Chat je Googleov odgovor na Appleov iMessage

poruka: 25
|
čitano: 7.755
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Chat je Googleov odgovor na Appleov iMessage".
15 godina
neaktivan
offline
Chat je Googleov odgovor na Appleov iMessage

Meni je ovo smijesno da ne može biti smješnije. Ubijaju aplikaciju mjescno.

Voda tece a vrijeme prolazi ...
 
15 0 hvala 0
11 godina
offline
Chat je Googleov odgovor na Appleov iMessage

Sviđa mi se ideja da spoje dvije aplikacije u jednu, odnosno da ukinu dvije koje praktički služe istoj stvari i stvore jednu. To je još davno napravio facebook sa messengerom.

Poruka je uređivana zadnji put ned 22.4.2018 15:10 (Exilo).
Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Chat je Googleov odgovor na Appleov iMessage

To je već treći googleov odgovor na iMessage. Baš me zanima koliko će trajati dok i njega ne zamjene.

Moj PC  
15 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Re: Chat je Googleov odgovor na Appleov iMessage

Neznam dali sam dobro razumio opis

 

Aplikacija ne koristi sms kada je dostupan internet, umjesto sms šalje preko interneta a to znači da može i preko wifija.

No pitanje se postavlja, kakve veze imaju operateri sa tom uslugom ??? Trebamo njihovo odobrenje ???  Jer koliko se meni čini operaterima to ne odgovara jer ljudi ne troše onda na poruke tj više se utroši na poruke nego na internetu.

14 godina
neaktivan
offline
Chat je Googleov odgovor na Appleov iMessage

Koga uopće briga za taj iMessage, samo Ameri koriste to smeće i oni kojima iPhone automatski namjesti.

 
5 3 hvala 0
8 godina
offline
Re: Chat je Googleov odgovor na Appleov iMessage
dejo6 kaže...

To je već treći googleov odgovor na iMessage. Baš me zanima koliko će trajati dok i njega ne zamjene.

 

Nije treći nego bar peti :D
Google Chat/Talk, Google+, Huddle, Hangout, Voice/Wave, Allo, Duo, Project Fi... različite verzije i šaranje.
Google super radi kad sinergijski povezuje stvar (apk), ali kad mu glavna apk pukne u planu, sve se ruši kao kula od karata. Međuovisnost G+ sa Hangoutom i Chatom je rezultirala da kad je G+ pukao, utopio je sve ostalo, do danas.

 

Markić7 kaže...

Neznam dali sam dobro razumio opis

 

Aplikacija ne koristi sms kada je dostupan internet, umjesto sms šalje preko interneta a to znači da može i preko wifija.

No pitanje se postavlja, kakve veze imaju operateri sa tom uslugom??? Trebamo njihovo odobrenje ???  Jer koliko se meni čini operaterima to ne odgovara jer ljudi ne troše onda na poruke tj više se utroši na poruke nego na internetu.

 

Problem je da je ovo najnemuštiji članak od 4-5 koja sam pročitao na ovu temu. Autor je "zaboravio" spomenuti vjerojatno najbitniji dio: da je Google uspio (prvi put netko u povijesti!) izsinhronizirati oko ovog pitanja preko 50 operatera globalno, 11 OEM proizvođača i stvar koordinira sa - Microsoftom.
https://www.gsma.com/futurenetworks/rcs/universal-profile/
Fora je u tome da Google neće raditi svoju novu apk, već će proslijeđivati uslugu operatera kako se već dogovore.

Ovdje je normalan članak koji to sve objašnjava, a po meni najbolje je pogledati video od Dietera Bohna, koji je nesmiljen prema Googleu ali točno interpretira problem/projekt.
https://www.theverge.com/2018/4/19/17252486/google-android-messages-chat-rcs-anil-sabharwal-imessage-texting



Poruka je uređivana zadnji put ned 22.4.2018 20:30 (Zechina).
15 godina
offline
Re: Chat je Googleov odgovor na Appleov iMessage
PlayMaker10 kaže...

Koga uopće briga za taj iMessage, samo Ameri koriste to smeće i oni kojima iPhone automatski namjesti.

iMessage je vrhunska stvar. Nemas potrebe za nicim drugim osim FaceTimea i iMessagea.

 

Na svakom Appleovom uredaju imas svaki chat u bilo kojem trenutku.

Smece?

 

 

Ovo je Androidu dugo trebalo i ovakve aplikacije moraju zamijenit SMS. Ako saljes poruku na Android, zasto ne slati preko interneta? MMS je prica iz 2000ih.

14 godina
neaktivan
offline
Re: Chat je Googleov odgovor na Appleov iMessage
Mitch kaže...
PlayMaker10 kaže...

Koga uopće briga za taj iMessage, samo Ameri koriste to smeće i oni kojima iPhone automatski namjesti.

iMessage je vrhunska stvar. Nemas potrebe za nicim drugim osim FaceTimea i iMessagea.

 

Na svakom Appleovom uredaju imas svaki chat u bilo kojem trenutku.

Smece?

 

 

Ovo je Androidu dugo trebalo i ovakve aplikacije moraju zamijenit SMS. Ako saljes poruku na Android, zasto ne slati preko interneta? MMS je prica iz 2000ih.

 Ja koga god znam nitko to ne koristi, svi koristimo isto, WhatsApp, Viber i Messenger. Taj iMessage koristim kao najobičniji SMS.

15 godina
offline
Re: Chat je Googleov odgovor na Appleov iMessage
U Americi ne znam osobu koja ima bilo sto od navedenog na telefonu. Eventualno FB Messenger.

Snapchat i iMessage su definitivno najjaci proizvodi, i to Google napada.

Ne bi smjelo biti potrebe za 3rd party aplikacijama kod necega ovako jednostavnog.
11 godina
neaktivan
offline
Re: Chat je Googleov odgovor na Appleov iMessage
ned kaže...

Meni je ovo smijesno da ne može biti smješnije. Ubijaju aplikaciju mjescno.

 

A gle, njima je dovoljno da svaka 100-ta aplikacija uspje i oni su na konju.

8 godina
offline
Re: Chat je Googleov odgovor na Appleov iMessage
PlayMaker10 kaže...

iMessage je vrhunska stvar. Nemas potrebe za nicim drugim osim FaceTimea i iMessagea.

 

 

 

Ovo je Androidu dugo trebalo i ovakve aplikacije moraju zamijenit SMS. Ako saljes poruku na Android, zasto ne slati preko interneta? MMS je prica iz 2000ih.

 Ja koga god znam nitko to ne koristi, svi koristimo isto, WhatsApp, Viber i Messenger. Taj iMessage koristim kao najobičniji SMS.

 Pa u tome je ljepota iMessagea. Pišeš poruke i ne brineš kuda i kako idu; koliko će te netko oderati, hoće li ti google/facebook sve posnifati i zauvijek memorirati.. Sve aplikacije koje navodiš imam samo zato što SMS nije dovoljan, a ljudi na androidu ne znaju dal' bi piškili ili kakili. Pretjerujem, nisu ljudi krivi - ispostavilo se da nitko nije pobijedio pa sad imam(o) tri-četiri-pet raznih aplikacija za razmjenu poruka.

Ja rekoh
14 godina
neaktivan
offline
Re: Chat je Googleov odgovor na Appleov iMessage
Markić7 kaže...

Neznam dali sam dobro razumio opis

 

Aplikacija ne koristi sms kada je dostupan internet, umjesto sms šalje preko interneta a to znači da može i preko wifija.

No pitanje se postavlja, kakve veze imaju operateri sa tom uslugom ??? Trebamo njihovo odobrenje ???  Jer koliko se meni čini operaterima to ne odgovara jer ljudi ne troše onda na poruke tj više se utroši na poruke nego na internetu.

 baš ne bi rekao da im ne odgovara, jer mogu kontrolirati promet koji recimo ne mogu preko telegrama aplikacije. Pitanje je koliko se uopće SMS pošalje poprilično sam siguran da je u opadanju te će s vremenom sve prebaciti preko mobilnog interneta kao i pozivi. 

aplikacija ide preko SMS ako druga strana ima istu aplikaciju onda se ništa ne plaća, ako nema onda se šalje kao SMS/MMS. Ja mislim da to androdiu itekako treba samo iz razloga da se maknu ostalo smeće od aplikacija koje moraš imati jer svatko ima neku svoju aplikaciju samo potrošnja baterija ništa pametno. 

8 godina
offline
Re: Chat je Googleov odgovor na Appleov iMessage
Jim Carrey kaže...

 baš ne bi rekao da im ne odgovara, jer mogu kontrolirati promet koji recimo ne mogu preko telegrama aplikacije. Pitanje je koliko se uopće SMS pošalje poprilično sam siguran da je u opadanju te će s vremenom sve prebaciti preko mobilnog interneta kao i pozivi. 

aplikacija ide preko SMS ako druga strana ima istu aplikaciju onda se ništa ne plaća, ako nema onda se šalje kao SMS/MMS. Ja mislim da to androdiu itekako treba samo iz razloga da se maknu ostalo smeće od aplikacija koje moraš imati jer svatko ima neku svoju aplikaciju samo potrošnja baterija ništa pametno. 

 Google je smislio kako da u postojeću aplikaciju uguraju nešto drugo/više a da operateri koji su enableri protokola budu sretni. Oni će to zaračunati dodatno ili neće. ako jedan zaračuna, nitko neće koristiti kao ni mms pa će sve ostati na whatsappu ili facebooku. Korisnici facebooka su prekomotni da bi ga se odrekli, whatsapp ima svoju klijentelu koja nema potrebe mijenjati sustav samo zato što postoji još jedan. Predviđam Još jedan google fail. A google bi bio taaako sretan da poruke s ova dva servisa prolaze kroz njihove aplikacije... Apple će se priključiti ako operateri prihvate novi protokol; zašto ne. iMessage je prvi, ako ga druga strana ne podržava ići će kroz SMS što god on postao/ostao u budućnosti, kao što i sada fotka ide kroz mms ako primatelj nije na iMessageu.

Ja rekoh
14 godina
neaktivan
offline
Re: Chat je Googleov odgovor na Appleov iMessage

da slažem se ali očekivati da će google odmah dobiti cijelu pitu nije realno, ali se može smanjiti broj aplikacija. Povećanje par postotka na tako veliki kolač je sigurno ogroman uspijeh. Iako se govori da google ima problema sa tim specijaliziranim aplikacijama ne bi se složio neke su itekako dobro bile prihvaćenje, a da im je politika pohlepna kao kod Apple ili pak FB nitko se ne bi mogao oduprijeti ponudi koju bi nudili za aplikacije. Tako da stojim iza toga korisna stvar za ljude kao ja kome smetaju 1001 aplikacija, a za ostale nebitna vijest. 

8 godina
offline
Re: Chat je Googleov odgovor na Appleov iMessage
Jim Carrey kaže...

da slažem se ali očekivati da će google odmah dobiti cijelu pitu nije realno, ali se može smanjiti broj aplikacija. Povećanje par postotka na tako veliki kolač je sigurno ogroman uspijeh. Iako se govori da google ima problema sa tim specijaliziranim aplikacijama ne bi se složio neke su itekako dobro bile prihvaćenje, a da im je politika pohlepna kao kod Apple ili pak FB nitko se ne bi mogao oduprijeti ponudi koju bi nudili za aplikacije. Tako da stojim iza toga korisna stvar za ljude kao ja kome smetaju 1001 aplikacija, a za ostale nebitna vijest. 

 iMessage je besplatna stvar. Uveden je naknadno i nikad se nije posebno naplaćivao iako imaju potrebu održavati farmu servera koja to omogućava. Uspio je zato što je brutalno praktičan. Google je to prekasno shvatio*, da su odmah odgovorili s kopijom, nitko ne bi ni znao za viber,whatsapp i što sve ne. Google je korporacija, pohlepan je kao i svaka druga, za podacima. A podaci su biznis od kojeg žive. Normalno da su ludi zbog facea koji im je oteo, koliko sada, 30% prometa? Kad je sve propalo, vratili su se na početak i pokušavaju preotetim SMS-om uništiti konkurenciju. Legitimno. Ako se operateri ne umiješaju sa zahtjevom za svoj dio kolača (što mi je jaako teško povjerovati), to može biti korisno svima pa i meni koji ne koristim android jer bih mogao mirno izbrisati jedinu preostalu facebookovu aplikaciju (čitaj whatsapp).

 

* Nije uopće shvatio, oni su ispravno vidjeli konkurenciju u Facebooku pa su ga napadali na razne načine što jednostavno nije moglo uspjeti. Face je sinonim za društvenu mrežu, ulaz je besplatan i svakome dostupan, svi su već tamo i tko će sad ići na google xynešto. E sad kad je face postao i glavni servis za razmjenu poruka, popalili su se svi alarmi i nešto se mora poduzeti. Ne bi me začudilo i da plaćaju operaterima da podrže novi sustav dok se ne primi...

Ja rekoh
Poruka je uređivana zadnji put pon 23.4.2018 0:24 (Feudalac).
14 godina
neaktivan
offline
Re: Chat je Googleov odgovor na Appleov iMessage

baš to iMessage je uspio jer je bio super praktičan. Google je imao sva vrata otvorena sa google talk problem što se njihova politika možda naivna pa su se orijentirali na poslovne subjekte kao windows sa tisuću glupih ( za većinu ljudi ) idiotarija razdjeljeno, ali zaboravljalo se da je većina budućih korisnika će biti ljudi kojima će biti fora emotki i sl. gluposti. 

Sve aplikacije koja prolaze kroz google je pitanje da li je konkurencija. Problem je Apple te iMessage jer ako andorid pokuša biti više pristupačan dobit će korisinke na kojima trenutno ne zarađuju. Slažem se da je FB priča za sebe te teško da će google ikada konkurirati kroz društene mreže, ali to ne znači kako si napisao da ne može spriječiti širenje ostalih srodnih aplikacija. Problem google je što njihova poslovna politika ne dopušta grupiranje u portfolio aplikacije, jer bi to moglo uzrokovati gubitak korisinka dok recimo Apple sa svojim zatvorenim eko sustavom si to može dopustiti. Zar ti ne misliš da google nije mogao kupiti instagram, snapchat te ostale aplikacije. 

10 godina
offline
Chat je Googleov odgovor na Appleov iMessage

Universal Profile for Rich Communication Services - uf bojim se i pomisliti koliko megabajta specifikacija je ovo izgeneriralo i jos ne koristi enkripciju...

 
0 0 hvala 0
8 godina
offline
Chat je Googleov odgovor na Appleov iMessage

Priča je krivo isprezentirana od početka.

Osnovno pitanje je koliko operateri zarađuju na WhatsApp itd aplikacijama?
0 kuna (dolara, ojra, bilo čega).

Ovako (putem RCS) operateri dobivaju, za početak, kontrolu nad standardom. I uspostavljanje standarda.
Nadalje, tamo gdje u RCS komunikacijskom lancu jedna karika ne podržava RCS, RCS će se pretvoriti u SMS - naplativ kao klasičan SMS. (Apple?)

 

Googleu to odgovara da se počisti nered koji je sam stvorio, na platformi koju je stvorio i indirektno kontrolira.
Poanta je da, ako svaki korisnik ima RCS, koristit će se globalno, unatoč manama (poput nedostatka enkripcije).
Naprosto zato jer je to siguran način da korisnik A prenese poruku do korisnika B, ne vodeći računa o tome koji od desetak alternativnih standarada korisnik B koristi.

 

Slijedeći korak je potpuna "digitalizacija" i enkripcija standarda.
Pod digitalizacijom se podrazumijeva prebacivanje "motora" poruka pod "data" promet, (što to i je).
Na ovaj način Google pruža ruku operaterima da uđu u 21. stoljeće i razviju vlastitu infrastrukturu - ili prepuste posao sposobnijima.

Da ponovim, nije riječ o (još jednoj) Googleovoj aplikaciji, već RCS standardu, protokolu, kojeg će Google, kao dogovoreni standardni Android modul, pružiti OEM proizvođačima za daljnju doradu/implementaciju.
Komercijalno ime "Chat" ništa ne znači, tek pojednostavljenje imena za krajnje korisnike.

 

Standard će, vjerojatno, biti implementiran kao prateći messenger standard u Hangout, Skype, Allo/Duo itd.

Apple se, naravno, pasivno opire jer za sad ima svoje riješenje, no uopće ne sumnjam da će u jednom trenutku pružiti "upgrade" za iMessages apk kako bi korisnik koji ne može primiti poslani iMessage, poruku dobio kao RCS (umjesto SMS).

U biti, vrlo je vjerojatno da većina messengera (koji žele preživjeti) dobije podršku za RCS kao zajednički "podstandard".

 

Koliko će i u kojem smjeru se RCS tad razviti, kad se uspostavi zajednički standard, teško je za predvidjeti.
Moja je pretpostavka da će Google i Microsoft u suradnji sa ostalim (operaterima i OEMima) pružiti nadogradnju kao zajednički standard, no enkriptiran i full data "odblokiran" (a ne više kao poseban, prateći servis uz voice komunikaciju).

 

Voice komunikacija je uteg 20. stoljeća, jer je djelomično vezana za "zemaljsku" infrastrukturu (fiksnu telefoniju), gdje čak ni arhaični SMS nije uspio zaživjeti. Stoga i otpor spram mobile > RCS, jer je (analogno) nemoguće tu infrastrukturu komunikacije monopolistički kontrolirati/naplaćivati na stari, ugodan način.
Zato je i toliko nevjerojatno da im je Google (Microsoft, Samsung...) ovoliko uspio nametnuti "ponudu koju ne mogu odbiti".
VOIP je naprosto budućnost/sadašnjost, koliko god se tome, globalno, operateri (monopolisti) opirali. Instant messaging je prirodan produžetak istog.

 

 
2 0 hvala 0
12 godina
offline
Chat je Googleov odgovor na Appleov iMessage

Dobro je da se konacno gura STANDARD umjesto pojedinacnih medusobno nekompatibilnih aplikacija. Ono sto nikako nije dobro je da predlozeni RCS standard nema end-2-end enkripciju. Nadam se da ce cijela stvar uhvatiti maha, konacno ubiti SMS i jos arhaicniji MMS te omoguciti interoperabilnost svih IM aplikacija.

 

Ono sto mi se kod same chat aplikacije (i kod iMessagea) niti najmanje ne svida je gubitak kontrole. U svakom trenutku zelim znati hoce li informacija biti poslana kao RCS ili SMS te traziti explicitnu potvrdu o omogucavanju SMS iznimke za pojedini kontakt. U protivnom mogu nastupiti neplanirani troskovi - npr. par SMS-a ili MMS-a prema Australiji umjesto besplatnog podatkovnog prometa cine znacajnu razliku.

Moj PC  
1 0 hvala 0
13 godina
neaktivan
offline
Chat je Googleov odgovor na Appleov iMessage

To bi bilo svejedno da je SMS besplatan.

U mom mobilnom ugovoru stoji da slanje jedne SMS poruke kosta 20 euro centi, pa mi nije svejedno tko i kako salje moju poruku.. Nemam Flatrate.

 

SMS je deracina, mislim, za 162 znaka operateri naplacuju po 10-20 centi... pa nije niti cudo da je WhatsApp (i njemu slicni) uspio.

 
3 0 hvala 0
14 godina
offline
Re: Chat je Googleov odgovor na Appleov iMessage
kerum kaže...

Dobro je da se konacno gura STANDARD umjesto pojedinacnih medusobno nekompatibilnih aplikacija. Ono sto nikako nije dobro je da predlozeni RCS standard nema end-2-end enkripciju. Nadam se da ce cijela stvar uhvatiti maha, konacno ubiti SMS i jos arhaicniji MMS te omoguciti interoperabilnost svih IM aplikacija.

 

Ono sto mi se kod same chat aplikacije (i kod iMessagea) niti najmanje ne svida je gubitak kontrole. U svakom trenutku zelim znati hoce li informacija biti poslana kao RCS ili SMS te traziti explicitnu potvrdu o omogucavanju SMS iznimke za pojedini kontakt. U protivnom mogu nastupiti neplanirani troskovi - npr. par SMS-a ili MMS-a prema Australiji umjesto besplatnog podatkovnog prometa cine znacajnu razliku.

iMessages, odnosno već godinama samo Messages ima kontrolu hoće li poruka biti poslana kao Message ili SMS, u postavkama se samo isključi opcija "send as SMS" i Message kontakt ako je nedostupan tu poruku neće uopće primiti, ako ovu opciju uključimo onda se u slučaju nedostupnosti poruka šalje kao SMS.

 

P.S. nevezano za ovaj upis već za mnoge komentare na ovu temu, začuđujuće je mnogo onih koji uopće ne razumiju kako FaceTime audio/video i Messages na iOS-u funkcioniraju s obzirom na to da je isto dostupno već 7 godina.

8 godina
offline
Re: Chat je Googleov odgovor na Appleov iMessage
devotion kaže...
kerum kaže...

Dobro je da se konacno gura STANDARD umjesto pojedinacnih medusobno nekompatibilnih aplikacija. Ono sto nikako nije dobro je da predlozeni RCS standard nema end-2-end enkripciju. Nadam se da ce cijela stvar uhvatiti maha, konacno ubiti SMS i jos arhaicniji MMS te omoguciti interoperabilnost svih IM aplikacija.

 

Ono sto mi se kod same chat aplikacije (i kod iMessagea) niti najmanje ne svida je gubitak kontrole. U svakom trenutku zelim znati hoce li informacija biti poslana kao RCS ili SMS te traziti explicitnu potvrdu o omogucavanju SMS iznimke za pojedini kontakt. U protivnom mogu nastupiti neplanirani troskovi - npr. par SMS-a ili MMS-a prema Australiji umjesto besplatnog podatkovnog prometa cine znacajnu razliku.

iMessages, odnosno već godinama samo Messages ima kontrolu hoće li poruka biti poslana kao Message ili SMS, u postavkama se samo isključi opcija "send as SMS" i Message kontakt ako je nedostupan tu poruku neće uopće primiti, ako ovu opciju uključimo onda se u slučaju nedostupnosti poruka šalje kao SMS.

 

P.S. nevezano za ovaj upis već za mnoge komentare na ovu temu, začuđujuće je mnogo onih koji uopće ne razumiju kako FaceTime audio/video i Messages na iOS-u funkcioniraju s obzirom na to da je isto dostupno već 7 godina.

 Kontrola je globalna, kerum bi htio to moći za pojedini kontakt. Bez obzira na to, uvijek je jasno indicirano po kojem protokolu će poruka biti prvo poslana.

Ja rekoh
16 godina
offline
Re: Chat je Googleov odgovor na Appleov iMessage
Tak sve jedno kak se zove program i koliko ih imam jer ne pitaju jesti ni piti. Kad dojde poruka otvorim notifikaciju i automatski se otvara chat, koje je boje, kak se zove mi je ne vazno, niti gledam. Napisem odgovor i stisnem send. Imam whatsapp, viber, telegram, skype, alo, line, messenger, itd. Tako mi puca ona stvar na koji mi netko pise da je to cudo jedno, drama oko nicega a google izmislja toplu vodu po stoti puta i jos tome bez ekripcije.
8 godina
offline
Re: Chat je Googleov odgovor na Appleov iMessage
Zechina kaže...

Priča je krivo isprezentirana od početka.

Osnovno pitanje je koliko operateri zarađuju na WhatsApp itd aplikacijama?
0 kuna (dolara, ojra, bilo čega).

Ovako (putem RCS) operateri dobivaju, za početak, kontrolu nad standardom. I uspostavljanje standarda.
Nadalje, tamo gdje u RCS komunikacijskom lancu jedna karika ne podržava RCS, RCS će se pretvoriti u SMS - naplativ kao klasičan SMS. (Apple?)

 

Googleu to odgovara da se počisti nered koji je sam stvorio, na platformi koju je stvorio i indirektno kontrolira.
Poanta je da, ako svaki korisnik ima RCS, koristit će se globalno, unatoč manama (poput nedostatka enkripcije).
Naprosto zato jer je to siguran način da korisnik A prenese poruku do korisnika B, ne vodeći računa o tome koji od desetak alternativnih standarada korisnik B koristi.

 

Slijedeći korak je potpuna "digitalizacija" i enkripcija standarda.
Pod digitalizacijom se podrazumijeva prebacivanje "motora" poruka pod "data" promet, (što to i je).
Na ovaj način Google pruža ruku operaterima da uđu u 21. stoljeće i razviju vlastitu infrastrukturu - ili prepuste posao sposobnijima.

Da ponovim, nije riječ o (još jednoj) Googleovoj aplikaciji, već RCS standardu, protokolu, kojeg će Google, kao dogovoreni standardni Android modul, pružiti OEM proizvođačima za daljnju doradu/implementaciju.
Komercijalno ime "Chat" ništa ne znači, tek pojednostavljenje imena za krajnje korisnike.

 

Standard će, vjerojatno, biti implementiran kao prateći messenger standard u Hangout, Skype, Allo/Duo itd.

Apple se, naravno, pasivno opire jer za sad ima svoje riješenje, no uopće ne sumnjam da će u jednom trenutku pružiti "upgrade" za iMessages apk kako bi korisnik koji ne može primiti poslani iMessage, poruku dobio kao RCS (umjesto SMS).

U biti, vrlo je vjerojatno da većina messengera (koji žele preživjeti) dobije podršku za RCS kao zajednički "podstandard".

 

Koliko će i u kojem smjeru se RCS tad razviti, kad se uspostavi zajednički standard, teško je za predvidjeti.
Moja je pretpostavka da će Google i Microsoft u suradnji sa ostalim (operaterima i OEMima) pružiti nadogradnju kao zajednički standard, no enkriptiran i full data "odblokiran" (a ne više kao poseban, prateći servis uz voice komunikaciju).

 

Voice komunikacija je uteg 20. stoljeća, jer je djelomično vezana za "zemaljsku" infrastrukturu (fiksnu telefoniju), gdje čak ni arhaični SMS nije uspio zaživjeti. Stoga i otpor spram mobile > RCS, jer je (analogno) nemoguće tu infrastrukturu komunikacije monopolistički kontrolirati/naplaćivati na stari, ugodan način.
Zato je i toliko nevjerojatno da im je Google (Microsoft, Samsung...) ovoliko uspio nametnuti "ponudu koju ne mogu odbiti".
VOIP je naprosto budućnost/sadašnjost, koliko god se tome, globalno, operateri (monopolisti) opirali. Instant messaging je prirodan produžetak istog.

 

Vidim da si proučio temu i sve ok što je napisano. Međutim, što se tiče namjere operatera mislim upravo suprotno. Operateri su poludjeli na apple (sjećaš se da facetime tj videopozivi su u prvo vrijeme bili mogući isključivo preko wifija), a šize i sada na sve oblike IM-a. Kada bi sav promet bio data, a da oni nemaju utjecaja na protokole, onda je njihova funkcija reducirana na održavanje pipe od nekog skladišta podataka do korisnika, otprilike kao električna energija - imaš firmu koja se bavi distribucijom, razvlači kablove i ubire postotak na količinu prenesenih kilovatsati. To je zadnje što oni žele. NJIMA treba voice, njima treba sms, njima treba standard za video pozive koji će oni kontrolirati itd itb. VoIP je i sada već iza 99% komunikacije, ali oni imaju kontrolu nad protokolom i samim time moć posebno, čitaj dodatno, naplaćivati tu beznačajnu količinu data prometa po enormno visokim cijenama u odnosu na http. Zgodna stvar kod facebooka je da isti ima relativno malu količinu prometa koja se sasvim fino skupo naplaćuje narodnim masama tipa gigabajtić mjesečno samo 20 kuna. Netflix je nešto sasvim drugo, u pozadini se vode krvave borbe da bi stream stigao do korisnika. I netflix to masno plaća. 5G je prilika za dobivanje milijarda malih korisnika s vrlo malo data prometa koji će se moći, relativno gledano, izuzetno masno platiti. Ni ti ni ja još dugo nećemo stvarno trebati gigabajtne brzine; one su irelevantne, posebno u sadašnjoj strukturi tarifa. Sa 100 megabita istovremeno gledam desetak video streamova, nekoliko od njih u UHD rezoluciji. Cilj su novi, mali korisnici koji će masno plaćati po kilobajtu da bi im frižider, karikiram, stalno bio online.

Ja rekoh
8 godina
offline
Re: Chat je Googleov odgovor na Appleov iMessage
Feudalac kaže...

 Da te izljubim... samo zato jer konačno imamo nešto oko čeg se slažemo a da ne moramo biti antiprotivni! 

 

Nema potrebe tu puno pisati oko onog o čemu se slažemo i što je vidljivo.
Operateri diktiraju sve i ne žele se odreći profita. Apple im je ne iver u oku već klada. Ali ne mogu ništa. Gotovo pa.
Google je debelo zahebo stvar i sad pohlepnike ujedinjuje pod geslom: uzmite što možete, kako možete, indirektno je to dobro i za nas.
Appleu se, realno, ne žuri. Kad im bude odgovaralo, uskočit će u vlak kako im bude odgovaralo. No, u iSvijetu oni diktiraju uvjete.

 

Google je, istovremeno, pokazao i svoju moć i svoju nemoć. Moć da ih je postrojio, dao im ponudu koju ne mogu odbiti.
S druge strane, Google je ovdje pajac, lutka, papirnati tigar. Dao im je kutiju vazelina, namjestio se i rekao: "kako vam paše, samo nek bude".

 

Opet, Google ne treba podcjenjivati jer je budućnost u njihovim rukama, indirektno.  Ako ovom evolucijom (a indirektno, iz gledišta Applea, potencijalnom diverzijom) Google i Microsoft maznu 1-2% globalnog tržišta Appleu, to ne znači puno, globalno gledano. Appleu to znači cca 10% potencijalnog profita.

 

Da, zgodno je što si uveo Netflix u računicu. Ovdje je krvava bitka, slažem se. Imam neke insajderske informacije glede transformacije "klasične" produkcije u "streaming". Konkretno, domaći Cinestar je "zamijenio" Universal za Netflix (ugrubo pojednostavljeno). Jedan od ponajboljih filmova sad u domaćim "multiplexima", Iskupljenje u New Yorku je - Amazonova produkcija. 

Google tu poprilično kaska, bar mi se čini, za Appleom; no smjer nije upitan. Način kako to Google radi je u najmanju ruku zanimljiv - osigurao si je bokove sa Youtube, Play storeom, chromecastovima, Android (smart) TV... no tek je za vidjeti hoće li to biti drugi Google Plus.  

Poruka je uređivana zadnji put uto 24.4.2018 1:31 (Zechina).
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice