Crne rupe izgubile svoju intimu

poruka: 46
|
čitano: 11.835
|
moderatori: vincimus
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Crne rupe izgubile svoju intimu".
11 godina
offline
Re: Crne rupe izgubile svoju intimu
MrBlc kaže...
Meni je isto glupo što jedan toliko značajan astronomski objekt, poput prve snimljene crne rupe, ima samo generičko ime M87, a ne i neko semantički značajnije i mislim da bi tu crnu rupu trebalo nazvati nekim normalnim imenom.

S obzirom da se nalazi u zviježđu Djevice, moj prijedlog je Marijina rupa.

Nije M87 (to je ime galaksije) nego M87* (to je ime crne rupe), a naša se zove Sagittarius A* iliti Strijelac A*. Iako bi pravilnije bilo Milky Way* iliti Mlječni put*, al kako je naša ima specijalan tretman.

 

Dakle trebalo bi biti Marijina rupa* iliti Mary Hole*.

42
Poruka je uređivana zadnji put sub 13.4.2019 23:34 (markoBT).
13 godina
odjavljen
offline
Re: Crne rupe izgubile svoju intimu
GhostLoveScore kaže...
Louis Pluto kaže...

 gledaj to na drugi način, pravilniji ajnštajnovskiji... nitko nikoga ne privlači već se prostor (i vrijeme) savija, stajala na istom mjestu velika zvijezda ili crna rupa isto ti je ukoliko imaju istu masu, da umjesto sunca stoji crna rupa iste mase kao i sunce zemlja bi se samo nastavila vrtiti kao i do sada...

 

najveće zvijezde velike mase kad potroše gorivo (fuziju lakših atoma u teže) eksplodiraju (supernova) i kolabiraju u crnu rupu, nešto malo manje masivne kolabiraju u neutronske zvijezde, još manje u bijelog patuljka...

 

Da. Po mojem ograničenom znanju crnih rupa, rekao bih da nije bitna masa nego gustoća mase. Mogu postojati mikro crne rupe, koje ispare za jako kratko vrijeme a mogu postojati i supermasivne crne rupe sa milijunima masa Sunca. Bitno je da je ta masa stisnuta u relativno mali volumen tako da brzina oslobađanja bude veća od brzine svjetlosti. Evo dobrog članka https://en.wikipedia.org/wiki/Schwarzschild_radius . Da bi od Zemlje napravili crnu rupu morali bi ju stisnuti u prostor manji od 9mm. Volio bih vidjeti eksperiment u kojem bi napravili malu crnu rupu i vidjeli kako se ponaša.

 

Rezultat takvog esperimenta ovisi o veličini odnosno masi, ali mislim da je najbolje da takav eksperiment ne vidimo, ili barem ne igdje blizu našeg sunčeva sustava :)

7 godina
offline
Re: Crne rupe izgubile svoju intimu
footballer kaže...

...da takav eksperiment ne vidimo, ili barem ne igdje blizu našeg sunčeva sustava :)

takva crna rupa bi isparila instantno zbog hawkingove radijacije

 

btw. imali smo cijelu frku oko puštanja LHCa u pogon upravo zbog mogućnosti da se u kolizijama stvori crna rupa, nažalost niti jednu nisu stvorili, nadam se da hoće...

iz svemira smo cijelo vrijeme izloženi kozmičkom zračenju gdje čestice enormnih energija (puno većih od onih u LHCu) udaraju u čestice atmosfere pa smo još živi i nije nas progutala crna rupa koja se mogla stvoriti  tijekom 4,5 milijardi godina bar jednom

ravna zemlja i šupalj mjesec... dobim, dobiš, dobe...
Poruka je uređivana zadnji put sub 13.4.2019 23:52 (Louis Pluto).
6 godina
neaktivan
offline
Re: Crne rupe izgubile svoju intimu
Louis Pluto kaže...

 

btw. imali smo cijelu frku oko puštanja LHCa u pogon upravo zbog mogućnosti da se u kolizijama stvori crna rupa, nažalost niti jednu nisu stvorili, nadam se da hoće...

iz svemira smo cijelo vrijeme izloženi kozmičkom zračenju gdje čestice enormnih energija (puno većih od onih u LHCu) udaraju u čestice atmosfere pa smo još živi i nije nas progutala crna rupa koja se mogla stvoriti  tijekom 4,5 milijardi godina bar jednom

 je, sjećam se toga. Inače, postoji zanimljiv koncept proizvodnje energije korišteći crne rupe. Pošto je hawkingovo zračenje oblik zračenja crnog tjela, mogli bi "hraniti" crnu rupu davajući joj materiju a ona nama daje natrag hawkingovo zračenje koje bi u teoriji mogli iskoristiti za proizvodnju energije.

15 godina
offline
Crne rupe izgubile svoju intimu

i baš kad se sjetih pokrenuti sratup za proizvodnju stalaka za crne rupe (namijenjenog entuzijastima koji bi si jednu doma, e ne bi li susjedi krepali od zavisti), vidim da ih amazon već prodaje. postoji čak i sobna lampa! i naušnice. kad te ne ide, ne ide te. 

 

usput, ako ste se pitali, ovdje je odgovor

 

još usputnije: za fizičare hobiste:

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put ned 14.4.2019 10:13 (Ajar).
Moj PC  
4 0 hvala 0
15 godina
odjavljen
offline
Re: Crne rupe izgubile svoju intimu
Znači, uobičajena praksa je davati ime crne rupe po imenu galaksije, dodavanjem zvjezdice? Mislim da bi u ovom slučaju ipak trebali napraviti iznimku.
Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
16 godina
odjavljen
offline
Crne rupe izgubile svoju intimu

Ja sam bas sinoc pogledao Interstellar. Bio sam bas jako umoran i nisam ocekivao 2 sata i 45 minuta pa mi mozak nije bas radio. Inace bas volim takve filmove ali ovaj mi se cini kao enormna hrpetina bulsita. Moguce je da sam bio preumoran za ispravan sud...

Freak Show Inc.
 
7 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Crne rupe izgubile svoju intimu
Friday kaže...

Ja sam bas sinoc pogledao Interstellar. Bio sam bas jako umoran i nisam ocekivao 2 sata i 45 minuta pa mi mozak nije bas radio. Inace bas volim takve filmove ali ovaj mi se cini kao enormna hrpetina bulsita. Moguce je da sam bio preumoran za ispravan sud...

 

Iskreno film mi je baš sranje. Isto volim tu tematiku, ali film mi je skroz bezveze. Osrednje napravljen film.

I thought that I heard you laughing I thought that I heard you sing I think I thought I saw you try But that was just a dream That was just a dream
15 godina
offline
Re: Crne rupe izgubile svoju intimu
Friday kaže...

Ja sam bas sinoc pogledao Interstellar. Bio sam bas jako umoran i nisam ocekivao 2 sata i 45 minuta pa mi mozak nije bas radio. Inace bas volim takve filmove ali ovaj mi se cini kao enormna hrpetina bulsita. Moguce je da sam bio preumoran za ispravan sud...

 nikad nisi previše umoran za ispravnu prosudbu. kad bi taj film bio jedini bulšit oko nas, bilo bi lakše, ne? 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Poruka je uređivana zadnji put ned 14.4.2019 17:52 (Ajar).
6 godina
neaktivan
offline
Re: Crne rupe izgubile svoju intimu
Friday kaže...

Ja sam bas sinoc pogledao Interstellar. Bio sam bas jako umoran i nisam ocekivao 2 sata i 45 minuta pa mi mozak nije bas radio. Inace bas volim takve filmove ali ovaj mi se cini kao enormna hrpetina bulsita. Moguce je da sam bio preumoran za ispravan sud...

 

Je da. Ne znam zašto ga toliko hvale. Jedina dobra stvar u njemu je slika crne rupe a nju su napravili po pravim matematičkim formulama za crne rupe.

Po meni puno bolji film slične teme (putovanje kroz crvotočinu) je Kontakt koji je napisao poznati Carl Sagan. I naravno tu je Odiseja u svemiru, samo što je nekim ljudima film pre spor pa ga neki ne vole.

7 godina
offline
Re: Crne rupe izgubile svoju intimu
ludizao kaže...

 

Pa je, ali i dalje mislim da se ne radi o točki bez promjera. Barem što se crnih rupa tiče. Ako na bijelom listu papira piknemo točku olovkom, ona ima promjer. Sve ima neki promjer, ma kako sitan on bio. Na onom wiki linku piše: "a black hole is a spherical region in space that surrounds the singularity at its center; it is not the singularity itself"... i "the Schwarzschild radius of the supermassive black hole at the Galactic Center is approximately 12 million kilometres". Schwarzschild radius nije horizont događaja, zar ne? Piše da Sunce ima Schwarzschildov radius od oko 3 km, a Zemlja 9 mm.

točka, tako ispada po matematici koja opisuje crnu rupu, ajnštajnovoj, točka koju nacrtaš i tada ima promjer je samo reprezentacija točke koja nema promjer... crna rupa je to što si napisao međutim horizont događaja je samo efekt za koji je kriva singularnost unutar crne rupe... i meni je kao i tebi i svima vrlo nejasno kako materija može biti sabijena u točku, to nema smisla, u fizici (kvantnoj mehanici) postoji granica malenosti nakon koje ako je nešto još manje više nema smisla i ne može se mjeriti, mislim može ali tada ostala svojstva tog tijela više nemaju smisla, to je plankova dužina... zato crna rupa odnosno njena singularnost i jest paradoks, to je objekt koji je ekstremno masivan a masivne objekte u svemiru i njihove odnose najbolje opisuje ajnštajnova teorija relativnosti a istodobno je i iznimno malen a malene subatomske čestice i odnose najbolje opisuje kvantna mehanika, stvar je da te dvije fizike nikako ne mogu zajedno, ajnštajn ne bavi glatkim površinama a kvantna mehanika strogo određenim paketima, kvantima... tako nekako

ravna zemlja i šupalj mjesec... dobim, dobiš, dobe...
Poruka je uređivana zadnji put ned 14.4.2019 14:27 (Louis Pluto).
 
1 0 hvala 0
15 godina
offline
Re: Crne rupe izgubile svoju intimu
Friday kaže...

ali ovaj mi se cini kao enormna hrpetina bulsita.

Film je totalno nerealan.
Anne Hathaway da lovi fizicara elementarnih cestica preko pola svemira...

 

 

You can fall for chains of silver you can fall for chains of gold You can fall for pretty strangers and the promises they hold
7 godina
offline
Re: Crne rupe izgubile svoju intimu
MrBlc kaže...
Znači, uobičajena praksa je davati ime crne rupe po imenu galaksije, dodavanjem zvjezdice? Mislim da bi u ovom slučaju ipak trebali napraviti iznimku.

 imo, zvjezdica je u stvari zvijezda, m87 star

ravna zemlja i šupalj mjesec... dobim, dobiš, dobe...
Poruka je uređivana zadnji put ned 14.4.2019 14:22 (Louis Pluto).
5 godina
protjeran
offline
Re: Crne rupe izgubile svoju intimu
Eno dali joj ime. A vidim da su i oni bili na MrBlcovom tragu...samo su to lukavo rekli na havajskom :-D
Pis on ju, tu :P
Poruka je uređivana zadnji put sri 17.4.2019 9:28 (Antiseptik).
Moj PC  
0 0 hvala 0
11 godina
offline
Re: Crne rupe izgubile svoju intimu
wyks kaže...
Friday kaže...

ali ovaj mi se cini kao enormna hrpetina bulsita.

Film je totalno nerealan.
Anne Hathaway da lovi fizicara elementarnih cestica preko pola svemira...

 

 

Meni je film bio ok, malo predug i naporan za vise od toga.
Ali nisam bas siguran za ovo "enormna kolicina bulshita" i "potpuno nerealan" - glavni konzultant i izvrsni producent je bio Kip Thorne, ima Nobela iz fizike, i razradio je dobar dio znanstvenih koncepata, i sve nategnutije teze su morale bit znanstveno zasnovane, bez krsenja prirodnih zakona.

11 godina
offline
Re: Crne rupe izgubile svoju intimu
ludizao kaže...
dabar_solta_V2 kaže...
mislin da kolega misli na horizont ne singularnost.

 

Zapravo, mislio sam na promjer. Nekako mi je neshvatljivo da "točka" može imati tako ogromnu masu. Poznata mi je informacija, ali mozak ju odbija prihvatiti pa i dalje razmišljam u okvirima "normalnog" poimanja. 

Samo ogromnu masu? Recimo ako "točka" ima masu par kilograma ili grama, to je ok? :)

 
0 0 hvala 0
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice