Diskovi - SATA 2 i SATA 3

poruka: 17
|
čitano: 5.295
|
moderatori: vincimus
1
+/- sve poruke
ravni prikaz
starije poruke gore
Ovo je tema za komentiranje sadržaja Bug.hr portala. U nastavku se nalaze komentari na "Diskovi - SATA 2 i SATA 3".
15 godina
odjavljen
offline
Diskovi - SATA 2 i SATA 3

Dodatno, neki noviji procesori integriran SATA kontroler koji bi, barem u teoriji, trebao imati veće performanse od onog na matičnoj. Najbolje testirati, ali često testiranje nije jednostavno ako Windows odbija bootati na drugom kontroleru jer nedostaju driveri, pa je bolje krenuti od vjerojatnije pretpostavke.

 

Ako matična ima m2 utor, onda, ovisno o tome koja vrsta diska je spojena na njega, neki portovi mogu biti nedostupni, pa i o tome treba voditi računa.

 

(optičke uređaje doista nemate nikakva razloga spajati na SATA 3 kontroler)

Fixed 

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
 
0 0 hvala 0
15 godina
offline
Diskovi - SATA 2 i SATA 3

kvesćnz: sata kabeli znaju biti raznobojni. ima li ikakve razlike u "propusnosti" između crvenih, cyan i crnih i zakaj su neki konektori "L" a neki samo ravni? danke ihnen. 

I know that you believe you understand what you think I said, but I am not sure you realize that what you heard is not what I meant.
Moj PC  
0 0 hvala 0
16 godina
moderator
online
Re: Diskovi - SATA 2 i SATA 3
Ajar kaže...

kvesćnz: sata kabeli znaju biti raznobojni. ima li ikakve razlike u "propusnosti" između crvenih, cyan i crnih

Ne.

 

Ajar kaže...

i zakaj su neki konektori "L" a neki samo ravni? danke ihnen. 

Radi praktičnosti. Pa koristiš konektor koji ti bolje odgovara u kućište, koji ti manje smeta drugim kabelima ili koji će ti omogućiti uredniju unutrašnjost.

15 godina
offline
Diskovi - SATA 2 i SATA 3

-propustnost svakog kontrolera (pa tako i sata3) je niža od teoretskog standarda, max. (u textu je napomena samo za sata3, pa ispada on jadan u odnosu na ostale.. a grubo se može reći da je to 10%.. mreža, sata, usb daleko više jer nema poseban kanal-prioritet..).

-propustnost ovisi i o ostatku sysa, tj chipsetu-mbo, broju staza, svemu (pa i cpu-ram).. jer sve to ide kroz istu autocestu, gužva.. i tad npr usb3 može trokirati ostatak. Jeftikaner mbo i topmodel/server mada istih nazivnih brzina-standarda, nisu iste.. pa tad ni ostvarene brzine, koje se u benču mogu ostavariti vs normalnog rada kad sve ostalo također radi.

 

pitanje.. :) ... L kabel, ima li neki 'na drugu stranu'.. neobjašnjivo, ali ovisi kako-gdje su raspoređeni konektori na mbo, npr iza vga.. i tad problemi s konektorom, ne može ravni, ali je L često na krivu-suprotnu stranu od željenje tj više konektora pa se samo npr 2 mogu iskoristiti, dok su druga dva s 'naopakim' Lom neiskoristivi.. pa ako je netko nekad naletio na kabel.. ja nisam. Nema ni načina za tražiti po trgovini, jer kako to objasniti.. (online).. a nema baš smisla ići po trgovinama i tražiti kabel za vidjeti.. + pošto nisam ni naletio na takav, tad vjerojatno ni ne postoji. .. no tko zna, možda ..

 

edit: čak ideja (idem patentirat il što već...) treba proizvoditi dio kablova s obostranim L konektorom (uobičajeno samo jedna strana je pod kutom, druga ravna, s obostranim, jedan može biti simetričan-suprotan i služiti baš takvoj kombinaciji.. (uh, kad se obogatim, runda brusnice svima..) :))

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put pet 16.2.2018 11:09 (ihush).
 
1 0 hvala 1
16 godina
online
Diskovi - SATA 2 i SATA 3

Mala digresija: SATA ima standardni 8b/10b encoding, pa su teoretske brzine 300 i 600 Mbyte/s, ne 375 / 750.

 
1 0 hvala 0
16 godina
offline
Diskovi - SATA 2 i SATA 3

A gdje je zapelo sa SATA 4 protokolom? Ili se SATA kao takav više neće razvijati i sve ide na NVME?

Moj PC  
0 0 hvala 0
12 godina
neaktivan
offline
Re: Diskovi - SATA 2 i SATA 3
A čuj glede optike/mehaničkih diskova nema svrhe od protokola sata3 ići dalje.Što se SSDova tiče druga priča.Uostalom kakva je kod nas raja...Ma ima puno "bržih i fizički manjih" protokola/portova koji neće nažalost zaživjeti nikad pa ni onda.
Svaka akcija ima svoju reakciju.
15 godina
odjavljen
offline
Re: Diskovi - SATA 2 i SATA 3
lllnuclearlll kaže...

A gdje je zapelo sa SATA 4 protokolom? Ili se SATA kao takav više neće razvijati i sve ide na NVME?

Za mehaničke diskove je SATA3 dovoljan, za serverske postoji SAS, a za SSD se danas sve više koriste M2 i PCIe rješenja (u osnovi, M2 i jest SATA3 + PCIe).

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
8 godina
offline
Diskovi - SATA 2 i SATA 3

OK, samo da provjerim vlastitu zahrđalost:
HDD/SSD je i dalje najsporiji brod u konvoju ili se to sa SATA3 promijenilo?
Meni su se performanse drastično digle od kad sam zamijenio HDD sa SSD (i počeo stvarno koristiti SATA3), no nakon duplanja rama sam probao - i ostavio - ugašen swap, jer komp ipak radi brže (Linux, jelte). U biti, swap palim samo ako moram nešto grdo za delati.

Ne znam kako sad stoji stvar sa M2 itd, zanima me što najviše štopa ehm "sabirnicu".

 
0 0 hvala 0
10 godina
neaktivan
offline
Re: Diskovi - SATA 2 i SATA 3
Zechina kaže...

OK, samo da provjerim vlastitu zahrđalost:
HDD/SSD je i dalje najsporiji brod u konvoju ili se to sa SATA3 promijenilo?
Meni su se performanse drastično digle od kad sam zamijenio HDD sa SSD (i počeo stvarno koristiti SATA3), no nakon duplanja rama sam probao - i ostavio - ugašen swap, jer komp ipak radi brže (Linux, jelte). U biti, swap palim samo ako moram nešto grdo za delati.

Ne znam kako sad stoji stvar sa M2 itd, zanima me što najviše štopa ehm "sabirnicu".

 Ja nisam razumio tvoje pitanje, što misliš pod štopanje ??? 

 

Za hdd kažu da je sata2 dovoljan, da nema potrebe za boljim, a za SSD kažu da koristi sata3 jer ima bolju propusnost pa se može iskoristiti pun potencijal ssd. A za M2 naravno još bolju propusnost i naravno pojavili su se ssd koji može iskoristi taj potencijal :) Siguran sam da M2 može još više da da nego što ssd nudi. 

 

 

 

 

 

 

16 godina
moderator
online
Re: Diskovi - SATA 2 i SATA 3
Markić7 kaže...
a za SSD kažu da koristi sata3 jer ima bolju propusnost pa se može iskoristiti pun potencijal ssd. A za M2 naravno još bolju propusnost i naravno pojavili su se ssd koji može iskoristi taj potencijal :)

Malo razmisli o ovome - u oba se slučaja radi o SSD-ovima. SATA3 štopa brže SSD-ove, odnosno oni ne mogu nužno postići maksimalnu brzinu za koju su sposobni upravo zato jer su spojeni na SATA3, a ne na PCI Express putem M.2 konektora.  SATA3 sučelje je "ni vrit ni mimo" - overkill za HDD-ove i optičke uređaje, "underkill" za SSD-ove, odnosno barem dio njih.

10 godina
neaktivan
offline
Re: Diskovi - SATA 2 i SATA 3
mbaksa kaže...
Markić7 kaže...
a za SSD kažu da koristi sata3 jer ima bolju propusnost pa se može iskoristiti pun potencijal ssd. A za M2 naravno još bolju propusnost i naravno pojavili su se ssd koji može iskoristi taj potencijal :)

Malo razmisli o ovome - u oba se slučaja radi o SSD-ovima. SATA3 štopa brže SSD-ove, odnosno oni ne mogu nužno postići maksimalnu brzinu za koju su sposobni upravo zato jer su spojeni na SATA3, a ne na PCI Express putem M.2 konektora.  SATA3 sučelje je "ni vrit ni mimo" - overkill za HDD-ove i optičke uređaje, "underkill" za SSD-ove, odnosno barem dio njih.

Kad se uspoređivalo sata2 i sata3 činilo se kao da sata3 dovoljno brz a očito sam tu krivo shvatio sto se pisalo. Znači želite reći da sata3 nije dovoljno dobar za ssd pa razlogom prelaze na M2 i znači da bez obzira kakav ssd bude došao za sata3 da ne može više biti brži jer ga sata3 ograničava. 

 

No sad mene zanima nešto drugo, dali je teoretski moguće upariti dva sata kabla da rade kao 1, recimo dva kabla na 1 ssd ?? U smislu da se podupla brzina prijenosa ? 

 

 

 

16 godina
moderator
online
Re: Diskovi - SATA 2 i SATA 3
Markić7 kaže...
Kad se uspoređivalo sata2 i sata3 činilo se kao da sata3 dovoljno brz a očito sam tu krivo shvatio sto se pisalo.

To je u informatičkim godinama bilo davno. SSD-ovi su mnogo napredovali od tada. Sad bez problema mogu zagušiti SATA3 sučelje.

 

Markić7 kaže...
Znači želite reći da sata3 nije dovoljno dobar za ssd pa razlogom prelaze na M2 i znači da bez obzira kakav ssd bude došao za sata3 da ne može više biti brži jer ga sata3 ograničava.

SATA3 sučelje je usko grlo za brže SSD-ove. M.2 je samo konektor koji SSD-u može dati pristup do 4 kanala PCI Express sabirnice, SATA sabirnici i USB sabirnici. Znači, nije poanta M.2 kao takav, nego PCI Express sabirnica, koja je dovoljno brza da je ni brzi SSD-ovi ne mogu zagušiti.

 

Markić7 kaže...
No sad mene zanima nešto drugo, dali je teoretski moguće upariti dva sata kabla da rade kao 1, recimo dva kabla na 1 ssd ?? U smislu da se podupla brzina prijenosa ? 

Ne.

15 godina
offline
Re: Diskovi - SATA 2 i SATA 3
Zechina kaže...

* * *

Ne znam kako sad stoji stvar sa M2 itd, zanima me što najviše štopa ehm "sabirnicu".

Svaka konfiguracija počinje sa arhitekturom procesora. (I kao Informatičar Starog Kova mogu slobodno preporučiti da se svaki PC počinje "graditi" od samog CPU-a)

 

Šta najviše štopa sabirnicu? Tkzv Južni most između CPU i svega ostalog (Laički rečeno). Sjeverni je odavno uklonjen i sada je to kontroler za RAM memoriju koji se nalazi unutar CPU-a

Kupiš sebi neku PCIe karticu na koju se mogu spajati SSD-ovi (bili klasični bilo M.2), provjeriš da li ćeš sa iste moći bootati OS i mirna Bosna.

 

https://images-na.ssl-images-amazon.com/images/I/71gYekSOKfL._SL1500_.jpg

 

 

Because anything Korea does, Japan does it better.
16 godina
offline
Re: Diskovi - SATA 2 i SATA 3
Ajar kaže...

 i zakaj su neki konektori "L" a neki samo ravni? danke ihnen. 

 

ihush kaže...

 

 

pitanje.. :) ... L kabel, ima li neki 'na drugu stranu'.. neobjašnjivo, ali ovisi kako-gdje su raspoređeni konektori na mbo, npr iza vga.. i tad problemi s konektorom, ne može ravni, ali je L često na krivu-suprotnu stranu od željenje tj više konektora pa se samo npr 2 mogu iskoristiti, dok su druga dva s 'naopakim' Lom neiskoristivi.. pa ako je netko nekad naletio na kabel.. ja nisam. Nema ni načina za tražiti po trgovini, jer kako to objasniti.. (online).. a nema baš smisla ići po trgovinama i tražiti kabel za vidjeti.. + pošto nisam ni naletio na takav, tad vjerojatno ni ne postoji. .. no tko zna, možda ..

 

edit: čak ideja (idem patentirat il što već...) treba proizvoditi dio kablova s obostranim L konektorom (uobičajeno samo jedna strana je pod kutom, druga ravna, s obostranim, jedan može biti simetričan-suprotan i služiti baš takvoj kombinaciji.. (uh, kad se obogatim, runda brusnice svima..) :))

 L kabel (meni) najvise ima smisla u kucistima gdje se diskovi stavljaju poprecno i di zatvaranje stranice kucista moze dosta presaviti kablove

Demokracija je, također, kada dva vuka i jedna ovca glasuju što će biti za večeru.
15 godina
offline
Diskovi - SATA 2 i SATA 3

-.. usko grlo, nije to sama propustnost kontrolera (bandw.) nego 'brzina' samog transfera, seek + poseban kanal-staza za nesmetan transfer, kao mrežni ping. (vs. bw). Tako i optical cd-dvd ima relativno dobar transfer kad se zalaufa.. ali katastrofarne performanse kad je važan seek (tromost)... i to je ono gdje SSD ima ogromnu prednost u odnosu na HDD, kao i usporedba SSD i m2/nvme.. gdje je ta razlika manja mada imaju isti ili 2-3-4 x viši mogući transfer (imaju jednak seek i interni kontroler diska, ne kontroler chipseta). Razlika za BW se primjeti samo kad se kopira veći file, razlika za seek je stalna, boot OSa i sys koji stalno koristi hrpe fileova istovremeno. Tu mehanički disk nema nikakve šanse, nije usporediv s 10-15ms vs 1ms pristupa.

 

.. iz tog razloga se ni ne požuruje sata4, jer sama propustnost-BW nebi ništa pomogli.. memorije tipa RAM vs mehaničkih. Drugi razlog je primjer USB3.0 koji omogućuje transfer, ali na normalnom chipsetu (prosječna MBO) to često zaguši sabirnicu i zapravo umjesto brzine-glatkoće, uspori sys (ram-vga..) jer uz neko kopiranje sa stikića sys-OS i sve app i dalje moraju raditi. Fizikalna ograničenja usporediva s gužvom na cesti, mali auto/motor vs šleper, ali kad je gužva svi stoje. Više staza.. server MBO (i cpu).. kao usporedba npr 4-kanalna memorija iz istog razloga ali bi to bilo preskupo-neoptimalno za cijenu-performanse jeftikaner mboa (chipseta, kontrolera..) kao da gradimo autoceste po selima s par vozila.

 

-kod brzine su uvjek važne dvije stvari, odvojene ali u formuli ukopno spojene, širina-propustnost-mogući transfer i sirova brzina do točke a do b, ping, seek, .. kako god je nazvali, jer u slučaju kopiranja većeg podatka (šleper) i dalje sys mora obrađivati prekide (INT/ulaz-izlaz..) npr klik miša, koji mora imati 'brzu stazu' npr za prekid kopiranja (karikirano, jer je za sve ostalo) kao brzi dostavljač na motoru, koji neće tegliti teret nego samo bitnu informaciju najbržim mogućim putem i ako je taj put zakrčen, tad je system u banani.. tad nema osjećaja glatkoće-brzine. Tako su npr posložene radne stanice, macovi.. i zato se na njima uvijek imao osjećaj brzine, mada su brojčano slabiji od današnjih jeftikanera. Dodatna karikirana usporedba, jeftikaner-top je neki tomos motorčić i neki suzuki.. :) ponekad će kroz gužvu ili dovoljno kratak put razlika između njih biti neprimjetna, ponekad ogromna, to ovisi o stanju u prometu, udaljenosti (taskovi..). Jači je uvjek jači, ali to ne mora biti vidljivo u svim situacijama. (za električare je možda struja usporediv primjer, amperi x napon = snaga). Ukupni rezultat.

C64/TurboModul-OpenSourceProject.org.cn.部分作品为网上收集整理,供开源爱好者学习使用
Poruka je uređivana zadnji put sub 17.2.2018 13:18 (ihush).
 
1 0 hvala 1
15 godina
odjavljen
offline
Re: Diskovi - SATA 2 i SATA 3
Envy kaže...

Svaka konfiguracija počinje sa arhitekturom procesora. (I kao Informatičar Starog Kova mogu slobodno preporučiti da se svaki PC počinje "graditi" od samog CPU-a)

 

Šta najviše štopa sabirnicu? Tkzv Južni most između CPU i svega ostalog (Laički rečeno). Sjeverni je odavno uklonjen i sada je to kontroler za RAM memoriju koji se nalazi unutar CPU-a

Kupiš sebi neku PCIe karticu na koju se mogu spajati SSD-ovi (bili klasični bilo M.2), provjeriš da li ćeš sa iste moći bootati OS i mirna Bosna.

 

https://images-na.ssl-images-amazon.com/images/I/71gYekSOKfL._SL1500_.jpg

Na većini matičnih ploča SATA kontroler jest spojen na PCIe sabirnicu, pa s ovakvom karticom možeš samo izgubiti, a ne dobiti na performansama, osim ako pričamo o M2 SSD-u koji komunicira preko PCIe sabirnice, a matična ti nema M2 utor.

 

Dodatno, noviji procesori imaju i SATA kontroler integiran na samom procesoru, pa je situacija još nepovoljnija za ovakve kartice.

Privatne poruke su za privatne razgovore. Ne odgovaram na općenita pitanja vezana uz neku temu.
1
Nova poruka
E-mail:
Lozinka:
 
vrh stranice