DeepMind sada rastura i u šahu

poruka: 18
|
čitano: 5.277
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "DeepMind sada rastura i u šahu".
12 godina
offline
DeepMind sada rastura i u šahu

Prvim potezom mu pojesti kralja i izazvati BSOD.

 
7 1 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: DeepMind sada rastura i u šahu
V 1.01 =D
 
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: DeepMind sada rastura i u šahu
... Ups, Skynet V 1.01 =D
 
1 0 hvala 0
16 godina
offline
DeepMind sada rastura i u šahu

DeepMind je nova razina umjetne inteligencije. Obzirom da i sam igram, jučer sam analizirao kako je odigrao u deset do sada objavljenih partija protiv Stockfisha i ostao sam jednostavno osupnut. Igra kao Stockfish + vrhunski velemajstor koji sjedi do. Ono što je fascinantno je da je naučio igrati šah u 4 sata, a dobio je samo pravila igre. Kad se pogledaju otvaranja, DeepMind je došao u 4 sata do istih zaključaka o varijantama za koje je ljudima trebalo 1.500 godina. Ovaj mi je podvig umjetne inteligencije pomakao puno bliže godinu u kojoj će stroj ovakvog tipa postati svjestan sebe. Recimo sa 20 godina na 10 godina računajući od sada. A što će biti onda... Ako u 4 sata svladaš šah bolje od kompjuterskog programa koji se razvija 20 godina, onda će mu vjerojatno trebati minute za stvari za koje su civilizaciji trebale godine.

 
9 2 hvala 4
9 godina
offline
Re: DeepMind sada rastura i u šahu

Pitam se kakva bi bila reakcija računala da netko zatrese ploču i poruši sve figure. 

15 godina
offline
DeepMind sada rastura i u šahu

Jedino što me tješi da (još) nisu razvili AI koji sam stvara pravila tj. pretpostavke bez temelja

 
0 0 hvala 0
11 godina
offline
DeepMind sada rastura i u šahu

Svaka čast. Bio sam u krivu kad sam posumljao u njegove šahovske mogućnosti. Sad bi ga trebalo testirat kako skreće uljevo.

 

 

Odnosno udesno jer DeepMind je Englez.

Poruka je uređivana zadnji put pet 8.12.2017 20:41 (markoBT).
 
0 0 hvala 0
16 godina
odjavljen
offline
Re: DeepMind sada rastura i u šahu
Malto kaže...

 Ovaj mi je podvig umjetne inteligencije pomakao puno bliže godinu u kojoj će stroj ovakvog tipa postati svjestan sebe.

 

To su dvije gotovo disparatne stvari

Freak Show Inc.
11 godina
offline
DeepMind sada rastura i u šahu

Zašto Google prevoditelj još nije čuo za umjetnu "inteligenciju".

 

Šah je bedasta logička igra za koju treba dobar algoritam što se teško može nazvati inteligencijom.

 

Postoji ograničeni broj pobjedonosnih strategija i kombinacija, te eventualnih grešaka. Ništa posebno.

 

Umjetna inteligencija koja nije u stanju procesirati apstraktne pojmove nije inteligencija.

Time waits for no man.
Moj PC  
0 0 hvala 0
6 godina
neaktivan
offline
Re: DeepMind sada rastura i u šahu
Malto kaže...

... Obzirom da i sam igram, jučer sam analizirao kako je odigrao u deset do sada objavljenih partija protiv Stockfisha i ostao sam jednostavno osupnut. Igra kao Stockfish + vrhunski velemajstor koji sjedi do. Ono što je fascinantno je da je naučio igrati šah u 4 sata, a dobio je samo pravila igre. Kad se pogledaju otvaranja, DeepMind je došao u 4 sata do istih zaključaka o varijantama za koje je ljudima trebalo 1.500 godina. ... Ako u 4 sata svladaš šah bolje od kompjuterskog programa koji se razvija 20 godina, onda će mu vjerojatno trebati minute za stvari za koje su civilizaciji trebale godine.

 Dakle sve stoji, uspjeh je nevjerojatan. Treba ipak nadodati, s obzirom da se radi o nekakvom znanstvenom radu/eksperimentu, da su neki nimalo beznačajni uvjeti testa bili vrlo upitni.

- verzija Stockfisha koja je korištena u meču stara je više od 13 mjeseci; javno dostupne najnovije verzije jače su oko 45 Elo rejting bodova od SF korištenog,

- tempo igre fiksiran je na 1 minutu po potezu, čime je pomno razvijen algoritam Stockfisha za utrošak vremena potpuno onemogućen u funkcioniranju; također, indicira se da AlphaChess Zero igra znatno lošije npr. na vremenskim kontrolama od 10 sekundi po potezu ili slično (Stockfish se razvija u okruženju u kojem jedna testna partija ukupno traje 10-ak sekundi), dakle dozvoljeno vrijeme po potezu jasno je postavljeno u korist AC0,

- Stockfish nije mogao koristiti niti elementarne knjige otvaranja, kao ni riješene konačnice (tablebase positions); oboje se danas smatra nekakvim standardom, i razvoj šahovskih programa usmjeren je na druga područja, podrazumijevajući ova dva kao gotovu stvar - istina, ni AC0 ih nije imao na raspolaganju, ali jest 4h prethodnog "učenja", SF ni sekunde dakle,

- Stockfish je igrao na "64 thread-a", koliko sam razumio radi se o 32 jezgrenom stroju, zašto koristiti 64 upola sporija procesa (opadajući prinosi) umjesto 32 duplo brža? Naravno, 64 bolje zvuči od 32.

- samo 1 GB RAM-a dano je Stockfishu za hash table; ovo je ridikulozno mali prostor i nema smislenog objašnjenja za ovaj previd.

Sve u svemu, impresivan rezultat za Google-ovo čudo neuronske mreže (uspoređivati hardware je koliko čujem nemoguće, ali čini se da je AC0 barem red veličine, ak one i više, ispred 32 jezgrenog stroja). Na osnovu uvjeta testiranja, može se zaključiti da su počinjene ozbiljne greške koje dovode u pitanje ovaj rezultat (budimo realni, Google se vjerojatno želio osigurati da test prođe uspješno) - procjenio bih sve skupa da je SF-u "oduzeto" barem 100-150 Elo rejting bodova ukupno zbog suboptimalnih postavki. S druge strane, i uz idealne postavke, čini se da ako su mogli u 4h dostići SF, mogu ga u 4h 30m još i više. Svijet više nije isti.

11 godina
offline
Re: DeepMind sada rastura i u šahu
DragonMist kaže...

... S druge strane, i uz idealne postavke, čini se da ako su mogli u 4h dostići SF, mogu ga u 4h 30m još i više. Svijet više nije isti.

Zašto misliš da bi tih 30 min popravilo DeepMindovu igru. Možda je sa 4h dosegao vrhunac i dalje neće napredovat (inaće bi mu googleovci dali 5h da uči). Eto ja igram šah preko 40 godina, a zadnjih 30ak ništa ne napredujem. Čak naprotiv.

 

 

 

Poruka je uređivana zadnji put sub 9.12.2017 18:13 (markoBT).
6 godina
neaktivan
offline
Re: DeepMind sada rastura i u šahu
markoBT kaže...
DragonMist kaže...

... S druge strane, i uz idealne postavke, čini se da ako su mogli u 4h dostići SF, mogu ga u 4h 30m još i više. Svijet više nije isti.

Zašto misliš da bi tih 30 min popravilo DeepMindovu igru. Možda je sa 4h dosegao vrhunac i dalje neće napredovat (inaće bi mu googleovci dali 5h da uči). Eto ja igram šah preko 40 godina, a zadnjih 30ak ništa ne napredujem. Čak naprotiv.

 

 

 

 Vjerojatno bi, iako im graf u tom "znanstvenom" radu konvergira upravo na nivo kojim igra SF. Da su htjeli, mogli su, to je moja pretpostavka. I ne želim im previše oduzeti od uspjeha, naučiti za 4 sata više nego što je ljudskom rodu trebalo 150 godina je wow. Ipak, želio sam samo kazati da su definitivno "poduzeli mjere" da imaju dobar rezultat - zajednica oko developera šah programa je definitivno popi*dila. Lol za zadnjih 30 godina, isto i ovdje :).

13 godina
offline
Re: DeepMind sada rastura i u šahu
"Šah je bedasta logička igra za koju treba dobar algoritam što se teško može nazvati inteligencijom.

Postoji ograničeni broj pobjedonosnih strategija i kombinacija, te eventualnih grešaka. Ništa posebno."

Nazovi ti to kako hoces, ali cinjenica je da je doticni "algoritam" DM naucio u cetiri sata, samostalno, i pobjedio open source "agloritam" koji vec godinama razvijaju stotine (~) ljudi.

Ako ti tu ne vidis nista posebno, nemas apsolutno nikakvog pojma o ovoj temi.
11 godina
offline
Re: DeepMind sada rastura i u šahu
DragonMist kaže...
markoBT kaže...
DragonMist kaže...

... S druge strane, i uz idealne postavke, čini se da ako su mogli u 4h dostići SF, mogu ga u 4h 30m još i više. Svijet više nije isti.

Zašto misliš da bi tih 30 min popravilo DeepMindovu igru. Možda je sa 4h dosegao vrhunac i dalje neće napredovat (inaće bi mu googleovci dali 5h da uči). Eto ja igram šah preko 40 godina, a zadnjih 30ak ništa ne napredujem. Čak naprotiv.

 

 

 

 Vjerojatno bi, iako im graf u tom "znanstvenom" radu konvergira upravo na nivo kojim igra SF. Da su htjeli, mogli su, to je moja pretpostavka. I ne želim im previše oduzeti od uspjeha, naučiti za 4 sata više nego što je ljudskom rodu trebalo 150 godina je wow. Ipak, želio sam samo kazati da su definitivno "poduzeli mjere" da imaju dobar rezultat - zajednica oko developera šah programa je definitivno popi*dila. Lol za zadnjih 30 godina, isto i ovdje :).

Malo su "varali", ali to je ljudski. Vjervatno bi AlphaZero dao SF sve ono što mu treba da odigra najboje što može (kao što je vjerovatno on imao). Ili se možda varam? 

Poruka je uređivana zadnji put sub 9.12.2017 23:38 (markoBT).
15 godina
offline
Re: DeepMind sada rastura i u šahu
mcf kaže...
Nazovi ti to kako hoces, ali cinjenica je da je doticni "algoritam" DM naucio u cetiri sata, samostalno, i pobjedio open source "agloritam" koji vec godinama razvijaju stotine (~) ljudi. .

Problem je upravo u tome što dotični algoritam nije "samostalno" napravio ništa već temeljem algoritma nadračunao ovaj drugi algoritam.

Današnji UI je kao kad zapadnjak dođe u kontakt s vedskom matematikom pa bude impresioniran njenom funkcionalnošću iako riješava isključivo identični problem kao i zapadnjačka matemarika.

Pravi UI nije onaj koji brže dođe do očekivanog riješenja već onaj koji nadiđe okvir rješavanja problema koji se pokušava riješiti te ponudi kompletno drukčije riješenje traženog problema

14 godina
offline
Re: DeepMind sada rastura i u šahu
Malto kaže...

DeepMind je nova razina umjetne inteligencije. Obzirom da i sam igram, jučer sam analizirao kako je odigrao u deset do sada objavljenih partija protiv Stockfisha i ostao sam jednostavno osupnut. Igra kao Stockfish + vrhunski velemajstor koji sjedi do. Ono što je fascinantno je da je naučio igrati šah u 4 sata, a dobio je samo pravila igre. Kad se pogledaju otvaranja, DeepMind je došao u 4 sata do istih zaključaka o varijantama za koje je ljudima trebalo 1.500 godina. Ovaj mi je podvig umjetne inteligencije pomakao puno bliže godinu u kojoj će stroj ovakvog tipa postati svjestan sebe. Recimo sa 20 godina na 10 godina računajući od sada. A što će biti onda... Ako u 4 sata svladaš šah bolje od kompjuterskog programa koji se razvija 20 godina, onda će mu vjerojatno trebati minute za stvari za koje su civilizaciji trebale godine.

 "Gentlemen, calm your tits!"

 

DragonMist je odlično objektivno napisao stanje u kojem se Stockfish zakinuo. Ti i mnogi drugi (i autor koji nije dovoljno istražio priču) ste uzeli samo ono što vam odgovara i to pretočili u činjenice.

 

Također, suludo je govoriti: "Ono što je ljudima trebalo x godina, AlphaZero je to uradila u y sati". Pa naravno. Ako može nekoliko trilijuna(pa i više) puta brže procesuirati podatke koje pritom može i egzaktno u bayt zapamtiti bez degradiranja, očito je da će rezultate postizati brže od čovjeka u nekoliko redova veličine.

Kao što je netko iznad spomenuo, krivulja učenja nije konstanta x ili nedaj bože krivulja x^2, nego nešto što teži nekoj vrijednosti nakon, zbog toliko snažnog hardvera, kratkog vremena.

Bez obzira na sve to, naravno da je impresivan i takav rezultat. To zapravo pokazuje koliko grana umjetne inteligencije ima potencijala napredovati uz pristojan hardver.

15 godina
offline
DeepMind sada rastura i u šahu

a zakaj ta telekenjcija rješavanjem matematičkih problema ne izrudari bitkonje da se isplati i još zaradi za pivo? 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
1 0 hvala 0
14 godina
offline
DeepMind sada rastura i u šahu

Kad dobije nekog velemajstora u Starcraftu tek onda ću svatit taj AI hype ozbiljno.

 
0 0 hvala 0
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice