CIA-ini dokumenti o NLO-ima javno dostupni

poruka: 51
|
čitano: 11.160
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "CIA-ini dokumenti o NLO-ima javno dostupni".
12 godina
offline
Re: CIA-ini dokumenti o NLO-ima javno dostupni
Damir22 kaže...

Uvijek me u ovakvim temama "odusevi" holivudski pristup problemu....

 

Pretpostavka, koja je u ovom slucaju majka zajeba, je sto mi inteligentan vanzemaljski zivot trazimo na svoju sliku i priliku.

 

Dakle, krecemo od pretpostavke, iako jos uvijek ne razumijemo ni vlastitu evoluciju, da se na nekom nezamislivom planetu proces nastanka zivota i evolucije odvijao identicno nasem. Sto nas dovodi da inteligentni vanzemaljski zivot trazimo u okvirimima - primat, humanoid, sisavac, prosireno - bice vrlo slicno nama u vecini pogleda.

 

Cak se ne zaustavljamo niti na fizickoj slicnosti/poredjenju, vec se hrabro pretpostavlja da ih motiviraju iste stvari kao i nas, da imaju strahove, zelje za osvajanjem, slabosti..... Cak i mjerilo mora biti 1:1 u odnosu na nas.

 

Drugim rijecima, vjerujem da nebi prepoznali (u vecini slucajeva) inteligentno vanzemaljsko bice, niti da nas isto lupi po nosu.

 

Hajmo zamisliti, da se u nekim nezamislivim uvjetima, na dalekom nezamislivom planetu, milionima godina prije nas, razvio zivot koji nas apsolutno, niti pod kojim uvjetima, nebi prepoznao kao inteligentnu vrstu.

 

Pa uzmimo primjer, mozda su ti vanzemaljci velicinom takvi da ih nebi primjetili ni da nam setaju po dnevnom boravku. Mozda su njihovi ultra-napredni svemirski brodovi s kojima prelaze te enormne udaljenosti velicine kamencica iz vrta, glavice sibice. Zasto bi bili ikakvog nama poznatog oblika? Druga krajnost, mozda su usljed xy i velicine njihovog planeta oni toliki da im nas planet izgleda kao kamencic koji se vrti u svemiru a po njemu gmizu neke bakterije?

 

Mozda je njihovu dominantnu vrstu evolucija odvela u smijeru da je finalni produkt nesto sto bi mi nazvali insektom. Dakle, doslovce, dvoriste nam moze biti puno te napredne vanzemaljske vrste, no, kada bi mi odlucili pokusati komunikaciju s njima? Mozda smo mi njima nalik na koloniju mrava na njihovom planetu?

 

Mozda se njima inteligentan zivot razvio u dubinama oceana, grotlima vulkana, ili 5km ispod povrsine planeta. Dakle, sve i da dodju ovdje, dali bi nas prepoznali kao ultimativnu inteligenciju i vrh "ponude" ovog naseg planeta? Dali bi uopce trazili inteligentan zivot NA povrsini planeta?

Dali ga mi trazimo igdje drugdje u ovoj pretpostavci?

 

Mozda su cetverodimenzionalna bica, koja nas, opet, uopce nebi prepoznala kao inteligenciju na ovom planetu.

 

Sve i da se prepoznamo, mozda uopce nebi mogli komunicirati. Mozda oni vec tisucama godina pokusavaju ostvariti komunikaciju, no, tko nam kaze da ce to biti audio-vizualno? Mozda oni nemaju oci, usi, usta? Mozda komuniciraju telepatski, mozda komuniciraju nekim dijelom tijela kojeg mi nemamo? Mozda, mozda, mozda....

 

Idemo dalje u holivud krajnosti, mozda se negdje, prije milijuna godina, razvila vrsta identicna nasoj? Tko kaze da vec nisu ovdje, s nama, dok ih mi trazimo posvuda? Da ne idu s nama na posao, skolu, ljetovanja?

 

Tako da, iako vjerujem da zivot postoji tamo negdje,i ne iskljucujem a priori mogucnost posjete nasem planetu, ne prihvacam bas ovakvu vrstu "holivudiziranih dokaza". Istina je vjerovatno puno drugacija od svega sto trenutno mozemo pretpostaviti.

 

 

 a da, navikli smo da svemirac ima velike oči i lubanju zbog velikog mozga, zato i jesu pametniji, mora biti gol s nekakvom srebrnastom kožom jer koncept odijevanja im nije poznat ali rade slična računala tako da im Jeff Goldblum može ubaciti računalni virus. S ovim problemom percepcije vanzemaljskog života su se sretali Clarckovi i Sagani pa su pretpostavljali mogući koncept ogromnih plinovitih meduza koje žive i rade na po površini plinskih divova tipa Jupiter i slično. 

Mene nešto drugo muči, pretpostavimo da nas na nekakvim sofisticiranim tanjurima posjete neki životni oblici, tipa utovljeni krmci čije meso je neopisivo ukusno, znatno produljuje život, ubija rak, covid, povećava inteligenciju, djeluje blagotvorno na duh, liječi sve što se izlječiti dade, a ne žele baš s nama komunicirati i prenijeti nam nešto svoga znanja. I sad se postavlja etičko pitanje, bi li bilo u redu da ih zavrtimo na ražnju, uz ljetnu salatu s malo octa i maslinovog ulja konzumiramo i rasteretimo zdravstveni sustav ogromnih troškova ili ne. Ako ne, zašto smijemo svoje krmke klati, a tuđe ne? Samo zato jer ovi znaju napraviti svemirski brod i ploviti brzinama bliskim svjetlosti?

8 godina
offline
Re: CIA-ini dokumenti o NLO-ima javno dostupni
Ustvari, zasto da ne.....

Tko nam kaze da ta vanzemaljska inteligencija nije nekom nesrecom zaglavila na nasem planetu prije desetke tisuca godina, bez mogucnosti povratka na svoj planet.

I bez razumnog i inteligentnog bica za kontakt, desilo se da su se privikli na nas planet, i vrstu koja ce jednom postati covjek.

Nazalost, kako oni nisu u mogucnosti nas prepoznati kao inteligenciju, a ni mi njih, tko moze tvrditi da nam nisu redovito na tanjuru, uz malo blitve i kuhanog krompira?

Ili da ih ritualno ne okrecemo svaki prvi maj, 29.11, 23.12 ili tko sto vec ne slavi.....

Da ne lupamo njihove nerodjene potomke u kajgane, kolace, i slicne slastice.....

Sve je moguce, pa tako ni ovo ne zvuci nemoguce..... ;)
Children Shouldnt Play with Dead Things
Moj PC  
1 0 hvala 0
15 godina
offline
CIA-ini dokumenti o NLO-ima javno dostupni

Ljudi ni masku ne znaju staviti na nos, gdje si vidio inteligenciju?

Idi i radi nešto korisno!
 
0 2 hvala 0
15 godina
neaktivan
offline
Re: CIA-ini dokumenti o NLO-ima javno dostupni
Keso kaže...

Ako očekujete vanzemaljce - zaboravite. Iako u našoj galaksiji u svakom trenutku vjerojatno postoje na tisuće civilizacija, šansa da se sretnemo s drugom civilizacijom je nula. Zbog ograničene brzine svjetlosti i ogromnih udaljenosti među zvijezdama Mliječne staze, svjetlu treba tisuće godina, a time i bilo kojoj letjelici. Možda za par tisuća godina postoji promil šanse da netko dođe do nas. A do tada možete maštati kad god neka kanta otpadne sa satelita i proleti pored radara, zamišljati kako je to Enterprise Starship s druge planete, samo eto - neprepoznat.

Možda je korisno da se shvate neke prirodne pojave u elektromagnetizmu, poput "vatrene kugle".

 To je kao da pitaju nekog profesora postoje li vanzemaljci ponekad oko Zemlje, a on izvadi papir, olovku, nešto računa, izvadi metar pa mjeri, pa nešto zapisuje u blokić i onda kaže: "Prema mojim proračunima, ne postoje." Koji podaci su ubačeni pri računanju? Udaljenost među zvijezdama i koliko je potrebno da se letećom Ladom dođe od zvijezde A do zvijezde B. Korisno je da se shvati da su neke prirodne pojave samo odbačeni šporet u grmlju, a ne kockasti robot iz svemira koji pored puta špijunira ljude i gađa ih laserskim zrakama. To je valjda dovoljno da se razbiju sve dileme oko toga i strah ljudi od hrđavih šporeta.

Primjer kako logika može da bude "šuplja" u detektivskoj priči: Lopov je ušao u kuću kroz vrata. Da li je izašao kroz vrata? Svi svjedoci tvrde da nije. Detektiv zaključuje da je lopov u kući - logično. Ulazi sa policijom u kuću, nigdje lopova. Jedan prozor je otvoren, zaključak detektiva: iskočio je kroz prozor - logično. Detektiv zaviri kroz prozor i ugleda leteći objekat: lopov sa krova kuće skače na krov susjedne kuće. Posklizne se i padne. Policija dolazi do tijela. To ipak nije onaj kojeg su tražili, nego drugi kriminalac koji se uspaničio zbog policije. Misterij se produbljuje... Ili je ipak lakše reći: zaboravite na lopova?

12 godina
offline
Re: CIA-ini dokumenti o NLO-ima javno dostupni
Stric_Jura kaže...

OK, a kako je baš sve to na Zapadu? ono SAD, VB...

 

kako nije to u ex SSSR-u/Rusiji - ipak je najveća površinski zemlja u to doba paranoična s nadzorom ?

 

Ili Kina/Indija s ogromnim stanovništvom kao bazom očevidaca?

 

Da nije to ipak do "Prozac" stanja svijesti ?

 I meni to nikad nije bilo jasno.

8 godina
offline
Re: CIA-ini dokumenti o NLO-ima javno dostupni
Nije..... Samo se o tome najvise zna.

I na nasim.prostorima ima dokumentirano dosta toga, malo je isplivalo van nakon raspada drzave,a i imali smo bitnijih briga.... Pa se nezna puno o tome javno.
Children Shouldnt Play with Dead Things
Moj PC  
0 0 hvala 0
6 godina
offline
Re: CIA-ini dokumenti o NLO-ima javno dostupni
i ja sam razmišljao tako apstraktno...ali kad sve to skupa staviš na papir...sve te evolucije na drugim planetima su vjerojatno slične našoj.

temelj evolucije je okoliš...a taj okoliš... odnosno ti planeti su većinom kao u ovom našem sunčevom sustavu

recimo za razvoj tehnologije potrebno je kopno...bez kopna to je vrlo nemoguća misija...s druge strane kopneni okoliš je nestabilniji nego onaj pod vodom...zato je tu evolucij puno razigranija.

najbolji način kretanja po kopnu su u konačnici noge... evolucija je ipak više binarna...ili valja ili ne

morski psi su isti još od doba dinosaura...prilično dam uvjeren da na drugim planetima oblici života su vrlo slični kao i na Zemlji

Što je najgore...za pojavu inteligencije na Zemlji krivac je "kamen"...da nije bilo tog kamena???

Na zemlji 7 kontinenata...a takoreći temelj sve te tehnologije je najgori kontinent po pitanju resursa i klime... Europa

realno što to europa u pogledu biljaka ima za prehranu...kašu od pšenice to je bio glavni obrok dok nismo dobili biljke s drugih kontinenata


previše se toga mora poklopiti za inteligenciju...a opet inteligencija bez odgovarajućih uvjeta i resursa nije jamstvo tehnološke civilizacije

bit ću pesimist...tehnološke civilizacije su rijetke biljke... većina života vjerojatno se temelji na jednostaničnim organizmima

od 3.5 milijardi godina života na zemlji...višestanični postoji tek zadnjih 500 milijuna...i opet krivac za razvoj je globalna katastrofa

očito bez globalnih katastrofa i ekstremnih promjena u okolišu život na zemlji bi i dalje bio jednostaničan

razvoj složenog života je poput razvoja "čarobne" baterije...tako jednostavna stvar a stvara nam glavobolju

mada opet kad bi imali samo jednu tehnološku civilizaciju po galaksiji to bi opet značilo milijarde i milijarde takvih civilizacija..ali s obzirom na udaljenosti među galaksijama to svima njima i nama nebi značilo ništa


tu dolazimo do "moralnog" pitanja a to da je dužnost inteligentnog života...da sije život po bespućima svemira..ali očito ljudi su mentalno zapeli u određenu petlju i prije ćemo mj sjebati sebe i planet nego doći do te razine svijesti.

a opet tu nas je zajebala evolucija...jerbo inteligentni život je njezino najveće remek-djelo...život svjestan svog postojanja učinit će sve da postoji...odnosno promjene u okolišu mu više ne mogu ništa

što vrijedi dinosaurima na 100-200 milijuna godina postojanja kad ih više nema...s druge strane život svjestan vlastitog postojanja učiniti će sve da uništi asteroid odnosno bilo kakvu prijetnju iz okoliša.

međutim to ima i svoju mračnu stranu...ideja koja je nastala u doba intelektualnog mraka...koja je u međuvremenu postala posebni entitet...poput Frankenstein-a...ustala protiv svog kreatora

to čudovište kojeg nikako da se riješimo sputava mnoge da shvate da smo toliko beznačajni u svemirskim okvirim i da našim nestankom nebi svemir suzu prolio




sva ta dostignuća mogla bi jednog dana ako se ne opametimo proći poput suza na kiši


eto...sad moram jednu tabletu za smirenje:(
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
Moj PC  
1 1 hvala 0
11 godina
offline
Re: CIA-ini dokumenti o NLO-ima javno dostupni
Keso kaže...
funny games kaže...

...pod tvojom pretpostavkom mi smo izgleda najrazvijeniji i ako mi ne možemo putovati dovoljno brzo ne može nitko drugi....

 Stvar je u tome da NEMA ničega u svemiru što putuje brže od svjetlosti. Ne da mi ne možemo, nego nismo vidjeli da išta igdje ikad putuje većom brzinom. Da smo vidjeli, znali bi da nešto ipak može ići tom brzinom, i znali bi "možda jednog dana naša tehnologija to postigne". Ovako - nema niti nade da ćemo postići nešto što nije moguće po svijetu koji promatramo niti fizici koju poznajemo. Da bar negdje to vidimo, radili bi na fizici koja bi to objasnila pa kasnije na tehnologiji koja bi to dostigla, i mogli bi se nadati da neki vanzemaljci imaju tu tehnologiju. Ovako, ne možemo se ni nadati. A i slaže se s onim što opažamo: previše spora brzina svjetlosti je limitirajući faktor da nas bilo tko posjeti, čak i najnaprednija civilizacija koja recimo da može putovati tom brzinom - njima bi trebalo desetke tisuća godina do nas, i isto toliko natrag. Ma samo da jave ping i odgovor "pong" toliko treba vremena da svjetlost prijeđe tu udaljenost. Jednostavno su udaljenosti nezamislivo velike da je čak i svjetlost spora kao puž za taj put, a naš životni vijek prekratak.

 Nažalost varas se,brže od svijetlosti putuju skalarni valovi ili jos zvani teslini skalarni valovi.Nisi razumio moj post niti malo,previse egocentrično je misliti da su nasa limitirajuća iskustva primjenjena i za drugi oblik života.

Poruka je uređivana zadnji put sub 16.1.2021 9:11 (funny games).
15 godina
offline
Re: CIA-ini dokumenti o NLO-ima javno dostupni
Da li imaš neki link o tome što putuje brže od svjetlosti, a da nije razina časopisa o horoskopu nego znanstveni članak? Nestručni ljudi lupetaju puno toga, ali to nema veze sa stvarnošću.
Idi i radi nešto korisno!
9 godina
offline
Re: CIA-ini dokumenti o NLO-ima javno dostupni
funny games kaže...

 Nažalost varas se,brže od svijetlosti putuju skalarni valovi ili jos zvani teslini skalarni valovi.Nisi razumio moj post niti malo,previse egocentrično je misliti da su nasa limitirajuća iskustva primjenjena i za drugi oblik života.

 Evo opet se je javio netko tko ne zna ni f od fizike sa svojim otkricima koje je pronašao na facebooku.

6 godina
offline
Re: CIA-ini dokumenti o NLO-ima javno dostupni
Fizika i Facebook...oboje imaju F za prvo slovo

Granica između Genijalnosti i Ludosti je sklizava i tanka...pa se ovi sa ruba pameti...uhvate tako tih nekih genijalca...i onda njihovu glupst(jerbo na glupost nije imun nitko) koriste za potvrdu svojih gluposti.

Tesla je omiljen među ovima sa ruba pameti:(
mnogo mudrosti,mnogo jada...što više znanja, to više boli.
11 godina
offline
Re: CIA-ini dokumenti o NLO-ima javno dostupni
pqweasdyxc kaže...
funny games kaže...

 Nažalost varas se,brže od svijetlosti putuju skalarni valovi ili jos zvani teslini skalarni valovi.Nisi razumio moj post niti malo,previse egocentrično je misliti da su nasa limitirajuća iskustva primjenjena i za drugi oblik života.

 Evo opet se je javio netko tko ne zna ni f od fizike sa svojim otkricima koje je pronašao na facebooku.

 Inače ti si mjerilo znanja,zapravo mislim da je red da se tebe stavi ispred Nikole Tesle jer tvoji znanstveni radovi na forumu su nešto posebno i vrijedno pažnje.

Poruka je uređivana zadnji put pon 18.1.2021 7:21 (funny games).
11 godina
offline
Re: CIA-ini dokumenti o NLO-ima javno dostupni
HCMAA kaže...
Fizika i Facebook...oboje imaju F za prvo slovo

Granica između Genijalnosti i Ludosti je sklizava i tanka...pa se ovi sa ruba pameti...uhvate tako tih nekih genijalca...i onda njihovu glupst(jerbo na glupost nije imun nitko) koriste za potvrdu svojih gluposti.

Tesla je omiljen među ovima sa ruba pameti:(

 Žao mi je tebe i tvojih ukućana,jer takva razina znanja zatočena sa mamom i tatom u kući je sigurno teško breme.

Poruka je uređivana zadnji put pon 18.1.2021 7:17 (funny games).
11 godina
offline
CIA-ini dokumenti o NLO-ima javno dostupni

 

Evo pročitajte malo jedan mali ulomak samo pa razmislite.Sama teorija nije krenila od Tesle za tu se vrstu valova zna još iz 19 stoljeća.I,što je najvažnije zna se u teoriji kako bi se moglo putovati kroz svemir,a to je savijanjem samog prostora.Međutim nama je je ta tehnologija u praksi nepoznata.A tebi savjetujem ne sramoti se i ne linkaj Carl Sagana ako ga ne razumiješ.I nebudi egocentričan,dobro ti je za život.

 

 

https://www.hro-cigre.hr/downloads/12savjetovanje/Skalarni_valovi_i_torzijska_polja.pdf

Moj PC  
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: CIA-ini dokumenti o NLO-ima javno dostupni

Jel ti to citiraš Ivana Šimatovića, lika koji piše radove o "čudesnom energijskom sustavu piramida kao spontano energijski aktivnog tijela"? Daj me nemoj... Lupetati može i netko s diplomom, a posve druga situacija je kad znanstveni rad prođe recenziju da je dovoljno dobar za objavu u znanstvenom časopisu, podnese kritiku znanstvene zajednice. Ovo ne može proći ni recenziju časopisa "Marko Grubnić o NLO-ima iz Jajca".

Idi i radi nešto korisno!
9 godina
offline
CIA-ini dokumenti o NLO-ima javno dostupni

Ne kužim kako se ti prave tako pametni, a kad bi trebalo napraviti Perpetuum mobile, svemirski brod brži od svijetlosti i sl. nebi ni k*rcem maknuli jer bi shvatili kakve gluposti šire. Da naprave barem nešto od svojih ludih snova postali bi milijarderi. 

Internet i društvene mreže nisu za svakoga. 

Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: CIA-ini dokumenti o NLO-ima javno dostupni
Keso kaže...

Jel ti to citiraš Ivana Šimatovića, lika koji piše radove o "čudesnom energijskom sustavu piramida kao spontano energijski aktivnog tijela"? Daj me nemoj... Lupetati može i netko s diplomom, a posve druga situacija je kad znanstveni rad prođe recenziju da je dovoljno dobar za objavu u znanstvenom časopisu, podnese kritiku znanstvene zajednice. Ovo ne može proći ni recenziju časopisa "Marko Grubnić o NLO-ima iz Jajca".

 Da se prisjetimo početka 20.stoljeća gdje se u znanstvenim radovima pojavila tvrdnja o čudesnim ljekovitim svojstvima radija na prijelome kostiju ili dugogodišnje podmićivanje znanstvenika od strane naftnih lobija radi upotrebe olovnog benzina koji je štetno djelovao na ljudsko zdravlje.Mogu misliti što se danas radi samo radi profita koji je ispred svega.Istina je uvijek između,govorim ti samo da treba biti otvorenog uma.Ne možeš 100% negirati nešto što ne znaš niti ja mogu 100% tvrditi da je nešto istina iako skalarni valovi su dokazani i opisani ,ne ulazim u metafizička  ljekovita  svojstva jer ni sam ne vjerujem u takve stvari.Želio sam ukazati na postojenje nečega što se kreće brže od brzine svijetlosti.Ali citirati Carl Sagana i biti tako zatvorenog uma je nešto jako kontradiktorno.Ako se sjećaš opisa Sagana o 2D bićima koja ne mogu pojmiti 3D bića znaš da su niža bića svakako ograničena dimenzijom u kojoj se nalazi.Sam je on ustvrdio da je egocentrično misliti da su naša iskustva iznad sveg ostaloga.

Poruka je uređivana zadnji put uto 19.1.2021 7:20 (funny games).
11 godina
offline
Re: CIA-ini dokumenti o NLO-ima javno dostupni
pqweasdyxc kaže...

Ne kužim kako se ti prave tako pametni, a kad bi trebalo napraviti Perpetuum mobile, svemirski brod brži od svijetlosti i sl. nebi ni k*rcem maknuli jer bi shvatili kakve gluposti šire. Da naprave barem nešto od svojih ludih snova postali bi milijarderi. 

Internet i društvene mreže nisu za svakoga. 

 Objasni mi kako nas 3 možemo znati sve tajne živoga svijeta ili kako možemo znati na čemu se trenutno radi u samim vrhovima znanstvenih krugova? Nemoj biti tako ciničan i negativan prema svemu.Ljudska vrsta je dosta toga izumila i napravila u tako malom roku trajanja,teško je predvidjeti naš krajnji doseg kao vrsta.Ne ide sve preko noći,a ja i ti sigurno nećemo doživiti navedeno.

15 godina
offline
Re: CIA-ini dokumenti o NLO-ima javno dostupni
"ja i ti sigurno nećemo doživiti navedeno."
Ne budi negativan :)
Volio bih da postoji veća brzina od svjetlosti, no koliko znam, nije uočeno ništa takvo. Ne računam fiziku babe jage i slično, nego ljude koji se barem potrude. Npr Alber Einstein je iznio za to vrijeme suludu teoriju, ali se krvavo potrudio razraditi teoriju, ponudio je način provjere tj. dokaza teorije, i stavio pred kritiku znanstvene zajednice. A ovi đabalebaroši to ne naprave nikad.
Idi i radi nešto korisno!
11 godina
offline
Re: CIA-ini dokumenti o NLO-ima javno dostupni
Keso kaže...
"ja i ti sigurno nećemo doživiti navedeno."
Ne budi negativan :)
Volio bih da postoji veća brzina od svjetlosti, no koliko znam, nije uočeno ništa takvo. Ne računam fiziku babe jage i slično, nego ljude koji se barem potrude. Npr Alber Einstein je iznio za to vrijeme suludu teoriju, ali se krvavo potrudio razraditi teoriju, ponudio je način provjere tj. dokaza teorije, i stavio pred kritiku znanstvene zajednice. A ovi đabalebaroši to ne naprave nikad.

 Nisam negativan nego samo realan.Vidit ćemo što budućnost nosi,volio bi da doživimo nešto takvo međutim u moru medija i kvazi medija teško je razabrati točnu informaciju.U Rusiji postoji inicijativa za gradnju Teslinog tornja od strane fizičara Sergeja Plekhanova i Leonida Plekhanova međutim doze skeptisizma me obuzme kada vidim trenutnu politiku koja se nije puno promjenila od početka 20.stoljeća. U moru današnjih informacija  istina se čini luda,dok laž savršeno prija.Iako nebi ja nazvao Nikolu Teslu babom jagom..mislim da je bio ispred svog vremena stoga završimo sa njegovim riječima; "Sadašnjost pripada njima, ali budućnost za koju tako naporno radim pripada meni. Ja bih rekao da sadašnjost pripada njima, ali treba da se svi zajedno potrudimo da budućnost pripadne svima nama, slobodoumnim ljudima."

Poruka je uređivana zadnji put pet 22.1.2021 7:44 (funny games).
15 godina
odjavljen
offline
Re: CIA-ini dokumenti o NLO-ima javno dostupni
Keso kaže...

Stvar je u tome da NEMA ničega u svemiru što putuje brže od svjetlosti. Ne da mi ne možemo, nego nismo vidjeli da išta igdje ikad putuje većom brzinom.

Nema ničega u svemiru što kroz prostor putuje brže od svjetlosti, ali itekako ima nečega što s prostorom putuje brže od svjestlosti - sve udaljene galaksije se od nas udaljavaju brže od svijetlosti, iako one same kroz prostor ne putuju brže od svjetlosti. Također, znamo da gravitacija savija prostor. To ostavlja potencijalnu mogućnost za neki oblik warp pogona koji bi sabijao prostor ispred broda, a širio iza. Koliko je to izgledno trenutno ne možemo znati, vjerojatno će nam biti jasnije kad uspijemo uklopiti gravitaciju u standardni model.

 

Prirodne pojave jesu opažene, a ono što je potrebno za upotrebiti ih je mogućnost upravljanja tim pojavama, što u prirodi nećemo opaziti. Čak i da neki izvanzemaljci koriste takvu tehnologiju, morali bi biti jako blizu da bismo išta opazili i pitanje je bismo li znali tumačiti ili bismo, primjerice gravitacijske valove warp pogona pripisali šumu jer im je obrazac neočekivan i nepoznat.

 

Da, sve to skupa je jako nategnuto, ali ipak pokazuje da ne bi trebali žuriti s izričitim odbacivanjem takve mogućnosti.

 

Damir22 kaže...

Mozda...

Ovo me podsjetilo na jednu tvrdnju koju sam nedavno čuo: Hobotnica je toliko inteligentna da je vjerojatno ne bismo jeli da je kopnena životinja.

 

S druge strane, kažu i da su svinje inteligentne, pa ih opet jedemo.

 

Što se tiče izvanzemaljaca, u kontekstu kontakta su nam prvo oni s kojima imamo teoretsku mogućnost kontakta, pa nam je eventualno postojanje 4D bića s kojim ne možemo imati nikakvu interakciju irelevantno. Dapače, ako ne postoji teoretska mogućnost za interakciju s višim dimenzijama, onda to ne spada ni u znanost.

 

Dalje, dok god mi nismo sposobni putovati brže od svjetlosti, interesantni su nam izvanzemaljci koji to mogu. Teško je zamisliti da biće iz morske dubine napravi svemirski brod, bez obzira na inteligenciju...

 

U osnovi, pitanja "postoji li inteligentni život van Zemlje" i "postoji li intelignetni život van Zemlje s kojim postoji mogućnost ostvarivanja kontakta" su poprilično različita. Prvo je zanimljivo isključivo iz znanstvene znatiželje, a drugo i iz praktičnih razloga, pa ne čudi da se ljudi ipak koncentriraju na drugo.

 

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice