Backblaze objavio kvartalni izvještaj o pouzdanost

poruka: 23
|
čitano: 5.824
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Backblaze objavio kvartalni izvještaj o pouzdanost".
15 godina
offline
Backblaze objavio kvartalni izvještaj o pouzdanost

U 3 mjeseca pokvari se 2% diskova.

Složio sam si graf vjerojatnosti kvara BAREM JEDNOG diska u grupi od N diskova u godini dana.

Ispada da je među otprilike 30 diskova vjerojatnost da će se bar jedan godišnje pokvariti praktički 100%.

Tako da ako imate firmu sa 30 zaposlenih, izgubiti će sve podatke s laptopa barem jedan zaposlenik svake godine. Jeste taj zakon vjerojatnosti već iskusili?

Zato si složite sustav koji radi backup barem onog bitnog dijela podataka.

To znači nešto poput dropbox-a u koji stavite bitni dio (npr my documents) plus rad sa podacima koji su centralno smješteni i backupirani, poput git-a.

 

 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Re: Backblaze objavio kvartalni izvještaj o pouzda
Keso:

Računica ti ima nekoliko pretpostavki. Njihovi diskovi rade neprekidno u prilično zahtjevnom okruženju (povišene temperature i vibracije) a ipak imaju jedan kvar u pol milijuna radnih sati.

Disk u laptopu radi 10 sati dnevno, pet dana tjedno, 50 tjedana. Svih 30 laptopa treba 7 godina da navuku pol milijuna radnih sati u takvim uvjetima. Za 7 godina taj latop je ionako smeće i treba ga zamijeniti iz drugih razloga. Rizik - oko nule. Rizik da će se tjedni rezultati rada izgubiti je onda 5*10/500.000 = 1/10.000 ili 0,01% ili jednom u 10 tisuća tjedana, jednom u 200 godina. Daleko veća je vjerojatnost da će radnik u međuvremenu promijeniti firmu i ponijeti podatke sa sobom.
Ja rekoh
7 godina
offline
Re: Backblaze objavio kvartalni izvještaj o pouzda
Keso kaže...

U 3 mjeseca pokvari se 2% diskova.

Složio sam si graf vjerojatnosti kvara BAREM JEDNOG diska u grupi od N diskova u godini dana.

Ispada da je među otprilike 30 diskova vjerojatnost da će se bar jedan godišnje pokvariti praktički 100%.

Tako da ako imate firmu sa 30 zaposlenih, izgubiti će sve podatke s laptopa barem jedan zaposlenik svake godine. Jeste taj zakon vjerojatnosti već iskusili?

Zato si složite sustav koji radi backup barem onog bitnog dijela podataka.

To znači nešto poput dropbox-a u koji stavite bitni dio (npr my documents) plus rad sa podacima koji su centralno smješteni i backupirani, poput git-a.

 

 Inače, kod elektroničkih uređaja je najveća vjerovatnost kvara na početku životnog vijeka (kvarovi nevezani uz samu statističku distribuciju kvarova) , a kasnije gledaš po distribuciji koja je namijenjena toj vrsti uređaja - vjerovatno Studentova za elektroničke kvarove, a lognormalna za mehaničke.

I skini si lijepo military handbook onaj 8xx, koji već, pa prouči...

 

 Edit: military handbook 217F i ostale.

 

 https://www.weibull.com/knowledge/milhdbk.htm

 

 

 

Kruha i igala...
Poruka je uređivana zadnji put čet 2.5.2019 9:53 (fer-de-lance).
14 godina
online
Backblaze objavio kvartalni izvještaj o pouzdanost

Kako stoje ssd-ovi spram hdd-ova?

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Backblaze objavio kvartalni izvještaj o pouzda
AFARON kaže...

Kako stoje ssd-ovi spram hdd-ova?

 skuplje za jednak kapacitet. ostalo je mutno. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
11 godina
offline
Re: Backblaze objavio kvartalni izvještaj o pouzda

180 pokvarenih od 34708 nije 2.22%, vec ~0.5% :)
U Backlaze tablici jasno pise da je 2.22% *anualizirana* brojka.

15 godina
offline
Re: Backblaze objavio kvartalni izvještaj o pouzda

Našao sam nekakav blog post koji ima formulu pa reci ako formula ne štima:

https://blog.sqlxdetails.com/disk-failure-probability/

Ti možeš vjerjatnost faila nekog diska u godini dana dizati gore-dolje jer si kupio bolji/lošiji disk ili on radi više/manje u boljim/lošijim uvjetima,

ali formula je ista samo broj riknutih diskova ide gore-dolje.

Bit je da nakon nekog broja diskova je 100% sigurno da će barem jedan od njih krepati.

Graf se asimptotski približava 100%.

To je matematičkim rječnikom rečeno: "ko nema backup taj je ...(ubaci nešto nepristojno, recimo, naivčina koja će izgubiti podatke bar jednog djelatnika)"

7 godina
offline
Re: Backblaze objavio kvartalni izvještaj o pouzda

Ne, to ti je totalno krivo.

To kaj lik tam trabunja ti je izračun vjerovatnosti kvara serijski vezanih elemenata, a to diskovi nisu, to ti je obični izračun iz teorije vjerovatnosti koliko se povećava vjerovatnost kvara kaskadnim ulančavanjem (ili kak se to već zove, serijski spojene vjerovatnosti), tj. vjerovatnost događaja ukoliko je međudobno povezano više vjerovatnosti u "serijskoj" konfiguraciji.

MTBF hard diska ne možeš nikako izračunati jer ne znaš apsolutno ništa o disku, a morao biti znati apsolutno sve (čak i stvari poput materijala korištenih šarafa i vrste kapton trake koju lijepe, pa do pojedinačnog MTBf-a za svaku komponentu na disku, i morao bi znati apsolutno sve detalje proizvodnog procesa).

Naravno, to ni većina proizvođača ne računa za svoje diskove, premda postoji puno softwarea za te primjene koji jako olakšava te ogromne izračune.

Uglavnom, iz blackblazeovih izvještaja bi eventualno mogao izračunati vjerovatnost određenog broja kvarova u nekom intervalu, uz određen interval pouzdanosti, i samo unutar 5 sigma intervala, a i to ne možeš jer ne možeš uopće znati po kojoj distribuciji su raspodijeljeni kvarovi.

Tak da te brojke služe samo da pokažu ukoliko se neki model diska pokazao nepouzdanim, pa čim više uzoraka imaju, tim je reprezentativnije.

 

 

Kruha i igala...
15 godina
offline
Backblaze objavio kvartalni izvještaj o pouzdanost

Al ga trabunjaš... Ne moraš znati nikakav detalj o uređaju, a kamoli pojedinom šerafu. Dovoljna ti je vrjerojatnost kvara pojedinog uređaja, empirijski ispitana na velikom broju uređaja. Nemam vremena za dalje...

 
0 1 hvala 0
5 godina
offline
Backblaze objavio kvartalni izvještaj o pouzdanost

Zasto je to toliko bitno kad svako ko ima bitne podatke ima slozen backup i diskovi postaju potrosna roba.....

Bez obzira na vjerovatnocu pouzdati se samo u disk za jedino mjesto cuvanja bitnih podatka je suludo....Dzaba ti vjerovatnoca od 0,00001% da ce neki disk crknuti ako  tvoj crkne....

 
2 0 hvala 0
7 godina
offline
Re: Backblaze objavio kvartalni izvještaj o pouzda
Keso kaže...

Al ga trabunjaš... Ne moraš znati nikakav detalj o uređaju, a kamoli pojedinom šerafu. Dovoljna ti je vrjerojatnost kvara pojedinog uređaja, empirijski ispitana na velikom broju uređaja. Nemam vremena za dalje...

 I u tom slučaju opet ne znaš vjerovatnost kvara, neko samo statistički podatak o broju kvarova kroz određeno vrijeme i na određenom broju uređaja.

To ti je razlika između statistike i računanja vjerovatnosti kvara.

Statistika ti ništa ne znači dok ne testiraš ogroman broj uzoraka kroz ogromno vrijeme, a onda ti ništa ne znači jer taj disk se tad više ni ne proizvodi  ni prodaje.

Dok kod računanja vjerovatnosti kvara (obično kao MTBF) pokušavaš predvidjeti koliko i kad se bude događalo kvarova.

Kaj ti misliš da npr. letjelice od par stotina milijuna dolara šalju u svemir bez da predvide MTBF, tek tolko da ih pošalju gore da si naprave statistiku kvarova?

Naravno da ne, i vojska npr. za svu opremu traži da proizvođač garantira MTBF i to su ogromni penali i zatvorske kazne ako nije tak.

 

 

Kruha i igala...
Poruka je uređivana zadnji put čet 2.5.2019 16:14 (fer-de-lance).
8 godina
offline
Backblaze objavio kvartalni izvještaj o pouzdanost

Na kraju nije navedeno, što se točno na hardisku pokvarilo ?? Primjerice ako je krepala elektronika onda to nije toliko značajan kvar jer podaci su i dalje na disku. No ako je glava uništena ili sam disk onda je to skoro nepovratan gubitak.

 

Trebalo bi čak kvarove na taj način prikazati .

 

 

Imam jednu Toshibu od 4TB a nemam backup disk, nije mi se dalo ulagati.

 

 

 
1 0 hvala 0
12 godina
protjeran
offline
Re: Backblaze objavio kvartalni izvještaj o pouzda
T700 kaže...

Trebalo bi čak kvarove na taj način prikazati .

 Ne bi, zapravo ne bi uopće trebalo pravit nikakvu statistiku kvarova jer je dotična beskorisna.

Milijun puta rečeno, kome je stalo do podataka taj će imati backup.

Ne znam stvarno kako ikome pomažu ovi podaci koje iznosi blackblaze.

8 godina
offline
Re: Backblaze objavio kvartalni izvještaj o pouzda
bill_jobs kaže...
T700 kaže...

Trebalo bi čak kvarove na taj način prikazati .

 Ne bi, zapravo ne bi uopće trebalo pravit nikakvu statistiku kvarova jer je dotična beskorisna.

Milijun puta rečeno, kome je stalo do podataka taj će imati backup.

Ne znam stvarno kako ikome pomažu ovi podaci koje iznosi blackblaze.

 velike kompanije zamjene hardiskove a obični korisnici ih popravljaju na servisu. Nema garancije da su podaci spašeni jer ipak treba raditi backup ali ako je krepala elektronika onda je to kvar koji je bolje popraviti nego kupovati novi disk.

 

 

5 godina
offline
Re: Backblaze objavio kvartalni izvještaj o pouzda

Koji popravak HDDa je isplativ? A koliko znam fora sa zamjenom elektronike ne pali vise....

12 godina
protjeran
offline
Re: Backblaze objavio kvartalni izvještaj o pouzda
T700 kaže...
ali ako je krepala elektronika onda je to kvar koji je bolje popraviti nego kupovati novi disk.

 

 

 Još da mi je znati kako bi ti popravio elektroniku?

Ako misliš zamjenom iste sa ispravnog hard diska onda te moram informirati da se zadnji puta to moglo raditi prije nekih 15 godina.

16 godina
neaktivan
offline
Backblaze objavio kvartalni izvještaj o pouzdanost

od kad postoje, sa tim Seagteom poker aparat crna-crvena, pa što ubodeš. paralelno imaju vrhunski disk i debakl-disk. uvijek u svim generacijama.

na ovoj tablici mi se sviđa crveni WD, jedan riknuo od 89.  općenito WD nema pomahnitale grafove sa ispadima, pa pouzdanim serijama, pa ispadima.  dosta su ujednačeni...posebno ovi crvendaći.

ovo je primjer gdje se ne isplati kupovati skup disk (crveni WD) na tisuće komada, već se ide na jeftinije zbog povoljnije kupnje.

 

glede nas smrtnika po kućama. ljudi ne mogu ili ne žele napravit backup diskova jer to treba platit. istina, novac je pošao u nešto što već imaš i nije igračka kao mobitel.

ja imam 2x4TB westerne i kupio sam opet identična 2x4TB.  sad jelte mogu bit ponosan i siguran, no nevoljko se čovjek rastane od extra 1800kn...jbg to je novi huawjić honor 10 lite + ostane za teniske.

 

istina je...ako preživi prvih 100 dana vrtnje (200 dana po 12h rada) ide on debelo dalje...preživi li 200 sati...trajat će desetljeće i +.

out of the box ih krepa 3-4%...i tu seagate zna sa nekim serijama oduševit kupce..pa na amazonu čitaš kalvariju podivljalih kupaca gdje prvi dan crkne njih 20%...posebno externi gulaši u kutijama.

expert za istrazivanje ruda i gubljenje vremena na Bol-u.. WindowsPhone die hard fanboy koji ne napušta brod.
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Backblaze objavio kvartalni izvještaj o pouzdanost

Nije pitanje da li će ti disk krepati. Nego kada. Za godinu, pet ili 7. Diskovi su kvarljiva i potrošna roba. Ako imate nešto što ne bi voljeli izgubiti, morate imati backup odnosno najmanje dvije kopije. Ozbiljniji rade i više kopija a svaka je u redundantnom polju diskova, a neke vrlo udaljene za slučaj da nestane ne data centar nego kontinent (udara asteroida, veći vulkan, raketiranje A bombom).

 
0 0 hvala 0
14 godina
online
Re: Backblaze objavio kvartalni izvještaj o pouzda
Ajar kaže...
AFARON kaže...

Kako stoje ssd-ovi spram hdd-ova?

 skuplje za jednak kapacitet. ostalo je mutno. 

 Mislio sam na pouzdanost, jer brzinom su svjetlosnim godinama ispred hdd-ova.  A malo sam pogledao za pouzdanost, izgleda da u prosjeku ssd-ovi traju malo duže hdd-ova

15 godina
offline
Re: Backblaze objavio kvartalni izvještaj o pouzda
AFARON kaže...

 Mislio sam na pouzdanost, jer brzinom su svjetlosnim godinama ispred hdd-ova.  A malo sam pogledao za pouzdanost, izgleda da u prosjeku ssd-ovi traju malo duže hdd-ova

 ovo je jaaaaaaako relativno. sve ovisi o tome koliko po disku pišeš/brišeš (tu je hdd malo u prednosti u smislu opsega/robusnosti ali mu je nedostatak mehanika koja stalno radi i troši se). ssd je pipava stvarčica. primjer: u stroju imam sistemski ssd (evo 850, 500 GB) i dva hdd-a po 1TB za sve i svašta (toshiba serije 300 i barracuda, oba na 7200 o/min). na ssd-u su samo windows i "radni" softver, a ostala dvojica trpe sve ostalo (uključiv i igre koje nikad ne instaliram na C:). poslije više od dvije godine hd sentinel pokazuje "zdravlje" za ssd 98, a za oba pločaša po 100%. inače sve radi besprijekorno, danonoćno (nikad ne utrnem išta osim monitora prije ćorke). po ssd-u se malo i rijetko piše (a tu je i samsung magician i overprovisioning od 20%), dok se po hdd-ima dere nemilice. zanimljivo, toshiba je uvijek 3° toplija od ssd-a i seagate-a (koji su u ovome jednaki). tako ti je s pouzdanošću: kupio sam ono za što sam bio najsigurniji da će biti najmanje loše. u drugom stroju je skoro jednako, samo su dvije barracude po 1TB i nikakveih problema uz jednake radne uvjete. od frendova i inih (kojima sam sastavljao i postavljao strojeve) doznajem da jednako nema frke, s time da su neki odabrali wd black kao sistemski (umjesto ssd-a), a neki imaju mushkin chronos ssd za win. svima sve radi k'o urica. sumarum: ako se po mediju ne drka previše (posebno ne office-om, koji stalno nešto piše/briše), ssd je ok i trajat će dugo (dulje nego bilo koja verzija na nj instaliranog softvera). govorim o tome da stroj imaš za sebe, a ne za prodaju nakon, recimo, 3 godine. eto, to ti je ono "mutno": ovisi kak rabiš naprave. mene je 500 GB ssd-a koštalo duplo više nego 1 TB hdd-a i jedina razlika je u brzini kod restarta i pokretanja softvera no to nisu baš takve razlike (minuta sim-tam, hu kerz, nema žurbe) da bi se "isplatilo". 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
16 godina
neaktivan
offline
Re: Backblaze objavio kvartalni izvještaj o pouzda
Dobro si napisa... jedan dio diskova je DOA. Konkretno od 6 wd red od 6tb jedan nam je stiga neispravan. srica pa su odma testirani prije stavljanja u NAS...
15 godina
offline
Re: Backblaze objavio kvartalni izvještaj o pouzda
Apropo "backup košta". Nemati backup košta još puno više. Smanji trošak tako da podijeliš mape u 3 grupe:
1 ne treba backup (filmovi itd što možeš opet skinuti)
2 važno - treba backup ali nije strašno ako izgubim, samo neugodno
3 jako važno - ako to izgubiš, hebo si ježa
Vidjeti ćeš da je grupa 2 mala, a grupa 3 sićušna.
Grupu 2 kopiraš sa freefilesync (ili slično) na najjeftinije lokalno mjesto koje imaš: NAS, usb hdd, usb stick. Grupa 3 je toliko mala da je backupiraš sa 2 plus u cloud (google drive i slično). Ovakvo rješenje je jeftino, skoro besplatno, a nekima koji imaju stick ili disk viška potpuno besplatno.
Jedini izgovor za nemati backup je lijenost. To je kao da nemaš kočnice na autu jer ne bi ulagao u njih.
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Backblaze objavio kvartalni izvještaj o pouzda
Na kraju ovog posta imaš "list of useful tools" besplatnih za automatizirani backup:
https://blog.sqlxdetails.com/crypto-virus-resistent-backup/

Postaviš i ne brineš više. Ručni backup nije dobar, mora biti automatiziran.
 
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice