Appleova kolekcija za proljeće 2021: iPad Pro i iM

poruka: 70
|
čitano: 14.680
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Appleova kolekcija za proljeće 2021: iPad Pro i iM".
Re: Appleova kolekcija za proljeće 2021: iPad Pro
vsabljic kaže...

Ima li novosti oko softvera na iPadu? Sva snaga novog procesora po meni nema smisla uz zadržavanje istog sustava. 

 

Eh sad sam se sjetio, M1 je i na Macu i na iPadu, zapravo nema neke bitne razlike u developmentu aplikacija, pitanje je samo hoće li ili ne proizvođači Mac OS aplikacija portati na iPad (a taj port bi trebao biti dosta jednostavan, s obzirom na veličinu ekrana i na dostupnost tipkovnice i miša). 

Re: Appleova kolekcija za proljeće 2021: iPad Pro
PlayMaker10 kaže...

 Touch na laptopu je najveća glupost ikad smišljena, ekran se trese, nepraktično, ekran konstantno prljav itd.

 

Ne bih se složio, na svojem HP Pavilion x360 me jako dobro služi. Istina je da se ekran prlja i da se trese, ali to se preživi jer klikanje prstom po ekranu ipak ima dosta prednosti (posebice što se tiče portabilnosti)

14 godina
neaktivan
offline
Re: Appleova kolekcija za proljeće 2021: iPad Pro
ZovemseZoranidolazimizRijeke kaže...
PlayMaker10 kaže...

 Touch na laptopu je najveća glupost ikad smišljena, ekran se trese, nepraktično, ekran konstantno prljav itd.

 

Ne bih se složio, na svojem HP Pavilion x360 me jako dobro služi. Istina je da se ekran prlja i da se trese, ali to se preživi jer klikanje prstom po ekranu ipak ima dosta prednosti (posebice što se tiče portabilnosti)

 Iskreno nije neki feature zbog kojeg se isplati riskirat na Macbooku, očito se ukusi razlikuju, ja sam se jedva čekao riješit Zenbook Flipa, osobno više nikad touch na laptopu neću uzet.

13 godina
offline
Re: Appleova kolekcija za proljeće 2021: iPad Pro
PlayMaker10 kaže...
ZovemseZoranidolazimizRijeke kaže...
PlayMaker10 kaže...

 Touch na laptopu je najveća glupost ikad smišljena, ekran se trese, nepraktično, ekran konstantno prljav itd.

 

Ne bih se složio, na svojem HP Pavilion x360 me jako dobro služi. Istina je da se ekran prlja i da se trese, ali to se preživi jer klikanje prstom po ekranu ipak ima dosta prednosti (posebice što se tiče portabilnosti)

 Iskreno nije neki feature zbog kojeg se isplati riskirat na Macbooku, očito se ukusi razlikuju, ja sam se jedva čekao riješit Zenbook Flipa, osobno više nikad touch na laptopu neću uzet.

zato i kažem da je iPad + tipkovnica i olovka bolje rješenje ... imaš oboje, hw je osx ready i zapravo je isti hardware kao i na mac book pro 13 aktualnom... plus bolji ekran, touch, 5g etc

14 godina
offline
Re: Appleova kolekcija za proljeće 2021: iPad Pro
PlayMaker10 kaže...
dax-lax kaže...
grzzi kaže...
treba omogucit elegantno osx na njemu i macbook postaje višak.

 Je, pa da izgube tržište klasičnih prijenosnika. To je vjerojatno i razlog zašto macbook nema touchscreen.

 Touch na laptopu je najveća glupost ikad smišljena, ekran se trese, nepraktično, ekran konstantno prljav itd.

 

Pa nije baš tako, sa olovkom i dodatnom tipkovnicom ti postaje kao prijenosnik, ne moraš ni dirati ekran... a da se preko USB-Ca može spojiti na neki veliki monitor, vanjski HDD i povratno napajanje na iPad .. baš laptop postaje višak ako bi se MAC OS na njemu mogao vrtiti.

A danas imaš toliko toga da više neznaš što je za koji segment, jer je sve više nego dovoljno jako.

Poruka je uređivana zadnji put sri 21.4.2021 12:02 (bus).
16 godina
neaktivan
offline
Re: Appleova kolekcija za proljeće 2021: iPad Pro
ZovemseZoranidolazimizRijeke kaže...
vsabljic kaže...

Ima li novosti oko softvera na iPadu? Sva snaga novog procesora po meni nema smisla uz zadržavanje istog sustava. 

 

vele da su xbox i ps kontroleri potpuno podrzani, sto znaci da se pripremaju na ozbiljnije igre koja ovaj procesor sigurno moze podrzati.

 

Od "ozbiljnog" softvera, nadam se da niste i dalje misljenja da ipad sluzi za "ozbiljan". On je i dalje namijenjen kreativcima za crckanje i slikanje i povremene poslove jednostavnije video i photo obrade, ali to je nekako to.

 

Softverske novosti su obično vezane uz WWDC pa treba malo još pričekati.

 

Ne bih se složio da iPad ne služi za ozbiljan rad, problem je samo da su to proizvodi uglavnom za određenu nišu. Ne znam koja su tvoja očekivanja i što je za tebe ozbiljno, no uz Magic Keyboard (cijena prava sitnica) praktički dobivaš laptop, i iPadOS iako je dijelom ograničavajući ne sputava te da radiš u velikom broju programa.

The best is yet to come, and wont that be fine You think youve seen the sun, but you aint seen it shine
16 godina
neaktivan
offline
Re: Appleova kolekcija za proljeće 2021: iPad Pro
ZovemseZoranidolazimizRijeke kaže...
PlayMaker10 kaže...

 Touch na laptopu je najveća glupost ikad smišljena, ekran se trese, nepraktično, ekran konstantno prljav itd.

 

Ne bih se složio, na svojem HP Pavilion x360 me jako dobro služi. Istina je da se ekran prlja i da se trese, ali to se preživi jer klikanje prstom po ekranu ipak ima dosta prednosti (posebice što se tiče portabilnosti)

Uvijek me zanima koji je to način korištenja koji ljudi imaju da im je touchscreen bitan na ekranu laptopa? Baš ono pitam konkretno. Ja sam pokušavao u nekoliko navrata usvojiti takav sistem rada i to mi je protuprirodno. Jedini koliko toliko smisleni primjer je 2-u-1 uređaji gdje kad radiš koristiš tipkovnicu i miša, a onda kasnije odvojiš tipkovnicu da nešto čitaš, gledaš video i slično, no za to je uglavnom problem da je onda ili to premali ekran za laptop ili preglomazan za tablet. Touchscreen na desktopu? Užas, nema nikakvog smisla. Tu ne mislim na npr. industrijske touchscreenove gdje je touch uvjetovan prirodom posla ili POS kase. Jedina prednost klikanja prstom mi je na ekranu od kolege kad me nešto pita pa mu pokazujem i nikako da shvati gdje treba kliknuti

The best is yet to come, and wont that be fine You think youve seen the sun, but you aint seen it shine
10 godina
offline
Appleova kolekcija za proljeće 2021: iPad Pro i iM

Ovi AjMekići su baš super i super je što su u bojama. I magnetski power kabel je isto dobra ideja.

 

Nitko nije primjetio miniLED na iPad-u? To je velika promjena ako se ne varam.

Nadglednik dina
Moj PC  
3 0 hvala 0
13 godina
offline
Appleova kolekcija za proljeće 2021: iPad Pro i iM

Ne znam, touch na laptopu mi je odlična stvar. Iz prve ja malo čudno zbog lošeg baratanja OS-a touch komandama, ali nakon par dana krenem tipkat po non touch ekranu

Moj PC  
1 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Appleova kolekcija za proljeće 2021: iPad Pro
Entry Point kaže...

Ovi AjMekići su baš super i super je što su u bojama. I magnetski power kabel je isto dobra ideja.

 

Nitko nije primjetio miniLED na iPad-u? To je velika promjena ako se ne varam.

 naravno da smo primjetili ... koliko mi je poznato, mini led ima jako malo laptopa npr, poznat mi je neki MSI koji u mini led konf košta 5000 $

 

iPad je stvarno moćan mali komp, kažem, da apple podrži OSX na njemu, uz tipkovnicu i olovku imao bi genijalan prjenosnik.

 

možda se i usude kanibalizirati sami sebe, nije im to strano bilo nekad... 

Re: Appleova kolekcija za proljeće 2021: iPad Pro
southy kaže...

Uvijek me zanima koji je to način korištenja koji ljudi imaju da im je touchscreen bitan na ekranu laptopa? ...

 

 

Iz osobnog iskustva, ako radis za radnim stolom onda ti touch screen ne treba.

 

Ali kako ja radim od doma, i prostor je uvijek problem (imam jako maleni stan i nemam radni stol nego mi je laptop ili na krilu, ili na kuhinjskom stolu, ili negdje u smocnici, bilo gdje) tada touch screen bude jako koristan. 

 

1. Touchbar/Trackbar/Trackpad (kako li se već ono zove ispod tipkovnice) je potpuno beskorisno i do dana današnjeg ja se nisam naučio dobro raditi s njime.

2. S touchem se lakše scrolla po web stranici, a radi i pinch to zoom teksta, i druge komande. Vrlo korisno.

3. S vremenom se naucis koristiti prst umjesto misa (haha!) i uvidis prednost

 

Naravno, sve pada u vodu ako je miš pored i nije ga problem koristiti zbog prostora, ali kod mene to nije situacija. Ili kako sam naveo laptop mi je na koljenu ili na nekom lošem mjestu gdje nema puno prostora ili je podloga grbava za koristiti miš. Ponekad sam i u kafiću sjedim za stolom, tamo ne mogu sigurno miša koristiti, a trackbar je stvarno sranje. Touch panel je u tom slučaju super stvar. 

14 godina
protjeran
offline
Appleova kolekcija za proljeće 2021: iPad Pro i iM

.

Moj PC  
1 1 hvala 0
12 godina
offline
Re: Appleova kolekcija za proljeće 2021: iPad Pro
grzzi kaže...

 

iPad je stvarno moćan mali komp, kažem, da apple podrži OSX na njemu, uz tipkovnicu i olovku imao bi genijalan prjenosnik.

 

Pa koja je onda svrha toga? Onda kupiš Macbook Air ako želiš miš, tipkovnicu i desktop OS. 

 

Inače, probao sam taj iPad pro prije kakvih 6 mjeseci jer su ga svi youtuberi hvalili kak je nenormalno dobar i meni iskreno to ni za što nije služilo. Ok je bilo za sjedit na balkonu i surfat, ali to mogu radit i na mobitelu pa mi je $999 malo previše za tu funkciju. Sve ostalo što sam probao mi je bilo meh. Imao sam keyboard folio case pa mi je i tipkanje bilo bezveze (magic keyboard mi je ipak malo preskup bio), tako da ni pisanje mailova i poruka nije bilo opcija. Neki multitasking kad onako odvojiš dva prozora je polu-ok, ali sam imao problema s većinom aplikacija. Development nemoguć osim ako sve radiš remote. Photo editing je ok, ali desktop lightroom miles better. Video editing ne radim pa nisam probao. Ona olovka je top i to stvarno šljaka vrhunski, ali osobno se nisam uspio naviknuti na pisanje s tim po ekranu i uvijek instinktivno zapisujem ili na papir ili na desktop računalo. 

Na kraju prodao i kupio M1 MacBook Air, smeni osobno 10x bolji i korisniji uređaj.

12 godina
offline
Re: Appleova kolekcija za proljeće 2021: iPad Pro
ansha kaže...

.

Čudna vremena su došla, Apple uređaji više nisu toliko loš izbor što se tiče value for the money. Čak su u nekim kategorijama i best value for the money (base model M1 Mac Mini, base Air).
Memory swapping također radi jako dobro na M1 uređajima pa tih 8 gb rama i nije toliki problem :)  

6 godina
offline
Re: Appleova kolekcija za proljeće 2021: iPad Pro
ansha kaže...

.

taj apple sa 8GB rama, zavrsi premier export 4k videa u prosjeku 6 minuta prije, nego 3950X TR sa 128MB rama i 2080Ti grafom , pri cemu mu je zauzece tih 8GB memorije na 65% dok exporta, kosta 5 puta manje, trosi 10 puta manje struje, necujan je i ne grije nam prostoriju kao sto su TR masine, samim time klimu ni ne palimo :)

 

CPU, GPU, Memorija i SSD su na istom "chipu" latencije su brutalno niske

 

mini rastura, mjesecno odradimo 4 videa vise nego sto smo na TR masinama, sve moje kolege koje rade u premieru su odusevljene, a sef je naravno super zadovoljan sa manjih troskovima, vecom i brzom zaradom

 

kolegice koje rade DTP takoder su "produktivnije" na miniju, nego sto su bile na ryzenima i intel desktop racunalima

 

jedino su jos "render slave" masine ostale na TR procesorima, tu Mac za sada nema sta traziti dok ne ponudi 12 ili 16 core M1 chipove, pa cemo vidjeti

 

cak sam i ja prodao ryzena i kupio si mini za doma

 

za virtualizaciju, tipa paralize, bolje je verzija sa 16GB svakako

14 godina
protjeran
offline
Appleova kolekcija za proljeće 2021: iPad Pro i iM

Bokte ljudi i dan danas su u stanju opravdavat 8GB memorije, pogotovo sta je ista jeftina ko drek a pricamo o strojevima od 2000$... A price o dobrom memory swappingu i niski  latencijama prodajte bakicama na placu...

 

Usput 3950X nije TR a 128MB rama je stvarno malo...

Moj PC  
1 1 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Re: Appleova kolekcija za proljeće 2021: iPad Pro
Mislim da je ovo tvoje dosta specifičan slučaj, iznimka koja potvrđuje pravilo. Meni je recimo trackpad super (touchbar mi je koma, slično kao i TS), isto mi je i onaj kotačić na IBM-u bio super stvar. Multitouch geste na trackpadu su mi prehebena stvar, produktivnost mi je mnogo veća sa njima.
Osnovna stvar kod TS mi je da kretnje nisu prirodne, malo fizička tipkovnica, malo ekran. Probao nekoliko puta i nije za mene, no tko voli nek izvoli. A i MRZIM dok mi netko dira ekran 😂
The best is yet to come, and wont that be fine You think youve seen the sun, but you aint seen it shine
16 godina
neaktivan
offline
Re: Appleova kolekcija za proljeće 2021: iPad Pro
Vidiš, otkako sam prešao na M1 Air malo mi fali grijanje od laptopa, iako je nekad bilo tako da bi mi mogao opeci koljena. Ne fali mi zvuk ventilatora.

Sto se tiče zamjene za MacPro mogli bi se iznenaditi kad izdaju 32 ili 64 jezgrene SoC-ove koji imaju linearno skalabilne performanse u odnosu na M1.
The best is yet to come, and wont that be fine You think youve seen the sun, but you aint seen it shine
6 godina
offline
Re: Appleova kolekcija za proljeće 2021: iPad Pro
ansha kaže...

Bokte ljudi i dan danas su u stanju opravdavat 8GB memorije, pogotovo sta je ista jeftina ko drek a pricamo o strojevima od 2000$... A price o dobrom memory swappingu i niski  latencijama prodajte bakicama na placu...

 

Usput 3950X nije TR a 128MB rama je stvarno malo...

nista je ne opravdavam, samo kazem kako radi u praksi

 

cijena nije $2000 dolara, vec $1299 za iMac, a Mini koji usporedujem kosta 1000 EUR u hrvatskoj 8GB verzija

 

u pravu si nije 3950X nego 3960X, my bad

 

120MB rama nikako nije malo za premier, vec je neki sweet spot posto je quad, probali smo 256 i nije nista specijalno ubrzanje, bar nama i video datotekama kojim radimo uglavnom je to RAW canon ili panavision

 

i export ide preko CUDA jezgri ne softverski, posto je visestruko brze nego da procesor sam to radi, kada bi veca kolicina memorije bila puno bitnija

 

mozda za red i 8k treba vise i sa CUDA, ne znam, ali kod nas ionako niko ne snima sa red kamerama niti u 8k, bar mi nismo jos dobili takav posao za odraditi

 

14 godina
offline
Re: Appleova kolekcija za proljeće 2021: iPad Pro
ansha kaže...

Bokte ljudi i dan danas su u stanju opravdavat 8GB memorije, pogotovo sta je ista jeftina ko drek a pricamo o strojevima od 2000$... A price o dobrom memory swappingu i niski  latencijama prodajte bakicama na placu...

 

Usput 3950X nije TR a 128MB rama je stvarno malo...

 

A cuj ram ti je bitan ako te gusi i usporava aplikacije i rad. Ja sa nadogradnjom od 16 na 64, nisam primjetio da ima nekakve promjene u radu. Mozda u win okruzenju to ima utjecaja, bo?

12 godina
offline
Re: Appleova kolekcija za proljeće 2021: iPad Pro
ansha kaže...

 A price o dobrom memory swappingu i niski  latencijama prodajte bakicama na placu...

 

Što točno nije u redu s tim pričama? Argumentiraj malo kad već prodajemo priče bakicama na placu. 

14 godina
protjeran
offline
Re: Appleova kolekcija za proljeće 2021: iPad Pro
Cordas kaže...
ansha kaže...

 A price o dobrom memory swappingu i niski  latencijama prodajte bakicama na placu...

 

Što točno nije u redu s tim pričama? Argumentiraj malo kad već prodajemo priče bakicama na placu. 

To sta se time ne moze nadoknadit nedostatak rama. 

14 godina
protjeran
offline
Re: Appleova kolekcija za proljeće 2021: iPad Pro
bus kaže...
ansha kaže...

Bokte ljudi i dan danas su u stanju opravdavat 8GB memorije, pogotovo sta je ista jeftina ko drek a pricamo o strojevima od 2000$... A price o dobrom memory swappingu i niski  latencijama prodajte bakicama na placu...

 

Usput 3950X nije TR a 128MB rama je stvarno malo...

 

A cuj ram ti je bitan ako te gusi i usporava aplikacije i rad. Ja sa nadogradnjom od 16 na 64, nisam primjetio da ima nekakve promjene u radu. Mozda u win okruzenju to ima utjecaja, bo?

Normalno da nista nisi dobio nadogradnjom kad ti nije falilo rama. Ja kad pretjeram s par render postavki napunim ovih 32GB i jos mi napravi 50-60GB swap file-a na disku...

6 godina
offline
Appleova kolekcija za proljeće 2021: iPad Pro i iM

Lol, ja doma na iMac-u sa Core2Duo :)))

NULL!=NULL
 
0 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Appleova kolekcija za proljeće 2021: iPad Pro
ansha kaže...
bus kaže...
ansha kaže...

Bokte ljudi i dan danas su u stanju opravdavat 8GB memorije, pogotovo sta je ista jeftina ko drek a pricamo o strojevima od 2000$... A price o dobrom memory swappingu i niski  latencijama prodajte bakicama na placu...

 

Usput 3950X nije TR a 128MB rama je stvarno malo...

 

A cuj ram ti je bitan ako te gusi i usporava aplikacije i rad. Ja sa nadogradnjom od 16 na 64, nisam primjetio da ima nekakve promjene u radu. Mozda u win okruzenju to ima utjecaja, bo?

Normalno da nista nisi dobio nadogradnjom kad ti nije falilo rama. Ja kad pretjeram s par render postavki napunim ovih 32GB i jos mi napravi 50-60GB swap file-a na disku...

Apropos strojeva od 2000.00$, to govorimo o iPad tabletu u tom slučaju?!

 

Obzirom oni sa 1TB i 2TB imaju 16GB RAM memorije, a nisu još uvijek blizu toj cifri!  

ATJ Lučko
13 godina
offline
Appleova kolekcija za proljeće 2021: iPad Pro i iM
Može se Appleu prigovarati i zamjerati puno stvari, ali ima i stvari gdje ubijaju.
Jednostavno je fascinantno koliko je iPad napredovao posljednjih godina. Po meni, iPad je najdominantniji uređaj koji Apple ima. Nema uopće konkurencije. Ni blizu.
Moj PC  
2 0 hvala 0
13 godina
offline
Appleova kolekcija za proljeće 2021: iPad Pro i iM
 
1 0 hvala 0
13 godina
offline
Re: Appleova kolekcija za proljeće 2021: iPad Pro
grzzi kaže...

Obzirom ekipa "odbija" komentirati da bi/će Pro software mogao doći na gadgete tipa iPad Pro 2021, ja vjerujem da će doći! 
Već na WWDC u lipnju! 
Budući da su baš precizirali obradu slika i video uradaka, ne sumnjam u dolazak Pro software aplikacija na iPad Pro! 

ATJ Lučko
16 godina
neaktivan
offline
Re: Appleova kolekcija za proljeće 2021: iPad Pro
grzzi kaže...

Zanimljivo je to pitanje, no ne vjerujem da će se to desiti tako brzo iz više razloga, a najveći bi bio taj da bi iPad postao Mac i samim time bi si kanibalizirali tržište jer bi jednim uređajem pokrio oba korištenja. Druga stvar koju treba uzeti u obzir je to da su i iPad Air, "obični" iPad i iPad mini isto iPadi pa je pitanje što bi sa njima. Air će vjerojatno dobiti M1, no preostala 2 sigurno neće bar još godinama što bi značio dodatnu fragmetanciju palete uređaja. To je zapravo jako dobro za ostale proizvođače jer kad bi stavili macos na iPad Air to bi značilo da za 599$ možeš kupiti "laptop" koji gazi core i9 10. generacije.

Mislim da je ovaj iPad Pro dobio M1 jer im je tako proizvodni proces zapravo jednostavniji nego da su razvijali posebnu verziju za novu generaciju, a XDR ekran da je samo najava onoga što će se desiti sa MacBook Pro linijom kasnije tijekom ove godine.

The best is yet to come, and wont that be fine You think youve seen the sun, but you aint seen it shine
13 godina
offline
Re: Appleova kolekcija za proljeće 2021: iPad Pro
Boris grozni kaže...

Koji downgrade ovaj novi imac, kaj s 27" ili 32"? bolje specke, više i/o? nista? Zgleda koda ga je neka pedercina slagala

U kojem kontekstu je downgrade konkretno kolega, malo elaborirati izjavu! 

Oko ljepote se ne valja komentirati, jer je ljepota u oku promatrača/kupca, a vi to niste, evidentno! 

Uvjeren sam da ga je i slagala “pedercina”, vi ne da niste relevantan to komentirati, jer prije svega treba biti pismen. 

 

Dok neki drugi “PProzor” brandovi učine donekle jednako učinkovito AIO računalo, a proći će podosta vremena zasigurno, ovo će biti state of art kako dizajna, tako i sposobnosti! 

 

U slučaju većeg iPad gadgeta, očekujem još opakije performanse, a vi možete slobodno  na , ali takvi kao vi samo budete radili reklamu i hype, koji neminovno vodi ka još većem općem generalnom uspjehu! 

ATJ Lučko
Moj PC  
2 1 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice