epyc 2 (Rome) je to još poduplao na 64 jezgre ali donio i zgodan trik. Kad su skužili da ne mogu (ili im se ne isplati) smanjivat I/O dio CPUa na 7nm jednostavno su ga ostavili u 14nm a jezgre "posijali" okolo :) (chiplets).

Do prije par godina 128 threadova je bila mala render-farma a sad je jedan CPU.

 

Pa jasno da se ne isplati, poboljšanje na području potrošnje energije je zanemarivo to je najbitnije.

 

I/O snižavanje na 7nm je duplo skuplje, i realno za takav specifičan proizvod prinosi su znatno niži nego za Zen2 CPU na 7nm.

 

Chiplet dizajn je budučnost, to je lako vidljivo i na kraju takvi proizvodi su znatno jeftiniji. AMD je to več odavno skužil, a Intel i dalje ne zna kud bi sam sa sobom skroz su se pogubili.

 

Kaj se tiče detalja, za sad još nije 100% sigurno da Epyc 2 Rome serverski procesori koriste 8 Core CCX.Konačnu potvrdu još čekamo, okvirno lako moguče da u igri nije 8 Core CCX.

 

S obzirom da je AMD-u serverski dio CPU kolača znatno bitniji od Desktop CPU segmenta, Epyc 2 ipak vjerojatno koristi 8 Core CCX.Realno CCX kombinacije ipak nisu tolko bitne ili presudne. Važu se samo CPU performanse, dakle uloženo-dobiveno+za servere vrlo bitna je što niža potrošnja energije.

 

https://www.bug.hr/forum/topic/procesori-mbo/amd-ryzen-procesori-opca-tema/249569.aspx?page=243&jumpto=5777865&sort=asc&view=flat

Intel=pokvareni podmukli gadovi!
16 godina
online
Re: AMD EPYC CPU-ovi protiv Intelove dominacije na

hrvooje 

 

Misliš na "trome i mlohave jezgre" majstore ? :)

Da je gamerima zanimljiviji Intel zbog single core performansi je razumljivo, ali onoliko neuspješnog trolanja i pljuvanja po Ryzenima stvarno ne kužim (koliko se sjećam, za dobro trolanje trebalo bi koristiti samo točne činjenice).

U stanju su progutati i Intelov PR bullshit i bahatu cjenovnu politiku a razgovor o cijeni se svodio na to da je AMD za sirotinju :).

 

Da ne zagađujem temu, bitno da je Zen donio ogroman pomak, a i ugodno me je iznenadilo AMD-ovo čvrsto držanje plana i obećanja - od prvih prezentacija 12/2016 do danas, sve ide po planu. Nema labavo kod tete Lise :).

 

Poruka je uređivana zadnji put pon 3.12.2018 22:25 (Mladen).
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice