Brzina zvuka u svemiru i druge nedoumice

poruka: 19
|
čitano: 5.401
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Brzina zvuka u svemiru i druge nedoumice".
8 godina
offline
Brzina zvuka u svemiru i druge nedoumice

Sjedi 5. 😃

Life is jazz. Play it cool.
Moj PC  
6 0 hvala 0
12 godina
offline
Re: Brzina zvuka u svemiru i druge nedoumice
Dobar članak. 👍
Moj PC  
4 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Brzina zvuka u svemiru i druge nedoumice
Kako ne bi volio fiziku? Sjajan članak. Muči me pitanje brzine. Lako je reći da imaš različitu brzinu u odnosu na različita tijela, ali kako znaš koja ti je brzina u odnosu na svjetlost? Npr idem 99%c, ako znamo da od nas svjetlo uvijek putuje sa 100%c bez obzira koliko brzo se gibamo.
 
0 0 hvala 0
16 godina
neaktivan
offline
Brzina zvuka u svemiru i druge nedoumice

Odlican clanak, konkluzija je kratka i jasna a uvod detaljan, sam smisao brzine zvuka ljudi su skloni vezati za okolinu u kojoj obitavaju a ne na okolinu koja se promatra, meni je bilo jako interesantno ovo procitati.

 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Brzina zvuka u svemiru i druge nedoumice

Zar se nitko ne može sjetiti onih divnih Einstein predavanja gdje je jasno govorio da mnogi zakoni fizike sa zemlje ne odgovaraju u svemiru.

Evo i sam sam bio dio veliko svjetskog tima gdje je viđeno da na valikim morskim dubinama gdje nema svijetla i vrlo je hladno a tlak da ni ne spominjem

kroz svjetlovod zraka upada nije bila jednaka onoj odbijenoj i nitko još nije otkrio gdje se odbije zraka, da se samo zaključiti i vidi se da je cijela slika presjeka vrlo pomaknuta i skošena.

Ima dvoje genijalaca koji su na Oxfordu to isto tvrdili puno prije i pisali više puti u Science, ali nažalost i mnogu su znanstvenici ograničeni na samo ono što je naučeno u školskim klupama,

a lijepo je Einstein i Testla govorili.

15 godina
odjavljen
offline
Re: Brzina zvuka u svemiru i druge nedoumice

Brzina svjetlosti ovisi i o tlaku medija, pa se dugački svjetlovod izložen gradijentu tlaka ponaša kao leća. Nije to nikakvo odstupanje od zakona fizike, već samo tako izgleda ako ne uzmeš u obzir i druge efekte.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
9 godina
offline
Re: Brzina zvuka u svemiru i druge nedoumice
Barbarosa kaže...

Odlican clanak, konkluzija je kratka i jasna a uvod detaljan, sam smisao brzine zvuka ljudi su skloni vezati za okolinu u kojoj obitavaju a ne na okolinu koja se promatra, meni je bilo jako interesantno ovo procitati.

Ista stvar i sa svjetlosnom godinom koju neki povezuju s jedinicom vremena umjesto brzine ;-)

Battlenet - TheProdigy#2234
16 godina
offline
Re: Brzina zvuka u svemiru i druge nedoumice
Keso kaže...
Kako ne bi volio fiziku? Sjajan članak. Muči me pitanje brzine. Lako je reći da imaš različitu brzinu u odnosu na različita tijela, ali kako znaš koja ti je brzina u odnosu na svjetlost? Npr idem 99%c, ako znamo da od nas svjetlo uvijek putuje sa 100%c bez obzira koliko brzo se gibamo.

Jednostavno, ako je brzina svjetlosti uvijek c u odnosu na tebe, onda je tvoja brzina u odnosu na svjetlost uvijek c.

 

A ako se radi o matematičkoj usporedbi brzina - ako je tvoja brzina 99%c u odnosu na nekog promatrača (ref. okvir) onda je u odnosu na c tvoja brzina upravo 99%c.

Svemir.
16 godina
offline
Re: Brzina zvuka u svemiru i druge nedoumice
Zemljanin kaže...

Ista stvar i sa svjetlosnom godinom koju neki povezuju s jedinicom vremena umjesto brzine ;-)

 

A neki ju povezuju s jedinicom brzine umjesto udaljenosti :-)

Svemir.
9 godina
offline
Re: Brzina zvuka u svemiru i druge nedoumice
PaleRider kaže...
Zemljanin kaže...

Ista stvar i sa svjetlosnom godinom koju neki povezuju s jedinicom vremena umjesto brzine ;-)

 

A neki ju povezuju s jedinicom brzine umjesto udaljenosti :-)

 bemti pisem brze od pameti... tak je

Battlenet - TheProdigy#2234
15 godina
offline
Brzina zvuka u svemiru i druge nedoumice

kako nitko ne sluša?! mene buka sunčeva vjetra ometa u slušanju kako trava raste. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
0 0 hvala 0
8 godina
odjavljen
offline
Re: Brzina zvuka u svemiru i druge nedoumice
Ne sviđa mi se ovaj članak.
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Brzina zvuka u svemiru i druge nedoumice

Ok, u odnosu na promatrača je 99%c. Ali malo je to neintuitivno. Jer brzine su simetrične, npr svejedno je da li jedan predmet stoji a drugi se zabije sa 100 km/h u njega, ili oba idu s 50 km/h u odnosu na Zemlju jedan prema drugome. A sa velikim brzinama ispada da nije tako. Ispada da "zna se" tko ide 99%c i baš njemu se skraćuje prostor ispred, a ovi ostali isko u odnosu na njega simetrično možemo reći da i oni idu 99%c njima se ne skraćuje prostor.

Eureka - zapravo prostor iza ovog tko ide 99%c se produljuje, to znači da se "stajaćem" promatraču taj srpstor skraćuje pa je simetrično. Ili griješim? Uglavnom, život blizu c nije intuitivan, bar meni.

16 godina
offline
Re: Brzina zvuka u svemiru i druge nedoumice
Keso kaže...

Ok, u odnosu na promatrača je 99%c. Ali malo je to neintuitivno. Jer brzine su simetrične, npr svejedno je da li jedan predmet stoji a drugi se zabije sa 100 km/h u njega, ili oba idu s 50 km/h u odnosu na Zemlju jedan prema drugome. A sa velikim brzinama ispada da nije tako. Ispada da "zna se" tko ide 99%c i baš njemu se skraćuje prostor ispred, a ovi ostali isko u odnosu na njega simetrično možemo reći da i oni idu 99%c njima se ne skraćuje prostor.

Eureka - zapravo prostor iza ovog tko ide 99%c se produljuje, to znači da se "stajaćem" promatraču taj srpstor skraćuje pa je simetrično. Ili griješim? Uglavnom, život blizu c nije intuitivan, bar meni.

Pojave kontrakcije duljine i dilatacije vremena su prisutne na svim brzinama samo što su na manjim brzinama nama neprimjetne.

Uglavnom, za promatrača, duljina putnika koji ide npr. 99%c skraćuje se u smjeru putovanja.

 

No dotaknuo si nešto bitno - paradoksalno, po teoriji relativnosti "zna se" tko ide 99%c a u isto vrijeme se odbacuje eter.

Svemir.
15 godina
odjavljen
offline
Re: Brzina zvuka u svemiru i druge nedoumice

A kako se to zna!? Jedino što se zna je tko je ubrzao/usporio. Dok se dva subjekta kreću konstantnom brzinom, situacija je simetrična i ne zna se tko se u odnosu na koga kreće.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
13 godina
offline
Brzina zvuka u svemiru i druge nedoumice

Prostor se može kretati brže od svjetlosti, ali svjetlost u tom prostoru ne. Dakle ako pretpostavimo da imamo dva tijela u istom prostoru i oba svjetle istom bojom (frekvencijom).Jedno stoji, a drugo se kreće velikom brzinom. Od oba tijela će se emitirana svjetlostt kretati istom brzinom. Kako svjetlost ima i valnu osobinu, a izvor vala se kreće velikom brzinom, tako i svjetlost u smjeru kretanja ima veću frekvenciju, a odozada manju u odnosu na svjetlost tijela koje stoji. Dakle u nekom prostoru itekako znamo što stoji, a što se kreće... 

 
0 0 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: Brzina zvuka u svemiru i druge nedoumice
Byron kaže...

Prostor se može kretati brže od svjetlosti, ali svjetlost u tom prostoru ne. Dakle ako pretpostavimo da imamo dva tijela u istom prostoru i oba svjetle istom bojom (frekvencijom).Jedno stoji, a drugo se kreće velikom brzinom. Od oba tijela će se emitirana svjetlostt kretati istom brzinom. Kako svjetlost ima i valnu osobinu, a izvor vala se kreće velikom brzinom, tako i svjetlost u smjeru kretanja ima veću frekvenciju, a odozada manju u odnosu na svjetlost tijela koje stoji. Dakle u nekom prostoru itekako znamo što stoji, a što se kreće... 

 Imamo dva tijela A i B, oba svijetle žutom bojom i B se kreće brzo prema A. Oni na tijelu A vide svjetlo sa tijela B s crvenim pomakom, no i oni na tijelu B vide svjetlo s tijela A s crvenim pomakom. Nakon što se mimoiđu oba vide onog drugog s ljubičastim pomakom. Nijedan od njih ne može reći tko se kreće, a tko stoji. Neovisni promatrač bi mogao reći, ali kako definirati što je neovisno kada se cijeli svemir širi ubrzano, dakle sve se u njemu na neki način kreće i ne postoji referentna točka.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
Poruka je uređivana zadnji put uto 21.8.2018 17:46 (Visak).
15 godina
offline
Re: Brzina zvuka u svemiru i druge nedoumice
Visak kaže...
Byron kaže...

Prostor se može kretati brže od svjetlosti, ali svjetlost u tom prostoru ne. Dakle ako pretpostavimo da imamo dva tijela u istom prostoru i oba svjetle istom bojom (frekvencijom).Jedno stoji, a drugo se kreće velikom brzinom. Od oba tijela će se emitirana svjetlostt kretati istom brzinom. Kako svjetlost ima i valnu osobinu, a izvor vala se kreće velikom brzinom, tako i svjetlost u smjeru kretanja ima veću frekvenciju, a odozada manju u odnosu na svjetlost tijela koje stoji. Dakle u nekom prostoru itekako znamo što stoji, a što se kreće... 

 Imamo dva tijela A i B, oba svijetle žutom bojom i B se kreće brzo prema A. Oni na tijelu A vide svjetlo sa tijela B s crvenim pomakom, no i oni na tijelu B vide svjetlo s tijela A s crvenim pomakom. Nakon što se mimoiđu oba vide onog drugog s ljubičastim pomakom. Nijedan od njih ne može reći tko se kreće, a tko stoji. Neovisni promatrač bi mogao reći, ali kako definirati što je neovisno kada se cijeli svemir širi ubrzano, dakle sve se u njemu na neki način kreće i ne postoji referentna točka.

 Šta nije obratno? kad idu jedan prema drugome onda je pomak prema višoj frekvenciji (prema ljubičastoj) a kad se udaljavaju prema nižoj (crvena)? Da li je promjena frekvencije zbog skraćenja/produljenja prostora?

15 godina
neaktivan
offline
Re: Brzina zvuka u svemiru i druge nedoumice
Keso kaže...

 Šta nije obratno? kad idu jedan prema drugome onda je pomak prema višoj frekvenciji (prema ljubičastoj) a kad se udaljavaju prema nižoj (crvena)? Da li je promjena frekvencije zbog skraćenja/produljenja prostora?

 Imaš pravo, obrnuto je.

Prostor se ne skraćuje, nego se valovi kod približavanja sabijaju, a kod udaljavanja rastežu. Riječ je o dopplerovom efektu.

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice