Četiri tipa ljudi koji najčešće dijele dezinformac

poruka: 45
|
čitano: 11.795
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Četiri tipa ljudi koji najčešće dijele dezinformac".
10 godina
offline
Re: Četiri tipa ljudi koji najčešće dijele dezinfo

Moje pitanje je bilo prvo, ne znam zasto bi ja trebao tebi dokazivati nepostojanje neceg sto ti tvrdis?

Ok vidim imutak je pisao nesto o koroni i 5G, ok eto imaš 1 bod. Gdje su svi ostali silni teoreticari zavjera koji misle da 5g šalje bilgeica u mikrovalovima? Jedan frend je vjerovao prije masu godina da je mjesec šupalj, jel to znaci da sad po proxyu i ja vjerujem? Ili preciznije da su Srbi preuzeli mjesec da odašilju 5G margeljan talase na vastaše? Ne, to vec cujes iskljucivo od onih koji zele obojati sve kao tin foil luđake.

Preupitivanje 5G-a i bilo čega drugog je sasvim normalno, preupitivanje nije automatski teorija luđačke zavjere već se preupitivanjem bavi i znanost. Znanost nikad ne prestaje preupitivati (ne nisam "znanstvenik" i nemam "svoj institut"), ništa nije definitivno i zaključeno, čak ni ono u što smo 100% sigurni, a pogotovo ne nešto oko cega smo tek na pola puta.

Battlelog: D3lBoy-00
5 godina
offline
Re: Četiri tipa ljudi koji najčešće dijele dezinfo
D3lBoy - dao si mi bod? Ajme, odlično....napokon mi život ima smisla. No, dosta sarkazma. Preispitivanje 5G-a na ovakvom forumu, nije normalno. Konkretno, za ovaj primjer, svatko tko ima tri zdrave u glavi bi morao razlikovati ionizirajuće od neionizirajućeg zračenja. A kao da sve to nije dosta, 5G (da, nevjerojatno, 5G je zapravo samo način modulacije, koji i ne radi na 5 GHz) već radi na frekvenciji koju je koristila analogna televizija (pa se ljudi, barem po mojem saznanju, nisu pretvarali u reptiloide).

Tako da ono, nemam namjeru i volju za nadmudrivanjem sa nekim tko ne zna/ne želi koristiti search.
73 DE 9A3BGG
16 godina
offline
Četiri tipa ljudi koji najčešće dijele dezinformac

Izgleda da autor/čitatelji nisu živjeli u doba Hladnog rata, pa im sad treba ići u npr. The Royal Society za formirati mišljenje o nečemu.

 

Glavni i jedni dezinformatori oduvijek su bile obavještajne/protuobavještajne agencije, a svi ostali ispod njih su najobičnije žrtve tih profesionalnih lažljivaca.

 

 

You are like the Michael Jordan of being a son of a bitch.
Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
online
Re: Četiri tipa ljudi koji najčešće dijele dezinfo
CyberDemonVZ kaže...
Ges kaže...

Koliko štete može napraviti netko tko radi iz dobre namjere, to zlotvori mogu samo pozavidjeti. Eno najbolji primjer su ribičari koji su uvjereni da svojim (zatucanim) svjetonazorom pomažu (spašavaju) nas

 

 Što su to "ribičari"? Ime mi ne govori baš ništa.

JTAG kaže...
A pod koji broj spadaju forumski dežurni teoretičari zavjera (sjetimo se tema o 5G-u i sličnim)? 😅

 Po pisanjima bi rekao 1, govore ono što je njima istina i žele spasiti ostatak ljudi od "opasnosti 5G mreže". A poznavajući internet, sigurno ih ima i iz 4. skupine, domaći trol.

 

E da, i interesanta stvar. Skupina 1 sve ostale ljude koji nisu u toj istoj skupini smatra osobama iz skupine 2 i 3 :D

 Ma ne znam im ime sekte, ovi što ih predstavlja Markićka i što "mole" pred bolnicama koje rade abortus. Svi imaju naljepnicu kršćanske ribe na autu pa ih zato zovu ribičarima, ovo:

https://en.wikipedia.org/wiki/Ichthys#/media/File:Ichthus.svg

16 godina
neaktivan
offline
Re: Četiri tipa ljudi koji najčešće dijele dezinfo
Ges kaže...

 Ma ne znam im ime sekte, ovi što ih predstavlja Markićka i što "mole" pred bolnicama koje rade abortus. Svi imaju naljepnicu kršćanske ribe na autu pa ih zato zovu ribičarima, ovo:

https://en.wikipedia.org/wiki/Ichthys#/media/File:Ichthus.svg

 Nije li to univerzalni kršćanski simbol?

Ironično je da koriste 'tajni znak raspoznavanja' iz doba kad su bili ugnjetavani, a ne percipiraju da su sada oni ugnjetavači.

 

Nego, jesi li ti onda križičar?

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
15 godina
online
Re: Četiri tipa ljudi koji najčešće dijele dezinfo
Visak kaže...
Ges kaže...

 Ma ne znam im ime sekte, ovi što ih predstavlja Markićka i što "mole" pred bolnicama koje rade abortus. Svi imaju naljepnicu kršćanske ribe na autu pa ih zato zovu ribičarima, ovo:

https://en.wikipedia.org/wiki/Ichthys#/media/File:Ichthus.svg

 Nije li to univerzalni kršćanski simbol?

Ironično je da koriste 'tajni znak raspoznavanja' iz doba kad su bili ugnjetavani, a ne percipiraju da su sada oni ugnjetavači.

 

Nego, jesi li ti onda križičar?

 je, to je univerzalni kršćanski simbol no izgleda da se oni smatraju "najčišćim" kršćanima pa ga eto svojataju

 

križićar? kao od "križ"? Ako da, gdje si spojio da ja imam ikakve veze s križem?

16 godina
neaktivan
offline
Re: Četiri tipa ljudi koji najčešće dijele dezinfo
Ges kaže...
  1.  je, to je univerzalni kršćanski simbol no izgleda da se oni smatraju "najčišćim" kršćanima pa ga eto svojataju

 Imaš neku informaciju da su te ribe po autima baš njihove, da istali to ne stavljaju?

 

Ges kaže...

križićar? kao od "križ"? Ako da, gdje si spojio da ja imam ikakve veze s križem?

 Avatar?

Imamo nova kola radi dojma, imamo stav kad nemamo pojma...
6 godina
offline
Re: Četiri tipa ljudi koji najčešće dijele dezinfo
wyks kaže...

Imamo podjelu prije i nakon 2000ih - točnije 2008. i pobjede Obame, ali je počelo oko 9/11.

 

Prije toga budale su bile veoma lako uočljive - elijeni, bogfut, lok nes, i čitatelji tabloida, je li Elvis u biti živ kao princeza dijana koju su onda ubili da bi ubili rock - no oni su bili predmet sprdnje, i izuzev tih tabloida ipojedinih čang šlang magnetskih obloga za koljena doktora Proktora rijetko tko se njima bavio. Nismo znali koliko budala ima, a to se pokazivalo i time da izuzev čang šlanga i Dejli Mejla malo tko je baš ciljano iskorištavao budale.

 

No onda se nakon 9/11 okreće smjer kome puše vjetar novaca, pa su teorije zavjere postale političke - isključivo političke.

Postoji li danas ijedna zavjera koja NIJE politička? Gdje su big futi milenijalaca ili Z generacije? Ima li Lok Nes tik tok akaunt?

 

Prije je bilo lako - malo se prožvakao rasizam, ali je LGBT još bila "slobodarska tema" u smislu da se moglo komotno reć da se pedere treba ubit. I lako je bilo bit konzervativac, jer si imo oružje, imo si baptističke kriščan vrijednosti i mržnju prema pederima, dok smo malo izbjegavali crnce eto.

 

No, onda se oduzima kampanja protiv pedera - nije više baš slobodno tako nešto arlakati na kejmpejn reliju - pa na ćemu će Senator iz kentakija skupljat donacije? Ne može biti samo oružje - to mogu svi, ne smije bit radikalan ko do prekjučer pa prinznat da je rasist i homofob.

 

Zato se teorije okreću prema političkim protivnicima, jer budala ima, samo im treba reći što da sada mrze, protiv čega da šire izmišljotine.

I tada budala doseže svoj zenit po opasnosti - ali lovaši iza Dejli Mejla uviđaju da se takvima može uvaliti mnogo i da to ima utjecaja na političke izbore.

 

I tako se Dejli "Kome je pička danas ispala iz gaća, je li Affleck prevario Đenifer" Mejl tabloidi preko noći transformuliraju u "Hilari srče životnu esenciju djece ko Monika Kitu u Bila".

 

Kad je zadnji put bila neki sočni selebriti skandal ala Santa barbare iz 90ih i Justina i Britnej?

Horda mladih se svađa je li im više voljeni ćaća Đo Rogan, Peterson ili poštar.

 

I sad misliš - koga u EU boli kurac za Obamu i 9/11 - a eto na forumu teme o Gospodaru Prstenova - 90 od 100 komentara - "Woke pederi netflixtardi invalidi uništavaju naše mišičave muške".

Eto, ne znam kako je do mladih u Rvatistanu došla ta tema?

-------------------------------------------------------------------------

Sad malo pristojnije.

Kultura mladih je uvijek bila usko vezana uz politiku, najčešće indirektno  - većinom je to bio revolt, ili potpora (tada) radikalnim idejama.

Mnogo glazbenih i umjetničkih žanrova su direktno nastali kao opozcija politici, ali bitnije, iznjedrili su kulture, subkulture i pokrete.

 

Danas se situacija promjenila, pa politička ideologija direktno stvara kulture, subkulture i pokrete, bez imalo izričaja u nekom drugom aspektu društva. Ne postoji neki univerzalniji medij, ne stvara se umjetnost, ostala je gola ideologija koja je zato i opasnija. Opasnija je jer se dulje zadržava u pojedincu i zato jer ne njeguje osnovne oblike ljudske socijalizacije već je mahom pokretana reakcionizmom ili direktnom agresijom.

Događaju se i paradoksi da se rahbilitira nekoga tko je donedavno bio antagonist (primjerice slavljenje Busha i Cheneya jer su eto rekli koju lošu o Trumpu) što direktno pokazuje da nema niti koheretne misli u nazivno pozitivnim pokretima, da je isti također nagrizao zub nerazumnog reakcionizma.

 

Iza većine prijašnjih pokreta ostala je jedna univerzalna nota koja se kasnije kultivirala - crnačka mid/post-robovska umjetnost, posebice glazba i književnost - razvili su se u soul, blues, rock, hip-hop - sve redom univerzalno voljene ekspresije umjetnosti i sve redom nastale kao ljudska suština otpora neljudskim društvenim uređenjima.

 

Takvi su se, iskreni i neorganizirani izričaji ljudske intime teško mogli i komercijalizirati do te mjere da ih društvo odbaci nakon što su se zasitili. Zanimljivo je upravo to - iako su svi ti izričaju bili neplanirani i slučajni, spontani - kada se pogledaju dekade unazad uvidi se trend nastajanja koji je bio stabilno periodičan. Skoro svaka dekada je imala svoje prvake, koji nisu bili forsirani i nastali su kao spontana kaša svega što se događalo u tom periodu.

 

Danas se nažalost mogu primjetiti tri trenda:

1. Uspješan proizvod je vrlo lako komercijalizirati i nametnuti

Uzmimo u obzir Fast and Furious i Matrix kao primjere - prvi F&F iznjedrio je možda najjači i najšire prihvaćeni kulturni pokret - sjetite se koliko je taj film imao utjecaja i na glazbu i na stil odjevanja i ponašanja, te na automobilsku industriju. Matrix, doduše u manjoj mjeri, je transformirao već postojeću subkuturu ravea (tech-gotha) u svjetski trend.

F&F je danas tek bezobzirna zabava, bez ikakvog utjecaja na društvo nakon tih 2 sata gledanja, ali traje već 15 godina.

 

Ono što je bitnije - nema novih Indiana Jonesa, nema Prljavog Herija, nema Lukea, nema McClanea, Švarcija i ekipe - nema novih poztivnih i univerzalnih idola, imamo monopolizaciju od strane Marvela (Uspješan proizvod je vrlo lako komercijalizirati i nametnuti). Marvel je specifičan - jer sve ima rok trajanja, a nešto što ima prirodni vrhunac i kraj je i dugotrajnije voljeno. 

Zadnji globalni uspjeh je bio Harry Potter - kultura stara 20 godina, kojem se današnja kultura opire iako je i dalje mega-komercijaliziran i pokušava se stvoriti novi sadržaj - no isti ima umjetan osjećaj i neće imati isti iskreni globalni uspjeh kao što je imao original.

 

Nema dječijih idola - postoje komercijalizirane maskote i politički idoli za adolescente:

 

2. Stvaranje vakuma idola kojeg popunjavaju kontroverzne ličnosti

Alex Jones je danas trebao biti ekvivalent "Vidio sam Big Futa kako jebe Lok Nes dok je živi Elvis svirao gajde" tabloidaša. No nije. On je idol, ide po turnejama, ima sljedbu. Je li naša "Arena" imala sljedbu ili su je čitale usidjelice i udovice?

Kako onda Jones ima toliku sljedbu?

Djeca i mladi su nekada imali nedodirljive idole - svi smo htjeli biti Šuker, Ronaldo ili Jimmy Page - ali postojala je fizička razdaljina i nije bilo direktnog kontakta, zbog čega bi se svi mladi na kraju posvetili nečemu drugome u životu, nečemu opiljivom. Jest, bilo je milijun mladih koji su zbog glazbenih idola ušli u glazbene vode, ali to nije bila toliko jaka emocionalna veza - jer su se interesi razvijali, ili bi i kopiranjem na kraju našli neki svoj stil. Uživanje i simpatija prema idolu rijetko je prelazila u opsesiju koja bi utjecala na ostatak života. Sam nedostatak povratne komunikacije od strane idola značilo je i to da idol nikada nije mogao afirmirati i poticati neka iznimno osobna mišljenja. Punk u svojoj suštini nije imao usko specifičnu poruku, nije se pjevalo "dolje sa onom parlamentarkom koja je woketard leftardka". Poruka je bila univerzalnija samim time je i opasnost od neke uske i luđačke opsesije bila manja.

Danas, kako je glazbu zamjenila politika, a političar je na tviteru - komunikacija je direktna, samim time je mogućnost nastanka opsesije veća.

 

Kako to da politički komentatori imaju više pretplatnika i vjuova od nekih glazbenih zvijezda na You Tubeu? Zašto je Rogan toliko popularan?

Jer imaju direktan kanal komunikacije prema veoma izoliranom pojedincu koji mimo toga nema socijalnih odnosa, kontakata i izričaja.

Takvi pojedinci nisu se uspjeli realizirati u nekom drugom društvenom djelovanju, pa je parasocijalna veza u kojem im idol svakosatno afirmira vlastita mišljenja neviđeno jaka.

 

3. Stvaranje neformalnih, ali iznimno jakih pokreta koje zbližava isključivo mržnja bez imalo kreacije.

Pročitajte temu "Što se događa sa našim društvom" od prije 10 godina - bilo je iznimno lako prepoznati ekstreman slučaj - jer su ideje sa Stormfronta bile jasno prepoznatljive, jer i nije bilo drugih izvora ekstrmizma. Budala je ponavljala što je tamo pročitala, pa su im i teze bile mahom iste.

Danas - ne postoji tema koja nije direktna kopija nekog globalnog političkog (američkog) diskursa - što je pokazatelj da sve više mladih koji žele nešto reći nema svoje vlastito mišljenje već ponavlja rečenice sa Tubea.

Njih ne spaja glazba/film ili hobi, njih spaja jedino otpor i mržnja. Što je dakako opasnije, jer se u nekom umjetničko-političkom pokretu agresija razvodnjava socijalizacijom, dok ovdje nema ni osnovne socijalizacije.

Postoji tri kanala komunikacije - Tuber prema gledatelju, gledatelj prema masi komentara i masa koja okrupnjava i usmjeruje isključivo mržnju te je to jedini glas koji šalje u javnost.

 

Opasno je i da se mržnja usmjeruje prema umjetnosti, što je također trend koji nema ekvivalenta u povijesti - nije se još dogodilo da istodobno nema masovnog pozitivnog kulturološkog trenda, a da postoji mainstream pokret koji je anti-umjetnički.

 

 

 Evo, procitao sam te ja do zadnjeg slova, pa i par puta odredene segmente.

Generalno se slazem, ali bih, nadovezujuci se na ovo sto si napisao rekao da je za hrpu toga kriv americki kapitalizam. Kako god da ga okrenes, jedan rat koji je SAD osvojio bez ikakve oporbe danas je kulturni rat. Kakav god kulturni prozivod SAD izbaci gleda se i konzumira vise nego ijedan proizvod iz drugih zemalja. Tim je vise sok sto je Parazit dobio oskara i sto je Squid Game postao takav hit i napravio kaos kod americkih konzervativaca.

Ali dobro, kulturu na stranu, politicki zivimo u vremenima gdje je konzervativna zajednica naucila kako siriti propagandu kroz talking pointove. Isti su razlog zasto je ekipa kao Shapiro i Crowder, koji ne predstavljaju konzervativne stavove i razmisljanja osim kada predstavljaju konzervativne stavove i razmisljanja. Ista ta konzervativna strana nema nikakav problem diskutirati sa neprovjerenim informacijama, sa anegdotalnim "dokazima" i sa stativama koje su konstantno u pokretu. Netko je to lijepo objasnio da u slucaju online debata, uvijek ce kratki komentar koji "samo postavlja pitanja" ili "owna" u tri rijeci, imati veci utjecaj nego necije detaljno objasnjenje. A objasniti nesto kako treba ne mozes u tri rijeci, jer te otvara kontra-argumentu da nisi nista dokazao i tako dovijeka.

E sada, kada povezes te stavke - dostupnost, utjecaj i ucestalost americkih medija na cijeli svijet, pomnozen sa prezenterima kao Rogan, Crowder, Shapiro, koji na prvu mogu zvucati kao da pricaju smisleno, tim gore kada zivis u ovako homogenoj drzavi kao 'Rvacka, bez da si imao doticaja sa drugim kulturama i morao sam sebe preispitati i nauciti ponesto o povijesti, nije tesko vidjeti od kuda dolazi do ovakvih problema. Svi smo kao klinci bili barem donekle transfobicni, od toga da smo bili neupoznati sa time sto to znaci, da pojmovi kao dysmorphia nisu bili poznati ni ljudima koji su nas poducavali, pa do sala o Apache helikopterima. Ali neki su uspjesno odrasli, istrazili problematiku drugacijih seksualnosti, zasto, kako i shvatili smo ono najbitnije - razlika izmedu hetero i LGBTQ+ je samo u tome na sto ti se dize/vlazi. Jednaki smo ljudi i kao takvi zasluzujemo jednaku prezentaciju u medijima, biti sretni i zadovoljni samim sobom. Neki od nas nisu uspjesno odrasli pa sada imaju problema sa LOTRom. U druge boje koze/religije necu ni ulaziti jer je to zaseban shitshow i rasizam, koliko god da je danas tesko ga provuci kroz temu, nije problem ubaciti u SADu ako imas dovoljno ljudi kao Candance Owens, a kamoli tek u zemljama koje su kulturno raznobojne kao M&M bonboni razdvojeni po bojama (luda nova kontroverzija desnicara btw).

Sve u svemu, da bi se ova new-age-desnica porazila, trebala bi daleko bolja edukacija, daleko bolje kriticko razmisljanje i daleko vise humanosti i tolerancije. Ali kada "krscani" slave "krscana" koji je naredio policiji da izbije prosvjednike protiv nasilja, da izbije reportere i sve ih zalije peppersprayevima dok ih hapse u crne kombije bez oznaka, samo da bi se slikao sa naopako preokrenutom biblijom za koju kaze da "je to previse osobno da bi on rekao koja mu je prica najdraza", ali da "voli obje knjige jednako, i obje su super", dok istovremeno priznaje da je jedina knjiga koju je procitao - njegova autobigrafija, dok je dosao do 3. zene i sve tri prevario visestruko dok je istovremeno ulazio u svlacione za miss universe i druzio se sa prvim covjekom prodaje usluga pedofilije, onda mislim da necemo tako skoro doci do promjena. Te promjene nisu nesto sto mozemo provesti kroz zakone vec moraju biti svjesne promjene ljudi koji svojim zadrtim stavovima rade probleme.

15 godina
online
Re: Četiri tipa ljudi koji najčešće dijele dezinfo
Visak kaže...
Ges kaže...
  1.  je, to je univerzalni kršćanski simbol no izgleda da se oni smatraju "najčišćim" kršćanima pa ga eto svojataju

 Imaš neku informaciju da su te ribe po autima baš njihove, da istali to ne stavljaju?

 

Ges kaže...

križićar? kao od "križ"? Ako da, gdje si spojio da ja imam ikakve veze s križem?

 Avatar?

 Imam, šapnuo mi je Putin dok smo bili u lovi na medvjede

 

Avatar - đuveđ?

7 godina
online
Četiri tipa ljudi koji najčešće dijele dezinformac

Inače, samo jednu stvar moram doživjeti pa da mogu umrijeti sretan: uživo prisustvovati razgovoru teoretičara (tak ih zovem od milja) i scijentologa.

Zamislite ovo:

Teoretičar: ljudi gušteri nas žele kontrolirati prek 5G friendly antivax cjepiva, ugradnjom bilgejc čipa pa da nam smanje populaciju !

Scijentolog: ali ja sam ljud gušter !

Teoretičar: žele nas sve pobiti, pružimo otpor, ZDS i Vatikan, imamo rvačku !

Scijentolog: ali ja sam ljud gušter !

Teoretičar: to su sve paravani za vojnu akciju, iskrcavaju se a nama glume koronu da ih ne skužimo, samo da bi nam benzin poskupili !

Scijentolog: ali ja sam ljud gušter !

Teoretičar: skužili su šeiki da imamo čistu vodu pa nam žele oteti plitvice  jer nafta više ne vrijedi ni blizu ko voda pa nas budu poslali u indiju da budemo robovi u rudnicima i prisilili nas da kupujemo pijesak od njih a našu vodu budu prodavali !

Scijentolog: ali ja sam ljud gušter !

 

Jadni scijentolog, ne zna s kim se bori, subotari su nula...

 

BTW, pitao sam lika s teorijom o plitvicama na koju foru budemo kupovali pijesak ako budemo robovi, evo već dva tjedna pokušava dokučiti kak da mi odgovori.

Ja se iskreno čudim kaj još uvijek nisam skroz prolupao od toga, ili možda jesam...

 

I onda naivno dođem na forum da odmorim mozak i na kraju isti k.

Svi poludjeli...

 

Kruha i igala...
Poruka je uređivana zadnji put pon 24.1.2022 18:08 (fer-de-lance).
 
0 1 hvala 0
6 godina
offline
Re: Četiri tipa ljudi koji najčešće dijele dezinfo
fer-de-lance kaže...

BTW, pitao sam lika s teorijom o plitvicama na koju foru budemo kupovali pijesak ako budemo robovi, evo već dva tjedna pokušava dokučiti kak da mi odgovori.

Ja se iskreno čudim kaj još uvijek nisam skroz prolupao od toga, ili možda jesam...

 Pa dobit ces placu, pa nismo u SADu :P

7 godina
online
Re: Četiri tipa ljudi koji najčešće dijele dezinfo

Ali po kojoj definiciji je to onda robstvo?

 

Kruha i igala...
6 godina
offline
Re: Četiri tipa ljudi koji najčešće dijele dezinfo
fer-de-lance kaže...

Ali po kojoj definiciji je to onda robstvo?

 

 Neces ti to nikada razumjeti jer si covjek-gušter i imas hladnu krv.

15 godina
offline
Re: Četiri tipa ljudi koji najčešće dijele dezinfo
sexytoiletpaper kaže...
Generalno se slazem, ali bih, nadovezujuci se na ovo sto si napisao rekao da je za hrpu toga kriv americki kapitalizam. Kako god da ga okrenes, jedan rat koji je SAD osvojio bez ikakve oporbe danas je kulturni rat. Kakav god kulturni prozivod SAD izbaci gleda se i konzumira vise nego ijedan proizvod iz drugih zemalja. Tim je vise sok sto je Parazit dobio oskara i sto je Squid Game postao takav hit i napravio kaos kod americkih konzervativaca.


Ali dobro, kulturu na stranu, politicki zivimo u vremenima gdje je konzervativna zajednica naucila kako siriti propagandu kroz talking pointove.


Sve u svemu, da bi se ova new-age-desnica porazila, trebala bi daleko bolja edukacija, daleko bolje kriticko razmisljanje i daleko vise humanosti i tolerancije.

 Iako je tema daleko kompleksnija za forumaški format probati ću izolirati nekoliko povijesnih trenutaka zbog kojih jesmo u ovom stanju (svaka nacija ima svoje puteve, no od 90-ih i posebice pojavom interneta USA ima utjecaja i mjenjanja čak i lokalalna društva).

 

1. Rep i Dem nisu uvijek bili to što jesu danas, situacija je bila obratna prije nekih 110 godina. Lincoln je bio Republikanac, a Republikanci su zaslužni zašto su Jim Crow zakoni (koje je Hitler kopirao) ostali na snazi do 1965.

Theodore Roosevelt 1909. bio je zadnji Republikanski predsjednik koji je imao progresivne ciljeve, nakon njega politička ideologija stranaka se preokreće. Teddy je izlaskom iz Republikanske stranke kreirao Progresivnu stranku, čime je podjelio stranački duopol i time donio pobjedu Demokratima. Može se uzeti da je sukob između njega i Tafta (1909-1913) nekakav začetak konzervatizma u Republikanskoj stranci. Nakon njega i 1. sv. rata dolazi do Depresije, koja mjenja Demokratsku stranku u začetak ovoga što imamo sada.

 

2. Drugi Roosevelt - FDR - nastupa nakon Depresije 1933. i pokreće do sada neponovljen skup socijalnih programa. FDR je zbog tih programa pobjedio u rekordnih 4 izbora, naravno nakon 1960-ih je ograničeno kandidiranje na samo 2 predjednička mandata.

No, ti programi su imali dovoljno utjecaja da su se efekti osjetili sve do pobjede Nixona. Najveći FDRov doprinos je bilo povećanje poreza na dobit na 91% (danas je 21%).

 

3. Sindikati, visoki porezi za bogate, kao i gradnja infrastrukture doveli su do procvata srednje klase. To je dijelom bilo i rasistički postignuti jer su prve suburbije bile strogo odvojene, tj. kuće su se prodavale isključivo bjelcima. Današnji ekonomisti se slažu da je vlasništvo kuće temelj bogatstva srednje klase, i bila je osnovni kapital onima koji su uspjeli namaknuti još kapitala.

 

4. Treba napomenuti da progresivizam Demokrata nije po standardu progresivizama u poslijeratnoj EU, ljevije orijentiranog kandidata Demsa - Huey Longa, ubili su tijekom unutar-Demokratske kampanje za nominaciju protiv FDR-a.

Demsi su i tada imali granice preko kojih nisu prelazili sa svojim programima.

 

5. Upravo je gospodarska snaga srednje klase (koje ne bi bilo da visoki poreni nisu tjerali korporacije na ulaganja i razvoj) stvorila ono što danas konzervativci nazivaju "zlatnim dobom" - vrijeme od kraja 2. sv . rata do ubojstva JFK-a.

 

6. Predsjedništvo Nixona bilo je krucijalno za učvršćivanje rasističke ideologije Repsa, koja do danas nije isčezla iz stranke. Nixonov problem je da je Vijetnamski rat uzrokovao prijepore i u njegovoj bazi (nitko nije imun na ratne posljedice, čak i ako zagovaraš rat), te naravno Watergate.

 

7. Reagan skreće Repse i svijet u ono što imamo danas - neoliberalni kapitalizam koji počiva na rasističkim temeljima. Kapital koji se "oslobodio" za vrijeme Reagana je bio stari rasistički i imperijalistički kapital, dok je iluzija slobnodnog tržišta bila samo to - iluzija. Lako je bio eći da će tržište biti slobodno, kad se znalo da nekiigrači već imaju toliko dobru početnu poziciju da ih se ne može nadmašiti. Jedni su počeli utrku sa ničime, drugi sa svim kapitalom namaknutim od 1600ih godina.

 

8. Jedan bitan kultoološki i socijalni događaj bila je "Fairness Doktrina" - ona je naredila da se u eteru mora jednako vrijeme dati svim stranama u diskusiji. No ista je ukinuta 1987. za vrijeme Reaganovog predsjedništva.

 

9. To ukinuće je stvorilo temelje današnjih MSMa, TV kuća ali i internet portala i danas - podcasta. Odmah po ukinuću repulikanski orijentirani kapital masovno financira radio postaje koje su iznjedrile isključivi konzervativni radio i radio voditelje koji postaju nacionalne zvijezde - Mike Pence je od 1988. bio ogromna radio zvijezda u svojoj Indiani. Jedan on najvećih zvijezda je dakako bio Rush Limbaugh.

 

10. U isto vrijeme - rane 90e - događa se zanimljiv presedan - Sud presuđuje da platforma ne može biti odgovorna za ono što korinik objavi na njoj, dajući platformi pravo da moderira sadržaj bez legalnog statusa editora - taj status bi ih legalno obvezao za odgovornost osadržaju. To je bila osnova zbog kojih Facebook i Twiter uopće postoje. Fun Fact je da je ogromnu ulogu u stvaranju Sectiona 230 imao nitko drugi nego Vuk Sa Wall Streta - https://en.wikipedia.org/wiki/Stratton_Oakmont,_Inc._v._Prodigy_Services_Co.

 

11. Još jedan bitan element je Telekomunikacijski zakon iz 1996. (jedan od dva bitna zakona koje je potpisao Clinton - drugi je zakon koji je tehnički začetak financijske krize 2008.) koji je deregulirao mnogo stvari, pord spoemnutog Sectiona 230.

80e su bile zadnje godine kada se primjenio anti-trust zakon (one koje je Teddy Roosevelt sa početka priče progresivno zagovarao) kad je AT&T/Bell Systems podjeljen na 6 kompanija koje se nisu smjele natjecati van svojih određenih regija.

https://en.wikipedia.org/wiki/Breakup_of_the_Bell_System

To je ukinuto 1996. ali bitnije, ukinuto je i ograničenje da se telekomunikacijske kompanije ne smiju natjecati na drugim tržištima - posebno TV i radio/internet. Time su stvoreni temelji da danas AT&T i Comcast drže većinu TV etera.

 

Ako te zanima bilo koja od ovih 11 točaka detaljnije, možemo diskutirati.

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
15 godina
offline
Četiri tipa ljudi koji najčešće dijele dezinformac

Hah, genijalan screenshot :D

 

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
Moj PC  
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice