Appleova kreditna kartica i opsjednutost detaljima

poruka: 27
|
čitano: 7.191
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Appleova kreditna kartica i opsjednutost detaljima".
8 godina
offline
Appleova kreditna kartica i opsjednutost detaljima

Wat? 13 do 23% kamate!? Ne postoji li neki zakon protiv lihvarenja? A kartica od titana... snobovi će navalit.

Life is jazz. Play it cool.
Moj PC  
16 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Appleova kreditna kartica i opsjednutost detal
Macumba:

U americi je tipična kamata na kreditnim karticama 20% ako ne platiš puni iznos manje/više odmah a to nitko ne radi jer koja je svrha kredita onda... Nismo ni mi puno bolji, oko 10% se svi vrte plus godišnja ili mjesečna naknada u paketima pa je efektivna kamata također oko 20%, a ako sve troškove plaćaš odmah, efektivna kamata je u trocifrenim postotcima
Ja rekoh
Poruka je uređivana zadnji put sub 13.4.2019 20:28 (Feudalac).
13 godina
offline
Appleova kreditna kartica i opsjednutost detaljima

Utvaram si da sam nekako dojma da ova priča ima glavu, uvod, ali ne i razradu, zaplet i rješenje zagonetke ?! 

 

Vrlo vjerojatno postoji DEBELO OPRAVDAN razlog kamatama, a i pitanja su; na koji stvarni period, na koji iznos/ukupan iznos, osobne godišnje prihode dali su ukalkulirani, ...?!?! 

ATJ Lučko
Moj PC  
0 3 hvala 0
9 godina
offline
Re: Appleova kreditna kartica i opsjednutost detal
Bežično, ništa?
 
1 0 hvala 0
12 godina
offline
Appleova kreditna kartica i opsjednutost detaljima

Valjda ću moći u poštanskom uredu ugovoriti Apple kreditnu karticu.

 
0 0 hvala 0
7 godina
offline
Appleova kreditna kartica i opsjednutost detaljima

"visoki apple standardi"  ko i mac s 5400rpm hdd?

Moj PC  
17 0 hvala 0
12 godina
odjavljen
offline
Re: Appleova kreditna kartica i opsjednutost detal
7200 je previše bučan 😂
11 godina
offline
Re: Appleova kreditna kartica i opsjednutost detal
Feudalac kaže...
U americi je tipična kamata na kreditnim karticama 20% ako ne platiš puni iznos manje/više odmah a to nitko ne radi jer koja je svrha kredita onda...

U pravu si za prvi dio, 20% je cist prosjecna kamata, ali za ovaj drugi dio: svatko s imalo mozga otplacuje cijeli iznos u roku. Ako ne mozes, uzmi neki obicni kredit od banke, ovo je ~900% godisnja kamata LOL.
Kreditne kartice su u biti kratkorocni zajam, platis mjesec-dva kasnije. Plus razne pogodnosti: mozes osporit kupnju, meni avio-karte + rent-a-car dodju s osiguranjem, dobijem 2% natrag za gorivo i "groceries", bolji kreditni rating itd.

15 godina
offline
Appleova kreditna kartica i opsjednutost detaljima

3% cashback na vlastite proizvode...

 

Jbt pa vise Amazon nudi na svojim karticama kad narucis Appleove pizdarije preko Amazona...

 
0 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: Appleova kreditna kartica i opsjednutost detal
Feudalac kaže...
Macumba:

U americi je tipična kamata na kreditnim karticama 20% ako ne platiš puni iznos manje/više odmah a to nitko ne radi jer koja je svrha kredita onda... Nismo ni mi puno bolji, oko 10% se svi vrte plus godišnja ili mjesečna naknada u paketima pa je efektivna kamata također oko 20%, a ako sve troškove plaćaš odmah, efektivna kamata je u trocifrenim postotcima

Malo sam zbunjen, postoji članarina (koju neki ne plaćaju ako recimo njihova firma ima dogovor/ugovor s kartičarskom kućom), ali nikada nisam plaćao kamate na kupnju kreditnom karticom? Do 12/24/36 rata?

Ne znam nikoga oko sebe tko kupuje s kreditnom karticom van bez kamatnih rata?

15 godina
offline
Re: Appleova kreditna kartica i opsjednutost detal

Nezz bas kako funkcioniraju kreditne u Hrvatskoj, ali u Americi je sistem ovakav.

 

Imas kreditnu karticu. Placas ili ne placas annual fee (obicno 95$ za neke malo bolje, Amexi do 500$). Imas bonuse koji su vecinom kao cashback, odnosno za neke kupnje tipa benzin imas 2% natrag od iznosa, neke kupnje 1% tipa hrana, 3% hoteli itd. To dobijes nazad kad otplatis karticu.

 

Sto se tice placanja kartica, klasicno postoji credit (odnosno limit), recimo da imas 2000$. Dalje, recimo da ti mjesec traje od 20.3 do 20.4 i da si nabio 500$ balance, tu karticu ces morat platit 28 dana nakon 20.4. dakle do 17.5.

 

Tvoj limit je 1500$ dok ne platis u cijelosti (2000 - 500), dakle koristis normalno ali imas manje prostora.

 

E sad ovisno o kartici koju imas, obicno ako ne mozes platit puni iznos do 17.5, onda moras platit barem minimum payment koji je 25$, inace se gasi kartica.

 

Ako platis minimum payment ili nesto preko ali ne svih 500$, na ono sto nisi platio se racuna mjesecni APR, koji je obicno oko 17-24% koji ide po transakciji (neke transakcije koje su luksuznije imaju vecu kamatu).

 

Ako platis puni iznos (500$) do 17.5, jebeno, raste ti credit score i to je to. Ako ne platis nista, ne mozes koristit karticu logicno (makar si nabio 5$ od 2000 limita a ne platio)

 

Credit score (300-850) je brojka koju racunaju federalne agencije i u to ulaze hipoteke, racuni, trosenje po karticama, kasnjenje s placanjem, placanje rezija na vrijeme, rate za auto, student loanovi, placanje poreza, vremensko trajanje kreditne povijesti (trenutnih otvorenih kartica) itd.

 

Sto veci credit score, vece kreditne pogodnosti (bolje kartice - bolji intro paketi itd.)

 

Ako si iz americke srednje klase i mlada osoba (<30) velika je sansa da ces za 0$ godisnje dobit kreditnu karticu s recimo 2000$ limita, i 0% Intro APR prvih 12 mjeseci.

 

Rate i obrocno placanje do sad nije postojalo u Americi, ali neke firme uvode uz 20% APR ili 0% ovisno o credit scoru.

Poruka je uređivana zadnji put sub 13.4.2019 23:51 (Mitch).
16 godina
online
Re: Appleova kreditna kartica i opsjednutost detal
ATJLučko kaže...

Utvaram si da sam nekako dojma da ova priča ima glavu, uvod, ali ne i razradu, zaplet i rješenje zagonetke ?! 

 

Vrlo vjerojatno postoji DEBELO OPRAVDAN razlog kamatama, a i pitanja su; na koji stvarni period, na koji iznos/ukupan iznos, osobne godišnje prihode dali su ukalkulirani, ...?!?! 

 Jamačno si utvaraš

Intel i7 8700K;asrock z370 extreme 4; Crucial 2X8 Gb 2400@2666 Mhz; SLI 2 X Nvidia GeForce 1080Ti; SSD Samsung EVO 500 Gb
13 godina
offline
Appleova kreditna kartica i opsjednutost detaljima

Zar ima ljudi kojima je bitan izgled kreditne kartice?

Moj PC  
1 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Appleova kreditna kartica i opsjednutost detal
CyberK:

Svi bi trebali otplatiti u roku, ali stvarnost je malo drugačija. S prosječnim primanjima i bez ikakve štednje, ljudi balansiraju. Preskočiš jedan račun, platiš karticu. Drugi mjesec imaš dva računa, kartica izvisi. Dođe nova godina, dijete hoće iphone, žena neku drugu glupost i onda šest mjeseci loviš zaostatke. Pokvari se auto i već si maksao sve...

Ili još jednostavnija varijanta - prvih godinu dana je, kako i Mitch kaže bez kamata - navlakuša, kartica se maksira i onda odjednom šok kad krene kamata, a tad je već kasno. Uzmeš drugu da otplatiš prvu ili preživiš, a zbog prvih razloga plan propadne i nikad kraja. To je, zapravo, stvarnost
Ja rekoh
Poruka je uređivana zadnji put ned 14.4.2019 2:24 (Feudalac).
8 godina
offline
Re: Appleova kreditna kartica i opsjednutost detal
Love2ml86:

Ti koji imaju preko firme popuste su malo rjeđi, većina je sretna ako je uopće može dobiti. Kod nas, Prva godina umanjena članarina i to je to. Bodovi? Ah ili argh. Ako uzmeš paket za debit/kredit plus net banking, to je već 50-70 kuna mjesečno s nula prometa, onda revolving deračina. Sve skupa nema smisla, čak je obični kredit jeftinija varijanta jer imaš keš s kojim se normalno dobije 10 ili 20% popusta za gotovo sve osim špeceraja, a za neke stvari ako znaš kakvo pitanje postaviti i 40%.

Na rate bez kamata je oksimoron, kamata je već obračunata u cijenu, s kešom u drugom dućanu prođeš znatno bolje. Tamo gdje je cijena već niska, obično nema tih “finih” ponuda, samo cash i eventualno maestro.
Ja rekoh
Poruka je uređivana zadnji put ned 14.4.2019 2:32 (Feudalac).
7 godina
offline
Appleova kreditna kartica i opsjednutost detaljima

"...kao što se rade, primjerice, kućišta za MacBook ili Mac Mini. Nakon što je CNC glodalica izreže, posebnim glodalom će..." vas oglodati do kostiju

ravna zemlja i šupalj mjesec... dobim, dobiš, dobe...
Poruka je uređivana zadnji put ned 14.4.2019 3:18 (Louis Pluto).
 
5 0 hvala 1
11 godina
offline
Re: Appleova kreditna kartica i opsjednutost detal
Feudalac kaže...
CyberK:

Svi bi trebali otplatiti u roku, ali stvarnost je malo drugačija. S prosječnim primanjima i bez ikakve štednje, ljudi balansiraju. Preskočiš jedan račun, platiš karticu. Drugi mjesec imaš dva računa, kartica izvisi. Dođe nova godina, dijete hoće iphone, žena neku drugu glupost i onda šest mjeseci loviš zaostatke. Pokvari se auto i već si maksao sve...

Ili još jednostavnija varijanta - prvih godinu dana je, kako i Mitch kaže bez kamata - navlakuša, kartica se maksira i onda odjednom šok kad krene kamata, a tad je već kasno. Uzmeš drugu da otplatiš prvu ili preživiš, a zbog prvih razloga plan propadne i nikad kraja. To je, zapravo, stvarnost

Pa rekoh da ima ljudi bez mozga ili jednostavno nemaju financijske odgovornosti i bazicnog znanja :)

No rekao si "a to nitko ne radi jer koja je svrha kredita onda"
Pa definitivno nije svrha placat samo minimalni iznos ili ne placat uopce. Uzmi "line of credit"od banke ako ti treba dugorocniji kredit, 5-10% godisnje je puno bolje od 20% mjesecno. I s prosjecnim americkom primanjima bas i nema puno opravdanja.

https://www.creditcards.com/credit-card-news/credit-card-debt-statistics-1276.php
Imas dolje "Transactor vs Revolvers", ovi prvi su oni koji otplacuju puni iznos redovno. Ovih drugih je 38%, znaci 62% otplacuju redovno sto je ipak dobra vecina. A samo ~2% kasne s placanjima potpuno.

10 godina
offline
Appleova kreditna kartica i opsjednutost detaljima

Sumnjam da će ikada biti dostupna u većini europe, a kamoli hrvatskoj. Drugačiji business model nego što naše kartične tvrtke imaju.

Samomrzeći hrvat
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
odjavljen
offline
Re: Appleova kreditna kartica i opsjednutost detal
Čekajte, zar nije to kartica kao Visa ili svaka druga? Kakav kredit preko kartice? 🤔
 
0 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Appleova kreditna kartica i opsjednutost detal
Valjda nekaj ko revolving kartice kod nas gdi imas neki donji limit koji moras mjesecno platiti a ostalo zavlacis/razvlacis ili ako imas novaca odma platis sve pa nema kamate.
12 godina
neaktivan
offline
Re: Appleova kreditna kartica i opsjednutost detal
LunKraljPonoci kaže...
Bežično, ništa?

 Ne treba ti, to je kartica koju korsitis samo kad nemas bezicno, inace imas sat ili mobitel.

8 godina
offline
Appleova kreditna kartica i opsjednutost detaljima

Ne sumnjam da će ova kartica biti hit. Dobar dio iKorisnika je to zbog kompleksa, pokušavajući kupovinom iProizvoda ekspresno steći nekakav imaginaran status koji im inače nije dostupan. Odnosno, iracionalno trošeći više nego li bi trebali/smjeli/mogli.
Pa, kartice funkcioniraju na istom principu, upravo onako kako su Mitch i Feudalac opisali.
Naprosto, dok nije bilo iPhonea, ljudi su pokazivali uokolo platinum AmEx. Sad će titanium iCard.

 
1 1 hvala 0
6 godina
offline
Re: Appleova kreditna kartica i opsjednutost detal
Feudalac kaže...

Na rate bez kamata je oksimoron, kamata je već obračunata u cijenu, s kešom u drugom dućanu prođeš znatno bolje. Tamo gdje je cijena već niska, obično nema tih “finih” ponuda, samo cash i eventualno maestro.

 Obračunata u cijenu? U većini dućana u kojima sam bio cijena za karticu i gotovinu je ista, pogotovo u elektro dućanima.

8 godina
offline
Re: Appleova kreditna kartica i opsjednutost detal
Love2ml86:

Ako misliš da postoji besplatno financiranje, trebao bi se probuditi. Sori, ali ne mogu ti obzirnije prenesti životne činjenice. Da mi se ne uhvatiš za jednu riječ, pročitaj cijelu poruku. Izuzeci od toga postoje, ali tada se već radi o rasprodaji starog modela, okljaštrenij verziji, jamstvu s kvakom i slično. Nekad je proizvod stvarno jeftin u sklopu promocije, ali je zato drugi do njega nadoknadio trošak. A na kraju se sve broji. Čak i da idem po rasprodajama, opet imam izgubljeno vrijeme, trošak putovanja do više dućana i slično. Besplatno ne postoji osim kod mame i tate a i to samo ako nisi čovjek.
Ja rekoh
Poruka je uređivana zadnji put ned 14.4.2019 17:03 (Feudalac).
16 godina
online
Re: Appleova kreditna kartica i opsjednutost detal
Feudalac kaže...
Love2ml86:

Ako misliš da postoji besplatno financiranje, trebao bi se probuditi. Sori, ali ne mogu ti obzirnije prenesti životne činjenice. Da mi se ne uhvatiš za jednu riječ, pročitaj cijelu poruku. Izuzeci od toga postoje, ali tada se već radi o rasprodaji starog modela, okljaštrenij verziji, jamstvu s kvakom i slično. Nekad je proizvod stvarno jeftin u sklopu promocije, ali je zato drugi do njega nadoknadio trošak. A na kraju se sve broji. Čak i da idem po rasprodajama, opet imam izgubljeno vrijeme, trošak putovanja do više dućana i slično. Besplatno ne postoji osim kod mame i tate a i to samo ako nisi čovjek.

Što znači besplatno financiranje? Ni rad s gotovinom nije besplatan.

Na stranu što je nekad jeftinije s karticom nego u gotovini. A usporedba cijena po trgovinama je uvijek potrebna.

8 godina
offline
Re: Appleova kreditna kartica i opsjednutost detal
Old iggy:

Naravno da hendlanje gotovinom košta, kao i kartično plaćanje. Ali, plaćanje na 24 ili 36 rata je sasvim drugi posao
Ja rekoh
6 godina
offline
Re: Appleova kreditna kartica i opsjednutost detal
Feudalac kaže...
Old iggy:

Naravno da hendlanje gotovinom košta, kao i kartično plaćanje. Ali, plaćanje na 24 ili 36 rata je sasvim drugi posao

 Na koje nema kamata. Dakle došao si na moju logiku.

1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice