Apple mora platiti 300 milijuna dolara zbog kršenj

poruka: 14
|
čitano: 9.089
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Apple mora platiti 300 milijuna dolara zbog kršenj".
15 godina
offline
Apple mora platiti 300 milijuna dolara zbog kršenj

Čini se da ta tvtrka ništa ne poizvodi, nego živi kao parazit, točnije "patentni trol" (patent troll). Te tvrtke ucjenjuju koga stignu sa visokim tužbama. Kao ransomware, samo pravni. Ne radi nikakvu korist društvu, pravi paraziti i štetočine. Ne znam kako im zakonodavac ne oduči jednom stati na kraj i onemoguće takve firme. Mislim da bi efikasan način bio da za pokretanje tužbe patenta treba uplatiti taksu 1 000 000 EUR, ukoliko tvrtka već SADA ne proizvodi ništa što koristi taj patent.

Idi i radi nešto korisno!
Poruka je uređivana zadnji put pon 16.8.2021 16:30 (Keso).
 
2 0 hvala 0
15 godina
offline
Apple mora platiti 300 milijuna dolara zbog kršenj

eo, ja ti tu iz rvackog rodovsko-plemenskog feudalizma, gotovo (iako ne baš zamjetno) zainteresiran promatram ovakva zbivanja i pripremam obranu, kad jednom nahrupi kapitalizam u slijepo crijevo svijeta. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
2 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Apple mora platiti 300 milijuna dolara zbog kr
Keso:

U načelu, vrlo se lako složiti s tobom. U praksi, to je poprilično sivo područje, primjerice, ti ili ja, neko sveučilište ili institut smisli nekaj novo uz nezanemarive troškove. Treba li nam to oteti jer nismo imali kapitala za pokrenuti kompletni biznis? Ako se slažeš s ovim, tko nam brani da svoju inovaciju prodamo nekom trećem koji ima resurse to plasirati dalje? Konačni arbitar je sud i on će odlučiti o odgovaraćujoj kompenzaciji koja može biti nula do milijardi. To je sve ok.
Ja rekoh
Poruka je uređivana zadnji put pon 16.8.2021 20:10 (Feudalac).
15 godina
offline
Re: Apple mora platiti 300 milijuna dolara zbog kr
Šta 7 milijardi dolara? 77 Milijardi i 7 centi.
Because anything Korea does, Japan does it better.
Moj PC  
0 0 hvala 0
9 godina
neaktivan
offline
Apple mora platiti 300 milijuna dolara zbog kršenj

Moze li netko reci opcenito hoce li sve otici u pm ako patenti postanu dostupni svima bez naknade?

 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Apple mora platiti 300 milijuna dolara zbog kr
Kolacic kaže...

Moze li netko reci opcenito hoce li sve otici u pm ako patenti postanu dostupni svima bez naknade?

Oće. Onda nitko više neće izmišljat nove stvari. Ćemu kad nikakve koristi od tog. 

42
15 godina
offline
Apple mora platiti 300 milijuna dolara zbog kršenj

I to se buni Apple koji tuži druge zbog nijanse bijele boje, oblika ćoška mobitela... a kad oni trebaju nešto platiti onda i tehnologija treba biti đaba...

Moj PC  
6 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Apple mora platiti 300 milijuna dolara zbog kr
Kolacic kaže...

Moze li netko reci opcenito hoce li sve otici u pm ako patenti postanu dostupni svima bez naknade?

 pa doista bitni (za ljudočanstvo) "patenti" (izumi - nešto potpuno novo - struja, telefon, radio, strojevi ... bla) su ionako svima dostupni besplatno na uporabu u tehnologiji. ovdje se spominje "patentiranje" besmislica (nema tu izuma). ponovimo s prošlog sata: izum je ono što nikad prije nije učinjeno (otkriveno ili stvoreno kreativnim procesom). inovacija je "poboljšanje" (drugačiji način uporabe) već postojećeg. npr. asfalt je odavno izumljen (nema tu patenta). kvalitetniji asfalt bio bi inovacija (i može se patentirati). e, tu se pojavljuju "trgovci patentima" (i epl je među njima - tužila sova sjenicu), idiotizam inherentan kapitalizmu (odn. na "vlasništvu"). 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
15 godina
offline
Re: Apple mora platiti 300 milijuna dolara zbog kr
Keso kaže...

Čini se da ta tvtrka ništa ne poizvodi, nego živi kao parazit, točnije "patentni trol" (patent troll). Te tvrtke ucjenjuju koga stignu sa visokim tužbama. Kao ransomware, samo pravni. Ne radi nikakvu korist društvu, pravi paraziti i štetočine. Ne znam kako im zakonodavac ne oduči jednom stati na kraj i onemoguće takve firme. Mislim da bi efikasan način bio da za pokretanje tužbe patenta treba uplatiti taksu 1 000 000 EUR, ukoliko tvrtka već SADA ne proizvodi ništa što koristi taj patent.

 -patetika/demagogija.. tj ako se pozivaš na zakon, vlasništvo tad si kontradiktoran, tj vlasnik je vlasnik, vlasništvo je 9/10 zakona.. tj patenti štite vlasnika, neovisno proizvodi li robu tj neovisno tko proizvodi, jer ni apple ne proizvodi nego kinezi itd. .. tj kao i sam apple koji se time pokušava opravdati-cjenkati.

-tko će drugi nego patentni troll? odvjetnik na odvjetnika.. a zakon je zakon, ili se provodi ili je besmislen .. kao što je besmisleno cjenkanje ili ucjenjivanje (povlačenje s uk tržišta..) recimo zakon se može 'naljutitii' ucjenom itd.

 

-patente-licence, recimo ja bi ukinuo, slobodno tržište + doborobit čovječanstva, ali i izumitelj ima pravo recimo na naknadu. .. problem je što se izumitelj-vlasnik kao fizička osoba, pretvorio u vlasnika (pravnu osobu) i što recimo zakon o autorskim pravima, ne štiti autora mada je to naziv zakona, nego vlansika autorskog prava, kojeg je sam autor prodao-prenio na neku pravnu osobu. .. ili ukinuti takav prijenos ili ukinuti autorska prava ili .. ili-ili. Zakon, biz, mi. .. svi trebamo odlučiti, ili-ili .. ne ovako ko na placu, cjenkanje-ucjenjivanje-pregovaranje, tj ili je zakon prekšen pa slijedi kazna ili nije. Ako je prekršen, kakvo pregovaranje-cjenkanje? ..

 

- kao domaći primjer, kazna hakoma za tele2, hakere-gdpr, neadekvatna zaštita podataka.. kazna može biti od 1-20mil.. kolika će biti? Tko to 'diskretno' odlučuje? hakom? što ako postoji recimo korupcija-nepotizam-kumovi? .. može li biti kažnjen pošteno? može i jače ako su druga dva operatera zainteresirana pa žele spakirati trećem-konkurentu.. što je zakon, cjenkanje?

- tko kontrolira hakom tj visinu kazne, primjerenu ili viša-niža? Po kojem kriteriju? Po zakonu?

+ zašto po istoj osnovi, po istom zakonu, ne kazniti hakom? jer on je taj koji je nadležan, kontrola, dozvole-licence.. ako nisu provjerili adekvatnost zaštite podataka, zašto hakom nije kažnjen, jer mu je i to posao, tj ne može izdati dozvolu za prikupljanje podataka ili rad telekoma ako ti uvijeti propisani zakonom nisu zadovoljeni.. ili-ili. Tad imamo zakon, ovako imamo 'cjenkanje' ili selektivne zakone, tumačenja, provođenja.. imamo što imamo i to ne samo mi, nego globalno, jer mi nismo nikakav izuzetak, prosjek i zanemarivi globalno. Mi ne određujemo ta pravila kao patente, to rade 'veliki-jaki', usa+uk .. a rade zato jer im je to glavni interes, nepotrošiv resurs, način prikupljanja globalnog poreza, po zakonu, dok samo intereno imaju ovakve igrokaze ili cjenkanja, ne prema 'van' (ostatku-konkurencija-tržište, kina-rusija-ostali..).

-zašto nitko ne pita hakom po kojem kriteriju je tele2 dobio dozvolu za rad? Jesu li ikad provjerili potrebne nivoe zaštite podataka? Kad, kod koje firme, ne samo telekomi, svi, npr kad netko organizira nagradnu igru kao shopingcentri za recimo auto .. prikupljaju podatke .. kontrola? dozvole? što ako to nitko ne kontrolira? .. po istoj osnovi, kako je kriv tele2 za 'hakere', tako je kriv i hakom jer je nadležan, time odgovoran za svoj dio posla a to je uz kontrolu i regulacija, tj sam postupak dobijanja dozvola. Nema razlike građevinska, vozačka ili za prikupljanje osobnih podataka.. svaka dozvola izdana mimo zakona-pravila je jednako kazneno djelo zlouporabe itd..

 

-pa ili-ili. .. ili ćemo imati zakone i provoditi ih, s jasnim kriterijima ili nećemo.

-vlasnici žele novac, ostatak populacije želi standard, dostupnost, robu.. kao tekovine civilizacije svako znanje bi trebalo biti dostupno svima, free, ali biz je jači pa i legitimno, jer da to nije biz, bi li netko u to ulagao i otkrivao nove stvari, razvoj. .. etički-ekonomski dvije suprotne logike, u kojoj je vlasništvo ipak jače pa do daljnjeg ostaje, tek u nekoj utopiji je moguće free.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
16 godina
offline
Apple mora platiti 300 milijuna dolara zbog kršenj

Bez obzira što je u pitanju Apple koji nije stran patentiranju (iako očito postoji razlog zašto patentiraju sve i svašta, upravo zato da to ne naprave patentni trolovi), ovaj njihov nakaradni patentni sistem bi američki ustav morao ukinuti. U stvari donekle je dobro da su ponekad toliko ppohlepni da napadnu velike igrače, ali najčešće su to sitni mali poduzetnici programeri ili startupi koje napadnu ucjenom i reketom za najbanalnije stvari tipa "korištenje interneta", ili "korištenje operativnog sistema" nije šala. Autor dokumentarca dolje je napadnut ucjenom jer je koristio - google play za upload svojeg appa. Nije ga tužio google, nego shell kompanija s nula zaposlenih. Kome se da proučiti iz prve ruke koliko je to nakaradno i poremećeno, neka si pogleda taj dokumentarac.
https://www.imdb.com/title/tt6567002/
To se jednostavno mora tamo što prije ukinuti na bilo koji način, jer svi mi ostali korisnici u svijetu patimo zbog te rupe u američkom pravnom sistemu. I nemojte pomisliti da smo imuni na te ucjene. 

Poruka je uređivana zadnji put sri 18.8.2021 2:27 (overhaul).
Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Apple mora platiti 300 milijuna dolara zbog kr
markoBT kaže...
Kolacic kaže...

Moze li netko reci opcenito hoce li sve otici u pm ako patenti postanu dostupni svima bez naknade?

Oće. Onda nitko više neće izmišljat nove stvari. Ćemu kad nikakve koristi od tog. 

A dobro je pitanje jer možda i neće (mislim otići sve k vragu). Izmisliš neki patent, počneš ga masovno ugrađivati i dok za godinu dana kreneš sa prodajom, i dok konkurencija ti inverznim inžinjeringom ne "razvali" patent i napravi svoj još bolji.. tko će ga znati.

Dobro pitanje kao što rekoh, u nekim granama bi to bilo dobro a u nekim granama privrede i ne baš.

A ovo što Apple patentira tipa "stalak za monitore" koja je obična poprečna greda na dvije noge - je idiotarija žešća.

15 godina
offline
Re: Apple mora platiti 300 milijuna dolara zbog kr
Envy kaže...
..


A ovo što Apple patentira tipa "stalak za monitore" koja je obična poprečna greda na dvije noge - je idiotarija žešća.

 -a to može jer se i design, izgled-boja-logo .. zaštićuje, pa ako imaš tri crte tad si addidas, ako si sličan, možeš biti tužen itd.

-drugi dio standard, oduvijek, kao recimo sam naziv-ime, jednako je zaštićena recimo coca-cola (boja-font-izgled) kao i recimo CD-DVD logo ili naziv firewire, pa ako ga želiš označiti-nazvati, moraš platiti vlasniku korištenje naziva - logoa, kao i ms logo za win .. a 'moraš' jer je to važno kupcu, lako prepoznatljivo. -zato to i rade, zaštićuju ne sam izum-rješenje-tehnologiju, nego i naziv-izgled.

 

-tako je apple platio swis željeznici 'krađu' brojeva (na satu), no apple je to i želio, tj tako dođe u poziciju kupnje fonta i po toj osnovi svatko tko bi kaopirao izgled sata-cagera-brojki-debljini crtica minuta.. može biti tužen i kažnjen. Postane vlasnik nečeg nad čime realno ne postoji vlasništvo, nešto kao kad su usa kupili aljasku od rusije.. ali je to konkretna-zemlja-teritorij, dok je ovo samo izgled, no u IT bizu, softwareu zapravo važniji od rudnika zlata, jer je beskonačan, neograničen, naplatiti po dollar i možeš zaraditi milijarde, dovoljno da postane popularno, kao neka pjesma-hit npr gangamstyle..

-to je srž IT biza, to vlasnici nikad neće dozvoliti-izgubiti, to kontrolira ujko sem jer se prvi sjetio, a ako nije prvi, tad kupi jer ima dovoljno milijardi viška i tako osigura da je i sutra glavni-šef i da će istu stvar nastaviti, dok šesta flota osigurava zaštitu i naplatu...

-nitko ne postavlja pitanje zašto bi recimo početno swis-željeznica imala pravo nazvati se 'vlasnikom' izgleda sata.. tj tko prvi, njegova djevojka, tad se to proda onome tko se time bavi i imamo pravni-legalni vlasnički slijed tj u toj priči apple ne može prvi postati vlasnik, nego mu treba netko tko će ga tužiti i od kog će platiti izgled, nakon čega je pravno čisto.. tj da je samo uzeo (kao prvi) postojala bi mogućnost da sutra netko dođe s tužbom, nekim dokazom, da traži milijarde.. i da ih možda dobije. Zato to nije ni 'loše' za apple, tj to je način rada, simbioza patentnih trolova neovisno jesu li u poziciji tužiti ili su tuženi.. tj ista igra, ista pravila a to im daje pravni legitimitet + važnije, daje im cijenu-vrijednost, kao što picassova slika na aukciji vrijedi recimo 100.000.000 .. bez aukcije je komad platna. Bez tužbe patenti su samo patenti, s tužbom su vrijednost-temelj-referenca... kao kad se na praznom zemljištu želi odrediti parcela, zabije se kolčić i to je referenca... bez tog je nedefinirano a time i pravno nebranjivo jer uvijek mora postojati neka cijena da bi se tužbom mogla dokazati neka šteta tj iznos. Mada je apple sad tužen, ta igra mu odgovara, želi je.. jer bez tog gubi većinu vrijednosti tj sam brand je vrijednost.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
15 godina
offline
Re: Apple mora platiti 300 milijuna dolara zbog kr
ihush kaže...
Envy kaže...
..


A ovo što Apple patentira tipa "stalak za monitore" koja je obična poprečna greda na dvije noge - je idiotarija žešća.

 * * *

Ja se u svemu slažem sa tobom, jer sam tvoj stil pisanja (i zavolio i što više - razumio). Ali to moraš nekome drugome pričati.

 

13 godina
offline
Apple mora platiti 300 milijuna dolara zbog kršenj

U samom naslovu teme nisam dobio pravi uvid u smisao teme i popratnog teksta, no da je teme vrhunska, sa velikim T na samom početku, je svakako. 
U kontekstu autorskih prava, uvijek sam na strani kreatora, no kada ”ti” postaneš otkupom vlasnik nekog patenta, to mi malo smrdi na sivu zonu, kao kada otkupiš prava na neki brand/model kroz franšizu, pa se postavlja pitanje, na koliko godina ”ugovor” ustvari vrijedi?!

 

Meni se vidi da će ovdje izisti vuk magare, makar nisam uopće upoznat sa činjeničnim stanjem, nekako malo naginjem ipak na , dugoročno gledajući, obzirom koliko će/bi mogli zaraditi do okončanja postupka!

 

ATJ Lučko
Moj PC  
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice