Boeing zaustavlja proizvodnju modela 737 Max

poruka: 20
|
čitano: 5.300
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Boeing zaustavlja proizvodnju modela 737 Max".
16 godina
odjavljen
offline
Boeing zaustavlja proizvodnju modela 737 Max

Firma sa tolikim iskustvom koja pravi avione "od stoljeca sedmog" odjednom da napravi avion koji ne valja do te mjere da padne... I to u danasnje vrijeme uz svu dostupnu naprednu tehnologiju.

Ne mogu se dovoljno nacuditi

Freak Show Inc.
 
12 1 hvala 0
16 godina
offline
Re: Boeing zaustavlja proizvodnju modela 737 Max
Problem je što 737 i jest prastara tehnologija s friziranim pogonom, a onda ti leti.
Vrijeme je za kraj.
 
5 0 hvala 0
16 godina
offline
Boeing zaustavlja proizvodnju modela 737 Max

cak ako i FAA da zeleno svjetlo, EASA je rekla da nece olako dati dozvolu.. zanimljivo u svakom slucaju

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
Moj PC  
2 0 hvala 0
14 godina
protjeran
offline
Re: Boeing zaustavlja proizvodnju modela 737 Max
Friday kaže...

Firma sa tolikim iskustvom koja pravi avione "od stoljeca sedmog" odjednom da napravi avion koji ne valja do te mjere da padne... I to u danasnje vrijeme uz svu dostupnu naprednu tehnologiju.

Ne mogu se dovoljno nacuditi

Niie problem napravit avion koji nece (puno) padat, problem je kad imas konstantni pritisak napraviti ga sve jeftinije i jeftinije, do ovog mora doc... Sad nek zbrajaju hoce li tim nagomilanim ustedama pokrit ovu financijsku katastrofu...

16 godina
offline
Re: Boeing zaustavlja proizvodnju modela 737 Max
nixass kaže...

cak ako i FAA da zeleno svjetlo, EASA je rekla da nece olako dati dozvolu.. zanimljivo u svakom slucaju

Što je najgore, ne samo EASA već brdo agencija po svijetu neće samo C/P dozvolu.

A već je više od 9 mjeseci od prvih zabrana i "brzo smo nazad u zraku"...

ansha kaže...
Friday kaže...

Firma sa tolikim iskustvom koja pravi avione "od stoljeca sedmog" odjednom da napravi avion koji ne valja do te mjere da padne... I to u danasnje vrijeme uz svu dostupnu naprednu tehnologiju.

Ne mogu se dovoljno nacuditi

Niie problem napravit avion koji nece (puno) padat, problem je kad imas konstantni pritisak napraviti ga sve jeftinije i jeftinije, do ovog mora doc... Sad nek zbrajaju hoce li tim nagomilanim ustedama pokrit ovu financijsku katastrofu...

Ideja je načelno bila dobra, uzmi Golfa dvojku i samo mijenjaj motore, pojednostavi sve ostalo, od održavanja do edukacije.

Funkcioniralo skoro 50 godina.

8 godina
neaktivan
offline
Re: Boeing zaustavlja proizvodnju modela 737 Max
Old Iggy kaže...
Problem je što 737 i jest prastara tehnologija s friziranim pogonom, a onda ti leti.
Vrijeme je za kraj.

 To je kao da kažeš da VW prestane proizvoditi i prodavati Golfa jer je to prastara tehnologija. Prvi 737 i ovaj Max je kao Golf mk1 i Golf mk8 

14 godina
online
Boeing zaustavlja proizvodnju modela 737 Max

Komercijalni zrakoplovi se proizvode desetljećima, u raznim varijantama, motori se mijenjaju, revizija koliko hoćeš, no sve ima svoje granice. U trenutku kad više nisu bile moguće modifikacije na trupu šefovi su rekli: ajmo još jednom, nemamo para za sasvim novo, a i bonus će mi bit manji. 737max ima pomaknuta krila u odnosu na normalne varijante 737 i to je navodno korijen svih problema.

Inače zanimljivo je to kako oni štede, teško im ide, teška su vremena, kriza, opstanak upitan, državo pomozi... a pogledajmo cijene zrakoplova nekad i sad:

1975: B747   $24M (130M deflatio)
      Caravelle $5M (25M deflatio) 

2019: B747 $420M
      A319 $100M

 

Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Boeing zaustavlja proizvodnju modela 737 Max

Ako ne znaju gdje će s njima dat ću 50k dolara da mi jednog spuste na gradilište.

Give a man a mask and he will show you his true face
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Boeing zaustavlja proizvodnju modela 737 Max

Ovo je malo i ocekivano.

 

Slicno tako je i propao de Havilland Comet, prvi komercijani mlaznjak (meni osobno najljepsi putnicki zrakoplov ikada). Jednostavno vise ga nitko nije htio kupiti iako su rijesili gresku kvadratnih prozora.

With the anonymity of the internet where one can be anything they want, it constantly amazes me how many choose to be assholes.
Poruka je uređivana zadnji put uto 17.12.2019 19:18 (syncmaster245b).
 
1 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Boeing zaustavlja proizvodnju modela 737 Max
Old Iggy kaže...

Što je najgore, ne samo EASA već brdo agencija po svijetu neće samo C/P dozvolu.

A već je više od 9 mjeseci od prvih zabrana i "brzo smo nazad u zraku"...

S druge strane, isto bi moglo biti i najbolje općenito za zračni promet jer će možda ipak postrožiti kontrolu na način da ipak svaka agencija malo detaljnije pogleda što odobrava, a manje se vodi logikom da bi druge agencije primjetile da nešto ne štima.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
15 godina
offline
Boeing zaustavlja proizvodnju modela 737 Max

pa nisu ti bojngi niš posebno: na svakom aerodromu najčešće se čuje riječ "terminal". 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
1 1 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Boeing zaustavlja proizvodnju modela 737 Max

Baš sam se s ovim prisjetio:

 

"Tko leti, vrijedi, tko vrijedi, leti, tko ne leti, ne vrijedi."

 

by Grunf 

Hmmm...
 
4 0 hvala 0
16 godina
offline
Re: Boeing zaustavlja proizvodnju modela 737 Max
Huho kaže...
Old Iggy kaže...
Problem je što 737 i jest prastara tehnologija s friziranim pogonom, a onda ti leti.
Vrijeme je za kraj.

 To je kao da kažeš da VW prestane proizvoditi i prodavati Golfa jer je to prastara tehnologija. Prvi 737 i ovaj Max je kao Golf mk1 i Golf mk8 

VW je odavno prestao proizvoditi jedinicu. Današnja osmica nije karoserija jedinice s novim motorima i elektronikom već potpuno novo vozilo, za razliku od 737.

Tu se upravo to dogodilo: 737 je zastario, nekadašnja prednost (mali razmak od tla) je doveo do strukturne promjene smještaja motora, potrebe uvođenja MCAS-a i fušarenja s njim.

syncmaster245b kaže...

 

Slicno tako je i propao de Havilland Comet, prvi komercijani mlaznjak (meni osobno najljepsi putnicki zrakoplov ikada). Jednostavno vise ga nitko nije htio kupiti iako su rijesili gresku kvadratnih prozora.

Ako Boeing nešto ne promijeni nestat će i 737.

MrBlc kaže...
Old Iggy kaže...

Što je najgore, ne samo EASA već brdo agencija po svijetu neće samo C/P dozvolu.

A već je više od 9 mjeseci od prvih zabrana i "brzo smo nazad u zraku"...

S druge strane, isto bi moglo biti i najbolje općenito za zračni promet jer će možda ipak postrožiti kontrolu na način da ipak svaka agencija malo detaljnije pogleda što odobrava, a manje se vodi logikom da bi druge agencije primjetile da nešto ne štima.

Pa logika jest bila "što ću ja testirati ako je testirao FAA".

Sad se sve korumpiralo - Boeing, FAA, proces.

15 godina
offline
Boeing zaustavlja proizvodnju modela 737 Max

Sto je najbolje, dionice Airbusa idu gore, a bez nekog pretjeranog smisla (iako sam ja bull EADSY) jer Airbus nece moci kapitalizirati od ovoga.

 

Airbus ima prepun backlog i preko proizvodnog kapaciteta je. Isporuke ce sigurno masovno kasnit ako se kompanije i leasing agencije prebace na A320 Neo i A350.

 

Uglavnom najvise gube frequent flyeri jer ce cijene ici gore, a flota jednaka...

 

 

 
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
offline
Re: Boeing zaustavlja proizvodnju modela 737 Max
Old Iggy kaže...

Pa logika jest bila "što ću ja testirati ako je testirao FAA".

Sad se sve korumpiralo - Boeing, FAA, proces.

 

FAA prvotno nije testirao nego je testiranje prepušteno Boeingu. To je dio prevladavajuće ideologije navodne samoregulacije i samokontrole aktera na tržištu gdje navodno samo tržište tjera aktere da sami sebe prisile biti što bolji bez intervencije nadležnih tijela.

 

FAA, kao i druge savezne agencije u SAD-u još od kraja 80-tih, imaju sve manje ljudi i sve manji budžet tako da FAA zapravo i nije mogao smisleno provjeriti i certificirati 737 Max jer jednostavno nisu imali ljudi ni resursa za to.

 

Nakon ove dvije tragedije FAA je navodno uzeo aktivniju ulogu u testiranju i (re)certificiranju, dakle, ono što su trebali uraditi prije 3-4 godine, manje zbog ove hrpe mrtvih u međuvremenu, a više zbog ekonomskog udara koji na Boeing ima prizemljenje i embargo na kupovinu novih 737Max.

Dakle, FAA nije korumpiran, nego je nedovoljno financiran i nema dovoljno ljudi za obavljanje posla koji im nominalno pripada.

 

Boeing (uprava) jest korumpirana.

 

This space for rent!
16 godina
offline
Re: Boeing zaustavlja proizvodnju modela 737 Max
Mitch kaže...

Sto je najbolje, dionice Airbusa idu gore, a bez nekog pretjeranog smisla (iako sam ja bull EADSY) jer Airbus nece moci kapitalizirati od ovoga.

 

Airbus ima prepun backlog i preko proizvodnog kapaciteta je. Isporuke ce sigurno masovno kasnit ako se kompanije i leasing agencije prebace na A320 Neo i A350.

 

Uglavnom najvise gube frequent flyeri jer ce cijene ici gore, a flota jednaka...

 

 

Klasičan odgovor tržišta jer situacija je problematična, posebno iz kineske perspektive.

No možda oni "ubrzaju"...

Drago kaže...

Dakle, FAA nije korumpiran, nego je nedovoljno financiran i nema dovoljno ljudi za obavljanje posla koji im nominalno pripada.

 

Boeing (uprava) jest korumpirana.

 

Yup, istina.

16 godina
neaktivan
offline
Re: Boeing zaustavlja proizvodnju modela 737 Max
Pa tržište će i prisiliti aktere na bolje testiranje, problem je što je to parsto ljudi platilo životom.

Ono što štovatelji Svetog Tržišta ne shvaćaju je da ekonomija nije sama sebi svrha niti glavni pokazatelj uspješnosti društva i da su neke druge vrijednosti iznad nje.

Kompaniji se može više isplatiti plaćati odštete poginulima nego poboljšati kontrolu ili povući proizvod, ali takva ekonomska računica nije prihvatljiva ostatku društva. Isto je sa zdravstvom ili robovskim radom djece. Ne može se sve prepustiti slobodnom tržištu. Zapravo, ništa se ne može, za sve je potrebna kakva-takva regulacija.
Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
 
3 0 hvala 0
13 godina
offline
Boeing zaustavlja proizvodnju modela 737 Max

Krucijalna greška je što se senzori temeljem kojih radi ta automatika za korekciju nisu izveli redundantno , da se nebi moralo ponovo certificirati cijeli avion što košta puno i neki menađer je to odlučio i napravio sr....

 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Boeing zaustavlja proizvodnju modela 737 Max
Friday kaže...

Firma sa tolikim iskustvom koja pravi avione "od stoljeca sedmog" odjednom da napravi avion koji ne valja do te mjere da padne... I to u danasnje vrijeme uz svu dostupnu naprednu tehnologiju.

Ne mogu se dovoljno nacuditi

 

8 godina
offline
Re: Boeing zaustavlja proizvodnju modela 737 Max
Odličan post.

Mali ispravak: korupcija je zloupotreba moći u korist drugog gdje se ta korist raspodijeli između aktera, to nije slučaj s Boeingom. Oni su jednostavno štedili u svoju korist. Ili mislili da će tako bit.
Ja rekoh
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice