Bitcoin od svojeg vrhunca izgubio 50% vrijednosti

poruka: 86
|
čitano: 16.310
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Bitcoin od svojeg vrhunca izgubio 50% vrijednosti".
13 godina
online
Re: Bitcoin od svojeg vrhunca izgubio 50% vrijedno
mzopg kaže...

Ne slažem se, kripto novčići su ekvivalent dionicama (u većini slučajeva), ali iz razumljivih razloga su deklarirani kao valute. Njihova vrijednost je prvenstveno vezana uz software koji zastupaju, a ne uz omjer coin/USD. Ukoliko im padne vrijednost u pola onda je i MC tog softwarea duplo manji.

 

Na hleb ne mažeš ni windowse pa imaju svoju vrijednost isto je i sa blockchain/crypto projektima, software koji nešto obavlja, a na kupcu je vidjeti ima li to smisla i logike ili je prodavanje magle.

 Znači šta ti pričaš? "a ne uz omjer coin/USD." Ovo boldano je jedina slamka za koju se hvata 99% ljudi koji napamet kupuju kripto i to mu bez veze pumpa "vrijednost". Dakle, činjenica što ljudi daju pravi "novac" za to im umjetno pumpa vrijednost. Mislim, vidim da ti gajiš neke idealističke vrijednosti i da si kupuješ i prodaješ i dobro ti ide. To ne znači što se ti uspješnp baviš špekulacijama da je to s čim špekuliraš ispravno jer nije. Sva tvoja zarada se direktno temelji na tome da netko drugi da svoj novac i izgubi i ti si zaradio a ništa realno se ne dešava. To ima svoje ime. Samo ti zarađuj na tuđem gubitku, ali nemoj tu popovati i trkeljati gluposti. 

 

 Kao što ti je netko tu i napisao, blokchain i sama ideja su jedno, a ovo kripto ludilo i špekuliranje van pameti je nešto drugo. 

Poruka je uređivana zadnji put čet 12.5.2022 8:46 (itomic009).
11 godina
offline
Re: Bitcoin od svojeg vrhunca izgubio 50% vrijedno
Uglavnom je sve jasno, kripto nema nikakve druge svrhe osim da paljenje energije ili špekulacije pretvara u zaradu.
Vlasnik prijevozničke tvrtke također 'pali' energiju i gleda kako da zaradi što više paleći je, ali transport i paljenje goriva + zagađenje je nužno zlo kako bi transportirali ljude ili robu. Majner pali energiju bez ikakvog benefita za društvo.
Špekulanti na burzi su loš nusprodukt kapitalističkog sustava trgovanja vrijednošću, no iza dionica je cijela industrija, proizvodi, radnici, osnov društva. Iza tržišta kripta nema ničega osim špekulativne zarade.
Dakle sve je jasno, samo nije jasno zašto neki pokušavaju prodat drukčiju priču o kriptu, jesu li zločesti ili samo bedasti
14 godina
protjeran
offline
Bitcoin od svojeg vrhunca izgubio 50% vrijednosti

Bokte sta pada.. 

Moj PC  
0 0 hvala 0
10 godina
offline
Re: Bitcoin od svojeg vrhunca izgubio 50% vrijedno
32% u 7 dana 🤭

Ajmo, može to na nulu napokon. Da više ne čitam preseravanja likova koji misle da imaju doktorat iz ekonomije samo zato jer cijeli dan bulje u grafove.
Nadglednik dina
Moj PC  
2 1 hvala 0
2 godine
offline
Re: Bitcoin od svojeg vrhunca izgubio 50% vrijedno
picajzla0707 kaže...
Uglavnom je sve jasno, kripto nema nikakve druge svrhe osim da paljenje energije ili špekulacije pretvara u zaradu.

 e jbga..ajmo zatvoriti i Hrvatsku lutriju jer je evidentno da ne stvara nikakvu vrijednost..

čemu služe kockarnice, bacimo bombe na Las Vegas, kladionice... ima hrpa takvih preduzetja..

pusti ljude neka se vesele...

 

ako zarađuju, opet će taj novac otići u potrošnju, proizvođači će radnicima isplaćivati plaću jer će bitcoinovci trošiti...

neće ponijeti sve novce sa sobom u grob.

Du bist eines meiner kleinen Schweinchen !
5 godina
offline
Re: Bitcoin od svojeg vrhunca izgubio 50% vrijedno
mzopg kaže...

Da je netko stavio i 1k$ i prodao kad je bio oko 60k$ imao bi oko 260k$ dobiti. Ali lako je to sada pričati, većina bi vjerojatno prodala kad bi već imali 50% dobiti, a možda i izgubili jer bi prodali na prvoj korekciji kad bi ih uhvatila panika.

 

Zanimljivije je ovo, možda ljudima i prihvatljivije i sigurnije.

 

Što je pametnije? Isplativije?

 

 

Već sam ti par puta napisao da volim čitati tvoje postove, stvarno se kužiš u puno toga, od filmova pa na dalje :-) Složiti ću se s time što si napisao s time da mislim da se, a pogotovo u zadnje vrijeme, financijski špekulativni svijet u potpunosti odvojio od realnosti i postao samome sebi svrha. Na žalost i kripto za sada spada u tu sferu. Moguće će se to promjeniti ali od Bitcona do sada je prošlo 13 godina, u današnje vrijeme brzih promjena to je gotovo pa ekvivalent nekadašnjih 100 godina (dobro, ovo sam sad napamet bubnuo). 

11 godina
offline
Re: Bitcoin od svojeg vrhunca izgubio 50% vrijedno
Zaporožac kaže...

 e jbga..ajmo zatvoriti i Hrvatsku lutriju jer je evidentno da ne stvara nikakvu vrijednost..

čemu služe kockarnice, bacimo bombe na Las Vegas, kladionice... ima hrpa takvih preduzetja..

pusti ljude neka se vesele...

 

ako zarađuju, opet će taj novac otići u potrošnju, proizvođači će radnicima isplaćivati plaću jer će bitcoinovci trošiti...

neće ponijeti sve novce sa sobom u grob.

 Znači ako vidiš par ljudi da baca smeće po ulici, onda je ok da i ti to počneš raditi, a i na tome će netko ionako zaraditi koju kunu, pa što ne pustiti ljude da se 'vesele'

 

Nego, jel prodaje tko grafe... nudim 200 ojra za 3070 i 250 ojra za 3080, dok još išta vrijede 

 

15 godina
offline
Re: Bitcoin od svojeg vrhunca izgubio 50% vrijedno
mzopg kaže...
Vrijednost kriptovalute je vezana uz projekt, obično njen blockchain, ali bolje je reći software, jednako kao što je dionica vezana uz kompaniju, to što ona ima trenutnu tržišnu vrijednost je druga stvar, ali ono po čemu ti određuješ njenu vrijednost nije po snazi njene valute već po softwareu koji je vezan uz nju.

 Na informatičkom si forumu - molim te objasni koji je to "software"?

 

mzopg kaže...
Cijela poanta ovih crypto projekata je da u bliskoj budućnosti imaju uporabnu vrijednost. Nije ni internet imao uporabnu vrijednost prije 40 godina, ali je imao potencijal i mogućnosti.

Internet je imao vrijednost iste sekunde kad je upaljen, no smješnije je što od "silnih" čvrstih primjera benefita pa i metafora/paralela koje bi po tvom tumačenju "softver kriptovalute" morao moći iznjedriti, ti si uzeo primjer interneta i onda još krivo navedeš činjenice.

 

Od svog zaćeća internet - kao vid komunikacije - označen je kao strateški vojno-društveni projekt. Ako ćeš ići u doba "prije 40" već je tada to bila nenadmašna tehnologija, i već su tada ljudi pisali znanstvene radove što će biti moguće sa internetom - riječ "download" je upotrebljena 30 godina prije nego se to i dogodilo u većini kućanstava.

 

Ako misliš na 80-90, zapeo si u Balkan nostalgiju naše zabiti jer je u spotu Bon Jovija "It's My Life" iz 2000e, naočiti mladić gledao i bend i onu zgodnu is Roswella preko "Bon Jovi TVa" na računalu. Ljudi su već tada znali što i kako će internet mjenjati u društvu i kulturi, samo što je to kod nas sve došlo sa par godina zakašnjenja.  

 

EDIT - Od tada do 2013. - period od nastanka Bitcoina do danas - "Bon Jovi TV" je ne samo postala realnost nego je You Tube postala najvažnija kulturna platforma na planeti.

 

Opet - kakav je to softver?

Podsjeća me na "hardkore softver inžiniring" kojeg je nekidan Musk navodio da će njime promjeniti Tviter - pa ga malo posralo.

 

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
Poruka je uređivana zadnji put čet 12.5.2022 9:58 (wyks).
15 godina
offline
Re: Bitcoin od svojeg vrhunca izgubio 50% vrijedno
ansha kaže...

Bokte sta pada.. 

 That's what you get when the challenges were not assuaged via a rigorous gating mechanism in the form of an on-chain KYC, a max mint of 2 per KYC'd wallet, and a significant clearing price at 305 ApeCoin.

 

Eto, Cathie Wood je kupila 521 000 dionica CoinBasea - uložio je i mzopg, pa što ne bi i vi u dionicu koja je u slobodnom padu od prvog listanja na burzi.

 

I Nayib kupuje dip.

 

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
10 godina
offline
Re: Bitcoin od svojeg vrhunca izgubio 50% vrijedno
Entry Point kaže...
32% u 7 dana 🤭

Ajmo, može to na nulu napokon. Da više ne čitam preseravanja likova koji misle da imaju doktorat iz ekonomije samo zato jer cijeli dan bulje u grafove.

Provjeri si testosteron vjerojatno pada ko Bitcoin ako toliko uživancije dobivaš od tuđje propasti.

Battlelog: D3lBoy-00
14 godina
offline
Re: Bitcoin od svojeg vrhunca izgubio 50% vrijedno
jacob33 kaže...

Koliko vidim, 1 BTC i dalje vrijedi... [drumroll]... 1 BTC. Bitcoin je i dalje isti, nema inflacije (niti mogucnosti iste, vec je moguca samo deflacija gubljenjem tokena), to kako on korelira s fiat valutama uopce nije bitno po izvornoj ideji. To sto se trenutno koristi za ovo ili ono nije bitno, dugorocno ce se sve izravnati.

 

Ne znam, meni se čini da gubi na vrijednosti. Prošle godine se moglo kupiti full opremljen range rover sa v8 motorom za 4 btc-a. Sad ih treba 8. A auto isti.

PSN - darklydexter
14 godina
offline
Re: Bitcoin od svojeg vrhunca izgubio 50% vrijedno
mzopg kaže... 

 

Recimo da "mnogo voljena" Nutella koja košta 25kn sada odjednom u trgovini bude 12kn, i da se u njenom sastavu ništa nije promijenilo, da li će je kupci zaobiči ili će je kupiti i biti sretni što su ulovili akciju? Isto je i sa kriptom, dionicama, nekretninama, ukoliko investitor procijeni da nešto vrijedi kad mu je cijena $50 onda kad dođe u priliku da to isto kupi za $25 on tu priliku može iskoristiti i biti sretan što je ulovio nešto na akciji.

 

 

Nutella košta 25, kupiš ju na akciji za 12 kn. Sljedeći tjedan ju dijele besplatno i nema je više. Ti i dalje imaš onu nutellu od jučer i pojedeš ju. A šta radiš sa btc-om u walletu koji vrijedi 0 usd? Ne možeš si čak ni guzicu obrisati dok ne počnu prodavati jednu rolu wc papira za jedan btc.

PSN - darklydexter
12 godina
neaktivan
offline
Re: Bitcoin od svojeg vrhunca izgubio 50% vrijedno
ivan dragi kaže...

 Dijeliš savjete ljudima o horoskopu, pardon, kriptu, a osnovni pojmovi ti nisu jasni.

 

Objasni ljudima razliku između vrijednosti i "vrijednosti". Što je vrijednost? Odakle bitcoinu ta "vrijednost"? Tether? Ifinex? Struja? Stablecoin?

 

****

 

Ulaganjem u kripto ulazite u financijsku šemu sa NADOM da će netko nakon vas kupovati po većoj CIJENI nešto što nikad ne bi imalo nikakvu VRIJEDNOST da niste na to odlučili potrošiti svoj NOVAC (koliko vrijedi doge coin a koliko shit coin, a koliko deset tisuća ostalih kripto "valuta"), niti će imati ikakvu VRIJEDNOST osim u obliku one VRIJEDNOSTI koju budala nakon vas odluči baciti na kripto. Npr dolare. Eure. Vozilo. Uz neciju proviziju naravno.

 

Zato i postoje razlike između pojmova "dionica" "valuta" itd. Brkanje "skoro kao dionica" "slično kao dionica" je upravo to - brkanje pojmova da bi prodali maglu. I žarulja i svijeća svijetle ali nisu ni slične ni skoro iste. Nije sve što svijetli žarulja, niti je sve što možete "trejdati" dionica. To što netko u nekom vremenu prihvaća Simpa bonove za gole slike ne znači da time simpa bon postaje "valuta", a ni "dionica" taman napravili sto aplikacija sa UIem u kojima možeš trgovati "impulsima".

 

"Kupujete ideju", "teoretski imaš", "može biti vrijedno" su "možda ces dobit na lotu, a mozda i neces" gluposti kojima se ekipa redovito služi dok uvjeravaju budale oko sebe. Pogledajte si videe na YT od ekipe koja je u kripto uložila milijune. Ili gatare na ezo tv. "Ful sam pametan, kupujte dok ne uduplam pa bum vam prodal i onda uložil u nešto vrijedno, npr dolare".

 

Sav žargon oko krupta je apsolutno nebitan i samo služi kao magla, distrakcija.

 

Ljudi nisu budale, vecina naseg novca je "virtualna", nit ga vidimo nit ga cujemo, platis karticom ili online i puf.. To sto je kripto neopipljiv ne znaci da je "neshvatljiv".

 

Uzmite si 10 kamencica, još bolje - imaginarnih - i trejdajte međusobno dok jedan kamencic ne dostigne 1.000.000€. Viola. Milioneri svi redom. No kada jedina VRIJEDNOST određenog "entiteta" proizlazi iz novih investitora - to se zove Ponzi. Zadnji će najebat kad ne bude mogao UNOVCITI od nikoga tu svoju imaginarnu vrijednost. "Sigurna zarada, pogledajte rainbow chart". A užas je što vecina svjesno kupuje da bi "anonimno" sjebali onog nakon sebe i usicarili koji dolar.

 

Bitcoin je stoga još gori. A I ne postoje regule, garancije, piši kući propalo. Madoff je bar dobio 150 godina zatvora, a dobar dio novca se vratio.

 

Sudjelujete u igri tko je veca budala. Kripto (trgovanje) treba zabranit.

 Sorry, ali iznimno si naporan. To što ti ne vidiš vrijednost i funkciju u nečemu je tvoje gledište i što se mene tiče nema problema, tvoje mišljenje i tvoj izbor, ali ne vidim što siluješ druge. Zna se što je Ponzi i svatko tko ulaže bi trebao prvo pogledati u što ulaže. Već sam puno puta pisao da u kripto svijetu ima puno muljatora, prevaranata i ponzi shema, ali to ne znači da je sve prevara. Generaliziranje nikada nije dobro.

 

O osnovnim pojmovima ne bi previše jer nemaš previše veze o temi koje si se uhvatio, a imaš obraza pisati o njoj, ali to i je u stilu ovog naroda, svi sve znaju i svi su najpametniji zato i jesu tu di jesu. 

 

Što se mene tiče ideš na zasluženo počasno mjesto gdje te čekaju dvojica od te trojice koja su ti ostavila TU, stilom i maltretiranjem forumaša ste baš tu negdje i vjerujem da će vam biti zabavno u toj maloj zajednici. Sada možete zajedno liječiti frustracije, sretno.

 

Ivan(4) kaže...

 Mislim da nalaziš krive primere. Internet je itekako imao primenu od svog nastanka, jer je stvoren da bi rešio realan problem. Istina je doduše da smo mu u međuvremenu pronašli nove primene, no tvorci interneta su apsolutno znali zašto to rade.

 

Jasno mi je da ljudi rade interesantne stvari na blockchainu, od kojih mnoge nemaju puno veze sa kriptovalutama. Sa druge strane, čini se da su sve te lepe stvari najnebitnije upravo ljudima koji su u crypto svetu, jer samo tako BTC može biti apsolutni kralj kriptovaluta. Kada bi se zaista gledalo sve ono o čemu se priča kada se iznose vrline kriptovaluta i to kako bi trebalo da funkcionišu, bitcoin bi trebalo da je među najneprivlačnijima (rasipni PoW, spore i skupe transakcije, mreža i valuta koje su decentralizovane na način da mrežu čine profesionalni rudari sa skupom specijalizovanom opremom, pri čemu šačica poolova proizvodi ogromnu većinu hashratea, a i najveći deo ukupne mase bitcoina se nalazi u rukama relativno malog broja ljudi...).

 

Vezano za Sandbox, čini mi se da se tu više radi o NFT-jevima? To je tek koncept čiju primenu definitivno nismo do kraja osmislili. Nedavno je "Mona Lisa digitalnog sveta" (NFT prvog tweeta Jacka Dorseya) išla pod čekić. Ispalo je da je od prethodnog puta hype toliko splasnuo da je izgubila preko 99% vrednosti. Opet, konceptualno, NFT-jevi deluju zanimljivo. U praksi, ljudi kupuju one ružne sličice majmuna, u skladu sa onim čuvenim business planom iz crtića:

  1. Kupi NFT-jeve
  2. ???
  3. Profit!

Kolega retail investitori biraju prvenstveno prema vlastitoj koristi i pohlepi, a ne gledajući dugoročno i analizirajući projekte, to je ljudska odlika i zbog toga imamo obrnute vrijednosti gotovo svugdje pa tako i u crypto svijetu. To nije problem crypta ili dionica ili nećeg trećeg već nas samih. Osobno ulažem u ono u što vjerujem i što razumijem koliko god je to moguće, zato u mom portfoliu nema psića i majmunića i zato moji planovi obuhvaćaju duže periode, a ne od danas do sutra. Trejdanje izbjegavam već sam napisao zašto, ovo s Lunom je bio izuzetak, a pokazalo se i velika sreća, a ne nekakvo veliko znanje i stručnost. Lunu nisam ranije kupovao jer mi projekt nije držao vodu, isto kao i Tron iza kojeg stoji lik koji je više zabavljač nego ozbiljna osoba i takvih je na desetke, ako ne i na stotine i zato treba znati izabrati.

 

Nakon bubble dota od stotina i stotina kompanija "budućnosti" preživjela ih je šačica, tako će i sada biti, vrijeme će pokazati tko je nešto radio i stvarao, a tko je prodavao maglu. Nije kripto ništa novo donio samo je prevarantima lakše "stvarati" nešto u virtualnom svijetu nego realnom, mada nisu loši ni u fizičkom, dosta je pogledati Nikolu i njihove E-kamione. 

 

NFTeve kao i većina sudiš po sličicama majmuna i pranju love, i već sam pisao da takve gluposti prave više štete nego koristi jer ih ljudi poistovjete s tim i ne vide uopće širinu i mogućnosti upotrebe NFTa. Prvi tweet je koliko se sjećam išao u humanitarne svrhe pa je i njegova postignuta cijena vezana uz tu namjenu, a ne realnu vrijednost, ali eto opet se i to koristi kao nekakav argument kontra NFTa. Pogledaj malo mogućnosti i namjenu NFTa u raznim industrijama, ne samo u obliku sličica. Medicina, nekretnine, zaštita razne robe...

 

Inače prijateljica tvoje djevojke s malim djetetom je danas mogla biti milijunašica i zbrinuta za ostatak života, da je eto uložila tih 1500 eura u to vrijeme i unovčila ih 4 godine kasnije:

https://forum.bug.hr/forum/post/kriptovalute/rudarenje-moze-biti-isplativo/5391006.aspx

 

 

itomic009 kaže...
mzopg kaže...

Ne slažem se, kripto novčići su ekvivalent dionicama (u većini slučajeva), ali iz razumljivih razloga su deklarirani kao valute. Njihova vrijednost je prvenstveno vezana uz software koji zastupaju, a ne uz omjer coin/USD. Ukoliko im padne vrijednost u pola onda je i MC tog softwarea duplo manji.

 

Na hleb ne mažeš ni windowse pa imaju svoju vrijednost isto je i sa blockchain/crypto projektima, software koji nešto obavlja, a na kupcu je vidjeti ima li to smisla i logike ili je prodavanje magle.

 Znači šta ti pričaš? "a ne uz omjer coin/USD." Ovo boldano je jedina slamka za koju se hvata 99% ljudi koji napamet kupuju kripto i to mu bez veze pumpa "vrijednost". Dakle, činjenica što ljudi daju pravi "novac" za to im umjetno pumpa vrijednost. Mislim, vidim da ti gajiš neke idealističke vrijednosti i da si kupuješ i prodaješ i dobro ti ide. To ne znači što se ti uspješnp baviš špekulacijama da je to s čim špekuliraš ispravno jer nije. Sva tvoja zarada se direktno temelji na tome da netko drugi da svoj novac i izgubi i ti si zaradio a ništa realno se ne dešava. To ima svoje ime. Samo ti zarađuj na tuđem gubitku, ali nemoj tu popovati i trkeljati gluposti. 

 

 Kao što ti je netko tu i napisao, blokchain i sama ideja su jedno, a ovo kripto ludilo i špekuliranje van pameti je nešto drugo. 

 Vjerovao ili ne jako dobro znam što pričam i sve je bazirano na osobnom iskustvu i znanju, a ne na rekla-kazala informacijama i genijalnosti prosječnog 'rvata.

To za što se ljudi hvataju i što im je povod za ulaganje u kripto i u što prvenstveno ulažu govori isključivo o njima samima, a ne o vrijednosti kripta.

Većina ih se upušta u ponzi sheme, većini i nije prvi put, većina i zna kako to funkcionira i da će nekoga za*ebati.

 

Kada uložiš u većinu dionica, što misliš odakle tvoja zarada stiže? Opet se temelji na tome da je netko drugi izgubio novac. Osnovna razlika između ponzija i legitimnog ulaganja je proizvod. Ti tvrdiš da sav kripto nema proizvod, ja tvrdim da to nije istina. Slažem se da ima jako puno prevaranata, ali ima i legalnih istinski vrijednih projekata i u takve stvari ulažem SVOJ novac. Jednako kao i što radim sa tradicionalnim kompanijama i dionicama.

 

To što ljudi naprave od nečega cirkus i ludilo je van moje domene, a njih očito raduje, ja imam svoj način ulaganja, analiziranja i biranja. Vrijeme će pokazati jesu li projekti u koje sam uložio bili magla ili budućnost.

Ti već sve znaš jer si pametniji od mene pa lijepo stani sa strane i uživaj.

12 godina
neaktivan
offline
Re: Bitcoin od svojeg vrhunca izgubio 50% vrijedno
Ezio kaže...
mzopg kaže... 

 

Recimo da "mnogo voljena" Nutella koja košta 25kn sada odjednom u trgovini bude 12kn, i da se u njenom sastavu ništa nije promijenilo, da li će je kupci zaobiči ili će je kupiti i biti sretni što su ulovili akciju? Isto je i sa kriptom, dionicama, nekretninama, ukoliko investitor procijeni da nešto vrijedi kad mu je cijena $50 onda kad dođe u priliku da to isto kupi za $25 on tu priliku može iskoristiti i biti sretan što je ulovio nešto na akciji.

 

 

Nutella košta 25, kupiš ju na akciji za 12 kn. Sljedeći tjedan ju dijele besplatno i nema je više. Ti i dalje imaš onu nutellu od jučer i pojedeš ju. A šta radiš sa btc-om u walletu koji vrijedi 0 usd? Ne možeš si čak ni guzicu obrisati dok ne počnu prodavati jednu rolu wc papira za jedan btc.

 Trenutno vrijedi malo manje od 200.000kn pa još uvijek stigneš kupiti puno nutella za njega i imati nešto što stvarno "vrijedi". 

14 godina
offline
Re: Bitcoin od svojeg vrhunca izgubio 50% vrijedno
ivan dragi kaže...

 

Sudjelujete u igri tko je veca budala. Kripto (trgovanje) treba zabranit.

 ljudi se klade/kockaju desetljećima pa ne vidim da netko sere toliko po kladionicama, ne treba ništa zabraniti, ja se svjesno kockam, znam da ništa ne znam i to je to, prošle godine sam izgorio 70% profita leverage trejdanjem al šta kog boli ona stvar šta ću ja raditi

Poruka je uređivana zadnji put čet 12.5.2022 12:21 (loky4i4).
14 godina
offline
Re: Bitcoin od svojeg vrhunca izgubio 50% vrijedno
mzopg kaže...
ivan dragi kaže...

 Dijeliš savjete ljudima o horoskopu, pardon, kriptu, a osnovni pojmovi ti nisu jasni.

 

Objasni ljudima razliku između vrijednosti i "vrijednosti". Što je vrijednost? Odakle bitcoinu ta "vrijednost"? Tether? Ifinex? Struja? Stablecoin?

 

****

 

Ulaganjem u kripto ulazite u financijsku šemu sa NADOM da će netko nakon vas kupovati po većoj CIJENI nešto što nikad ne bi imalo nikakvu VRIJEDNOST da niste na to odlučili potrošiti svoj NOVAC (koliko vrijedi doge coin a koliko shit coin, a koliko deset tisuća ostalih kripto "valuta"), niti će imati ikakvu VRIJEDNOST osim u obliku one VRIJEDNOSTI koju budala nakon vas odluči baciti na kripto. Npr dolare. Eure. Vozilo. Uz neciju proviziju naravno.

 

Zato i postoje razlike između pojmova "dionica" "valuta" itd. Brkanje "skoro kao dionica" "slično kao dionica" je upravo to - brkanje pojmova da bi prodali maglu. I žarulja i svijeća svijetle ali nisu ni slične ni skoro iste. Nije sve što svijetli žarulja, niti je sve što možete "trejdati" dionica. To što netko u nekom vremenu prihvaća Simpa bonove za gole slike ne znači da time simpa bon postaje "valuta", a ni "dionica" taman napravili sto aplikacija sa UIem u kojima možeš trgovati "impulsima".

 

"Kupujete ideju", "teoretski imaš", "može biti vrijedno" su "možda ces dobit na lotu, a mozda i neces" gluposti kojima se ekipa redovito služi dok uvjeravaju budale oko sebe. Pogledajte si videe na YT od ekipe koja je u kripto uložila milijune. Ili gatare na ezo tv. "Ful sam pametan, kupujte dok ne uduplam pa bum vam prodal i onda uložil u nešto vrijedno, npr dolare".

 

Sav žargon oko krupta je apsolutno nebitan i samo služi kao magla, distrakcija.

 

Ljudi nisu budale, vecina naseg novca je "virtualna", nit ga vidimo nit ga cujemo, platis karticom ili online i puf.. To sto je kripto neopipljiv ne znaci da je "neshvatljiv".

 

Uzmite si 10 kamencica, još bolje - imaginarnih - i trejdajte međusobno dok jedan kamencic ne dostigne 1.000.000€. Viola. Milioneri svi redom. No kada jedina VRIJEDNOST određenog "entiteta" proizlazi iz novih investitora - to se zove Ponzi. Zadnji će najebat kad ne bude mogao UNOVCITI od nikoga tu svoju imaginarnu vrijednost. "Sigurna zarada, pogledajte rainbow chart". A užas je što vecina svjesno kupuje da bi "anonimno" sjebali onog nakon sebe i usicarili koji dolar.

 

Bitcoin je stoga još gori. A I ne postoje regule, garancije, piši kući propalo. Madoff je bar dobio 150 godina zatvora, a dobar dio novca se vratio.

 

Sudjelujete u igri tko je veca budala. Kripto (trgovanje) treba zabranit.

 Sorry, ali iznimno si naporan. To što ti ne vidiš vrijednost i funkciju u nečemu je tvoje gledište i što se mene tiče nema problema, tvoje mišljenje i tvoj izbor, ali ne vidim što siluješ druge. Zna se što je Ponzi i svatko tko ulaže bi trebao prvo pogledati u što ulaže. Već sam puno puta pisao da u kripto svijetu ima puno muljatora, prevaranata i ponzi shema, ali to ne znači da je sve prevara. Generaliziranje nikada nije dobro.

 

O osnovnim pojmovima ne bi previše jer nemaš previše veze o temi koje si se uhvatio, a imaš obraza pisati o njoj, ali to i je u stilu ovog naroda, svi sve znaju i svi su najpametniji zato i jesu tu di jesu. 

 

Što se mene tiče ideš na zasluženo počasno mjesto gdje te čekaju dvojica od te trojice koja su ti ostavila TU, stilom i maltretiranjem forumaša ste baš tu negdje i vjerujem da će vam biti zabavno u toj maloj zajednici. Sada možete zajedno liječiti frustracije, sretno.

 Da smo na čisto. Varaš ljude. Ne shvaćaš da si prevarant, možda i slučajno, odnosno, nenamjerno, ali si i dalje prevarant. Pojma nemaš o financijama, brkaš cijene i vrijednosti, dionice, likvidnost, pokriće i što sve ne do te mjere da mi se ne da ni ulaziti u diskusije o objašnjavanju OSNOVNIH jebenih pojmova u ekonomiji.

 

I uopće ti ne odgovaram da bi ti odgovorio, (u prvom tvom postu u vezi kripta bilo mi je jasno da ti nema pomoći, nažalost - ne veselim se tomu), već da ljudima koji čitaju tvoje bedastoće ukažem na činjenicu da valjaš gluposti. Lako i za gluposti koje valjaš sam sebi, imaš svako pravo pričat što god želiš, čitaj iz graha i Jupiterovih konjugacija, ali nemoj štetiti drugima, poticati brižne ljude na bacanje novca samo zato što se tebi posralo u pljački nekoga.

 

***

 

Kripto je kurac i vrijedi kurac. To što mu lopovi i prevaranti (najčešće firme) dižu CIJENU, iako su već bili kažnjavani, ne znači da time on nešto vrijedi. 

 

Vidoviti Milan samo želi pomoći kućanicama da za 17.99kn/min riješe sve probleme. Može i SMSom. Svi vi koji pušite ove gluposti budite svjesni da, ajde da uljepšam malo - pušite gluposti. To što vas ovakvi Vidoviti Milani zabavljaju tobože "kompleksnim sustavima" jebenih (običnih) proračunskih tablica ne znači da iza toga stoji ikakva vrijednost. Horoskop je pun kompliciranih izraza, odnosa i mitova pa je i dalje obični horoskop - zabava dok rješavate križaljku ili serete na wcu.

loky4i4 kaže...
ivan dragi kaže...

 

Sudjelujete u igri tko je veca budala. Kripto (trgovanje) treba zabranit.

 ljudi se klade/kockaju desetljećima pa ne vidim da netko sere toliko po kladionicama, ne treba ništa zabraniti, ja se svjesno kockam, znam da ništa ne znam i to je to, prošle godine sam izgorio 70% profita leverage trejdanjem al šta kog boli ona stvar šta ću ja raditi

 Pa tako onda i recite. Ja preporučam brojeve 7 i 32 na ruletu, tarot mi tako pokazao, super invest. Ali kocka je regulirana frende, kripto je "decentraliziran". Dakle nije dionica, nije novac, nije ni kocka, a ni nutella, nije ništa?

 

***

 

Krenite od Vrijednost vs Cijena. Pa Likvidnost. Pa valuta. Pa onda opet na vrijednost. Kad već svi vidite da za "kripto trejding" nije potrebno ama baš nikakvo znanje o ičemu, kao ni za horoskop, jer se ni ne radi o ničemu pa se tu nema što ni znati, onda budite pošteni pa recite da astrolog može biti svatko. Da ne brkate sa astronomima, odnosno nemojte misliti da NASA računa let na mjesec prema tome koji je astronaut što u podznaku. Dovoljno je "slično" pa bi neki mogli krivo shvatiti, kao što i dionica i kripto zvuče slično, trejda se tamo nešto pa mora da su to iste stvari.

 

Ali pustite mene. Ne želim da još više ljudi zaglibi jer ih je već zaglibilo previše. Do te mjere previše da osobno ne vidim izlaz iz svega osim zabrane pa da još više ljudi ne nasjedne. Žali bože ljudskih sudbina. Propasti kripta se nitko neće veseliti jer će najebati naivni ljudi. 

 

Dok se radi o zajebanciji od sto dolara, ajd igrajte se, ali kad penzioni fondovi razmišljaju o ulaganju u kripto - alo di vam je mozak.

 

Neka vam ovi vidoviti Milani objasne onda - crno na bijelo - gdje točno leži VRIJEDNOST iza cijene bitcoina, ako je jedina "institucija", privatna firma btw, koja ima tobože pokriće u dolarima 1:1 (ifinex), iste te bitcoine kupovala tokenima (70% se kupuje tokenima btw, a ne stvarnim novcem) za kojeg tvrdi da ima pokriće, a bit ću sretan ako imaju i 1% pokrića. A štampaju tokena koliko god žele.

 

 

Još jednom. U čemu leži vrijednost Bitcoina ako jedini NOVAC, a druge vrijednosti osim te nema pa stoga i VRIJEDNOST - dolazi od novca novih budala? Imate imaginarni kamenčić kojeg ste platili 30, pardon, 28.900 dolara s kojim ne možete ama baš ništa sve dok ne prevarite nekoga nakon vas pa mu ga prodate za 28.901$. Neka vas đuđu priče o blockchainu, tokenima, softverima, ledgerima, walletima i mining mašine od stotina hiljada čije lampice svijetle bip bop - ne impresioniraju. 

 

picajzla0707 odlična 2 posta, ono s novinarima i gorivom. Nisam se na to stigao referirati, ali kad vidiš da uz to što je prijevara, usput troše struje i materijala ko manja bogata država, da ne govorimo o nestašici čipova itd.. mozak ti stane.

Ovaj potpis nije u skladu s propisima.
15 godina
offline
Re: Bitcoin od svojeg vrhunca izgubio 50% vrijedno
ivan dragi kaže...
Neka vam ovi vidoviti Milani objasne onda - crno na bijelo - gdje točno leži VRIJEDNOST iza cijene bitcoina, ako je jedina "institucija", privatna firma btw, koja ima tobože pokriće u dolarima 1:1 (ifinex), iste te bitcoine kupovala tokenima (70% se kupuje tokenima btw, a ne stvarnim novcem) za kojeg tvrdi da ima pokriće, a bit ću sretan ako imaju i 1% pokrića. A štampaju tokena koliko god žele.

 Misliš na token koji prodaje smart contract na blokchainu, a ima ovakav malo ozbiljniji pokušaj contracta na svome sajtu?

 

 

Nije da im je taj "ligal spič" pomogao, niti će im pomoći. Zato nijedna audit kuća ne želi prismrditi iFinexu već godinama.

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
16 godina
offline
Re: Bitcoin od svojeg vrhunca izgubio 50% vrijedno
wyks kaže...

 

Eto, Cathie Wood je kupila 521 000 dionica CoinBasea - uložio je i mzopg, pa što ne bi i vi u dionicu koja je u slobodnom padu od prvog listanja na burzi.

 

 

 

just zoom out..

 

oops

gurtna giržtna gužni žnorda gižnu žertir gžerdu žinar gurdaž žarpar ženar žednu žena
Poruka je uređivana zadnji put čet 12.5.2022 15:09 (nixass).
14 godina
offline
Re: Bitcoin od svojeg vrhunca izgubio 50% vrijedno
wyks kaže...
ivan dragi kaže...
Neka vam ovi vidoviti Milani objasne onda - crno na bijelo - gdje točno leži VRIJEDNOST iza cijene bitcoina, ako je jedina "institucija", privatna firma btw, koja ima tobože pokriće u dolarima 1:1 (ifinex), iste te bitcoine kupovala tokenima (70% se kupuje tokenima btw, a ne stvarnim novcem) za kojeg tvrdi da ima pokriće, a bit ću sretan ako imaju i 1% pokrića. A štampaju tokena koliko god žele.

 Misliš na token koji prodaje smart contract na blokchainu, a ima ovakav malo ozbiljniji pokušaj contracta na svome sajtu?

 

 

Nije da im je taj "ligal spič" pomogao, niti će im pomoći. Zato nijedna audit kuća ne želi prismrditi iFinexu već godinama.

 Ljepota laprdanja o horoskopu leži u činjenici da svatko može pričati što god želi. 

 

U ovaj "tekst" mogli su upisati  "bububibi" i nikom ništa. Pazi ti apsurda. Jedan token = jedan dolar. Majkemi. I onda si ti misli što to točno znači. Ima tu nekakvo pokriće ili nema, buduci da nisu banka, koje je tijelo uopce nadlezno, a firma na djevicanskim otocima ili di vec.

 

A token, ko token, mambo đambo. Ne mislim više koristiti gluposti iz astrologije da bi astrologu pojasnio koliko je u krivu. Makar imao najbolje namjere pomoci bespomocnoj domacici koja, da je igrala prave brojeve pred 4 mjeseca mogla dobiti 700M € na eurojackpotu i time rjesiti aparatic za zube djetetu, isplatit kredit za skolovanje, babi zubalo.. glupača jedna neuka.

 

Zadnja budala koja je u Nizozemskoj kupila tulipan po napuhanoj cijeni pred 400 godina zvao se Ruud Van der Bitcoin.

Ovaj potpis nije u skladu s propisima.
15 godina
offline
Re: Bitcoin od svojeg vrhunca izgubio 50% vrijedno
nixass kaže...
wyks kaže...

 

Eto, Cathie Wood je kupila 521 000 dionica CoinBasea - uložio je i mzopg, pa što ne bi i vi u dionicu koja je u slobodnom padu od prvog listanja na burzi.

 

 

 

just zoom out..

 

oops

 Reklo bi se jebeno zanimljivo jelda :D

 

Što se dogodilo oko 8. 11. 2021?

 

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
12 godina
neaktivan
offline
Bitcoin od svojeg vrhunca izgubio 50% vrijednosti

Prije tri dana sam spomenuo tri dionice, kripto je zlo i prevara pa neću ovaj put o njemu.

 

Dežurni stručnjaci, vrhunski investitori i ekonomi su se javili i objasnili da je to sve lopovluk. Ljudi bez 1 radnog sata na burzi, frustrirani vlastitim životima, jer nije lako biti tako pametan a raditi kao nečiji potrčko 8h dnevno pet do šest dana u tjednu, imaju obraza držati predavanja.

Dajte ekipa da vidimo vaše rezultate, s obzirom da ste tako dobro potkovani, da sve znate i da ste moralno ispravni.

 

Našli su se forumaši prodavati pamet i kao što je to u stilu nas pametnih Hrvata, jer ovdje ipak svaki pojedinac sve najbolje zna, nema veze što se s tim ne bavi, on svejedno sve najbolje zna. Svaka tema na bugu je odmah dočekana na nož i javljaju se vrli znanstvenici, ekonomi, sve Tesla do Tesle, samo čekamo kad će krenuti nobelove nagrade, i sve oni znaju bolje od onih koji se tim bave i imaju iza sebe rezultate. Ali ako imaš dobre rezultate ni to nije dobro, jer onda si sigurno lopov i lešinar kako kolega kaže.

 

Nemam običaj trošiti vrijeme na ovakve gluposti, a i pretpostavljam gdje ću biti i kako ću živjeti za pet godina, a pretpostavljam i gdje će biti dežurni Ajnštajni, ovdje na istom ovom mjestu, sa istom pričom. Upitate li se ikada kako to? Kako to da smo tako pametni i sveznajući, a tu smo gdje jesmo? Mora da to boli.

 

 

Ovo sam napisao prije tri dana.

 

Coinbase od prošlogodišnjeg IPOa ima pad od preko 80%, samo danas -23%. Razlog su loši rezultati, EPS umjesto očekivanog 0.001 je negativan -1.98, a prihodi umjesto 1.5mlrd$ su 1.17mlrd$. Dionica koju su kupovali kao ludi kad je bila na 200-250$ sada se može kupiti po 55$. Rizična, vezana uz kripto valute, ali i s velikim potencijalom kada krene crypto bull run. Osobno ću uložiti oko 2% portfolija u nju.

 

Roblox dionica nakon zadnjih rezultata pala je na 21.65$, ATH joj je bio 141$. Promašili su očekivanja kod zadnje objave rezultata za oko 20%, nije toliko strašno s obzirom na cijelu situaciju na tržištu, ali od growth dionica se uvijek očekuje konstantni rast. Imaju dobra partnerstva, Hasbro, Sony, McLaren... Opet rizično, ali na duži period moguće isplativa investicija. Danas su +14%.

 

Palantir, firma s velikim potencijalom, strateškim partnerstvima, sada se može kupiti za malo više od 7$ po dionici. Ne tako davno bila je na 35$. Sada su se očekivanja smanjila i cijena je došla u zonu velike isplativosti. Revenue su kod zadnjih rezultata premašili za 3mil.$ dok je EPS pao na 0.02 sa očekivanih 0.0362.

 

Danas, Coinbase zatvara na $67.87, što je oko 23% više, u tri dana.

Roblox zatvara na $32.97, što je oko 52% više.

Palantir zatvara na 8.34, što je oko 18% više.

 

A ovo su rezultati lopova, lešinara, neznalice i nekoga tko nema pojma o ekonomiji. Profit taken.

 

  
  
 

 

Gdje su vaši rezultati?

 

"...dok psi laju, karavane prolaze..."

 
5 0 hvala 0
15 godina
offline
Bitcoin od svojeg vrhunca izgubio 50% vrijednosti

Ajmo mali tečaj matematike

 

Ovo je dionica COIN:

 

-------------------------------------------------------

 

Ako ste dionicu coina kupili prije 11.5. ovo je dio grafa u kojem ste na gubitku - ako ju još držite.

 

----------------------------------------------------------

 

A ovo je dio grafa u kojem ste u dobitku, ali jedino i samo ako ste dionicu kupili točno 11.5 kad je dionica počela svoj bounce.

-----------------------------------------------------------

 

Primjetiti ćete i na grafu kako je nazubljen - pa je ovakvih bounceva bilo mnogo, (Jedan Apple ima drop/bounce svaki put kad KUO precjeni isporuke) no teorijom matematike i računanja saznati ćemo da ukoliko želiš zaraditi na bounceu - moraš kupiti kad padne i prodati čim je naznaka da je bounce prestao, a ako je dionica u slobodnom padu kao što je ova - onda krivi trenutak prodaje može anulirati sve dobitke na bounceu.

 

A vidimo svojim zdravim očima da je dionica COIN imala barem 11 bounceva koji su bili viši od 8-10% (pa da se time hvalimo kolegicama sa posla) ali da je nakon svakog ozbiljno pala, okrenuvši dobitke na bounceu u ozbiljne gubitke.

 

Pitanje za domaću zadaću:

 

Koliko je kupac COIN dionica morao kupiti dionica baš na 11.5. da nadmaši gubitke koje je akumulirao kupnjom u bilo kojem periodu prije 11.5.?

Ili ćemo uzeti da je dionicu jedino kupio baš 11.5. i nikad prije? Okej. Može.

 

Eto kupujte penny stocks i igrajte se sa bouncevima. Trik koji daje glavobolje eliti još od 1600.

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
Moj PC  
3 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: Bitcoin od svojeg vrhunca izgubio 50% vrijedno

Kakva tuđa propast čovječe, nije to firma sa par tisuća zaposlenih ljudi pa da je propast. Nema nikakvu vrijednost niti pokriće, to je sve zabava za bogate ljude. Tko god je ulagao ušteđevinu u ovo, čak i kredit dizao, mogao je od svakoga dobit savjet da je to visoko rizična investicija. Da ne govorim o tome da će se vratit natrag, ovo je sasvim očekivano i normalno. Ne smijem dalje jer bih ban mogao dobit, al neke životinje, stereotip jedu banane, imaju više razumijevanja. Osobno se mogu pohvalit da 3 godine samo kupujem, koliko god mogu uložit, mali iznosi, al nakupila se sada svotica i trenutno sam u minusu. Međutim, to bih spalio na kladionicu jer volim takve stvari. Samo se znam kontrolirat i razmišljat o posljedicama mojih poteza, nešto što iz tvog posta ne mogu zaključit. Tako da, koja propast? Čega? Tko je ušao na 60 kila dolara sa kreditom i ušteđevinom je slučaj. Žalost.

AMD,........is that baba Su trying to sell us dog sh*t or what?
13 godina
offline
Bitcoin od svojeg vrhunca izgubio 50% vrijednosti

100k EOY

 
0 1 hvala 0
9 godina
offline
Re: Bitcoin od svojeg vrhunca izgubio 50% vrijedno
ivan dragi kaže...
pravi_covijek kaže...
wyks kaže...
pravi_covijek kaže...
To sto ti nisi vrsan trejdanju ne znaci da nema onih koji zive od toga. Jucer sam rekao da je odlican trenutak za kupnju:

 

Matic od jucer od danas +15%. Na £10,000 to nije neka lova od £1500, ali je bilo lagano za pokupit.

 Ja sam trejdo prekjučer i jučer pa danas ne moram. I to nećeš nikad pogodit nego baš LIDO koji je sa 2 ošo na 3,5 pa sam zaradio više nego ti.

 

Mi u sindikatu imamo 4. dnevno radno vrijeme, ne moramo porobljavat filipince da nam razmnožavaju čimpokomone.

 Neka si zaradio

 Aaaa evo i ovoga bistrića

 

Svi koji su kupili na 60K, koji njima mozes dat savjet? Koliko će porast Bitcoin kroz 7 sljedecih dana? Rofl.

 

Inače, naslov teme je debilan. Bitcoin nije nikad, pa ni na vrhuncu vrijedio ništa jer nitko nigdje nije obvezao ikoga da mjenja bitcoin za ikakvu protuvrijednost već je trenutno manje debila koji trampe svojih 30.000 za tu glupost nadajući se da će za 7 dana doć druga budala koja će trampiti za 35.000. Da ste kupili armaturnu mrežu lrije 3 godine, učetverostručili bi "vrijednost". Činjenica.

 

O logičnom paradoksu iskazivanja jednog pojma "vrijednosti" drugim je pak druga tema. Bitcoin i dalje vrijedi 1 bitcoin. Ili ipak ne vrijedi? Fiat? Novac? Valuta? Vrijednost? Ono kad želiš biti decentraliziran centralizacijom.

 

Tko u afektu krene razmišljati u smjeru ovih bankrotiranih država (Salvador), imajte na umu da se trampilo koječim u raznim djelovima svijeta i da bi vjerojatno bolje prošli da im je službena valuta bila gedora. Naravno, najveću vrijednost imala bi gedora 13.

 

Imajte također na umu da su 20 godina imali dolar pa su svejedno bankrotirali. Kako je to moguće? Hmm, i zašto je onda bitcoin sranje?

 Ne kupuj na ATH. Postoji realnost i postoji tvoj mali ograniceni mozgic. Nadam se da si zavrsio osnovnu skolu jer ne mogu shvatiti tu supljinu u lubanji.

Vrijednost necega zavisi o tomo koliko je netko voljan da plati, bio to bitkoin ili banana. Za to je nebitno da li bitcoin ima vrijednost ili ne. Mozes da ga zamjenis na svakoj kripto mijenjanci za fiat, kupuju ga i velike i male kompanije, debili i pametnjakovici. Ali eto ivan dragi je najpamentiji na svijetu jer je on odlucio da ne vrijedi nista, jer tebe ne zanima.

12 godina
offline
Re: Bitcoin od svojeg vrhunca izgubio 50% vrijedno
Nije to baš tako. Velika je razlika između koliko netko želi dati za umjetničko djelo i koliko netko želi dati za oprost grijeha. Cijena i vrijednost nisu jedno te isto. Postoje ljudi koji umjetnine kupuju iz istih poriva iz kojih drugi kupuju kripto valute ali i oni koji ih kupuju bez razmišljanja o profitu. Crypto nema vrijednost, ima samo cijenu. Cijenu koja se izražava u novcu. To mu omogućava da opstane. Nikoga ne zanima koliko će neka kripto valuta u budućnosti vrijediti u drugoj kripto valuti. Da mi netko garantira kako će Bitcoin za mjesec dana vrijediti dvostruko nego danas u odnosu na Etherium, to mi ne znači ništa. Da mi garantira 20% rasta u odnosu na dollar, sve bi prodao i kupio bitcoine. Kripto valute glume nekakvu zamjenu za novac no ovisne su o njemu.
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice