Bacanje medicinskog biserja by Doc (#7) - Muške mu

poruka: 12
|
čitano: 3.570
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Bacanje medicinskog biserja by Doc (#7) - Muške mu".
15 godina
offline
Bacanje medicinskog biserja by Doc (#7) - Muške mu

ad 31: svjedočim u prilog podatku no nije loše poslije aspirina mrknuti nekoliko badema, radi okusa. 

ad 32: eh, da je samo do suza. a tek tenisice ... 

 

 

ad 33: još jedna potvrda. moja kći je tak odrasla (bez iskuhavanja, centrifugiranja i peglanja) i uvijek zdrava k'o kamen. 

 

ad 34: koale su gori kriminalci od rakuna. uvijek se nakon zločina prvo traže otisci koale, a rakun se često izvuče. 

 

ad 35: ali su žene munjenije. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put sri 24.10.2018 10:36 (Ajar).
Moj PC  
3 0 hvala 1
15 godina
neaktivan
offline
Re: Bacanje medicinskog biserja by Doc (#7) - Mušk
U bademu ima i cijanida.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
1 1 hvala 0
6 godina
offline
Re: Bacanje medicinskog biserja by Doc (#7) - Mušk

Ne u ovom kojega nalazimo po trgovinama i u domaćem uzgoju.
Postoje dvije bazične sorte badema: divlji (gorki) i pitomi (slatki). Potonji ne sadrži cijanid.
- - -

"Sweet domesticated almonds are grown commercially and due to a genetic variation from their bitter cousins, they do not contain the toxic chemical glycoside amygdalin, the precursor to hydrogen cyanide (prussic acid) that occurs in the bitter almond.

In bitter or wild almonds, the chemical compound becomes toxic hydrogen cyanide when the almond is crushed, chewed or injured with mechanical handling.

Approximately 100-200 milligrams of cyanide when eaten can kill an average-sized person within minutes.

Each raw bitter almond can produce 4 to 9 milligrams of hydrogen cyanide (Shragg et al, 1982. Western Journal of Medicine).

Just a few handfuls of bitter almonds can kill a person; lesser amounts can cause serious health problems such as kidney failure."

Ili jesmo, ili nismo! Ili ono treće...
Poruka je uređivana zadnji put sri 24.10.2018 11:39 (Doc Berecki).
15 godina
odjavljen
offline
Re: Bacanje medicinskog biserja by Doc (#7) - Mušk

Možda zabavna strana traži manju preciznost, ali zadržimo ipak određenu dozu preciznosti. Ima, ali manje:

 

  • Mean amygdalin levels ranged from ~0.2 to 16 mg/100 g in sweet varieties
  • Mean amygdalin levels ranged from ~52 to 180 mg/100 g in semibitter varieties
  • Mean amygdalin levels ranged from ~3,300 to 5,400 mg/100 g in bitter varieties

Izvor: https://www.almonds.com/sites/default/files/content/attachments/2014aq0004_amygdalin_publication_overview.pdf

 

Dakle, tko ne planira pojesti preko pola kg pitomih badema, nema razloga za strah, ali je sa znanstvenog stajališta itekako netočno reći da pitomi badem ne sadrži cijanid. Sam proces pripitomljavanja je u biti bila umjetna selekcija badema s manjim udjelom cijanida, što je razlog zbog kojeg pitomi ima manje cijanida, ali je ujedno i razlog zbog kojeg je malo vjerojatno da ga nema uopće - već s ovim rasponom je teško prepoznati razliku u gorčini, pa tu dosadašnja metoda selekcije više ne preferira sorte s dodatno sniženom razinom, a ista još i varira ovisno o vanjskim faktorima. Jedino da napravimo genetskim inženjeringom sortu koja nema cijanida uopće.

 

 

S druge strane, često se može čuti priča da acetilsalicilna kiselina blokira oporavak mišića nakon upale (točnije, da se oštećenja krpaju ožiljkastim tkivom umjesto mišićnim uslijed djelovanja acetilsalicilne kiseline). Da li je to točno? Ako jest, onda bi prilikom intezivnije fizičke aktivnosti i periodu nakon trebalo izbjegavati bademe.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
15 godina
offline
Re: Bacanje medicinskog biserja by Doc (#7) - Mušk
MrBlc kaže...

 

S druge strane, često se može čuti priča da acetilsalicilna kiselina blokira oporavak mišića nakon upale (točnije, da se oštećenja krpaju ožiljkastim tkivom umjesto mišićnim uslijed djelovanja acetilsalicilne kiseline). Da li je to točno? Ako jest, onda bi prilikom intezivnije fizičke aktivnosti i periodu nakon trebalo izbjegavati bademe.

 Bademi se nalaze de facto na svakom jelevniku bilo kojeg gym-junkieja, da ne govorim da znam da su ih neki bodybuilderu jeli na lopate (jer su izuzetno bogati proteinima).

Niti sam čuo za ikakvo otrovanje, a bogami, ja bih jako volio imati takve ožiljkaste mišiće kakve takvi neki ljudi imaju.

EDIT: Druga stvar, mišiće se ne grade niti u periodu fizičke aktivnosti ili nakon (zapravo u to vrijeme nastaje "trganje" mišića) - izgradnja mišića je u fazi odmora (sveto trojstvo izgradnje mišića - opterećenje, prehrana, san).

You can patch technical vulnerabilities as they evolve, but there is no patch for stupidity, or rather gullibility. - Kevin Mitnick
Poruka je uređivana zadnji put sri 24.10.2018 12:56 (Bukva).
5 godina
protjeran
offline
Re: Bacanje medicinskog biserja by Doc (#7) - Mušk
Juhuuuu, još jedan izvrstan set biserja!
Pis on ju, tu :P
Moj PC  
1 0 hvala 0
6 godina
protjeran
offline
Bacanje medicinskog biserja by Doc (#7) - Muške mu

znala je moja pokojna baba za grom pa je stalno didi govorila; "Đava te odnia i  grom te ubia dabogda"

al dida je jeo puno koprive pa ništa.

O nama će pričat ka i mi o Atlantidi, a možda i neće, ma jebo nas nemamo sreće
 
4 0 hvala 1
15 godina
odjavljen
offline
Re: Bacanje medicinskog biserja by Doc (#7) - Mušk
Bukva kaže...

Bademi se nalaze de facto na svakom jelevniku bilo kojeg gym-junkieja, da ne govorim da znam da su ih neki bodybuilderu jeli na lopate (jer su izuzetno bogati proteinima).

Niti sam čuo za ikakvo otrovanje, a bogami, ja bih jako volio imati takve ožiljkaste mišiće kakve takvi neki ljudi imaju.

EDIT: Druga stvar, mišiće se ne grade niti u periodu fizičke aktivnosti ili nakon (zapravo u to vrijeme nastaje "trganje" mišića) - izgradnja mišića je u fazi odmora (sveto trojstvo izgradnje mišića - opterećenje, prehrana, san).

Znam da su na meniu, i meni su često na planini, baš zato i pitam. Što se tiče regeneracije mišića, nije baš da blokira proces u potpunosti, ali navodno ga značajno otežava. I, da, znam da se regeneriraju u fazi odmora, ali je pitanje i koliko brzo koncentracija opada.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
14 godina
offline
Bacanje medicinskog biserja by Doc (#7) - Muške mu

Imam jako glupo pitanje. Je su li ovo mitovi koji nisu istiniti, ili su činjenice? Znam da je "biser" izraz za neku neistinitu provalu ali opet šta ja znam kako autor tumači tu riječ..

Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
offline
Bacanje medicinskog biserja by Doc (#7) - Muške mu

Tko zna, možda bi trebali koristiti šampon od koprive kao zaštitu - ono, neće grom u koprive.

dolazim odmah - Godot
Moj PC  
0 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: Bacanje medicinskog biserja by Doc (#7) - Mušk
AFARON kaže...

Imam jako glupo pitanje. Je su li ovo mitovi koji nisu istiniti, ili su činjenice? Znam da je "biser" izraz za neku neistinitu provalu ali opet šta ja znam kako autor tumači tu riječ..

Kažu da nema glupih pitanja.
Ne slažem se.
Što pak nema veze s tvojim pitanjem, nego samo kažem.

 

A odgovor: svaki ovaj medicinski biser jeste činjenica. Većina ih je pažljivo provjerena prije objavljivanja i za praktički svaki od njih postoje i znanstvene studije i citati. No, kako je namjera bila zabaviti a ne docirati i pametovati, redovito izostavljam navode iz literature jer bi s njima sve imalo preozbiljan "štih".
Riječ "biser" inače ima trostruko značenje: osim što predstavlja produkt školjke bisernice, u govoru se koristi kao metafora za nešto sitno, a vrijedno ("biseri narodnih mudrosti") ili baš suprotno, u podrugljivom tonu ("koji si ti biser!").

Pa ti sad vidi na što sam mislio.

A mislio sam na biserje koje se ne baca pred svinje 
Jer - što zna svinja što je dinja...

Ili jesmo, ili nismo! Ili ono treće...
15 godina
offline
Re: Bacanje medicinskog biserja by Doc (#7) - Mušk
MrBlc kaže...

Znam da su na meniu, i meni su često na planini, baš zato i pitam. Što se tiče regeneracije mišića, nije baš da blokira proces u potpunosti, ali navodno ga značajno otežava. I, da, znam da se regeneriraju u fazi odmora, ali je pitanje i koliko brzo koncentracija opada.

 Nemam apsolutno nikakve činjenice ili studije pored sebe, ali takva neka informacija bi se jako brzo proširila u sportskim krugovima. Nisam već jako dugo u njima, ali letimičan pogled na stranice o bodybuildingu i, zapravo, imaš članke koji govore o njegovoj korisnosti, ne štetnosti.

Možda i ima nekih jako malih količina, ali očito cost / benefit je takav da nitko nema problema sa njegovom konzumacijom. I to pričamo o populaciji koja ima problema sa velikim unosom voća (zbog fruktoze), soje (jer podiže estrogen), bilo kakvog nepotrebnog hodanja (jer smanjuje mišićni volumen) i koja se budi tokom noći uzimati proteinske shakeove (jer su mišići predugo bez hrane).
Nadalje, ti i ja smo epohama daleko od takvog režima treninga i da nam je takav način prehrane usko grlo (što god mi htjeli misliti, vrlo vjerojatno ćemo obojica daleko prije ozljediti vezivno tkivo nego ući u takav režim treninga da moramo paziti na gornje stvari) i, po meni, gledati gdje koliko ima miligrama nečega što je neko istraživanje reklo da ima negativne utjecaje na mišiće je apsolutno trošenje i vremena i mentalnog kapaciteta bezveze.
Na kraju krajeva, čak i kao rekreativac, u daleko većoj opasnosti si da ti mišić nakon treninga bude pothranjen (bilo prehranom, bilo neprokrvljenošću) nego da će ti neka hrana tamo blokirati proces regeneracije.

Doktor je tu na temi, pa ako sam natelasio gluposti (ironično "biserje"), neka me ispravi, ali barem do prije desetak godina je takva priča bila u profi krugovima. 

You can patch technical vulnerabilities as they evolve, but there is no patch for stupidity, or rather gullibility. - Kevin Mitnick
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice