Australci planiraju svemirski otpad gađati laserim

poruka: 14
|
čitano: 3.894
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Australci planiraju svemirski otpad gađati laserim".
10 godina
offline
Australci planiraju svemirski otpad gađati laserim

"Prvi svijetli u vidljivom spektru narančastom bojom koja prolazi kroz Zemljinu atmosferu i služi za traženje komada otpada u orbiti." A ako nadje kojeg sputnjika, nema veze, od viska glava ne boli :)

 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Australci planiraju svemirski otpad gađati laserim

ma to treba k'o talijanski lovci: potegneš koju više pa opleteš po svemu što se miče u nebesima. i iss skinu ak treba. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
3 0 hvala 0
10 godina
protjeran
offline
Australci planiraju svemirski otpad gađati laserim

Još kad bi stao u ruku nazvali bi ga BFG.

Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Australci planiraju svemirski otpad gađati laserim

Relativno jednostavna tehnologija, tko u budučnosti brani recimo nekom Diktatoru da skida satelite na taj način...

scientia est potentia
 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Australci planiraju svemirski otpad gađati las
alien kaže...

Relativno jednostavna tehnologija, tko u budučnosti brani recimo nekom Diktatoru da skida satelite na taj način...

 Sve samo ne jednostavna tehnologija.

 

Ali da, mislim da se to nece svidjati Amerima, Kinezima i Rusima.... a ne bi se cudio da je razvoj djelomicno i u vojne svrhe ali pod krinkom uklanjanja otpada iz orbite. I na kraju, kamo ce taj otpad? U drugu orbitu pa opet, samo vise sitnijih komada.

7 godina
protjeran
offline
Re: Australci planiraju svemirski otpad gađati las
Jeftinije je poslat par cigica da poberu zeljezo
Steel for Humans, Silver for Monsters, Gold for the Witcher... Cyberpunk for PCMR
Moj PC  
2 1 hvala 0
12 godina
offline
Australci planiraju svemirski otpad gađati laserim

Radio sam završni rad na temu lasera, ali po svoj literaturi što sam pretraživao trenutno NE postoji nijedan takav laser. Jer da postoje koristili bi se u vojne svrhe. Međutim problem je taj, što dio laserske energije se absorbira u atmosferi pa u konačnici nema jake zrake na velikoj udaljenosti. Međutim teoretski bi mogli raditi u vakuumu, jer nebi dolazilo do absorbancije. 

Moj PC  
3 0 hvala 0
16 godina
offline
Australci planiraju svemirski otpad gađati laserim

Problem je fokus ali problem je i što se radi o objektima sa značajnim momentom u odnosu na teleskop, možda najbolje što mogu napraviti je da smeće iz niše orbite prebace u višu orbitu.

Svemir.
 
0 0 hvala 0
14 godina
offline
Australci planiraju svemirski otpad gađati laserim

hmmm... znam da oni zeleni laserići na baterije, pokazivači, mogu sprziti onu spužvastu pjenu, crveni ne mogu...

 

a otkuda narančasta, zar nije između crvene i zelene pa bi zbog valne duljine trebala biti "slabija" ?

Ju je je? Je ju je!
Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Australci planiraju svemirski otpad gađati las
Stric_Jura kaže...

hmmm... znam da oni zeleni laserići na baterije, pokazivači, mogu sprziti onu spužvastu pjenu, crveni ne mogu...

 

a otkuda narančasta, zar nije između crvene i zelene pa bi zbog valne duljine trebala biti "slabija" ?

 Pa baš i ne, ako te baš zanima pogledaj googlaj "laser types" i imas lijep graf prikazan sa svim komercijalnim laserima i njihova izlazna snaga. Primijetit ćeš da su svi snažni laseri (oko 1MW) u infracrvenom području. 

Ukratko da pojasnim odkuda tako visoka snaga:

 

Dijeliš lasere na pulsne i kontinuirane. Pulsni se nabija vanjskim izvorom struje dok sav medij ( u ovom slučaju CO2) pređe u više u energetsko stanje. Kada se naglo otpusti (princip prekidača) sva energija izlazi van. To je kao da napumpas balon i probusis pa eto slično tome. 

 

Pazi jos jednu foru. Na takav nacin je moguce izbacit energiju od 10^12W, ALI samo kratko mjereći u mikrosekundama ili manje. Neznam da li su prikazani ovi u "realtime" ili samo u labosu. Koliko me literatura služi i hrpa pročitanih članak, jače lasere od cca 1MW nije moguć rad na dugoročno. 

lp :)

univ.bacc.appl.chem. 

14 godina
offline
Re: Australci planiraju svemirski otpad gađati las

Hvala, znam za tu podjelu pulsni/kontinuirani...

 

očigledno, govorim o slabim kontinuiranim, ali velim, razlika u boji tj. valnoj duljini mi sugerira (naravno da veće glave su to tamo proračunale i obavile probe) da bi bilo bolje na zeleno ići (tj. prema UV)...?

Ju je je? Je ju je!
7 godina
offline
Re: Australci planiraju svemirski otpad gađati las

Zapravo i ne, većina slojeva atmosfere i služi da čim više atenuira UV, ali nije baš da se valne duljine mogu random birat, uvjetovane su samom tehnologijom lasera, pa kaj imaš imaš, traži se neki koji ima otvoren čim bolji "window" kroz atmosferske slojeve do u svemir, i ak se dobro sjećam, ovi poluvodički koji su svi od reda na cca. 1000 nm +- taman i mogu lijepo kroz jedan window proći, a i puno lakše ih se spreže pa se veća atenuacija zbog više frekvencije (kraće valne duljine) lakše kompenzira.

 

Kruha i igala...
Poruka je uređivana zadnji put čet 15.4.2021 23:14 (fer-de-lance).
5 godina
offline
Australci planiraju svemirski otpad gađati laserim

Kao što i u tekstu lijepo piše, vidljivi laser služi za ciljanje i praćenje, onaj mnogo jači je ljudskom oku nevidljiv.

Svi smo čuli da će milijun majmuna koji lupaju o milijun pisaćih strojeva na kraju reproducirati cjelokupna Shakespeareova djela. Sada, zahvaljujući Internetu, znamo da to nije istina. - R. Wilensky
 
0 0 hvala 0
5 godina
offline
Re: Australci planiraju svemirski otpad gađati las
trolaslavonska kaže...

"Prvi svijetli u vidljivom spektru narančastom bojom koja prolazi kroz Zemljinu atmosferu i služi za traženje komada otpada u orbiti." A ako nadje kojeg sputnjika, nema veze, od viska glava ne boli :)

 
Ne bi im Rusi ostali dužni... :D
https://sputniknews.com/science/201806101065288031-laser-cannon-space-debris/

Svi smo čuli da će milijun majmuna koji lupaju o milijun pisaćih strojeva na kraju reproducirati cjelokupna Shakespeareova djela. Sada, zahvaljujući Internetu, znamo da to nije istina. - R. Wilensky
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice